Jump to content
Dogomania

hanestad

Members
 • Content Count

  15
 • Joined

 • Last visited

About hanestad

 • Rank
  Member

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Chciałbym polecić wszystkim woreczki na kupy ze sklepu internetowego zooplus (zielone). Chodzi o biodegradowalne worki na odchody psa- takie jak na zdjęciu poniżej. Są to moim zdaniem najlepsze worki tego typu na rynku, a cena nie jest bardzo wysoka i często są promocje. Nie wiem czemu teraz nie ma ceny jak się kupi więcej, kiedyś była bardzo atrakcyjna. Największą ich zaletą jest moim zdaniem to, że bardzo łatwo, wręcz same otwierają się- w tym są całkowicie bezkonkurencyjne. Jak mnie irytuje jak się ciężko otwiera worki gdy jest potrzeba, a tak jest we wszystkich innych. Ponadto te worki są wykonane z użyciem skrobi kukurydzianej i są biodegradowalne (spełniają normę EN13432)- po umieszczeniu w kompostowniku rozkładają się w ciągu 90 dni. Są znacznie mniej uciążliwe dla środowiska niż inne worki. Wałek rolki worka jest wykonany z kartonu, a nie plastiku jak np. w przypadku Trixie. Są mocne, nigdy nie trafiłem na nie sklejone od dołu, oczywiście nie przepuszczają kupy na zewnątrz i dodatkowo mają zaznaczone strzałkami gdzie należy przerwać. Worki Trixie są tańsze od tych, ale nie mają żadnych zalet, bardzo ciężko się otwierają, wiele razy były dziurawe itd., ale ok, są tanie. Natomiast nie rozumiem w ogóle popularności worków Earth Rated. Te worki są niemal tak samo słabe jak Trixie. Ciężko się otwierają (chociaż trochę lepiej niż Trixie), są zwykłe, plastikowe, śmierdzą jakąś chińską chemią o zapachu niby lawendy i są droższe niż te z zooplus. Nie wiem za to ta cena przy nich.
 2. hanestad

  Pies w Szwecji

  Uważam, że prawo jakie obowiązuje w Szwecji odnośnie psów powinno być wszędzie. Prawa zwierząt są w szwedzkim prawodawstwie spisane w Djurskyddslagen czyli Prawie o Ochronie Zwierząt, oprócz tego istnieją jeszcze tzw. regulacje prawne Djurskyddsförordningen i dodatkowe postanowienia. Każdy pies (rasowy czy nie) jest obowiązkowo chipowany i dane właściciela zapisywane są w jednym, krajowym rejestrze Ministerstwa Rolnictwa. Chip zakładany jest już u hodowcy. Właściciel obowiązkowo rejestruje potem psa. W Szwecji nie można trzymać psów na łańcuchach. Obroże kolczatka czy elektryczne są zakazane. Psa nie można uderzyć, ani robić niczego co powoduje u niego ból fizyczny lub psychiczny. Szczenięcia do 4 miesiąca życia nie można zostawiać samego w domu w ogóle. Dorosłego psa można zostawiać samego w domu maksymalnie 6 godzin. Dłuższe zostawienie traktuje się jako krzywdzenie tego psa. Sąsiedzi są bardzo na to wyczuleni i często zawiadamiają policję gdy ktoś przekroczy ten czas. Stąd cała masa opiekunek do psów w Szwecji i psich przedszkoli. Żeby w ogólne kupić psa to trzeba przejść szereg spotkań z hodowcą czy w schronisku (chociaż one są nieliczne). Ceny psów są wysokie, a niektóre rasy są nawet po kilkanaście tysięcy złotych w przeliczeniu. Za psy ze schroniska często też trzeba płacić. Absolutnie i to pod wysoką karą zakazana jest sprzedaż szczeniąt młodszych niż 2 miesiące (8 tygodni). Za wszelkie szkody wyrządzone przez psa- czy to ludziom czy innym psom odpowiada właściciel. Obsługa weterynaryjna jest bardzo droga i bardzo popularne jest ubezpieczenie dla psa. Poniżej Szwedzki Lapphund (szw. Svensk lapphund)- jedna ze szwedzkich ras psów. Wg. klasyfikacji Światowej Federacji Kynologicznej zaliczany do Nordyckich Psów Stróżujących. Używany od niepamiętnych czasów na północy Skandynawii. Pies ten, jako jeden z nielicznych, posiada gen d1 występujący jedynie w północnej Skandynawii. Pieski wśród tundry górskich obszarów północnej Szwecji:
 3. hanestad

  Finlandia, a Skandynawia

  Być może przyjmuje się także kryterium geograficzne czy to, że Islandia jeszcze ok. 70 lat temu była częścią Danii. Dla mnie przy określeniu Skandynawia liczy się etniczny i językowy punkt widzenia. Skandynawowie to nic innego jak inne określenie ludów północno-germańskich posługujących się językami północno-germańskimi i są to Szwedzi, Duńczycy, Norwegowie, Islandczycy i Fereowie (z Wysp Owczych). https://pl.wikipedia.org/wiki/Języki_północnogermańskie
 4. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  Acana jest zapewne bardzo dobrą karmą, ale mi się trochę właśnie nie podoba taka duża ilość składników bo jest znacznie większe niebezpieczeństwo wystąpienia nieprawidłowości niż przy niewielkiej ilości składników. Ponadto nie wiem czy Acana zapewnia pochodzenie składników- skąd pochodzą. Jeżeli nie to niestety to będzie to olbrzymi minus. Czy pies potrzebuje dużej ilości składników? Nie sądzę. Czy wilk jadł tyle składników? Raczej jadł zdecydowanie mniej niż nawet w Magnussonie jest.
 5. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  Nie mam żadnych materiałów reklamowych. Chyba Ty zmyślasz. Ja piszę fakty.
 6. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  Ty piszesz o zupełnie czymś innym... Pisałeś o produktach UBOCZNYCH pochodzenia zwierzęcego, natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego to np. mięso, jaja, mleko, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, sery, masło itd. To chyba oczywiste? Na karmie napisane jest, że zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego i nie musimy zastawiać się jakie to są produkty bo w nawiasie sprecyzowano jakie to są produkty czyli napisano, że jest to "mięso". To, że świeże to znaczy, że dostarczane jest świeże (z tego co piszą na stronie nie jest ono nawet mrożone), a następnie wypieka się z tego karmę. Do tego wielkimi literami napisane jest po szwedzku i angielsku, że nie zawiera mączki mięsnej w ogóle. A to co lepiej to może masz rację, że lepiej jest samemu kupić mięso, olej itd., ale póki co łatwiej jest dać suchą karmę i ja nie mam problemu ze zgadnięciem co w niej jest. W składzie napisane i ja to rozumiem.
 7. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  Jakie uboczne??? O ubocznych produktach pochodzenia zwierzęcego jedynie Ty tu wypisujesz-nie wiem dlaczego bo nie ma to związku z tematem, a na karmie jest napisane "produkty pochodzenia zwierzęcego" i w nawiasie wyjaśnione jest jakie to są produkty: świeże wołowe i wieprzowe mięso. Mięso jest produktem pochodzenia zwierzęcego jakbyś nie wiedział... Tłumaczę z angielskiego składu wydrukowanego na karmie, a karma ma tylko polską naklejkę i na niej jest napisane tylko w składzie "świeża wołowina i wieprzowina". Taka sama karma jest produkowana na rynek szwedzki bo napisy są w wielu językach, także po szwedzku. Zrozumiałe, ze piszą, że świeża bo chodzi o to, że nie zawiera mączki mięsnej, tylko mięso było świeże przed obróbką. Cały czas nikt nie przedstawił mi sensownych argumentów, że magnusson nie jest jedną z najlepszych karm, jak nie najlepszą. Oczywiście, że to cały czas sucha karma i że w dużym stopniu chodzi o wygodę właściciela, ale porównujemy suchą karmę bo samemu przygotowywać nie byłoby łatwo moim zdaniem. Tak więc ja będę kupował magnussona póki co.
 8. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  Piszesz znowu o czymś innym... Piszesz o produktach UBOCZNYCH pochodzenia zwierzęcego i tak jest napisane w Twoim linku, a nie o produktach pochodzenia zwierzęcego. Poza tym w składzie jest napisane w nawiasie i sprecyzowane czym są te produkty pochodzenia zwierzęcego zawarte w karmie i jest to "(świeże wołowe i wieprzowe mięso)", a nie, że to wszystkie możliwe produkty pochodzenia zwierzęcego. Tak samo jak jest napisane tłuszcz roślinny, a w nawiasie "(tłoczony na zimno olej rzepakowy)" czyli nie ma tam np. oleju palmowego czy słonecznikowego. Certyfikat IP Food też został przyznany tej firmie i używają tego na stronie i na pewno by nie używali go jakby nie mieli, a myślę, że jak teraz zamówię karmę to będzie o tym mowa na opakowaniu, a IP Food oznacza, że spełnione są wymogi jedzenia dla ludzi zarówno w składnikach jak i w całym procesie produkcji i magazynowania.
 9. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  Dobra, to napiszę dokładnie co ta karma ma napisane na worku, akurat tutaj odmiana Magnusson Meat & Biscuit Junior. "Skład: produkty pochodzenia zwierzęcego 46% (świeże wołowe i wieprzowe mięso), pełnoziarnista mąka, jaja, roślinny olej i tłuszcz (tłoczony na na zimno olej rzepakowy), mąka jęczmienna, marchewki, suszona pulpa ziemniaczana. Wszystkie składniki są szwedzkiego pochodzenia." Certyfikat KRAV ma karma z kurczakiem. KRAV jest to oficjalny, szwedzki certyfikat ekologiczny, który jest normalnie na ekologicznej/BIO żywności dla ludzi w każdym szwedzkim sklepie i oznacza, że składniki tej karmy, np. kurczak został wyhodowany na naturalnej paszy. KRAV przewyższa surowością wymagań certyfikat UE-EKO stąd Szwecja go używa zamiast tamtego. Oznacznie KRAV jest normalnie napisane na opakowaniu tej karmy z kurczakiem. Co do IP Food to nie ma tej informacji na moim worku, jednak być może jest na nowych workach bo właśnie zmienili opakowania, które teraz są już dostępne.
 10. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  Megapixelus, a więc blisko Ciebie karma powinna być dostępna na przykład w: COOP KONSUM 08-6815 Målilla Atlantvägen 1 570 82 Målilla TÄRNANS LIVS 570 82 Målilla SUNDBERGS LIVS Blockvägen 570 84 Mörlunda Tu jest cała mapa: https://www.hundmat.com/en/find-stores/ Patmol napewno nie zostaje tylko 20% mięsa po obróbce, ale znacznie więcej. Firma chwali się tym na stronie, że posiada szwedzki certyfikat IP Food, który właśnie świadczy, że nie tylko żywność sama w sobie spełnia wymagania jedzenia dla ludzi, ale, że cały proces przygotowania żywności spełnia wszelkie wymagania żywności dla ludzi czyli są tam kawałki mięsa tylko takie dopuszczone dla ludzi i cała karma przygotowana jest w takich warunkach jak ludzkie jedzenie. Tu jest o tym napisane (w starszej wersji strony było dokładniej o tym): https://www.hundmat.com/en/our-production/ Tutaj certyfikat: http://sigill.se/Global/Regelhandböcker/IP Livsmedel/IP-Food-2014-1-Sigill-Kvalitetssystem-AB-light.pdf Co więcej, niektóre ich karmy są w całości BIO czyli są całkiem ekologiczne. Odmiana Grain Free posiada tylko wołowinę (44%), nie ma wieprzowiny, tutaj skład: http://4dogcat.pl/magnusson-magnusson-meat-&-biscuit-grain-free-karma-bez-zboz-o_l_2716.html Wszystkie składniki są ze szwedzkiego rolnictwa.
 11. hanestad

  Finlandia, a Skandynawia

  Chyba przydałaby Ci się znajomość historii Islandii. Przecież wikingowie zasiedlili Islandię! Tam nikogo wikingowie nie najeżdżali bo ta wyspa była niezamieszkała przed pojawieniem wikingów... Obecni mieszkańcy Islandii są potomkami właśnie tych wikingów z Danii, Szwecji i Norwegii, co więcej- język islandzki jest najbliższy temu jakimi oryginalnie mówili wikingowie, bliższy niż np. szwedzki czy norweski. Do tego Islandia należała jeszcze niedawno do Danii. Co innego Grenlandia. Grenlandia była zamieszkała przez Inuitów (Eskimosów) i potem pojawili się tam Wikingowie i wymieszali się z miejscową ludnością. Dzisiaj Grenladczycy mówią swoim, inuickim językiem, ale mają pewną domieszkę skandynawskiej krwi oczywiście.
 12. hanestad

  do usunięcia

  do usunięcia. Postanowiłem to usunąć by nie razić czyiś uczuć, aczkolwiek nie było tu absolutnie nic złego zamieszczone.
 13. hanestad

  Czy twój pies je "chińczyka"?

  dwbem czy 50% luub 44% świeżego mięsa w karmie to jest mało mięsa? Myślę, że to wystarczający poziom i nie jest to mało. Megapixelus czy karma Original SF składa się ze szwedzkich produktów? Producent to gwarantuje? Wiem, że są takie szwedzkie karmy gdzie żaden składnik nie jest szwedzki, tylko są robione w Szwecji. W przypadku Magnussona jest taka gwarancja. Nie wiem gdzie Ty w Szwecji mieszkasz, ale Magnusson jest dostępny nawet w większości sklepów COOP i ICA i powszechnie znany.
 14. hanestad

  Finlandia, a Skandynawia

  Islandia też jest kulturowo krajem skandynawskim. Język i pochodzenie Islandczyków jest takie jak Norwegów, Szwedów czy Duńczyków. Tak samo jak mieszkańców Wysp Owczych zresztą (ale to należy do Danii).
 15. hanestad

  Finlandia, a Skandynawia

  Dlaczego niektórzy nazywają Finlandię (po fińsku zresztą kraj nazywa się "Suomi") Skandynawią? Przecież to bezpodstawne. Z punktu widzenia etnicznego, językowego czy nawet genetycznego Finowie nie mają nic wspólnego ze Skandynawami.Skandynawowie czyli Germanie Północni to Szwedzi, Duńczycy, Norwegowie, Islandczycy i Farerowie (czyli mieszkańcy Wysp Owczych). To są Skandynawowie, potomkowie Wikingów, pochodzący z terenów obecnej Danii i południowych części Szwecji i Norwegii, mówią językami skandynawskimi, podobnymi zresztą bardzo do siebie.Natomiast Finowie są ludami ugrofińskimi rodziny uralskiej i pochodzą z terenów obecnej środkowej Rosji, są bliskimi krewnymi Estończyków, różnych ludów uralskich Rosji oraz dalszymi krewnymi Węgrów. Finowie nie mają żadnych wspólnych korzeni ze Skandynawami.Język fiński jest dalszy i mniej podobny do języków skandynawskich niż niemal dowolny język europejski ponieważ nie należy on do języków indoeuropejskich. Fiński, estoński, węgierski, turecki i maltański to jedyne państwowe języki urzędowe w Europie, które nie są indoeuropejskie i swoich krewnych mają głównie poza Europą, a z językami europejskimi nie wiąże ich żadna nić pokrewieństwa (oprócz pewnych wpływów). Warto dodać, że języki uralskie tworzą z językami ałtajskimi (turecki czy mongolski) jedną ligę. Tak więc fiński jest daleko spokrewniony z mongolskim czy tureckim natomiast nie wiąże go żadna nić pokrewieństwa ze szwedzkim czy jakimkolwiek językiem skandynawskim. Natomiast języki skandynawskie są w jakimś stopniu pokrewne z innymi językami europejskimi, od portugalskiego do rosyjskiego...Finowie mają swoją, fińską mitologię (spisaną np. w Kalevali) i nie ma ona oczywiście nic wspólnego ze skandynawską Mitologią Nordycką.Jednakże w wyniku Krucjat Północnych Finowie zostali podbici przez Szwecję (podobnie jak Niemcy podbili Łotyszy, Estończyków i część Litwinów) i rozpoczęło się długie szwedzkie panowanie co spowodowało napływ skandynawskich wzorców do Finlandii, a także skandynawskie osadnictwo, szczególnie na wybrzeżach.Aczkolwiek później Finlandia miała długie panowanie rosyjskie o czym dziś przypomina np. pomnik cara Rosji w samym sercu Helsinek. Aczkolwiek panowanie rosyjskie było krótsze niż szwedzkie.Obecne badania genetyczne wykazują, że Skandynawowie są bardzo podobni do siebie jeśli chodzi o genetykę, natomiast Finowie są genetycznie całkowicie inni, aczkolwiek widoczny jest także wpływ skandynawskich genów, głównie na wybrzeżach i wśród mniejszości szwedzkojęzycznej bo są gminy w Finlandii gdzie niemal 100% ludności mówi tylko po szwedzku, szczególnie autonomiczne Wyspy Alandzkie- tam szwedzki jest jedynym językiem urzędowym.Zresztą nawet po wyglądzie widać, że Finowie mają z reguły całkiem inne rysy twarzy niż Skandynawowie.Tak więc ze względu na długie panowanie szwedzkie wyraźne skandynawskie wpływy w Finlandii zdecydowanie istnieją, ale zdecydowanie Finlandia nie jest Skandynawią, ani tym bardziej Finowie nie są Skandynawami.Znajomi mi Finowie nie nazywają Finlandii Skandynawią, a niektórzy nawet oburzają się trochę na to bo wiąże się to ze szwedzkim panowaniem, które było źle postrzegane przez wielu Finów.Genetyczne porównanie Skandynawów i Finów:
×