Jump to content
Dogomania

Maru

Members
 • Content Count

  14
 • Joined

 • Last visited

About Maru

 • Rank
  Member

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Maru

  Nauka czystości po matach

  Dzięki za przesłanie linek, zamówiłam 15m. Wracam z kolejną prośbą o radę apropo psiej nauki czystości. Generalnie poczyniliśmy olbrzymie postępy, mały załatwia się już na każdym spacerze i nie odczekuje na powrót do domu. Nie wiem jednak za bardzo co robić dalej- maty dalej są w domu i dalej są obsikiwane. Zazwyczaj po powrocie ze spaceru nie minie 30 minut i psiak idzie na mniejsze siku/kupe na mate. Przez większość czasu pracuję z domu, ale zazwyczaj w tym czasie nie mam możliwości z nim wyjść kiedy widzę, że kieruje się na mate a pół godziny wcześniej byliśmy na spacerze. Zastanawiam się czy w takiej sytuacji rezygnować z mat i ryzykować, że znowu nie będzie wiedział o co chodzi, czy cały czas kontynuować wychodzenie regulanie i chwalenie za załatwianie się na dworze- czy to stopniowo wyeliminuje załatwianie w domu? Teraz ma 4 miesiące z hakiem więc wiem też że jego organizm nie wytrzymuje długiego wstrzymywania, zastanawiam się tylko która z opcji będzie lepsza.
 2. Maru

  Każdy spacer, to męka i stres

  Nie mam ogromnego doświadczenia przy trudnych psach, więc jest to raczej luźna rada. Po pierwsze zaopatrzyłabym się w jakieś przysmaki które bardzo lubi (u nas działa tak np. wątróbka w tubce, że udaje się przywołać młodego jak coś bardzo go podnieci) i przy okazji ćwiczyć komendę "do mnie". Druga sprawa to pewnie ćwiczenia z psem tak aby był skupiony na Tobie, na początku w domu a potem stopniowo zwiększając ilość rozproszeń. Trzecie i chyba najbardziej skuteczne to szelki easy-walk, takie zapinane od przodu które obracają psa w Twoją stronę kiedy pociągniesz go na smyczy- osobiście nie próbowałam, ale u niektórych podobno działa cuda. Niemniej jest to czasowe rozwiązanie, możliwe jednak że psiak po pewnym czasie nauczy się nie ciągnąć i skupiać na Tobie większą uwagę.
 3. Maru

  Nauka czystości po matach

  Nigdy nie puszczam go luzem, nie jest jeszcze na tyle biegły w przychodzeniu na zawołanie więc przy większej ekscytacji mógłby nie zareagować. Mamy 5m smycz przepinaną na 2,5m i na niej wychodzimy. Mieszkamy w dzielnicy korpo, jest tu dużo zieleni i miejsc gdzie można pójść z psem ale niestety wszystkie są trasami ludzi do pracy/z pracy, żeby przejść w rejony gdzie nie ma tylu ludzi byłaby potrzebna przynajmniej godzina. Na spokojniejsze spacery zwykle udaje nam się wyjść po 18, czasami w parku jest spokój popołudniu. Część spacerów robimy dłuższą i przechadzamy się po spokojniejszych okolicach, ale wtedy młody zwykle robi się niespokojny i piszczy. Jak w niedzielę nie było żywej duszy na dworze, to zaczął piszczeć i ciągnąć do okna biurowca, bo widział siebie w odbiciu i myślał że będzie mógł się pobawić.
 4. Maru

  Nauka czystości po matach

  Poczytałam Po obu końcach smyczy, zawzięłam się, wzięłam zabawkę którą dawno się nie bawił i wyszliśmy na spacer (godzina szczytu, wszyscy wracają z pracy) i jestem na prawdę dumna. :D Za każdym razem jak ktoś przechodził i młody zaczynał się rozpraszać biegłam z pluszową żabą i do mnie dołączał, trochę się poprzeciągaliśmy, troche poaportowaliśmy. Skuteczność nie była 100% ale i tak udawało się go odciągać od ludzi i często od jedzenia patyków. Finalnie jak już prawie dostałam zapaści ze zmęczenia to zrobił siku, więc sukces.
 5. Maru

  Nauka czystości po matach

  Super, dzięki za polecenie książek. Trochę się z tą wagą pomyliłam, byliśmy przed chwilą u weta i ważny 8,5kg, początkowe przewidywania były na to, że docelowo będzie ważył koło 12kg, zakładam, że troche to zaniżone. Młody:
 6. Maru

  Nauka czystości po matach

  Daje rade. Młody waży teraz koło 7 kg, je Taste of the Wild. Na spacery wychodzimy w stałych porach niezależnie od tego czy załatwiał się na mate czy nie, koło 8,11,13,15,17,20 i 23. Spacer trwa 20 minut do godziny, zależy ile mam czasu do pracy albo na uczelnie. Jeśli chodzi o zabawy to najwięcej szczęścia mamy kiedy pobawi się z innym psem- koło nas mieszka siostra z tego samego miotu, ale nie zawsze jesteśmy w stanie wyjść na taki wspólny spacer. Próbowałam szarpaka, piłki i jego pluszakow, ale w momencie kiedy na horyzoncie pojawia się człowiek zabawka momentalnie przestaje go interesować. Wychodzenie z nim w godzinach szczytu kiedy ludzie idą albo wracają z pracy to jest koszmar, próbuję z nim ćwiczyć przywołując do siebie i nagradzajac albo 'siad' i potem smakołyk, ale i tak przez ekscytacje nie jest się w stanie skupić. Dodatkowo przez większość spaceru zaczyna jeść małe patyki/liście więc też nie skupia się na załatwianiu, próbuję na bieżąco wyciągać mu je z pyska i mówić że nie wolno, ale myślę że zaczniemy wprowadzać kaganiec żeby nie pożerał wszystkiego. W domu ma gryzaki różnie miękkości, więc jeśli chodzi o masowanie dziąseł nie powinien mieć zadnych ubytków w sensie że nie ma co w domu gryźć.
 7. Hej, jestem dumną posiadaczką nieco ponad 3 miesiącznego szczeniaka (adopciak, kundel). Młody został znalezieniy na polu w kartonie, kiedy go adoptowaliśmy miał circa 8 tygodni. Z uwagi na brak szczepień przez pierwszy miesiąc musiał załatwiać się w mieszkaniu. Mieszkamy w bloku, na 3 piętrze więc nie było opcji wypuszczania go na podwórko. Kwarantanna poszczepienna skończyła mu się koło tygodnia temu, odtąd wdrażamy naukę wychodzenia i załatwiania się na dworze. I tutaj mamy problem. Młody jest całkiem mądrym psiakiem, szybko ogarnął załatwianie się na matach w domu i w zasadzie po dwóch tygodniach nie zdażało mu się załatwiać ani poza mate ani nie uskuteczniać żadnych losowych "wpadek". Na początek przy nauce załatwiania się na spacerach usunęliśmy wszystkie maty i wymyliśmy powierzchnie neutralizatorem- załatwiał się nadal w tych samych miejscach, więc maty wróciły (wynajmowane mieszkanie, trochę stypa żeby lał na panele). Po dwóch dniach załatwił się pierwszy raz na spacerze, oczywiście został wychwalony w niebogłosy bo udało mi się zrobić i jedyneczkę i dwójkę. Następne dwa dni było coraz lepiej i coraz częściej załatwiał się poza domem. Ale przez następną połowę tygodnia już nie ma o tym mowy, wychodze z nim na spacer co dwie godziny- po zabawie, spaniu, wtedy kiedy wiem, że mega mu sie chce załatwić. Czasem kiedy już widze, że kieruje sie na mate. Można chodzić z nim godzinę, półtorej albo dwie, i tak załatwi się chwilę po powrocie do domu- mimo, że za każdym razem kiedy udawało mu się załatwić poza domem był wychwalany. Wynoszenie maty na dwór nie daje nic, jeśli ma się załatwić to zrobi to z matą czy bez. Maty wynosiliśmy zasiusiane, żeby czuł swój zapach, oraz czyste, żadna się nie sprawdziła. Czasami już na wyjściu zdaża mu się ciągnąć, zapierać i piszczeć, bo chce wrócić do domu i się załatwić. Staramy się zapewniać mu jak najlepsze wspomnienia ze spacerów, przy okazji uczenia chodzenia na luźnej smyczy dostaje mnóstwo przysmaków, bawimy się patykami, szarpakiem etc i przez większość czasu bardzo lubi wychodzić na dwór. Ale nadal wyczekuje przez cały spacer i jak wraca do domu idzie od razu na mate/ miejsce gdzie leżała wcześniej mata.Próbowaliśmy też "wyczekać go" stojąc w jednym miejscy, albo wychodzić na pare minut i kiedy się nie załatwiał wracać do domu (nie ma siku= nie ma spaceru), też nie podziałało. Wiem, że mały jest, no mały, i że przez to że musiał załatwiać się w mieszkaniu nauka czystości pewnie zajmie dłużej. Pytanie tylko jak podejść do takiego malucha żeby nauka czystości była najbardziej skuteczna? Macie jakieś rady w takim przypadku? Z góry dzięki
×