Jump to content
Dogomania

Adrian Turulski

Members
  • Posts

    5
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Adrian Turulski

  1. Bardzo ważne jest wyczucie czasu przy nagradzaniu dobrego zachowania, gdyż często można przypadkowo nagradzać te złe. Napisałaś że gdy go ignorujesz to przestaje gryźć, musisz go zawsze wtedy nagrodzić, gdyż na pewno zrozumie za co dostał nagrodę. W przypadku psów warto łączyć techniki wychowawcze, oczywiście wyjątkiem są metody związane z krzykiem i przymusem. Tego odradzam wszystkim. Zawsze znajdzie się sposób na poradzenie sobie z psem bez krzyków i złości. W tym wypadku bardzo dobrze się sprawdzi, ignorowanie złego zachowania, nagradzanie dobrego i zapewnienie innego zajęcie w zamian jak pisałem w poście wyżej. Musisz również pamiętać, że każdemu psu trzeba zapewnić możliwość rozładowania nadmiaru energii, czyli musi biegać najlepiej za czymś :) w przypadku moich psów największą atrakcją jest kijek lub piłka. Spacery na smyczy nie dają psu takiej możliwości i bez obaw że szczeniak sobie zrobi krzywdę, jeśli nie przywiązujesz do niego dziesięciokilogramowego worka z ziemniakami, to jego stawy i serce są bezpieczne. Z biegania można uczynić najlepszą zabawę i okazję do szkolenia. Ja za pomocą kijka i codziennego biegania nauczyłem moją suczkę siadać, leżeć, zostać i czekać, czołgać się, przynosić itd. ponieważ aktywna zabawa jest dla psa największą motywacją. Gdy pies będzie miał taką rozrywkę, rozprawisz się z problemem obgryzanych nogawek jak i wielu innych o wiele szybciej. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  2. Wybaczcie za ten spam nie wiem co się stało :P
  3. Witaj, Twoja nogawka jest najzwyczajniej ciekawsza od wszystkiego wokół, aby to się zmieniło musisz znaleźć coś atrakcyjniejszego. Skoro kijek nie działa trzeba szukać dalej, z pewnością jest coś, czemu Twój pies się nie oprze. Zakazy zwykle nasilają zachowanie, a jeśli zadziałają to tylko dlatego że wywołują w psie strach przed człowiekiem. Jeśli nie planujesz nadszarpnąć więzi pies-człowiek w tym okresie, zdecydowanie lepszym sposobem będzie odwrócenie jego uwagi i nagradzanie za nie interesowanie się Twoimi nogawkami. Prosty przykład, powiedzmy że Twój psiak zareaguje na widok piłki i przestanie gryźć nogawki, nagradzasz go rzucając piłkę. Możesz nagradzać dodatkowo przysmakiem, gdy przestanie gryźć, po czym rzucić piłkę. Nagradzasz w ten sposób nie gryzienie nogawek i dajesz mu w zamian inne zajęcie. Z czasem wyrośnie z takiego zachowania a do tego czasu będziesz mogła nad nim zapanować w opisany sposób.
  4. Witaj, Twoja nogawka jest najzwyczajniej ciekawsza od wszystkiego wokół, aby to się zmieniło musisz znaleźć coś atrakcyjniejszego. Skoro kijek nie działa trzeba szukać dalej, z pewnością jest coś, czemu Twój pies się nie oprze. Zakazy zwykle nasilają zachowanie, a jeśli zadziałają to tylko dlatego że wywołują w psie strach przed człowiekiem. Jeśli nie planujesz nadszarpnąć więzi pies-człowiek w tym okresie, zdecydowanie lepszym sposobem będzie odwrócenie jego uwagi i nagradzanie za nie interesowanie się Twoimi nogawkami. Prosty przykład, powiedzmy że Twój psiak zareaguje na widok piłki i przestanie gryźć nogawki, nagradzasz go rzucając piłkę. Możesz nagradzać dodatkowo przysmakiem, gdy przestanie gryźć, po czym rzucić piłkę. Nagradzasz w ten sposób nie gryzienie nogawek i dajesz mu w zamian inne zajęcie. Z czasem wyrośnie z takiego zachowania a do tego czasu będziesz mogła nad nim zapanować w opisany sposób.
  5. Witaj, napisałaś że wychodzisz z psem kilka razy dziennie na spacer. Czy pies ma okazję pobiegać? Czy spacer ogranicza się do chodzenia na smyczy? Podam przykład z moje życia, parę miesięcy temu zakupiłem szczeniaka z ogłoszenia, nie miał szczepień, więc mogłem go wyprowadzać tylko w bezpieczne strefy by załatwił potrzeby. Minęło trochę czasu i ta słodka kuleczka stała się diabłem wcielonym, nie mogłem zrobić kroku w mieszkaniu by ona nie była juz uczepiona mojej nogawki. Gryzła wszystko i wszystkich, skakała po głowie gdy chciałem odpocząć, drapała w drzwi gdy byłem w toalecie. Nic nie pomagało, przełom nastąpił w siódmym dniu po szczepieniu, gdy ten maluch mógł w końcu wyjść bezpiecznie z domu. Zabrałem ją wtedy do lasu, miała tylko nieco ponad trzy miesiące a przez godzinę ganiała za piłką, dopiero po takim czasie można było poznać, że jest zmęczona gdyż zaprzestała gonitwy i się położyła. Tamtego dnia wiedziałem, że większość problemów związanych z natarczywym psem można rozwiązać za pomocą lasu, piłki i biegania. Nie wystarczy tutaj nawet kilku godzinny spacer na smyczy, to musi być aktywne rozładowywanie nadmiaru energii, jest to naturalna potrzeba u psa, aktywne polowanie odziedziczył po bracie wilku. Od tamtego czasu moja Aira ma okazję do takiej aktywności codziennie, gdy wracamy do domu jest spokojna i zrelaksowana, jedyne, na co ma ochotę to pieszczoty, jedzenia i spanie. Oczywiście, jak to pies, czasem w ciągu dnia chce się bawić, ale to ja decyduje, kiedy jest koniec i początek. Wystarczy że nie podejme zabawy a zaprzestaje się domagać, bo najzwyczajniej w swiecie aż tak jej się nie chce :) A jeśli chodzi o gryzienie i drapanie Pestki gdy ma jakieś potrzeby, to zachowuje się w ten sposób ponieważ przynosiło to efekt w przeszłości, gdy drapała i gryzła człowiek wstawał i sprawdzał o co jej chodzi utrwalając ten schemat, stąd to zachowanie. Podsumowując, większość obsesyjnych zachowań psa bierze się z braku możliwości rozładowania energii, gdy jest jej zbyt dużo, pies daje jej upust między innymi za pomocą szczekania, gryzienia, piszczenia, drapania, agresywnych zachowań itp. Aby pies był spokojny w domu trzeba mu pomóc rozładować ten nadmiar. Również ważną kwestią jest żywienie, jeśli Twój pies je głównie mięso jego poziom energii będzie jeszcze wyższy, gdyż takie jedzenie dostarcza jej najwięcej. Między pokarmem podawanym psu a jego zachowaniem istnieje zależność. Pozdrawiam. W razie pytań służę pomocą.
×
×
  • Create New...