-
Posts
424 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by Cromikowa
-
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Odnośnie weterynarza to nie śmiałabym wypowiadać się na temat osoby, której nie znam. Nie kwestionuję metod leczenia, a jedynie pytam na dlaczego podawany jest konkretny lek. Odwiedzam Arktica, robię dla niego ogłoszenia, szukam dla niego domu, więc chyba mogę znać jego stan zdrowia i to nie dla zaspokojenia swojej ciekawości, ale dla poinformowania przyszłych właścicieli o stanie zdrowia psa. Myślę, że dla wszystkich zrozumiałe jest, że weterynarz nie zna historii choroby wszystkich swoich psich pacjentów, szczególnie jak ma ich ponad 300, ale od tego jest wspomniany zeszyt, żeby zapisać w nim informację i ja tylko tego oczekiwałam - informacji z zeszytu, a nie z pamięci. Zaznaczam też, że nie piszę co mi ślina na język przyniesie, ale najpierw dzwonię do schroniska i pytam. Bardzo zależy mi na znalezieniu domu dla Arktica, to on jest tu najważniejszy, osoby odwiedzające jego wątek martwią się o niego i stąd komentarze o leczeniu - tu nie chodzi o złośliwości w stronę lekarza, czy schroniska, ale o dobro psa. Ponieważ z internetu nie da się odczytać "tonu" wypowiedzi to zaznaczam, że moja wypowiedz jest pokojowa i z uśmiechem :) W nawiązaniu do przydomka groźny dla psów - zawsze gdy z nim wychodzę psy w sąsiednich klatkach drą się niemiłosiernie, a Arktic pozostaje niewzruszony, kiedyś nawet jakiś mały piesek (biegający po schronisku luzem) podbiegł do Arktica i skubnął go w łapę, na co również Arktic nie zareagował - całkowicie to zignorował. Jeśli chodzi o spacery to z tego co kojarzę były dwie sytuacje,kiedy Arktic reagował nerwowo na napotkane psy. Piszę "nerwowo", ale tak na prawdę ciężko było określić jego faktyczne zamiary. Odnośnie ogłoszeń to na chwilę obecną cisza - był jeden telefon, w ubiegłym tygodniu, ale Pan więcej nie zadzwonił (ogłoszenie znalazł 12-letni syn, który bardzo chce pieska, więc i tak taki dom moim zdaniem nie był odpowiedni). Dzięki temu, że weekend mamy dłuższy będę miała okazję przejrzeć czy ogłoszenia są jeszcze aktualne, bo możliwe, że część wygasła - będę musiała je odnowić. Byłam wczoraj z mężem w schronisku, wyprowadziliśmy Arktica. Ucieszył się na nasz widok, w klatce nawet na mnie skoczył. Na spacerku jak zawsze zachowywał się grzecznie, podchodził po smaczki - do mnie i do Pawła. Ładnie wykonywał komendę siad i jak zwykle kiedy przykucałam natychmiast podchodził ;) Ćwiczyliśmy dotyk, wyszło bardzo fajnie, pozwalał się głaskać mi i mężowi. Próbowałam chwytać go za obrożę i to również nie było dla niego problemem. Z dotykiem było jeszcze lepiej niż tydzień temu, bo tym razem kiedy kierowałam rękę w jego stronę to nie odwracał głowy w stronę ręki (żeby zobaczyć co zrobię). Ogólnie był bardzo wesoły i chętny do współpracy. Znów nie wzięłam linki :( szkoda, bo wyraźnie miał ochotę pobiegać, a smyczy go ograniczała. Po powrocie do schroniska spotkaliśmy pracownicę schroniska, która podeszła i pogłaskała go po głowie - wyraźnie nie było to dla Arktica problemem. Dowiedziałam się, że Arktic dostaje teraz tylko Artroflex. -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Uśmiechnięty Arktic bardzo poprawił mi zły nastrój spowodowany kiepskim wynikiem mojej Gojki na dzisiejszej wystawie... świetnie, że jest w takiej dobrej formie! -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Sybel - spokojna głowa, ja wciąż pilnowałam i pilnuję sprawy badań/zdrowia Arktica, dlatego temat na pewno by nikomu nie umknął, krew miała być pobierana przez moją koleżankę w piątek przed Świętem Zmarłych, jednak wet prowadzący powiedział, że nie ma takiej potrzeby, bo sam pobierze krew w przyszłym tygodniu (czyli w tym który mija teraz), tuż po święcie (we wtorek) byłam u Arktica i dowiedziałam się o sterydach - także nikt tu o niczym nie zapomniał, jednak na decyzje weta i schroniska wpływu nie mamy, dlatego możemy tylko pytać i sugerować. Inna kwestia jest taka, że do schroniska przyjeżdżają lekarze z kliniki - czasem każdego dnia inny i tu może być problem... -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Rozmawiałam dziś o Arkticu i dowiedziałam się, że wet nie pamięta na co podał sterydy.... pracownicy schroniska są za odstawieniem sterydów, ale że nie można ich po prostu przestać podawać - odstawia się je przez zmniejszanie dawek, aż do zera i tak będzie w tym przypadku. Obiecano mi zrobienie badań krwi, ale żeby do tego doszło z organizmu muszą zniknąć sterydy (bo zafałszują wyniki), więc trzeba odczekać około dwóch tygodni. -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Z tego co wiem to nie miał robionych badań, mimo że prosiłam o to kilkakrotnie. Wczoraj w schronisku dowiedziałam się, że dostaje Encorton i Carprodyl, ale pracownicy schroniska nie wiedzą na co.... dziś mieli się zapytać weta, jutro zadzwonię i zapytam, czy coś udało się dowiedzieć. Mężowi Arktic oczywiście się spodobał - on w ogóle lubi zwierzęta, a duże psy w szczególności. Postaramy się w przyszłym tygodniu znów odwiedzić Arktica razem :) -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Byłam dziś z mężem u Arktica. Pojechaliśmy tuż po pracy, żeby nie spacerować w ciemnościach. Arktic zachował się wzorowo! Ucieszył się na mój widok, ale oczywiście nie tak bardzo jak na widok Grażynki... ;) Z klatki chciał wyskoczyć jeszcze zanim go zapięłam na smyczkę, ale dostał kilka smaczków i się uspokoił na tyle, że mogłam zapiąć smycz. Jak zawsze idąc przez schronisko nie reagował na psy, męża powąchał i poszedł dalej. Zapomniałam zabrać linkę, więc szedł na smyczy całą drogę, ale i tak udało się trochę poćwiczyć. Najpierw go wołałam, podchodził i jadł ode mnie i od mojego Pawła. Po chwili, kiedy się zorientował, że Paweł też daje to najpierw szedł do niego, a potem do mnie po smaczka ;) oczywiście bezbłędnie reagował na "siad", ale wciąż szybko zrywał komendę :( przeszliśmy do głaskania, najpierw ja, a potem również Paweł - Arktic nie miał z tym problemów. Wydaje mi się, że zaakceptował obecność Pawła, podchodził nawet do niego bez zawołania i dostawał wtedy smaczka. Za tydzień zrobimy tak samo - pojedziemy razem i będziemy dalej ćwiczyć dotyk. Jestem bardzo zadowolona z Arktica! -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Zdjęcia Arktica takiego uśmiechniętego, zadowolonego zawsze poprawiają mi nastrój :) Mam plan odwiedzić Arktica jutro po pracy razem z mężem - Arktiś musi zacząć poznawać nowe osoby, a szczególnie mężczyzn, żeby się przyzwyczajać. Nie mam ciasteczek, ale kupiłam już nowy blender także w tym tygodniu upiekę, a jutro Arktiś będzie musiał zadowolić się gotowanymi sercami drobiowymi - myślę, że mu posmakują ;) Przytoczę tu fragment książki, którą bardzo bardzo polecam - to taki zbiór wszystkich najważniejszych informacji o wychowaniu psa - tu akurat o agresji: "Temat agresywnych zachowań psów budzi w ostatnich latach ogromne emocje. Psy, którym zdarzyło się zaatakować człowieka, natychmiast uznawane są za krwiożercze bestie genetycznie zaprogramowane na agresję, jaka u "normalnych" psów nie ma racji bytu. To nieprawda. Psów nie da się podzielić na te "nienormalne", które gryzą, i te "normalne", którym nic takiego nigdy nie przychodzi do głowy. Gryzienie to dla psa zachowanie całkowicie normalne. I właśnie dlatego zdarza się tak często. Gryzienie i zachowania grożące (które wyrażają zamiar ugryzienia) to sposoby, jakimi psy posługują się w sytuacjach konfliktowych i w obliczu zagrożenia, kiedy nie mogą lub nie chcą ratować się ucieczką. Psy nie potrafią pisać skarg, rozsiewać plotek ani rozsyłać sprostowań, nie mogą też poskarżyć się do żadnej instytucji ani oddać sprawy do sądu. Umieją tylko warczeć, szczerzyć zęby i gryźć. Agresywne zachowania nie psują atmosfery w sforze psów. Są w znacznym stopniu kontrolowane i symboliczne. Problem w tym, że w stosunkach między ludźmi i psami wygląda to trochę inaczej. Pies, który ugryzie człowieka, wydaje na siebie wyrok. To wyjątkowo tragiczny przejaw konfliktu interesów. Konieczne jest wszakże jedno istotne rozróżnienie: pomiędzy psami, które nie tylko gryzą, ale chcą zabić obiekt swojego ataku - łamią kości, wyrywają kawałki ciała, ranią śmiertelnie, i tymi, którym zdarzy się zadrasnąć zębami, a szkoda jest porównywalna z drobnym skaleczeniem w kuchni. Jednak na skutek pojawiających się od czasu do czasu dramatycznych doniesień prasowych, opisujących groźne lub zgoła fatalne w skutkach ataki psów na ludzi, ogólne nastawienie do psów zmienia się na niekorzyść. Warto więc uzmysłowić sobie, że w gruncie rzeczy przypadki takie są bardzo, ale to bardzo rzadkie. Odkąd zbiera się takie dane w Stanach Zjednoczonych, notuje się rocznie od dwunastu do dwudziestu śmiertelnych wypadków spowodowanych przez psy. Biorąc pod uwagę, że każdego dnia setki tysięcy ludzi ma bliski kontakt z psami, liczba ta jest zaskakująco niska, wręcz znikoma." Tytuł: PIES I CZŁOWIEK Jak żyć zgodnie pod jednym dachem Autor: Jean Donaldson Wydawnictwo: Galaktyka (rok wydania 2007) -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Arktiś byłeś dziś na spacerku?? Mam nadzieję, że w tym tygodniu uda mi się Cię odwiedzić! -
Przeczytałam wątek Alberta, to musi być cudowny pies! Z opisów Albert to dla mnie spełnienie marzeń o pism przyjacielu, dlatego wierzę, że znajdzie się ktoś kto go doceni i da mu kochający dom. Ja sama mieszkam z trzema psiakami (dwa podhalany i mała sunia mieszaniec ze schroniska), także nie przygarnę go, ale będę mocno trzymać kciuki!
-
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Estera mi dziś powiedziała o Gibonie, bardzo się cieszę! Pamiętasz co mówiłam w niedzielę? Dawałam mu dwa tygodnie ;) -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
cudowne wieści Grażynko! już się bałam, po ostatnim spacerze, że Arktic gorzej się czuje i dlatego nie był chętny do współpracy, a on po prostu tamtego dnia miał gorszy dzień, świetnie że można z nim wychodzić na wybieg, będziemy mogły ćwiczyć przywołanie bez linki -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
cisza :( muszę odnowić allegro i sprawdzić czy pozostałe ogłoszenia nie wygasły, ale ostatnio ciężko u mnie z czasem :( nie byłam dziś u Arkitca, ale Grażynka mówiła że go odwiedzi, postaram się jeszcze go w tym tygodniu odwiedzić - jeśli wszystko dobrze pójdzie to w piątek Arktic będzie miał pobieraną krew do badania, w związku z tym, że wydaje nam się, że schudł i bardzo mocno wychodzi mu sierść -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
oj Monika chyba będzie krzyczeć na mnie, bo na filmiku pięknie uchwycone jak stoję przodem do Arktica i jeszcze się pochylam, a powinnam stać bokiem i jak najbardziej wyprostowana :( Akrtiś dziś faktycznie był mocno rozproszony i niezbyt chętnie do nas przychodził, ale mógł mieć po prostu gorszy dzień albo był zły, że nie przyniosłam ciasteczek ;) w każdym razie tragedii nie było, dał się wygłaskać, pobiegał sobie na lince, a na koniec - już w klatce - Grażynka go trochę wyczesała i faktycznie chyba jest to dla niego przyjemne, bo z ochotą zadzierał głowę, kiedy był czesany pod brodą i ogólnie grzecznie stał wciąż martwi nas fakt, że Akrctic bardzo mocno linieje i zdecydowanie schudł - rozmawiałyśmy o możliwości zrobienia badań krwi i myślę, że uda się to w najbliższym czasie -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Byłyśmy dziś z Moniką u Arktica - ucieszył się na nasz widok! Zabrałyśmy go na spacerek, oczywiście znów był zafascynowany moimi ciasteczkami, ale smaczki od Moni też mu wyraźnie podchodziły ;) Monika dziś zaczęła z nim ćwiczenia na dotyk, głaskała Arktica i podawała mu w tym czasie smaczki, bardzo ładnie na to reagował, nie denerwował się faktem dotykania, tylko ze smakiem wcinał przysmaki, potem była zamiana i Arktic jadł ode mnie smaki, a Monika podchodziła go pogłaskać - również reagował poprawnie. Doszłyśmy do wniosku, że Arktic z każdym spotkaniem rozkwita! Dziś znów wesoło pląsał na lince, chętnie przybiegał na zawołanie, widać było, że spacer z nami sprawia mu przyjemność. Kolejne spotkanie za tydzień, ale wcześniej w niedzielę na pewno odwiedzi go wykrywka :) -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Wykrywka, świetnie, że pracowaliście na lince! Arktic na Twoje parówki też rewelacyjne reagował :) aż mi się przyjemniej robi, jak patrzę na niego takiego wesołego i pomyśleć, że ma opinię zbója... Przepraszam, że z opóźnieniem, ale podaję przepis na przysmaki dla Arkitca: (podana ilość na dużą porcję) 6 jajek 2/3 szklanki oleju (moja szklanka ma 500ml) 1 kg mięsa (może być sama wątróbka, ja dodawałam też żołądki, ale ciężko jest zmiksować) 2 szklanki mąki (moje szklanki ;) ) Wszystkie składniki zmiksować blenderem na gęstą masę. Blachę wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą, przelać masę. Piec w rozgrzanym piekarniku (temp. 220 stopni) przez ok. 30 min. Smacznego ;) -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
tak, ma allegro -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
niestety nie, cisza... :( -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Grażynko, dziękuję za miłe słowa... :) Arktic był dziś znów zakochany w ciasteczkach wątrobowych :D w związku z tym pięknie pracował, miałyśmy linkę i ćwiczyłyśmy przywołanie, oczywiście jak chciałam zawiązać sznurówkę to Arktic natychmiast do mnie podszedł ;) już ma zakodowane - jak pańcia ukucnie to trzeba podejść - bardzo szybko to sobie skojarzył i zapamiętał. Poza tym zdarzyło mu się też podejść i usiąść (bez komendy), żeby dostać nagrodę, często podbiegał bez wołania i wpatrywał się wzrokiem "daj ciasteczko" ;) to świetny uczeń! Mam też wrażenie, że zrobił się bardziej energiczny, wesoły. Oby szybko znalazł się dla niego odpowiedni domek, z pewnością Arktic będzie oddanym przyjacielem!! -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
[URL="http://www.przygarnijzwierzaka.pl/"]http://www.przygarnijzwierzaka.pl[/URL] czeka na aktywację [URL]http://www.psy.pl/adopcje/art7333,arktic.html[/URL] [URL="http://www.adopcje.org/"]www.adopcje.org[/URL] czeka na aktywację [URL]http://ale.gratka.pl/ogloszenie/7618265_arktic_mix_owczarek_podhalanski_szuka.html[/URL] Wykrywka, w takim razie widzimy się w środę :) -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Bardzo się cieszę, że Akrtic był dziś grzeczny na spacerze. Mam nadzieję, że kiedy kucałaś i podchodził to dostawał za to nagrodę ;) tak jak pisałam już na ostatnim spacerze zauważyłam, że kojarzył przykucanie z przywołaniem - skoro dziś znów tak robił to tylko kolejny dowód na to, że to bardzo mądry pies i że niezwykle szybko się uczy! Pytałaś w schronisku o powód przeniesienia Arktica do innego boksu?? Będziesz mogła w środę spotkać się ze mną w schronisku i wyjść z Arkticiem?? -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
Camara, jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc w ułożeniu tekstu do ogłoszeń! Mój mąż to zapaleniec motoryzacyjny, poprosiłam go żeby umieścił ogłoszenia Arktica na forach motoryzacyjnych ;) Wykrywka, czekam na relację z dzisiejszego spaceru, czy możesz w tym tygodniu w środę być w schronisku ok.17-17:30? Chciałabym żebyśmy razem wyszły z Arkticiem, Monice w tym tygodniu środa nie pasuje. Ja tuż po pracy, czyli po 16, mam wizytę u lekarza, ale powinnam się wyrobić. -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
dzięki koleżankom z forum podhalańskiego mamy kolejne ogłoszenia: [URL]http://www.offer.pl/show.php?id=7656[/URL] [URL]http://www.kupsprzedaj.pl/zwierzeta/psy/owczarki/showAdvert4621705.html[/URL] [URL]http://aukcjezwierzat.pl/aukcja11700_arktic-mix-owczarek-podhalanski-szuka-domu-.html[/URL] [URL]http://www.cafeanimal.pl/ogloszenia/oddam-zwierzaka-do-adopcji/psy/Arktic-mix-owczarek-podhalanski-SZUKA-DOMU[/URL]!!,23749 [URL]http://www.morusek.pl/ogloszenie/32940/Arktic---mix-owczarek-podhalanski-SZUKA-DOMU/[/URL] [URL]http://kupiepsa.pl/detail.php?siteid=66681[/URL] [B]wklejam linki, bo może ktoś będzie chętny do pomocy - wtedy będzie wiedział, gdzie już są ogłoszenia, żeby nie powielać tych samych portali[/B] -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
[B]Rozpoczynamy akcję ogłaszania Arktica, oto jego Allegro [/B] [URL]http://allegro.pl/arktic-mix-owczarek-podhalanski-szuka-domu-i1266148907.html[/URL] [B]umieszczę jeszcze ogłoszenie na ale.gratka i kilku innych portalach, na których jestem zalogowana, o pomoc zwróciłam się do forum podhalana, myślę że ktoś chętny się znajdzie, jeśli nie to dam znać dodałam już na następujące strony:[/B] [URL]http://zielonagora.pajeczyna.pl/Spolecznosc-zwierzaki/491342-arktic_mix_owczarka_podhala.html[/URL] [URL]http://www.pineska.pl/?do=view&id=81942&buyOrSell=2[/URL] [URL="http://www.ojej.pl/"]www.ojej.pl[/URL] – moderacja [URL]http://www.ogloszenia.aleokazja.pl/Zwierzeta/Oddam/Arktic-mix-owczarka-podhalanskiego-szuka-domu.html,169283[/URL] [URL]http://www.e-zwierzak.pl/oddam/0,1,0,0,0,0/16210/[/URL] [URL]http://petsy.pl/ogloszenia/6/1/4/9692.html[/URL] [URL]http://www.petworld.pl/ogloszenie/psy/arktic-mix-owczarka-podhalanskiego-szuka-domu/22315[/URL] [URL]http://animalia.pl/ogloszenia.php?ogloszenie=33023[/URL] [URL="http://www.twoje-ogloszenia.pl/"]www.twoje-ogloszenia.pl[/URL] [URL="http://www.szybko-sprzedam.pl/index.php?module=ogloszenie&ktore=72812&kategoria=1021&tytul=Arktic%20-%20mix%20owczarka%20podhala%C5%84skiego%20szuka%20domu"]http://www.szybko-sprzedam.pl/index.php?module=ogloszenie&ktore=72812&kategoria=1021&tytul=Arktic%20-%20mix%20owczarka%20podhala%C5%84skiego%20szuka%20domu[/URL] [URL="http://www.gumtree.pl/"]www.gumtree.pl[/URL] - moderacja -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
ja też czekam :P -
Arktic, biały olbrzym, zamieszkał w rajskim ogrodzie.
Cromikowa replied to wykrywka's topic in Już w nowym domu
wykrywka odebrałam płytkę - zaraz będę oglądać fotki :) Arktic był dziś bardzo fajny, ładnie z nami współpracował, szczególnie zasmakowały mu moje ciasteczka (wątrobowe, piekę je dla moich psów) i dlatego chętnie do mnie przychodził i spoglądał żeby dostać kolejne. Dziś pracowałyśmy na lince - Arktic miał okazję trochę się od nas oddalić, rozochocił się do biegania, chwilami pląsał koło nas ;) na początku trzymał się blisko, ale jak się zorientował, że może się oddalić to odchodził na większą odległość, jednak kiedy go wołałam to dość chętnie przychodził. Zabawna była sytuacja, kiedy biegał sobie, a ja przykucnęłam żeby zawiązać sznurówkę, a on gdy to zobaczył to natychmiast przybiegł - wcześniej zawsze kucałam gdy go wołałam, fajnie to sobie skojarzył :) On jest na prawdę bardzo mądrym psem i szybko łapie, jak na tak długi czas spędzony w schronisku oraz biorąc pod uwagę jego wiek to pracuje się z nim świetnie!