Jump to content
Dogomania

nykea

Members
  • Posts

    514
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by nykea

  1. Kurcze, przepraszam ze Wam narobilam smaku, nie mialam pojecia ze jest zablokowane :/
  2. nykea

    Anglia

    Super zdjecie. Przypomina mi jak moj Yarpen suszy zeby w oknie jadacego samochodu. Swietnie to wyglada.
  3. nykea

    Anglia

    [quote name='osho'][COLOR=DarkSlateGray]ja też głosuję za nieoddawaniem yarpen'a[/COLOR] :diabloti:[/QUOTE] No no, zadnych mi takich pomyslow. Bez psa nie wracam na wies!! Tesknie za nim jak szalona. I caly czas czekam na jego zdjecia w rozowym kubraku Lali!!
  4. nykea

    Anglia

    Osho, to jest dla mnie najwspanialszy pies jakiego spotkalam w zyciu i strasznie sie ciesze ze moge z nim to zycie dzielic. Nawet jak mi zezre kanape ;)
  5. nykea

    Anglia

    Moze jeszcze Dahma pozna moje szczescie, ktore obecnie wakacjuje u Kamili? Koniecznie prosze zdjecia!!
  6. A reformy o ktorych mowisz objely bardzo wazne zmiany w standartach, ale nie oszukujmy sie, rewolucyjne one nie sa. Nie mam teraz przy sobie artykulu wydanego w Kennel Gazette, bo jestem na Swieta w POlsce, ale zmiany te objely np wymienienie slowa "wielka" (czy cos w tym stylu, ciezko przetlumaczyc niektore niuanse jezykowe) glowa u English Bulldog na "masywna". No i dodali wlasciwie wszedzie, ze pies ma sprawiac wrazenie "zdrowego" i "fit". Ale nie ma cudow. Dopoki nie zmieni sie kadra sedziowska, psy beda oceniane tak samo jak byly. A to juz kwestia wymiany pokolen i edukacji mlodego pokolenia.
  7. Przepraszam, spieszylam sie i pare rzeczy ominelam. Wyniki testow sa podawane ogolnie, bez potrzebnej zgody wlasciciela. Bylo by to bardzo fajne, gdyby testy byly obowiazkowe. Ale jak narazie testow obowiazkowych jest zaledwie kilka, wlaczajac np PRA. Wiec to czy ktos psa przetestuje zalezy od rasy do jakiej nalezy i dobrych checi hodowcy. Czyli prawie jak w Polsce.
  8. Pierwszy link ktory podales podaje wyniki testow jakie pies przeszedl. Z tego co wiem nie ma to nic wspolnego z inbredem? Petlog jest firma, ktora rejestruje zachipowane psy, ale znow, nie ma obowiazku psa chipowac. POnadto zeby zmienic adres w tejn bazie danych trzeba zaplacic. Drugi link jest wyszukiwarka szczeniat i miotow. W Polsce wystarczy zadzwonic do ZK i masz ta sama informacje. Wiec jedynym osiagnieciem jest to, ze jest to on-line. Czwarty link sprawdza czy podany pies rzeczywiscie jest danej rasy i jest zarejestrowany. Wszystko ladnie i pieknie, ale wiekszosc tych rzeczy nadal jest dobrowolna, wiec obejmuje mala czesc psow.
  9. W najpopularniejszych rasach klubow jest po kilkanascie. I nie ma to wcale dobrego efektu, bo na wystawy jezdza tylko czlonkowie tego klubu, kotry akurat wystawil sedziego, reszta nie ma szans.... Polityka i korupcja jest chyba jeszcze gorsza niz w Polsce. Krzysiek, nie zrozum mnie zle. KC jest zdecydowanie wielka sila, ma niesamowita tradycje i chyba najwiekszy odsetek psow rasowych przypadajacych na mieszkanca. Zaczely sie tam teraz zmiany, ale dopiero zaczely. Nie jest jeszcze niestety kolorowo. Jest mnostwo ludzi, ktorzy hodowali psy w ten sam sposob od pokolen i nie widza potrzeby zmian.
  10. [quote name='KrzysiekM']Dlatego inbreed w Anglii jest obwarowany bardzo surowymi warunkami. Reformy te zostały wprowadzone po kontrowersyjnym dokumencie BBC Pedigree dogs exposed. Krzysiek, skad masz te informacje? Z tego co wiem, to jak narazie prof Bateson przygotowal niezalezny raport, w ktorym zaleca nie krzyzowanie NAJBLIZSZYCH psow, co jest rozumiane przez krzyzowki rodzic-dziecko, dziadek-dziecko. Inbreeding niestety bierze sie nie tylko z takich krzyzowek. I tym ograniczeniom jest baaardzo daleko do surowych. POnadto program o ktorym mowisz jest jeszcze w powijakach. Jak narazie KC nie ma swoich genetykow, a to wlasnie oni by stanowili zrodlo doradcze. Wspolpracuja oni z Animal Health Trust i Dog Trust, ale to wszystko jest jeszcze bardzo swieze. Pedigree Dogs Exposed byl emitowany 2 lata temu. Myslisz ze tak skostnialy kraj jak UK z ich dlugoletnimi tradycjami hodowli psow zmieni sie w ciagu 2 lat?? Odpowiedz KC zalaczam ponizej. Z oficjalnej strony http://www.thekennelclub.org.uk/cgi-bin/item.cgi?id=2896 (22.01.2010) ... However, the Kennel Club thinks that the report was right only to suggest Professor Bateson’s broad guidelines on matings and that decisions should be based upon scientific knowledge and be made on a breed by breed basis. We also believe it was right not to suggest that the Kennel Club should introduce any further blanket rules across all breeds. The Kennel Club’s primary consideration is that healthy dogs are mated and the healthy genes are passed down through the gene pool. Our new Mate Select programme which is now being developed will help breeders to find suitable mating pairs, which are most likely to produce healthy offspring... Czyli nic jeszcze nie zostalo wprowadzone. Ponadto wszystkie zmiany jakie wprowadzili po PDE sa objete programem Accredited Breeder Scheme, ktory ma stanowic elite hodowcow. Ale jak narazie tylko maly procent hodowcow bierze w tym udzial, a niestosowanie sie do zalecen powoduje nie wykreslenie z KC ogolem, tylko z ABS. Wiec prosze Cie, nie wprowadzaj innych w blad.
  11. Alez wlasnie o to chodzi!! Hodowla psa rasowego ma dazyc do przodu, ma byc doskonaleniem cech fizycznych i PSYCHICZNYCH. Do tego zmierza brytyjski KC, coraz wiecej mowi sie o sprawdzaniu uzytkowosci psow hodowlanych. To, ze sie od tego odeszlo i rotki i boksery sa tylko i wylacznie zapasionymi kanapowcami jest wlasnie bardzo wielkim problemem, z ktorym trzeba walczyc i ktory w przyszlosci bedzie rozpracowywany. A Wy podajecie to jako powod do totalnej olewki na uzytkowosc danej rasy i generalnie proponujecie rozmnazanie tylko na eksterier.
  12. Mnie zastanawia dlaczego wszyscy tak narzekaja na cene rasowych szczeniakow. Wyjechalam z domu dosc wczesnie, studiowalam i pracowalam na pol etatu na prawie najnizszej stawce, bez swojego mieszkania, i jakos sobie odlozylam na psa i na wszystkie jego wydatki. Wiec sie da. A jesli ktos tego nie potrafi, to znaczy ze ma inne priorytety, w efekcie za jakis czas potrzeby psa beda na drugim miejscu. W przyszlosci kiedy bede dopuszczac moja suke (ktorej jeszcze nie mam, zbeiram ;) )tez rzuce ciezka cene, che wiedziec ze nabywcy maja wystarczajaco kasy zeby pokryc jego potrzeby, a jesli nie maja kasy, to maja determinacje. A wolne zwiazki, takie jak brytyjski KC wcal nie sa takie wspaniale jak niektorzy sobie tutaj przedstawiaja. Tu jest po prostu o wiele wieksza liczba ludzi posiadajacych psy rasowe. A puppy farm tez sa. Jest tez mnostwo ludzi, ktorzy rozmnazaja suczki, bo to tak fajnie miec szczeniaki. Wystarczy spojrzec np na strone gumtree.co.uk
  13. Krzysiek, to jest oczywiste ze topik o Pedigree Dogs Exposed juz byl. Ja teraz pisze o Good Dog Bad Dog, ktory jest ODPOWIEDZIA na PDE.
  14. Kurcze, ja to musze byc naprawde tepa. Planuje hodowle od 15 lat, przez 13 lat czekalam na mojego pierwsego psa, teraz po poltora roku wychodzi ze jednak z niego nie bede korzystac, bo ma troszke za duzo bialych wlosow, i generalnie nie czuje sie jeszcze przygotowana i swiadoma hodowli, pomimo studiow w tym kierunku. Niekotrzy to maja dobrze, ze sie tak szybko potrafia "naumiec"...
  15. Acha, i mozesz powiedziec o jaki gigantyzm Ci chodzi? Z tego co wiem, gigantyzm (akromegalia - wstukaj w wikipedie) wynika z nadmiaru wydzielania somatotropiny. Nasze "gigantyczne" pieski moze i maja klopoty z niewydolnoscia serca i innych narzadow, ale jaki to ma zwiazek z gigantyzmem? Ich wzrost wynika nie z hormonow, ale z czynnej selekcji ku addytywnym genom odpowiedzialnym za wzrost. Gigantyzm nie ma tu nic do rzeczy. Szczerze mowiac to nawet nie slyszalam o takim przypdku u psow.
  16. Oj Krzysiek, ale tera zgarniesz... Powod jest bardzo prosty. Gdyby tak bylo, ze ciocia Tecia moze sobie pieska rozmnozyc i jeszcze dostanie papiery, to po pierwsze, powiedziala by o tym kolezankom i juz by byla nie tylko ciocia Tecia, ale tez Marynia, Jagodka, Jadzia i Klementyna. Po drugie za takiego pieska mozna wiecej pieniazkow wziac. To juz moze zamiast tych 2 razy moze pokryje ja 3, albo 4, albo nawet ile wlezie? Po trzecie i pewnie najwazniejsze, otworzylo by to droge bardzo wielu pseudo-hodowlom do wkroczenia na prawie ze legalna sciezke. Ja troszeczke nie rozumiem o co Tobie tak naprawde chodzi. Udowodnilam juz, ze rasy da sie ulepszac nie zastepujac ich innymi. Wiec powstawanie nowych ras nie jest konieczne. A juz nawet jesli, to spoko, badz czlonkiem Zwiazku Labradoodla (jesli taki w Polsce istnieje) a do ZK nie miej pretensji, oni maja inna wizje. Jesli zas chcesz miec psa rasy uznanej i chcesz miec papiery dla szczeniakow to przepraszam, ale co to za wielka filozofia pojechac na te 3 wystawy? Ja tego po prostu nie kumam. I uwazam ze obecne przepisy sa dobre, zwlaszcza przez to, ze mam porownanie do tego brytyjskiego KC o ktorym pisales. Tutaj kazdy wlasciwie pies z papierami moze miec papierowe szczeniaki. I jaki jest efekt? Ze ludzie kryja swoja suczke nie majac pojecia o tym, czy ona sie tak naprawde do tego nadaje. Niszczy sie rase w ten sposob i poglebia te straszne wady o ktorych piszesz. A ludzie Ci nie maja wcale zlych intencji. Sa po prostu niedouczeni. Gdyby musieli sie wybrac na 3 wystawy, to po pierwsze zastanowiliby sie czy chce im sie w ten caly balagan ladowac, po drugie moze ktos by im powiedzial, ze ich suczka wcale taka super nie jest... Na wystawie masz ludzi, ktorzy jak by nie bylo troszeczke nad psami siedza. Widza czasem wady, ktore wyjda dopiero za jakis czas. Dlaczego odrzucac te pomoc??
  17. Krzysiek, sama idea tworzena nowych ras nie ma w sobie nic zlego. robimy to od setek lat. Roznica polegana tym, ze teraz jestesmy bardziej swiadomi i ZANIM zaczniemy tworzyc cos nowego wypadalo by sie zajac tym co mamy. Czym labradoodle sa lepsze od labradorow czy pudli? Niczym. Zadna z nowych ras nie bedzie tak naprawde nowa. Juz gdzies tam byla zawsze rasa, ktora byla taka jak ta, ktora chcemy stworzyc. Wiec zamiast tworzyc cos nowego i generalnie wprowadzac genetyczny misz-masz, popracujmy nad zdrowiem i psychika psow ktore mamy. I marudzenie, ze niekotre maja juz tak zawezona pule genetyczna ze sie nie da nic zrobic to bzdura. Wystarczy spojrzec na dalmatynczyki. Wszystkie maja problemy z kamieniami, dlatego w USA zaczeli je KONTROLOWANIE krzyzowac z pointerami. Rezultat? Pies ma latki, charakter dalmatynczyka i jest zdrowy. Po paru back-crosses do dalmatynczykow psy sa rejestrowane normalnie w AKC. Wiec sie da. Wymaga to pracy, ale takie tworzenie nowych ras na chwile obecna wydaje mi sie realizowaniem zachcianek. Pobawimy sie tymi rasami dopoki beda zdrowe, nowe i ciekawe, a potem je zostawimy pasjonatom z szeregiem chorob, tak jak z kazda inna rasa. A my ruszymy dalej, tworzyc nowe-nienowe rasy...
  18. Odwolujesz sie tu do bulowatych. Oczywistym jest, ze walki psow, czy walki z bykami troszeczke stracily na popularnosci w porownaniu z czasami w ktorych te rasy powstaly, ale przeciez test pracy nie musi byc dokladnie odzwierciedleniem tego co bylo kiedys. Bulowate musialy wykazac sie niesamowita sila, wytrwaloscia i checia walki - ktore teraz pozwalaja im na swietne wyniki w chociazby weight pulling (sorry jesli nie do konca profesjonalnie to nazwalam, bullowate to nie moja dzialka). Owczarkom wszystkim tez nie kupisz nagle stada owiec, ale jest przeciez mnostwo rzeczy, ktore mozna z nimi robic bazujac na tych samych instynktach ktore przez tak wiele lat selekcjonowalismy. Dlatego dla mnie argument, ze tkros kupuje psa tylko dlatego, ze podoba mu sie jego wyglad to recepta na nieszczescie. Czesto konczace sie w schronie. PS. Wczoraj na spacerze pomagalam babce lapac dwa husky. Psy mialy totalny ubaw, babka prawie wybuchla ze wscieklosci. Rodzina z malym synkiem, oboje rodzice pracuja na full time. Dlaczego kupili psy? Bo takie ladne. Ja tez uwazam, ze husky sa ladne. Wrecz powiem, ze chyba sa to dla mnie najpiekniejsze psy. Ale nigdy sobie husky nie kupie, bo wiem, ze nie podolam ich wymaganiom. I to jest wlasciwe.
  19. Dobrze, zgadzam sie z tym ze psy wyhodowane do towarzystwa nigdy w sobie nie mialy jakichs wielkich popedow pracoholika, ale tego, ze podzial na pracujace i wystawowe jest i bedzie nie zaakceptuje. Tzn zgadzam sie ze jest, ale zamiast go akceptowac powinnismy dazyc do zmiany w tym kierunku, zeby kazdy kupujac owczarka bedzie wiedzial, ze jest to dobry pies do pracy, o stabilnym charakterze, kazdy kupujacy pudla bedzie wiedzial ze to inteligentny, wszechstronny pies itd. Nie chodzi mi o to, zeby wszyscy nagle wylegli na place cwiczen (chociaz tez by bylo super), ale o to, ze jesli sie zgodzimy na ten podzial, to wiekszosc lini wystawowychbedzie piekna, ale nic poza tym. Nie mozna przeciez hodowac tylko na wyglad, a gdzie lepiej sprawdzic charakter psa niz na probach pracy?? Co do ciezkosci zrobilam skrot myslowy, moj CTR tez nie jest piorkiem, a mam nadzieje, ze sie troche w sport pobawimy :)
  20. nykea

    Anglia

    Kamila, tak :)
  21. [FONT=Tahoma]Joko, jakiego masz psa? Ja mam wymienionego CTRa. Nie chce zeby atakowal ludzi, ba, nawet nie chce zeby atakowal pozoranta, ale na dobre szkolenie obronne bardzo chetnie bym poszla. Poniewaz wiem, ze jesli cos sie bedzie dzialo to moj pies stanie w mojej obronie niewazne co, naqet jesli wychowuje go w przyjazni do swiata. A ze facet wazy prawie tyle co ja, to chce wiedziec, ze nie wpadnie w amok i nie zagryzie napastnika, chce miec mozliwosc odwolania go. I po to szkolenie obronne sluzy. A wybor dobrego... no coz, to juz inna kwestia. Jak narazie takiego nie znalazlam, bo po pierwsze na Wyspach nie ma ich duzo, a po drugie to ktore znalazlam nie podobalo mi sie. Ale to jest moj swiadomy wybor i moja odpowiedzialnosc jako wlasciciela. I to, ze jakis baran "szkoli" psy tlukac je kijem nie oznacza dla mnie, ze wszystkie szkolenia sa zle. Oczywista, jakies regulacje by sie przydaly, no ale...[/FONT] [FONT=Tahoma]Co do tematu, to zauwazcie, ze Krzychu pomimo ze ma inne zdanie niz Wy (i ja), pisze w sposob raczej kulturalny, wiec tak wypadalo by odpowiadac. [/FONT] [FONT=Tahoma]Natomiast szokowalo mnie jedno zdanie Michala_SM. Ze wiele ras nie ma zadnego znaczenia uzytkowego. Wlasnie w tym tkwi problem psa rasowego!! I wlasnie odchodzenie od uzytkowosci powinno byc tepione, bo uzytkowosc dowodzi ze pies jest nie tylko piekny, ale tez w zdrowiu i kondycji pozwalajacej na wypelnianie zadan do ktorych zostal wyhodowany. Jak dla mnie wszystkie psy hodowlane powinny miec poza ocenami z wystaw jakies testy pracy. Jesli moga miec psy mysliwskie to dlaczego nie reszta? Co prawda nie wiem co z rupa toy, ale na pewno tam tez by cos sie znalazlo, chociazby agility. W ten sposob poprawiamy zdrowie zwierzat ktore hodujemy, bo psychore po prostu nie dostana tytulu, po drugie pozbywamy sie ludzi, ktorzy kupuja psa tylko ze wzgledu na jego wyglad. A wiadomo, ze takie podejscie konczy sie zle, zwlaszcza kiedy taki przykladowy rodzinny misiek DON nie dosc ze trafem dostal od pradziadkow charakter uzytkowy, ktory dobija rodzine wlascicieli, bo nie byli na to przygotowani, to jeszcze jest za ciezki i za wielki zeby cos z tym zrobic, co konczy sie problemami zdrowotnymi. [/FONT] [FONT=Calibri] [/FONT]
  22. Nie wiem czy juz gdzies w internecie krazy film emitowany w brytyjskiej tv po zakonczeniu transmisji Crufts. Film jest odpowiedzia na Pedigree Dogs Exposed i mi sie osobiscie bardzo podobal. Polecam jak najbardziej, wskazuje kierunek w jakim powinnismy sie posuwac w hodowli psow rasowych.
  23. nykea

    Anglia

    Kamila dzieki bardzo. Nie szkodzi ze Londyn, wlasnie stad bede leciec. Jak narazie mam juz dwie osoby chetne, bardzo sie ciesze i jestem wdzieczna za chec pomocy :) A na Cruftsie nie wiem jak bylo, ale w tv widzialam wybor Working Group i wygral rotek, drugie chyba doberman, a trzecie CZARNY TERIER!!!! Jestem bardzo dumna :) Skakalam z radosci i wysciskalam mojego czarnego jakby to co najmniej on wygral :D Cieszyl sie ze mna, chociaz za bardzo nie wiedzial o co chodzi :lol:
  24. nykea

    Anglia

    Kamila dzieki bardzo. Nie szkodzi ze Londyn, wlasnie stad bede leciec. Jak narazie mam juz dwie osoby chetne, bardzo sie ciesze i jestem wdzieczna za chec pomocy :) A na Cruftsie nie wiem jak bylo, ale w tv widzialam wybor Working Group i wygral rotek, drugie chyba doberman, a trzecie CZARNY TERIER!!!! Jestem bardzo dumna :) Skakalam z radosci i wysciskalam mojego czarnego jakby to co najmniej on wygral :D Cieszyl sie ze mna, chociaz za bardzo nie wiedzial o co chodzi ;>
×
×
  • Create New...