Jump to content
Dogomania

tamiczek

Members
 • Content Count

  507
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About tamiczek

 • Rank
  Advanced Member

Contact Methods

 • AIM
  6023943
 • Website URL
  http://www.tamiczek.blog.onet.pl

Converted

 • Location
  Pionki:)
 • Interests
  Kynologia
 1. W schronisku w Lublinie jest taki pies z pręgą ! [IMG]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/942582_10151701684153524_1009774381_n.jpg[/IMG] idealny dla fanów rasy nie mogących sobie pozwolić na psa z rodowodem.
 2. Przepraszam, to był taki skrót myślowy bardziej. Wiadomo, jak właśnie wspomniałaś, że dysplazję wywołuje wiele nakładających się na siebie czynników. W książce L. Case, D.P. Carey, D.A Hirakawa, L.Daristotle "Canine and Feline nutriton" wyczytałam coś takiego: [QUOTE]Like CHD and osteochondrosis, HOD is more likely to be caused by overnutrition leading to a high rate of growth than to an endogenous lack of ascorbic acid [...] However, there is no evidence to support the claim that supplemental ascorbic acid can prevent the development of either of these disorders in growing dogs.[/QUOTE] Ja to rozumiem tak, że te trzy choroby mogą być wywołane przez niedobór endogennej witaminy C, ale zdarza się to bardzo rzadko, częściej jest przyczyną nadsuplementacji ! Czyli właściciele zamiast pomagać swoim pieskom, jeszcze bardziej im szkodzą... To zmienia postać rzeczy ;)
 3. Tak właśnie jest, że małe rasy potrzebują więcej energii na kg masy ciała niż duże. Jest to też związane z stosunkiem przewodu pokarmowego. Za wszystkie odpowiedzi dziękuje, może ktoś jeszcze mnie jakoś oświeci? A z tą witaminą C to jest tak, że jej niedobór powoduje właśnie u ras gigantycznych i dużych dystrofię mięśni, dysplazję stawu biodrowego. Wg. Burgera (Żywienie psów i kotów, 1992) badania wykazały negatywne skutki w łagodzeniu i zapobieganiu tym schorzeniom przy użyciu tej witaminy. To samo pisze Case (Canine and Feline nutrition, 2000) A ludzie bezmyślnie suplementują te psy, bo myślą, że zapobiegną w ten sposób tym chorobom, a tymczasem nadmiar może być jeszcze bardziej mogą im zaszkodzić. Myslę, że mogła wyjść jakaś fama od jakiegoś "weteryniarza".
 4. [quote name='Karilka']Rasy małe, mniej aktywne - nie potrzebują wysokiej ilości białka. Może skutkować to przebiałczeniem. Generalnie jeśli chodzi o psy, nie dziliłabym ich na wielkości tylko na cechy budowy. Są ciężkie w typie, średnie i lekkie... np. pies mały/średni i ciężki w typie: bulldog angielski. Będzie wagowo dorównywał pitbullowi, jednak zupełnie inaczej spalał kalorie (dużo mnie)[/QUOTE] Dziękuje za odpowiedzi :loveu: Chodzi mi generalnie o suplementację związkami mineralnymi, witaminami i innymi związkami stosowanymi w żywieniu zwierząt (nie tylko psów) takimi jak np. L-karnityna czy kwasy tłuszczowe Omega 3 lub Omega 6. Najpierw spróbuje się odnieść do samego podziału na psy duże/średnie/małe (wielu producentów karm stosuje ten podział), zobaczę co z tego wyjdzie i ewentualnie podzielę na typy jak właśnie radzisz. W każdym bądź razie dziękuje za podpowiedź. :)
 5. Witam ! Mam do Was takie prośbę o małą burzę mózgów. A mianowicie piszę pracę inżynierską na temat suplementacji w żywieniu psów, z podziałem na grupy wagowe - duże, średnie, małe. Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie i podsunie mi jakiś pomysł? Ogólnie nie wiem do czego mam się odnieść. Póki co, wyszukałam w różnych książkach o żywieniu psów jakie składniki mineralne i witaminy się suplementuje oraz co powodują nadmiary i niedobory danych składników konkretnie u psów. Znalazłam też informację o innych suplementach stosowanych w żywieniu psów. Pani promotor podała mi taki przykład - z wszystkich 3-ech grup najwięcej wapnia potrzebują psy ras dużych. Niedobór powoduje u nich np. osteoporozę. O tych rasach dużych póki co zgromadziłam najwięcej wiadomości. Wiadomo - szybki wzrost - suplementacja wapniem i witaminą C (chociaż w jakimś źródle znalazłam, że wręcz nie skutkuje). Do tego duży nacisk na stawy - a więc ochrona - chondroityna, glukozamina. Z innymi związkami nie wiem w ogóle co począć jak je podzielić między te 3 grupy. Nie mam bladego pojęcia co mogę uwzględnić przy suplementacji średnich i małych ras. Ktoś ma jakieś pomysły? Za wszelką pomoc serdecznie dziękuje :loveu:
 6. Ja się chciałam tak zapytnąć...Guć może ty wiesz czy ktoś w Radomiu lu gdzieś w okolicach nie zajmuje się cani cross-em, potrzebuje jakieś namiarki
 7. wal do Guci, szukała osób
 8. [quote name='mestudio']Tamiczek:-), ja do tej pory mieszkałam nad morzem, a Pionki pierwszy raz zobaczyłam na oczy rok temu. Czy stary Pronit to ta ruina w okolicy torów kolejowych jak się wyjeżdża na Sokoły?[/QUOTE] Wybaczam:diabloti:pronit jest nieco dalej,jak już Kometa wspomniała koło Lidla, Ambulatorium, chronisko jest na terenie Pronitu.
 9. [quote name='mestudio']Hej dziewczyny, gdzie macie to schronisko? Cieszę się, że założyłyście ten wątek bo w Pionkach i ich okolicach porzuca się mnóstwo psów. Jak Wam można pomóc - czego potrzebujecie (w moim przypadku oprócz adopcji bo mam pod opieką 7 psiaków). Tylko napiszcie dokładnie bo ja jestem od niedawna napływową jednostką, a przez Pionki tylko jeżdżę do pracy i ani trochę nie znam okolicy.[/QUOTE] Wiesz gdzie stary Pronit w Pionkach ;) ?
 10. [IMG]http://img9.imageshack.us/img9/8295/obraz03421.jpg[/IMG] ta suczka zabrana z pijackiej meliny... Wilekie dzieki cioteczko Olu :loveu::loveu::loveu:
 11. No to hopek:loveu: Jak tam z transportem? Odezwał się ktoś prócz Ani?
 12. Ja chyba nie dam rady...:-( Zresztą, mogę tylko popołudniu... ale mam też dobre wieści :smilecol: Przed chwilą wróciłam z wizyty u naszej kochanej sunieczki :multi::multi::multi: Mam jakieś fotki, ale słaba jakość i małe, bo z telefonu. Kometa, teraz Twoja kolej, musisz rozpoznać czy to ta !!! [CENTER][IMG]http://s232.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?k=1316384&t=633753065445665000&id=91019666&vid=91019666[/IMG] [IMG]http://s232.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?k=1317943&t=633753065445665000&id=91019669&vid=91019669[/IMG][/CENTER]
×
×
 • Create New...