Jump to content
Dogomania

Niufka

Members
  • Posts

    292
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Niufka

  1. [COLOR=navy]My sterylizowaliśmy roczną sunię nowofundlanda (przed pierwszą cieczką) dwa tygodnie temu. Blizna prawie niewidoczna. Dziewczyna została wybudzona w klinice, tego samego dnia już łaziła, a dwa-trzy dni po zabiegu znać nie było, że miała operację. Nie interesowała się raną, więc już po tygodniu wszystko się zabliźniło. Naprawdę, wszystko bezproblemowo. Zaznacz tylko, że chcesz, żeby wybudzili sunię po narkozie (chyba, że nie chcesz).[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR] [COLOR=#000080]Co do klinik, to my sterylizowaliśmy w Olsztynie, ale ostatnio robiliśmy piękne plomby w Warszawie w [URL="http://www.elwet.com.pl/"]Elwecie[/URL]. Nie wiem, jak tam ze sterylizacją, ale ząby zrobili nam (nam=pies) cudnie, bardzo mili i konkretni lekarze.[/COLOR]
  2. [quote name='Greven']Z którego paragrafu kodeksu drogowego?[/quote] [COLOR=navy]To już zostało powiedziane, że nie ma bezpośrednio przepisu o psach, jest przepis o zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Poszukam go.[/COLOR]
  3. Niufka

    ryby

    [quote name='cuciola']a slyszalam ze czasem karme psu mozna polac olejem z puszki po rybie...czy to prawda? ja mysle ze mozna[/quote] [quote name='puli']Jest przyprawiony,przesolony i najczęsciej kiepskiego gatunku.[/quote] [COLOR=navy]DOKŁADNIE!!! Nigdy nie dawaj ludzkiego puszkowanego jedzonka psom! Najgorsza trucizna.[/COLOR]
  4. [COLOR=navy]W kwestii prawnej wszystko już zostało powiedziane (przedmioty (w tej sytuacji zalicza się również psa) w samochodzie mają być przewożone w taki sposób, żeby nie stwarzały zagrożenia. Za przewożenie psa bez pasów/ tub/ mat/ kratki grozi mandat 100 zł (to samo ma się do butelek po napojach, worków foliowych, torebek, więc trzeba uważać).[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR] [COLOR=#000080]W kwestii życiowej:[/COLOR] [COLOR=#000080]mam piątkę psów i to jest dopiero impreza przed wyjazdem, ale praktyka czyni mistrza. Trójka do bagażnika (combi), dwójka na tylne siedzenie. Nie polecam pasów, bo chyba wymyślił je człowiek, który psów nie posiada. Pasy krępują psa i plączą się. Tragedia dla opiekuna psa, który nie jest w stanie przez całą podróż wysiedzieć w jednej pozycji. Klatki przy dużych psach też odpadają (bez nich mam piątkę w samochodzie i miejsce na drobny bagaż, z klatkami może weszłyby dwa psy). W bagażniku mam matę antypoślizgową (przy okazji antyślinową), a z tyłu matę typu łódka.[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR] [COLOR=#000080]Na początku byliśmy ambitni i zapytaliśmy policjantów i strażników miejskich, czy możemy w taki sposób przewozić psy. I jedni i drudzy stwierdzili, że nie ma konkretnych przepisów, więc należy stosować zasadę bezpiecznego przewożenia przedmiotów. Policja zatrzymywała nas kilka razy i nie wiem czy na widok ilości mord, czy ich piękna nic nam nie zrobiła.[/COLOR]
  5. Niufka

    Karma Fitmin

    [COLOR=navy] U nas kupki niezmiennie od jakiegoś roku (bez znaczenia na jakiej karmie). Przechodziliśmy Nutrę, ale tak średnio ją jadły. Dla nas wciąż najlepszym rozwiązaniem jest Acana, tylko najstarszy pies ma po niej :tard: gazy - delikatnie mówiąc. Kupiliśmy Nutrę i nic nie pomogło. Po tygodniu Fitminu uspokoiło się (uff...).[/COLOR] [COLOR=navy]Kupy jak kupy, zależą od właściciela. U nas jest wszystko w porządku, normalnej konsystencji i wielkości. Poza tym psy uwielbiają gigantyczną wielkość granulek.[/COLOR]
  6. Niufka

    Karma Fitmin

    [URL="http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=15001&page=3"]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=15001&page=3[/URL] [COLOR=navy]Tu wpisałam skład karmy.[/COLOR] [COLOR=#000080]Ja kupiłam worek na próbę. Moje psy "zakochały" się w tej karmie.[/COLOR]
  7. [quote name='szaruga']hmmm - z wielkim szacunkiem - to nie jest czeska karma (chyba pomiliło ci się z brittem...) ale szwajcarska.[/quote] [COLOR=navy]Calibra, która jest dostępna w Polsce jest produkowana wyłącznie na licencji czeskiej.[/COLOR] [COLOR=#000080]A ja dodam pytanie o inną czeską karmę - [B]Fitmin[/B]. Jakie jest Wasze doświadczenie z tą karmą?[/COLOR] [COLOR=#000080]Fitmin produkuje trzy rodzaje karm: Mini, Medium i Maxi. W każdej grupie są karmy o róznych wartościach kalorycznych: Puppy, Light, Maintenance, Performance i Senior. [/COLOR] [COLOR=#000080]Dla znających się na składach podaję skład karmy średniokalorycznej:[/COLOR] [COLOR=#000080][U]Fitmin Mini Maintenance[/U]:[/COLOR] [COLOR=#000080](białka 24 %, tłuszcz 13 %, wartość energetyczna 13,78 MJ/kg)[/COLOR] [COLOR=#000080]* mięso 34 % (mączka drobiowa, mięso z kurczaka, mączka rybna, bulion z mięsa i wątroby)[/COLOR] [COLOR=#000080]* składniki energetyczne (tłuszcz drobiowy, ryż, kukurydza, pszenica pełnoziarnista)[/COLOR] [COLOR=#000080]* lekki błonnik (wysłodki buraczane, suszona marchew, wyciąg z jabłek)[/COLOR] [COLOR=#000080]* witaminy (drożdże piwowarskie, kiełki pszenne, siemię lniane)[/COLOR] [COLOR=#000080]* składniki specjalne (świeże jaja, tłuszcz z łososia, Optimin)[/COLOR] [COLOR=#000080][U]Fitmin Medium Maintenance[/U]:[/COLOR] [COLOR=#000080](białka 23 %, tłuszcz 12 %, wartość energetyczna 13,53 MJ/kg)[/COLOR] [COLOR=#000080]* mięso 30 % (mączka drobiowa, mięso z kurczaka, mączka rybna, bulion z mięsa i wątroby)[/COLOR] [COLOR=#000080]* składniki energetyczne (ryż, tłuszcz drobiowy, kukurydza, pszenica pełnoziarnista)[/COLOR] [COLOR=#000080]* lekki błonnik (wysłodki buraczane, suszona marchew, wyciąg z jabłek)[/COLOR] [COLOR=#000080]* witaminy (drożdże piwowarskie, kiełki pszenne, siemię lniane)[/COLOR] [COLOR=#000080]* składniki specjalne (świeże jaja, tłuszcz z łososia, Optimin)[/COLOR] [COLOR=#000080][U]Fitmin Maxi Maintenance[/U]:[/COLOR] [COLOR=#000080](białka 25 %, tłuszcz 14 %, wartość energetyczna 14,02 MJ/kg)[/COLOR] [COLOR=#000080]* mięso 36 % (mączka drobiowa, mięso z kurczaka, mączka rybna, bulion z mięsa i wątroby)[/COLOR] [COLOR=#000080]* składniki energetyczne (tłuszcz drobiowy, ryż, kukurydza, pszenica pełnoziarnista)[/COLOR] [COLOR=#000080]* lekki błonnik (wysłodki buraczane, suszona marchew, wyciąg z jabłek)[/COLOR] [COLOR=#000080]* witaminy (drożdże piwowarskie, kiełki pszenne, siemię lniane)[/COLOR] [COLOR=#000080]* składniki specjalne (siarczan chondroityny 500 mg/kg, glukozamina 600 mg/kg, tłuszcz z łososia, Optimin, świeże jaja)[/COLOR] [COLOR=#000080][U]Fitmin Mini[/U]:[/COLOR] [COLOR=#000080]* Puppy 30/20 - 15,62 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Light 22 % białka/ 8 % tłuszczu - wartość energetyczna 12,24 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Maintenance 24/13 - 13,78 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Performance 28/20 - 15,55 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Senior 24/12 - 13,52 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080][U]Fitmin Medium[/U]:[/COLOR] [COLOR=#000080]* Puppy 28/19 - 15,37 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Light 20/8 - 12,07 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Maintenance 23/12 - 13,53 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Performance 27/17 - 14,45 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Senior 22/10 - 13,12 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080][U]Fitmin Maxi[/U]:[/COLOR] [COLOR=#000080]* Puppy 28/19 - 15,32 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Junior 26/13 - 13,93 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Light 23/9 - 12,34 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Maintenance 25/14 - 14,02 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Performance 28/20 - 15,52 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]* Senior 25/12 - 13,52 MJ/kg[/COLOR] [COLOR=#000080]Przepraszam, że tak to uszczegółowiam, ale bardzo interesuje mnie Wasza opinia (oczywiście, najbardziej na temat wersji Maxi, ale niekoniecznie). Niestety, dane są z ulotki i nie ma zestawień procentowych czy ilościowych.[/COLOR] [COLOR=navy]Mam nadzieję, że jakoś przez te dane przebrniecie i podzielicie się z żywieniowym prostaczkiem (czyt. Niufka) swoją wiedzą.[/COLOR]
  8. [quote name='agacia']A czy ktos wyprobowal moze Acane z lososiem? Moje psiaki lubia kocie zarelko z rybka(oczywiscie nie znaczy to,ze im daje,ale jak raz na kilka miesiecy dostana to nic im nie bedzie;)),wiec jesli pojawilo sie psie z rybka to mam nadzieje,ze im zasmakuje.:razz:[/quote] [COLOR=navy]My próbowaliśmy. Psy jedzą, ale moje wszystko chętnie jedzą, więc nie powiem jak smakowo. Natomiast węchowo trzeba się przyzwyczaić do zapachu ryby w domu :) Jest baaardzo intensywny.[/COLOR]
  9. Niufka

    Kości...

    [COLOR=navy]Wiesz, [B][COLOR=black]Agnes[/COLOR][/B], ja nie piszę tego na zasadzie "jedna pani drugiej pani", ale to, co mówią mi konkretni weterynarze (dla zainteresowanych mogę wymienić ich z nazwisk).[/COLOR] [COLOR=#000080]Weterynarze, których ja znam wprowadzają taki podział:[/COLOR] [COLOR=#000080]TAK: [/COLOR][COLOR=#000080]kości wołowe, skrzydełka, korpusy i łapki drobiowe, chrząstki wszelkiego pochodzenia, płuca, serce, tchawice, wątroba (najlepiej wołowa, bo zawiera najwięcej żelaza)[/COLOR] [COLOR=#000080]NIE: kości wieprzowe, kości z ćwiartek drobiowych[/COLOR] [COLOR=#000080]Zalecają mi podawanie surowych, bo podczas gotowania traci się wiele cennych mikroelementów i witamin, ale jeśli ktoś się brzydzi i ma ochotę gotować, to kwestie bezpieczeństwa nie stoją na przeszkodzie (oczywiście nie należy podawać kości wieprzowych i drobiowych także po ugotowaniu).[/COLOR]
  10. Niufka

    Kości...

    [quote name='Agnes']Niufka czemu piszesz, ze kosci drobiowe sie lamia, nie mozna ich dawac itp. Przeciez teraz sie tyle mowi, ze to mit, ze mozna a gotowane sie lamia na ostre kawalki i nie wolno ich dawac...ale ze surowe jak najbardziej. To jak to jest??[/quote] [COLOR=navy]Piszę, bo każdy pisać może :) i szczerze "mówiąc" (pisząc), nie usłyszałam z ust żadnego weterynarza, że to mit. Każdy weterynarz (a obracam się wokół kilka specjalistów - jednak piątka dużych psów robi swoje) powtarza, żeby nie dawać psom kości drobiowych. Z drobiu tylko łapki.[/COLOR] [COLOR=#000080]Jeśli to mit, to przepraszam, że ciemnotę szerzę, ale póki co, swoim nie będę podawać drobiowych.[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR] [COLOR=#000080]Może moje przekonanie wynika z tego, że mam duże rasy. Znajomi dają kości z kurczaka po każdym obiedzie swoim psom i nic im nie jest. Ja spróbowałam raz wieprzowych i od razu z dwójką czarnuchów trafiliśmy do weterynarza. Po prostu w kwestii moich maluchów nie lubię ryzyka.[/COLOR]
  11. Niufka

    Kości...

    [quote name='niunia_51']dzięki za uspokojenie a wołowe mogą być ugotowane??czy też lepiej surowe??[/quote] [COLOR=navy]Ja daję swoim surowe, bo mają większą radochę, dłużej gryzą niż ugotowane, ale chyba nie ma żadnych przeciwskazań, żeby dawać gotowane (chyba, bo może są łatwiejsze w gryzieniu i mogą się odszczypywać, ale nie sprawdzałam, więc nie wiem, to tylko moje gdybanie). Jedno jest pewne: podczas gotowania wszystko traci na wartości, kości też, więc jeśli psiun nie ma problemów po surowej, to po co tracić czas na gotowanie.[/COLOR]
  12. Niufka

    Kości...

    [COLOR=navy]Dawaj mu to, co bezpieczne. Kości wieprzowe odszczypują się, mogą pokaleczyć przewód pokarmowy lub odbyt. Kostki drobiowe łatwo złamać, mogą przebić delikatne ściany jelit czy innych narządów.[/COLOR] [COLOR=#000080]Kości wołowe są najbezpieczniejsze. Kurze łapki mają za małe kosteczki, by mogły spowodować rany. Lepsze są surowe, bo podczas gotowania tracą na wartości, ale jeśli dajesz gotowane, to po prostu są mniej odżywcze, natomiast na pewno dalej pozostają bezpieczne.[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR] [COLOR=#000080]Podsumowując: zdecydowanie nie dla kości drobiowych i wieprzowych ze względu na ich kruchość.[/COLOR]
  13. [quote name='paulinka13']ej...pytalam na poczatku o to kto bedzie bo chcialabym pozyczyc psiaka na MP....jakies propozycje?? komu moge ukrasc psa??[/quote] [COLOR=navy]Jak dasz radę z niufciem, to użyczę :)[/COLOR]
  14. [quote name='Dinusia']Ile siemienia podajecie? bo chyba zaczne podawac mojej Neli siemie (mam tego pelno w chacie bo kot uzywal) :)[/quote] [COLOR=navy][/COLOR] [COLOR=#000080]Ja mielę siemię lniane z ziarnami słonecznika i pestkami dyni. Dodaję łyżkę do mieszanki twarogu, żółtka, mleka, witaminek i zmielonych skorupek jaj. Wybuchowa mieszanka :)[/COLOR]
  15. [COLOR=navy]Rino Falappi,[I] Czworonożni przyjaciele[/I]:[/COLOR] [COLOR=navy]"Jajka muszą być gotowane, aby zapobiec negatywnemu wpływowi surowego białka na witaminę B" .[/COLOR] [COLOR=#000080]David Taylor, [I]Ty i twój pies[/I][/COLOR] [COLOR=#000080]"Jajka są dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Surowe białko zawiera awidynę - antagonistę witaminy B, biotyny oraz substancję, która utrudnia trawienie. Jeśli chcemy dawać jajka regularnie, powinniśmy je gotować na miękko".[/COLOR] [COLOR=#000080]Potwierdzi to każdy lekarz weterynarii. Wystarczy spytać. Natomiast żaden ze znanych mi weterynarzy (a kilku jest) nie potwierdził, że żółtko "łagodzi" negatywne działania awidyny.[/COLOR]
  16. Niufka

    Dentysta!!

    [COLOR=navy]Już jesteśmy po wizycie. Dziękuję za namiary (pochwaliłam się, że są od Ciebie, kiedy nas zapytał). Pan doktor jest przemiłym człowiekiem, a do tego bardzo konkretnym.[/COLOR]
  17. [COLOR=navy]Można wysłać prośbę do dystrybutora Acany o próbki.[/COLOR]
  18. [COLOR=navy]Piątkę (od najstarszego): Tajgę (owczarek niemiecki), Homera (mama niufka, tatuś dog-> wygląd i wielkość po [/COLOR][COLOR=navy]tatusiu), Xenę (nowofundland), Achtiego (nowofundland) i Kallisto (nowofundland).[/COLOR]
  19. [COLOR=navy]Z karmy nie zrezygnuję, bo uważam, że jest dobra, natomiast wygląda na to, że założycielom klubu zależy jedynie na zysku, a nie choćby na reklamie i zdobywaniu nowych klientów.[/COLOR]
  20. [quote name='szelk@']A jest ktos z was może w klubie hodowcow acany? :cool3: Ja chyba wysle im ten formularz, bo skoro byłyby jakies znizki na karme, to sie oplaca :razz: Ale wie ktos o tym cos wiecej? Bo ja zbytnio niezorientowana w tych sprawach jestem.[/quote] [COLOR=navy]Ja jestem i zaręczam, że się kompletnie nie opłaca, jeśli nie masz szczeniąt. Jedyna atrakcja to wyprawki. Poza tym masz określone, ile kilogramów powinnaś zamówić na kwartał, a jeśli nie zamówisz tyle, ile ktoś wyliczył, to dostajesz upomnienie, a potem straszą usunięciem z klubu (u mnie dali od 9 do 11 worków 25 kg na kwartał, czyli tak mniej więcej trzy razy tyle, ile są w stanie zjeść moje psy).[/COLOR] [COLOR=#000080]Ogólnie, mój wniosek jest taki, że mnie się kompletnie to nie opłaciło. Nie mam żadnych zniżek, nie dostaję już żadnych próbek (wcześniej były w każdej paczce). W hurtowni kupię worek za 1/3 ceny taniej.[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR] [COLOR=#000080]Przeczytaj regulamin klubu. Okaże się, że nie ma mowy o zniżkach.[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR]
  21. Niufka

    Dentysta!!

    [quote name='Flaire']Możesz się na mnie powołać.[/quote] [COLOR=navy]Mam się powołać na [COLOR=black][B]Flaire[/B][/COLOR]?:Cool!: [/COLOR] [COLOR=navy][/COLOR] [COLOR=navy]Dziękuję za namiary. Jutro oczywiście zadzwonię.[/COLOR]
  22. Niufka

    Dentysta!!

    [quote name='Faro']Niufka - o warszawskich stomatologach nie wiem nic, ale o krakowskim tak - tu masz jednego z najlepszych (a raczej nawet najlepszego specjalistę stomatologii weterynaryjnej w kraju) [URL="http://www.arka-vet.pl"]www.arka-vet.pl[/URL] (dr J.Gawor). W profilu masz "Mazury" więc moze nie jest to róznica aż taka Kraków czy Warszawa.[/quote] [COLOR=navy]Dziękuję za informację. Gdybym miała sama jechać, to pewnie nie byłoby znaczenia, ale jeśli mam jechać z pieskiem, to nie będę go męczyć dziewięciogodzinną jazdą, a do Warszawy mam dwie godziny drogi.[/COLOR]
  23. Niufka

    Dentysta!!

    [COLOR=navy]Niestety, po części z próżności - przyznaję.[/COLOR] [COLOR=navy]Mojego niufcia pogryzł pies i uszkodził mu trzy zęby: lewy kieł (C), siekacz (I) i ząbek koło siekacza. Siekacz jest "nadłupany", ale zęby I są połamane - ząb koło siekacza jest złamany w poprzek i dodatkowo to, co zostało, jest pęnięte.[/COLOR] [COLOR=navy]Gorzej z samym siekaczem (i jego chyba trzeba będzie usunąc i wstawić albo dokleić połówkę), ponieważ złamał się wzdłuż. Jest połówka siekacza i dziura po drugiej połówce.[/COLOR] [COLOR=#000080]Psu to oczywiście nie przeszkadza (chociaż nie wiadomo, bo na pewno go boli, ale to świeże pogryzienie), natomiast właścicielom już tak, ponieważ to pies wystawowy.[/COLOR] [COLOR=#000080]Na pewno coś trzeba będzie z połówką siekacza zrobić, bo jest odsłonięty nerw.[/COLOR]
  24. Niufka

    Dentysta!!

    [COLOR=navy]A ja się wtrącę do dyskusji i napiszę coś średnio na temat. Przepraszam, ale skoro macie tyle doświadczeń, to może coś poradzicie.[/COLOR] [COLOR=navy]Chciałabym wstawić psu ząbek. Dzwoniłam do pani doktor przyjmującej na ulicy Nowoursynowskiej (dostałam jedynie jej telefon i nawet nazwiska nie znam) i powiedziała, że nie będzie z tym problemu.[/COLOR] [COLOR=navy][/COLOR] [COLOR=navy]Moje pytanie i prośba: czy wstawialiście kiedyś psu ząb i czy możecie coś więcej powiedzieć o warszawskich psich stomatologach?[/COLOR]
  25. [COLOR=navy]Ja też jestem nowicjuszką, więc dużo nie powiem, ale zawsze to już coś :)[/COLOR] [COLOR=navy]Podstawa: pies z rodowodem. Początkowo otrzymujesz metrykę, sam musisz złożyć wniosek o rodowód. Możesz jeździć z psem, który ma metrykę, a nie ma jeszcze rodowodu. W karcie zgłoszenia na wystawę wpisujesz: rodowód w przygotowaniu.[/COLOR] [COLOR=navy]Zgłoszenia na wystawę przyjmowane są do ok. miesiąca przed terminem wystawy. Możesz wysłać zgłoszenie mailem (formularz na stronie Oddziału Związku, który organizuje wystawę) albo pocztą. Musisz opłacić udział w wystawie. Około tydzień przed wystawą dostajesz list od Związku o przyjęciu zgłoszenia, godziny wystawiania danej rasy, kupon na katalog oraz numer startowy.[/COLOR] [COLOR=navy]Na wystawach są różne klasy (szczegóły na [/COLOR][URL="http://www.zkwp.pl"][COLOR=navy]www.zkwp.pl[/COLOR][/URL][COLOR=navy]) zależne od wieku.[/COLOR] [COLOR=navy]Tytuły, które może zdobyć pies:[/COLOR] [COLOR=navy]CWC - wniosek na Championa Wystawowego Polski[/COLOR] [COLOR=navy]CACIB - wniosek na Międzynarodowego Championa Wystawowego[/COLOR] [COLOR=navy]BOS - Najlepszy Pies/ Suka w rasie[/COLOR] [COLOR=navy]BOG - Zwycięzca Grupy FCI[/COLOR] [COLOR=navy]BOB - Zwycięzca Rasy[/COLOR] [COLOR=navy]BIS - Zwycięzca Wystawy[/COLOR] [COLOR=navy]Wiem, że to rzeczy oczywiste, ale dla mnie (jak zaczynałam) oczywiste nie były.[/COLOR] [COLOR=navy]Życzę powodzenia, a oprócz sukcesów wystawowych zdrowia, bo ono jest najważniejsze i radości z malucha.[/COLOR]
×
×
  • Create New...