Jump to content
Dogomania

Jaki pies ?


Klaudiaz

Recommended Posts

Cześć,
od kilku lat chce mieć drugiego psa, tylko mam problem z wyborem rasy, gdyż mama trochę marudzi. Może zacznę tak, mieszkam w bloku, mam 2 pokoje, łazienkę i kuchnie. Pies musi sięgać do kolan, mieć krótką sierść. Bardzo zależy mi aby lubił spacery, wodę i psie sporty. Obok domu mam park, więc nie będzie problemu ze spacerami ;) Dzięki za pomoc. Jak można to dołączcie zdjęcie danej rasy.

Link to comment
Share on other sites

Sznaucer średni : [IMG]http://www.schnauzer.pl/pages/pics/razem1_m.jpg[/IMG]

Foksterier :[IMG]http://th.interia.pl/40,b8163b5991305880/foksterierszorstkowlosy.jpeg[/IMG]

a może labek ? [IMG]http://psiutki.host77.pl/galeria/labrador_retriever.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Adoptuj jakiegoś bezdomnego mieszańca, czystego kundelka lub w typie jakiejś rasy. Jest tyle pięknych psów o dobrym charakterze, które potrzebują domu! Psy adoptowane są takie wdzięczne za ratunek i miłość... Wrzuć w przeglądarkę hasło "psy do adopcji", "adopja psa" itp. i zobacz tu, na dogo dział "Psy w potrzebie", zobaczysz ile cudnych stworzeń jest do wyboru.

Uwaga co do sierści, wbrew pozorom psy długowlose gubią o wiele mniej sierści od gładkich, naprawdę. Jeśli Twojej Mamie o to chodzi, to błędem będzie wybór z małą ilością sierści, bo w efekcie na podlodze i meblach będzie jej mnóstwo. Ponadto sierść krótka wbija się w dywany i tapicerkę i trudno jąusunąć, a dłuższa pozostaje na powierzchni i łatwo zdjąć ja odkurzaczem czy szczotką do usuwania sierści. Wiem, co mówię, miałam różne psy i najmniej klopotliwa pod tym względem jest moja sunia mix owczarka shetlandzkiego, ma dużo włosów, ale gubi ich mało i nie ma problemu z ich sprzątaniem.

Masz małe mieszkanie i już masz jednego psa, więc najlepiej wybierz niedużego psa. Psie posłanie, jeśli ma być dla niego zdrowe i wygodne musi byc na tyle duże, żeby pies mógł położyć się na nim na boku z wyprostowanymi łapami - a to wymaga miejsca, im większy pies, tym więcej... Nastepna sprawa związana z wielkością to samochód. Jak duże macie auto? Mniejszego łatwiej zmieścić, gdy trzeba zabrac oba psy. Też wiem, co mówię, mieszkając w mieście miałam dwa duże psy i z trudem mieściły mi sie w średniej wielkości aucie, jakie wtedy miałam. Weź to też pod uwagę.

Ja moge Ci zaproponawać mojego tymczasika do adopcji :-) Jednak tego wyżęj nie pisałam po to, żeby go zareklamować!!
Jeśli weźmiesz pod uwagę adopcję, to zobacz Rufuska. Jest psem w typie rasy małej, ale jest większy od tej rasy. Jego niewątpliwą zaletą z punktu widzenia utrzymania czystości w mieszkaniu jest to, że on WCALE nie gubi sierści, naprawdę. Wystarczy go raz lub dwa razy w tygodniu wyczesać, żeby zebrać tę sierść, którą naturalnie traci i nie gubi włosów wcale. U mnie został mocno przystrzyżony, można to robić co roku na lato, wtedy juz w ogóle nie traci sierści.


Rufcio przed strzyżeniem i po.

[URL="https://picasaweb.google.com/114572754622843497114/26Cze2011RUFUS?authkey=Gv1sRgCM_4r_Wh_Ir6UA"]https://picasaweb.google.com/1145727...CM_4r_Wh_Ir6UA[/URL]

A to najnowsze zdjęcia:

[URL="https://picasaweb.google.com/108252648179427159760/RUFUS?authkey=Gv1sRgCNzen_CY14eoag"]https://picasaweb.google.com/1082526...CNzen_CY14eoag[/URL]


Tekst ogłoszeniowy:

Rufus - radosny psiak szuka domu

rasa: Norfolk Terrier mix
wiek: młody
waga: ok. 10 kg
wysokość w kłębie: 41 cm
umaszczenie: jasnorude

Rufusek to śliczny piesek w typie rasy Norfolk Terrier. Jest większy od przeciętnego przedstawiciela tej rasy, ale poza tym wygląda i zachowuje się jak Norfolk Terrier. Jest przemiłym, energicznym i wesołym psiakiem, a przy tym bystrym i odważnym. Uwielbia kontakt z człowiekiem, chce być często głaskany i przytulany. Słodko pomrukuje, gdy drapie się go za uszkiem lub po pleckach.
Jego przeszłość nie była różowa, prawdopodobnie był bity, bo do dziś boi się gwałtownych ruchów.
Został ostrzyżony, bo jego futerko było bardzo zaniedbane i skołtunione.
Rufusek potrafi chodzić na smyczy. Jest grzeczny podczas jazdy samochodem. W domu tymczasowym został nauczony przebywania w klatce transportowej, w której może być przewożony samochodem lub publicznym transportem. W większej klatce może także pozostawać podczas nieobecności właściciela, sam chętnie do niej wchodzi i już po chwili relaksuje się i zasypia. Nie wchodzi na kanapy i fotele w mieszkaniu.
Prawdziwą psią pasją Rufuska jest aportowanie piłeczki, to go uszczęśliwia. Jeśli codziennie pobawisz sie z nim piłką, będziesz jego najlepszym przyjacielem.
Rufi szybko się uczy, nauczenie go pożądanego zachowania, bądź oduczenie niechcianego przychodzi łatwo, po kilku powtórzeniach rozumie, o co chodzi i pozostaje tylko utrwalać nawyki.

Dla kogo jest odpowiednim psem?
Dla osób o dość silnej osobowości, bo jest to pies w typie teriera i ma dość silny charakter, należy go traktować łagodnie, ale trzeba być konsekwentnym i choć trochę stanowczym.
Dla osób na tyle aktywnych fizycznie, aby sprawiało im przyjemność zabieranie go na spacery i wycieczki urozmaicone zabawą piłką i innymi psimi atrakcjami. Rufi nie potrzebuje bardzo dużo ruchu, nie jest psem maratończykiem, ale oprócz zwykłego spaceru potrzebuje zabawy i trochę wyzwań każdego dnia. Jeśli "poszaleje" sobie, jest potem spokojny i grzeczny.

Dla dobra psa wymagamy wizyty przed- i poadopcyjnej oraz podpisania umowy adopcyjnej.
Zastrzegamy sobie prawo wyboru najlepszego dla psa domu.

Piesek jest odrobaczony, zaszczepiony i wykastrowany.
Obecnie przebywa w domu tymczasowym w okolicy Jeleniej Góry.
Telefon kontaktowy w sprawie adopcji: 601 095 482 .
Mail: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]



Dziekuję za przeczytanie tak długiego postu :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Klaudiaz']Nie mamy samochodu, a kundelek niezbyt wchodzi w grę, ponieważ mama się boi, że będzie groźny czy coś. Dalma jest za duży. [...]Moja sunia, którą mam to pinczer miniaturowy.[/QUOTE]

Mama boi się, że kundelek będzie "groźny czy coś"? Co to za jakiś argument z kosmosu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='evel']Mama boi się, że kundelek będzie "groźny czy coś"? Co to za jakiś argument z kosmosu?[/QUOTE]

Ja tu nie widze żadnego argumentu.:evil_lol: Ta mama coś za bardzo niezdecydowana jest. A czy rasowy pies nie może być równie "groźny czy coś"? ;)

Link to comment
Share on other sites

Klaudia, w innym temacie prosisz o linki do hodowli borderów... Czy Ty sobie zdajesz sprawę, że border to pies, który wymaga codziennego zajęcia, przez kilka godzin? I nie ma, że zimno, że pada, że w szkole dużo zadali. Border nie jest psem, który "lubi wodę, spacery i aporty". To pies, który bez zajęcia zacznie świrować, "wypasać" inne zwierzęta, dzieci, samochody, może mieć problemy z nadpobudliwością, przekierowywać swoją niespożytą energię na niszczenie, a nawet agresję. Takiego psa trzeba konsekwentnie układać od małej słodkiej kulki, uczyć, że jest czas pracy i czas odpoczynku, zrobić mu porządny socjal, uniemożliwić zachowania niepożądane, ograniczać odruchy wypasania, bo to może być po prostu niebezpieczne w mieście. Bordery krótkowłose pochodzą od psów ekstremalnie użytkowych, wypasających stada zwierząt na przykład. To nie jest bezproblemowa istotka, która szybko się uczy od czasu do czasu jakiejś nowej fajnej sztuczki do poszpanowania przed znajomymi, a większość czasu spędza na kanapie.

Link to comment
Share on other sites

Ja się przede wszystkim dziwię, że nikt nie zapytał dziewczyny o wiek, wiedzę o pracy z psem, doświadczenie, czego po charakterze psa oczekuje poza chęcią zabawy i lubieniem wody - a proponuje się tak specyficzne czy wręcz trudne do wychowania rasy jak shar pei czy jagdterriery...
Krótkowłosego i do kolan każdy sobie znajdzie sam w książkach; pytanie czy sobie poradzi i czy pies spełni oczekiwania.

A border collie to psy pracujące; jak ktoś nie jest pewny, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat zawsze będzie miał minimum 2-3 godziny dziennie na pracę z psem, niech nawet nie myśli o borderze, choćby był nie wiem jak śliczny, mądry i w modzie.

Link to comment
Share on other sites

No tak, Martens ma najświętszą rację. Ja wyszłam z zalożenia, że skoro sama chce zadecydować o wyborze psa, to ma te 18-19 lat i wie, że nie wyjedzie z rodzinnego domu np. na studia itp. To jednak błędne założenie.

Klaudiaz , jak widzisz dogomania to nie jest miejsce pogawędek nastolatków, tu bardzo poważnie traktuje sie sprawe posiadania psa, bardzo serio rozważa sie "za" i "przeciw" i oczekuje sie od właścicieli psów najwyższej odpowiedzialności i świadomości... Każda wątpliwość jest dyskutowana na poważnie. Dlaczego? Dlaczego tak sie czepiamy i robimy "wykłady"? Och, bo mamy dużo do czynienia z psami i znamy ogrom, WIELKI OGROM , zwierzecego nieszczęścia. Dlatego, że wiemy ile w życiu bezbronnego psa zależy od świadomości jego właściciela. Dlatego, że to my potem stajemy na glowie, by wyciągać te zwierzęta z nieszczęścia, w które wpędziła je głupota ich włascicieli.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Klaudiaz']Cześć,
od kilku lat chce mieć drugiego psa, tylko mam problem z wyborem rasy, gdyż mama trochę marudzi. [/QUOTE]
Klaudia, a dlaczego mama marudzi? Nie chce drugiego psa?
[quote name='Martens']Ja się przede wszystkim dziwię, że nikt nie zapytał dziewczyny o wiek,[/QUOTE]
Dziewczynka ma 13 lat :) Myślę, że w takich wątkach też powinni wypowiadać się rodzice. Z własnego doświadczenia wiem, że po wakacjach czas dzieci strasznie się kurczy i ciężko wygospodarować minuty, żeby wyprowadzić na siusiu, o sportach nie wspomnę.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam wrażenie, że rodzice często w ogóle nie wiedzą o założeniu takich wątków przez pociechę :diabloti: i to nie tylko tych o wyborze rasy, bo w to można się pobawić i 5 lat przed zakupem psa, tylko np. te o wyborze hodowli czy wręcz chęci adopcji...

Link to comment
Share on other sites

Taki mały offtop. Dobrze byłoby, żeby na forum przy każdym nicku był obowiązkowo podawany wiek. W niektórych wątkach bardzo by to pomogło, bo jednak inaczej rozmawia się z dzieckiem, nastolatkiem czy dorosłym. O przypadkowym umawianiu się na spacer z psami czterdziestolatka z dwunastolatką nie wspomnę.

Link to comment
Share on other sites

Ja uważam, że powinnaś sama poszukać dla siebie odpowiedniej rasy, bo nikt z nas Cię tu nie zna i nie wie co Ci się podoba, a co nie. Ja osobiście przy wyborze rasy kierowałam się najpierw jego charakterem, potrzebami i aktywnością, a dopiero na końcu wyglądem. Przeanalizowałam wszystkie za i przeciw i przygotowałam się do tego trochę, choć uważam, że nic nie da tyle doświadczenia co własny pies. Specjalnie wzięłam psa na samym początku wakacji żeby się przyzwyczaił przez te 2 miesiące i bym mogła go więcej nauczyć. Wybrałam Golden Retrievera, bo niedawno się przeprowadziłam z bloków do domu jednorodzinnego. Jest to duża rasa i powinna mieć dużo ruchu. Mieszkam przy lesie, więc miejsce mam.
Poza tym mały pies wymaga wyrzeczeń. Ja na przykład wstaję przed piątą, a kładę się po 12, by pies mógł wyjść i nie narobił w domu. Mam mało czasu dla siebie i znajomych, bo pies musi dostać o określonej porze posiłek i nie ma, że pańcia była na zakupach. Nie wiem jak to będzie w roku szkolnym, ale wiem, że nie zaniedbam psa. W ostateczności będę nagrywała sobie lekcje do nauczenia na mp4 i słuchał podczas długiego spaceru. W końcu czekałam na mojego przyjaciela 10 lat.
Nie chce cię odwieść od zamiaru kupna psa, ale chcę żebyś to dobrze przemyślała, bo to nie zabawka, żywe zwierze, które potrzebuje wiele uwagi nawet jeśli jest -20 stopni mrozu na dworze albo jesteś chora.
Mam 16 lat i mojego pierwszego psa. Cieszę się, że dostałam go teraz bo przez ten cały okres oczekiwania na mojego przyjaciela (10 lat) mogłam podszkolić się trochę, choć uważam, że tak naprawdę prawie nic nie wiem w porównaniu wieloma osobami na tym forum i innych.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze odpowiedniego pieska. I obyś potem nie żałowała, że wybrałaś tę a nie inną rasę.
P.S. Kundelki są nieziemskie. Miałam takiego u mojej babci. Był mój, ale ze mną nie mieszkał, więc nie przebywała z nim długo, ale wymiatał. Był jedyny w swoim rodzaju i wspaniały. A jak się przywiązał to dawał się głaskać tylko mnie i mojej babci. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...