Jump to content
Dogomania

Polski Klub Psa Rasowego akcja przeciwko ZK ?


Monalisa4

Recommended Posts

Na Facebooku trwa właśnie akcja ogłoszona przez Polski Klub Psa Rasowego.

Kupując psa rasowego żądaj rodowodu, a nie metryki

Pies rasowy = pies z rodowodem (a nie z metryką). Kupuj wyłacznie psy z rodowodem!


Metryka nie jest tym samym co rodowód, nie ma w niej danych o przodkach (są tylko podani rodzice), nabywca nie wie czy np. nie miało miejsce krycie w zbyt dużym pokrewieństwie.
Rzecznik ZKwP (jednej z polskich organizacji kynologicznych, która właśnie praktykuje wydawanie metryk zamiast rodowodów) potwierdziła, że metryka ZKwP nie jest tym samym co rodowód. Hodowcy powinni o tym informować nabywców szczeniąt, jak również uprzedzić, że będą musieli ponieść dodatkowe koszty i wysiłki. Wielu ludzi kupuje psa z metryką i nigdy nie wyrabia mu rodowodu, mają całe życie psa z metryką, czyli bez rodowodu.
Posiadając tylko metrykę, właściciel psa ma ograniczone możliwości zarejestrowania go w innym stowarzyszeniu. Metryka to sposób ZKwP na "zdobycie" członków, gdyż aby móc wykupić rodowód, należy zostać członkiem tego stowarzyszenia, chyba, że kupi się droższy rodowód eksportowy. Niestety członkostwo w ZKwP wiąże się z ograniczeniem swobody zrzeszania się, o czym na ogół nabywca nie jest wyraźnie informowany.
Jednym słowem - kupując psa od hodowcy zrzeszonego w ZKwP należy kategorycznie zażądać oryginalnego 4-pokoleniowego rodowodu. Zwłaszcza jeśli ogłasza się, że oferuje szczenięta "z rodowodem".


[url]http://www.causes.com/causes/628334-kupuj-c-psa-rasowego-daj-rodowodu-a-nie-metryki?from=causes-share-facebook&amp%3Brecruiter_id=179768524[/url]


[url]http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.causes.com%2Fcauses%2F628334-kupuj-c-psa-rasowego-daj-rodowodu-a-nie-metryki%3Ffrom%3Dcauses-share-facebook%26amp%253B[/url]


Coś mi się wydaje że "tonący brzytwy się chwyta"
Myślę że po uznaniu długowłosego owczarka niemieckiego odczuli odpływ członków
i stąd te rozpaczliwe kroki .

Ręce opadają

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Monalisa4']Na Facebooku trwa właśnie akcja ogłoszona przez Polski Klub Psa Rasowego.


Coś mi się wydaje że "tonący brzytwy się chwyta"
Myślę że po uznaniu długowłosego owczarka niemieckiego odczuli odpływ członków
i stąd te rozpaczliwe kroki .

Ręce opadają[/QUOTE]

Też tak uważam. A za jakiś czas ZKwP pewnie uzna Yorki biewewry ( były w tym roku na CACIBówce w Krakowie).

Link to comment
Share on other sites

To jest żałosne...
Metryka jest świadectwem pochodzenia psa.
Nieważne czy są tam tylko rodzice czy reszta przodków również...
Rodowody rodziców ZAWSZE są do wglądu.
Ja do umowy prócz xero rodowodów mam też dopięte xero ich wszystkich badań.

Zkwp daje najpierw metrykę, a później rodowód dlatego, że w rodowodzie wpisane jest imię i nazwisko właściciela psa.
Ja nie widzę w tym żadnego zabiegu ZK ku zbieraniu większej ilości członków - oni po prostu wydają metryki a później rodowody hodowlom z nim zrzeszonym.
Dlaczego mieliby wydawać metryki urodzenia a później wszystkie możliwe organizacje mogłyby wyrobić na ich podstawie SWÓJ rodowód?
To już jest naprawdę nienormalny krok.
ZKwP ma różne grzeszki, ale akurat o metryki to bym się nie czepiała...

Link to comment
Share on other sites

Ja też nie mam nic przeciwko metrykom i wcale nie uważam, że metryka jest sposobem na zdobycie przez ZKwP nowych członków. Nikt nikogo nie zmusza do wyrabiania rodowodu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...

Brak słów ... PKPR myślę ,że jest zazdrosny tylko i wyłącznie dlatego ,że ZKwP cieszy się największym w Polsce powołaniem .Nie wiem wszystkie te "związki " jak SWKIPR , ZHPR,PSPP i tak dalej są jakieś podejrzane . Nowy "legalny" pomysł na obejście ustawy o kupowaniu zwierzą i rozmnażaniu ich .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...