Jump to content
Dogomania

Waga kilkudniowych szczeniąt


Delph

Recommended Posts

Mam do odchowania 3 szczeniaki z miotu porzuconego na śmietniku. Według mojej oceny mają w tej chwili ok. 5 dni. Chciałam zapytać, czy jest możliwość określenia docelowej wielkości piesków, będę szukać im domów, a już teraz wszyscy pytają, jak duże to będą pieski. Obecnie ważą 500-550 g.
Może zajrzą tutaj hodowcy różnych ras i wspólnie uda się orientacyjnie określić, czy mam w domu yorki czy dogi :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Rozważałam dość długo. Tym bardziej, że bardzo ciężko jest mi je odchowywać, a maluchów jest aż 5 sztuk (pozostałe 2 u innej opiekunki). Oczywiście nikt się nie garnie do odkarmiania takich klusek, więc trafiły do mnie.
Nad decyzją zaważył fakt, że to nie ja znalazłam maluchy, więc nie jestem w tej sprawie osobą decyzyjną. Komuś zależało, żeby je uratować, podłe byłoby je potajemnie usypiać. Poza tym jestem na to zwyczajnie za miękka, ktoś już raz próbował je zabić wyrzucając do śmietnika, skoro się nie udało, to widocznie mają żyć... Wiem, brzmi infantylnie, zdaję sobie doskonale sprawę jaka jest sytuacja bezdomnych psów, do tego jestem baaardzo niewyspana przez maluchy i być może plotę bzdury, ale stało się i już są u mnie.

Wyczytałam, że tygodniowy labrador waży jakieś 800g. Zważę je za dwa dni, ale myślę, że będą mniejsze, więc na razie trzymam się wersji [B]Armia Drakona[/B], że to średniaki.

Małe bestie wyglądają tak:
[IMG]http://img3.imageshack.us/img3/4241/abcd0001ze.jpg[/IMG]

[IMG]http://img13.imageshack.us/img13/5714/abcd0005of.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Delph, jeśli Ci to coś pomoże - na stronach hodowli są czasem wagi urodzeniowe i dalsze malutkich szczeniąt.

Np.:
[url]http://wilczyomen.pl/pl/?id=1774[/url]
[url]http://zperonowki.pl/site/pl/node/2483[/url]

Link to comment
Share on other sites

O, właśnie o coś takiego mi chodziło. Wielkie dzięki :)

Wilczaki to z nich nie będą, a szkoda :diabloti: Zobaczymy, na razie wiem już, że nie będą maleństwami. Wagę mogą mieć trochę zaniżoną, bo jak patrzę na te tabelki, to jeden dzień bez jedzenia dla takiego malucha to 100g (1/5 wagi) do tyłu. A one spędziły trochę czasu na śmietniku...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Witam, posiadam 6 tygodniowego yorka i jego waga wynosi az 980g czy to nie za duzo na takiego maluszka? Jest to miniaturka i waga docelowa nie mial przekroczyc 2kg a moze zle go karmie? Dostaje karme royal starter sypie mu na dnie malutkiej miseczki ale zawsze kiedy zje to mu dosypuje swiezej. CZy moze cos zmienic w karmieniu? Nie mam doswiadczenia z malymi pieskami. Bardzo prosze o pomoc

Link to comment
Share on other sites

[quote name='genka']Witam, posiadam 6 tygodniowego yorka i jego waga wynosi az 980g czy to nie za duzo na takiego maluszka? Jest to miniaturka i waga docelowa nie mial przekroczyc 2kg a moze zle go karmie? Dostaje karme royal starter sypie mu na dnie malutkiej miseczki ale zawsze kiedy zje to mu dosypuje swiezej. CZy moze cos zmienic w karmieniu? Nie mam doswiadczenia z malymi pieskami. Bardzo prosze o pomoc[/QUOTE]

A jesteś pewna że wyrośnie z niego York? :evil_lol: Dlaczego pytasz na forum a nie hodofcy, którego kieszeń została zasilona? :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Nie istnieje coś takiego jak york miniaturka. Albo masz yorkshire terriera z papierami uznawanymi przez FCI (piszę, bo teraz się tworzy mnóstwo pseudo-papierków, które ładnie wyglądają, ale są zwykłym oszustwem) albo słodkiego kundelka, innej opcji nie ma.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']Nie istnieje coś takiego jak york miniaturka. Albo masz yorkshire terriera z papierami uznawanymi przez FCI (piszę, bo teraz się tworzy mnóstwo pseudo-papierków, które ładnie wyglądają, ale są zwykłym oszustwem) albo słodkiego kundelka, innej opcji nie ma.[/QUOTE]


Dokładnie a poza tym ŻADEN HODOWCA nie sprzeda/odda 6 tygodniowego

Link to comment
Share on other sites

A wiec tak, widzialam rodzicow pieska i waza do 2kg oboje. Rodowod mialam opcje wyrobic badz nie ale nie zdecydowalam sie bo koszta mnie przerosly troszke :( Wlasciciele pieskow sa zarejestrowani jako hodowla. Nie mam pojecia ale chyba kundelek to nie jest, zreszta jest naprawde sliczny szczeniaczek. Moze jednak za duzo karmy? Ile moze wazyc z taka waga w przyszlosci??? a i jeszcze zmierzyłam go w klebie 15cm a i jeszcze czy kufa nie jest za dluga co do wysokosci?? 18cm no i przede wszystkim jak sie ma wzrost do tej wagi???za wszystkie wypowiedzi serdecznie dziekuje

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie ma odpowiedniej dokumentacji to te psy, które oglądałaś, wcale nie musiały być rodzicami Twojego malucha. Więc "oglądanie rodziców" to żadna gwarancja.

Wyrobienie samego rodowodu na podstawie metryczki to zdaje się około 30zł (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę). Razem z zapisaniem się do ZK to wychodzi jakoś ponad 100zł. Metryczkę (która jest jakby "dowodem osobistym" psa, i nie mam tu na myśli książeczki zdrowia psa) natomiast dostaje każdy [B]rasowy [/B]szczeniak, choćby był zielony i miał siedem nóg. Więc nie rozumiem, jak taki koszt może "przerosnąć", zwłaszcza, że za samo szczenię pewnie zapłaciliście wielokrotność tych 30 złotych.

Kufa to pysk. Nie bardzo sobie wyobrażam, jak pyszczek szczeniaka może mieć 18cm ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='genka'][COLOR=#000000]A wiec tak, widzialam rodzicow pieska i waza do 2kg oboje. Rodowod mialam opcje wyrobic badz nie ale nie zdecydowalam sie bo koszta mnie przerosly troszke [/COLOR]:-([COLOR=#000000] Wlasciciele pieskow sa zarejestrowani jako hodowla. [/COLOR]Nie mam pojecia ale chyba kundelek to nie jest, zreszta jest naprawde sliczny szczeniaczek. Moze jednak za duzo karmy? [B]Ile moze wazyc z taka waga w przyszlosci???[/B] [/QUOTE]
Raczej więcej niż "rodzicowe" niespełna 2 kg. O ile faktycznie ma 6 tygodni. U mnie chodzi po osiedlu "york" prawie wielkości mojego psa (10 kg). Ale kokardkę ma :) A ma to dla Ciebie zasadnicze znaczenie? Na własną rękę nie "odchudzaj" go - porozmawiaj z wetem - czy jest ok, czy rzeczywiście są podstawy, aby karmić go jak tę przysłowiową miniaturkę. Niezależnie jak duży ten york wyrośnie, musi być racjonalnie żywiony. Najważniejsze, żeby zdrowy wyrósł.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj wrocilam do hodowcy i poprosilam jednak o wyrobienie rodowodu. Tylko dlaczego ona twierdzi ze to koszt ponad 400zl??:( ze musi jechac gdzies po metryke itp czyli jeszcze koszty paliwa dochodza. No ale nic powiedzialam,ze chce ten rodowod. W takim razie zobaczymy co mi przywiezie. Z ta kufa to sie pomylilam , przepraszam:) tak mi jakos to slowo utkwilo w glowie. Chodzilo mi o proporcje miedzy wysokoscia w klebie a tlowiem pieska (15 wysokosc i 18 dlugosc) bo troche mi przypomina jamnika piesek :P I odpowiadam na pytanie czy wazny jest wzrost. Oczywiscie jesli to bedzie nawet te 5 kg to nic nie szkodzi wazne by te 5kg bylo zdrowe:) ale mam stosunkowo male mieszkanie i nie chcialabym zeby meczyl sie w nim york 10 kg :P A i czy taki piesek powinien miec dostep do karmy caly czas czy powinnam mu wydzielac porcje?? Jesli tak to moze ktos mi podpowiedziec ile i jak czesto??? jeszcze raz wielkie dzieki wszystkim

Link to comment
Share on other sites

[quote name='genka'] mam stosunkowo male mieszkanie i nie chcialabym zeby meczyl sie w nim york 10 kg [/QUOTE]
Nie będzie się męczył, jeśli będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Poza tym, myślę, że ten "york standard", który biega u mnie po osiedlu, w wieku 6 tygodni ważył jednak więcej ;)
Jak masz wątpliwości, to może pokaż psiaka wetowi - niech oceni, czy jego waga jest odpowiednia do budowy.

[quote name='Cockermaniaczka']wiem wiem,zaraz ja usune ;)[/QUOTE]
[SIZE=1]Aaa, jaka ulga... Zniknęło to straszące ostrzeżenie z wielką czerwoną tablicą[/SIZE] ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Tutaj masz regulamin hodowli ZKwP (FCI) :
[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_hodowli_psow_rasowych.pdf[/URL]
strona 9/12 - wzór metryki (którą hodowca MUSI ci wydać wraz ze szczenięciem) - koszt 0,00zł (koszty pokrywa hodowca)
strona 9/13 - wzór rodowodu, który możesz (ale NIE MUSISZ) sobie wyrobić sama na podstawie posiadanej metryki - koszt (od 01.02.2012) 50zł.
(Jeśli rejestrujesz psa na siebie to chcąc mu wyrobić rodowód płacisz dodatkowo: rejestracja w związku (wpisowe) - 20zł, roczna składka członkowska - 70zł). Możesz to zrobić osobiście lub drogą pocztową. Lista oddziałów, gdzie możesz sprawę załatwić osobiście: [URL]http://www.zkwp.pl/zg/index.php?l=&l=pl&n=odd&odd=0000&oddzial=[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Coś mocno podejrzana ta sprawa z rodowodem. Hodowca przy zakupie szczenięcia ma obowiązek wydać Ci metrykę i książeczkę zdrowia (z wpisanymi wykonanymi szczepieniami i odrobaczeniem). Metrykę posiada każde szczenię urodzone w zarejestrowanej hodowli ZKwP, wydawane jest po przeglądzie miotu, są w nim wpisane szczegółowe dane szczenięcia, włącznie z numerem tatuażu, hologramem, stemplem oraz podpisem ZKwP. Na podstawie metryki możesz (ale nie musisz) wyrobić swojemu psu rodowód w oddziale Związku Kynologicznego.
Przejrzyj stronę:
[url]http://www.zkwp.pl[/url]
Tutaj sprawdzisz, że w Polsce tylko ZKwP jest uznany przez FCI, przyjrzyj się znakom, logo itp. Niestety coraz więcej oszustów podrabia papiery wpisując np. fałszywy znak FCI :roll::
[url]http://www.fci.be/[/url]
Tu w regulaminie na końcu masz wzory dokumentów:
[url]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_hodowli_psow_rasowych.pdf[/url]

Poczytaj na innych stronach, przejrzyj informacje i nie daj się zrobić w balona. Możliwe, że do tego wszystkiego "hodowca" chce jeszcze wyłudzić od Ciebie 400 zł. Nie ma takiej możliwości, metrykę powinnaś dostać w cenie psa, bez dodatkowych kosztów.

Co do karmienia, szczenię w tym wieku może mieć stały dostęp do karmy lub być karmione co najmniej 5 razy dziennie. Jeżeli widzisz, że maluch się "przejada", ma mocno wzdęty brzuszek po jedzeniu, zmniejsz jednorazowe porcje i karm częściej. Odrobacz też malucha, bo nie wiadomo, czy hodowca to zrobił (oczywiście na zalecenie i pod kontrolą weterynarza). Obserwuj, czy maluch przybiera stopniowo na wadze, zdrowe szczenię jest lekko okrągłe, nie ma zapadniętych boczków.

Nawet jeżeli Twój piesek urośnie do sporych rozmiarów nie przejmuj się wielkością mieszkania. To nie ma najmniejszego znaczenia dla psa. Opinia, że duże psy męczą się w mieszkaniu to mit, tak naprawdę psiaki w domu głównie śpią, a ruch fizyczny powinnaś zapewnić zwierzakowi na spacerach.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje za wszystkie wyczerpujace odpowiedzi. Czekalam z odpowiedzia do dzis poniewasz czekalam co wyniknie z ta metryka ale niestety od 2 dni brak odezwu ze strony pani hodowcy:( chyba jednak zostalam zrobiona w balona. Ehh nie sadziłam, ze ten rodowod jest az tak wazny... No to teraz sie okazalo, ze moglam sie stac wlascicielka zwyczajnego kundelka. Ale to nic itak jest bardzo kochany i taki inteligentny. Co do karmienia yorka to mial staly dostep do karmy ale wet zalecil mniejsze ilosci karmy.Teraz kamie go scisle wedlug opakowania 4x dziennie po 10gram. Tylko martwi mnie fakt, iz wymiotuje mi ta karma :( nie czesto ale raz dziennie badz co 2 dni sie zdarza czasem dwa razy dziennie. Wiem, ze wczesniej bylo ok i ze tez byl karmiony ta karma.Wczesniej jak mial staly dostep dzialo sie to samo. Czym moze byc to spowodowane?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...