Jump to content
Dogomania

Hodowla Qceltic


Juliahis

Recommended Posts

nie kapuję ;D
W słowie dobry chodzi mi o psa, który jest dobry.ok teraz już serio.
Powiedzmy dorby to dla mnie przeciętny border.
Przeciętny to taki który popełnia błędy, ale mimo to i tak dobrze wychodzi.
W sensie że wychodzi nie wspaniale, ale już na pewno nie źle.
Czyli taki w sam raz, oczywiście wszystko da się wyćwiczyć, ale trochę też zależy od samego psa.I nie chodzi mi tu bynajmniej o same cechy fizyczne.
Bo strachliwy pies nie osianie dobrych wyników, czegoś się wystraszy i kaput, może zwiać.DObry to też nie jest taki który omija przeszkody bo biegnie za szybko.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie ma za szybkich psów w agility - są tylko za wolni zawodnicy :cool3: Pies nie omija przeszkody, sam z siebie, bo jest za szybki, ale dlatego, że przewodnik nie zdążył mu właściwej wskazać.

Jeżeli pies popełnia błędy, to raczej nie może mu "i tak dobrze wychodzić" ;)

Jeżeli chodzi o tego dobrego psa do agility - w Polsce cały czas poziom agility nie jest jakiś strasznie wysoki, i osoby, które planują zakup psa do sportu bardzo często uważają, że border collie, aussie, kelpie itp. to dobre psy do agility. Dobre - same w sobie. Czyli, że każdy border, i każdy aussie będzie się w sporcie sprawdzał idealnie. Tymczasem w tych rasach panuje duża rozbieżność. Dla kogoś, kto nie biega na wysokim poziomie, nie będzie tej rozbieżności brał pod uwagę - będzie brał psa, który po prostu jest chętny do pracy, a inne predyspozycje to sprawa drugorzędna.
Natomiast w krajach, gdzie na zawodach psów nie startuje kilkadziesiąt, a kilkaset, konkurencja jest duża, więc liczą się ułamki sekund, także ewentualny nabywca zapewne zwróci uwagę na to, czy pies jest szybki, czy jest zwrotny, czy ma dobrą technikę skoku itp.

Nie wszystko da się wyćwiczyć, ale można powiedzieć, że większość. Bynajmniej mając do wyboru kupno psa, który ma dobrą technikę skoku i psa, z którym będziemy musieli kilka razy przerobić programy jumpingowe, to raczej wybierzemy tego pierwszego.

Link to comment
Share on other sites

no nie wiem, ogólnie prędkością pokonywania innych przeszkód.

jako że zostaje już niejdnokrotnie posądzony o tzw. czepianie się informuję że:
To jest tylko moje zdanie, nikt nie musi się z nią zgadzać.FOrum istnieje aby wymieniać swoje opinie na dany temat, i właśnie to robię.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mam sukę z Q'Celtic i może coś powiem na ten temat :DDD

Suki w hodowli są z różnych linii (nie wszystkie rzecz jasna) ale hodowczyni ma ulubiony typ exterierowy i to widać. Pluszaki nie pluszaki ale po raz kolejny na klubówce w Łodzi wygrały jako najlepsza hodowla. Można oczywiście dyskutować o gustach jednak jeśli chce się mieć psa, który będzie dobrze się*wystawiał to wyniki mówią za siebie. Niewątpliwie jest to linia exterierowa ale nie ma to przełożenia na gorsze wyniki w sporcie! Ja było widać wcześniej osiągaja co trzeba. :))))
Hodowla została mi polecona przez osoby znające się na rzeczy. Przede wszystkim psiaki mają badania genetyczne, co było dla mnie bardzo ważne przy wyborze.
Poznałam hodowlę siłą rzeczy i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że są to psy odważne i bardzo energiczne. Typowe borderowe charakterki. To, że są ofutrzone nie oznacza, że są spokojne.
Są to jednak psy nie dla każdego. Wiele z nich ma silne hierarchiczne tendencje i z tym trzeba się liczyć.
Kupując moją suczkę dostałam psa zadbanego, odchuchanego, z wszystkimi oczywiście szczepienami, paszportami, suplementami, workiem karmy, obróżkami, smyczkami (na wystawę i na codzień) oraz wielkim worem zabawek.
Moja Uzi ma silny charakter nawet jak na bordera wymaga wyjątkowo dużo pracy, ale to ma też ogromne zalety.
Z dwoma innymi Q'Celticami ćwiczymy agility. Świetnie się koncentrują, ciągle nakręcone na pracę. Uzi jest niezmordowana, jeśli chodzi o agility. I niezmordowana jeśli chodzi o wszelką naukę. Podobnie jak jej koledzy, choć każdy z naszych psów jest od innej suki.
Tu na blogu jest trochę zdjęć mojego "pluszaka". [url]http://bordercoach.blogspot.com[/url]

A to zdjęcie z wczorajszych warsztatów:
[IMG]http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/316598_305335722825597_100000475150983_1232536_6046115_n.jpg[/IMG]

A to Uzi w pełnej krasie, choć może nie jest bardzo typowym okazem Q'Celtic:
[url]https://picasaweb.google.com/116291028336710963199/Uziaczek?authuser=0&feat=directlink[/url]

Link to comment
Share on other sites

[LEFT][QUOTE]Suki w hodowli są z różnych linii (nie wszystkie rzecz jasna) ale hodowczyni ma ulubiony typ exterierowy i to widać.[/QUOTE]Owszem, suki, jak i reproduktory są z różnych linii - australijskich, angielskich, ale należałoby przy tym dodać, że wszystkie są z linii wystawowych, nie jest to podział na linie sportowe i wystawowe, jakby ktoś nieobeznany mógł wywnioskować z kontekstu.

[QUOTE]Pluszaki nie pluszaki ale po raz kolejny na klubówce w Łodzi wygrały jako najlepsza hodowla[/QUOTE]Na klubówce w Łodzi - czyli na wystawie. Wygrały więc tytuł najlepszej hodowli wystawy, co oznacza, że mają najlepsze psy pod względem eksterierowym. Nie oznacza to, że hodują najzdrowsze psy, nie oznacza to, że ich border collie są najlepsze we wszystkim. Oznacza to, że są najlepsze właśnie pod kątem wystaw.

[QUOTE]Niewątpliwie jest to linia exterierowa ale nie ma to przełożenia na gorsze wyniki w sporcie! Ja było widać wcześniej osiągaja co trzeba[/QUOTE]Jak "nie ma przełożenia"? Linia eksterierowa bierze pod uwagę eksterier psa, nie przydatność do pracy, więc nikt tam na charakter nie patrzy, tylko na ilość championatów. Nie oszukujmy się. Dlaczego ludzie biegający na MŚ nie kupią sobie psa z ładnym eksterierem, skoro to się nie przekłada?

Jeżeli chodzi o osiągnięcia - kilka psów biegających w zerówkach w agility czy startujących w startersach na frisbee? Plus jeden pies z dopiskiem A2, żadnych osiągnięć przy nim nie ma, i jeden pies udzielający się w ratownictwie. Faktycznie, osiągają co trzeba.

[QUOTE]Przede wszystkim psiaki mają badania genetyczne, co było dla mnie bardzo ważne przy wyborze.[/QUOTE]Jak większość polskich hodowli.

[QUOTE]Poznałam hodowlę siłą rzeczy i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że są to psy odważne i bardzo energiczne. Typowe borderowe charakterki. To, że są ofutrzone nie oznacza, że są spokojne.[/QUOTE]Terriery też są odważne i bardzo energiczne.

[QUOTE]Są to jednak psy nie dla każdego. Wiele z nich ma silne hierarchiczne tendencje i z tym trzeba się liczyć.[/QUOTE]Hierarchiczne tendencje? Zaraz, zaraz, czyżby wzorzec nie mówił:
"bardzo łatwy do układania; Nie może być nerwowy ani agresywny"
"WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
Agresja lub wyraźna lękliwość"

Co rozumiesz przez silne hierarchiczne tendencje?

[QUOTE]Moja Uzi ma silny charakter nawet jak na bordera wymaga wyjątkowo dużo pracy, ale to ma też ogromne zalety [/QUOTE]Co to oznacza silny charakter? Że nie chce z tobą pracować? Wymaga wyjątkowo dużo pracy tzn?

[QUOTE]Świetnie się koncentrują, ciągle nakręcone na pracę. Uzi jest niezmordowana, jeśli chodzi o agility. I niezmordowana jeśli chodzi o wszelką naukę[/QUOTE]Pierwsze zdanie jakoś zaprzecza mi sens poprzedniego.
Niezmordowana, to nie wszystko. Ludzi, którzy chcą psa do sportu nie interesuje raczej, czy będzie mógł z nim godzinę biegać, a raczej styl pracy przez ten czas.


[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

Kurde Paulix normalnie czytam twoje posty i się zastanawiam czy sama ich nie napisałam jak na przykład spałam i zaczęłam lunatykować? ;)
Zgadzam się z tobą 100% i mam dokłądnie takie same zastrzerzenia, pytania, spostrzeżenia do wypowiedzi osób tu dyskutujących. Chętnię przeczytam odpowiedzi na pytania które zadałaś Malwinie.

Jeśli chodzi o ozziki to osobiście uważam że w tej chwili tylko linie typowo workingowe, ewentualnie w niektórych przypadkach versowe się nadają do sportu. Reszta to wymagające dużo ruchu puchatki, bardzo ładne puchatki, bardzo ruchliwe, ale zupełnie nie pracujące tak jak powinien pracować owczar.

Co do użytkownika Przeszlus to z wpisów na forum borderowym wnioskuję że to jeszcze dzieciak lub nastolatek który dobrze nie poznał tematu na jaki się wypowiada.

Wracając do hodowli Q Cetlic to ja nie mam nic przeciwko, naprawdę. Jak ktoś chce ładnego bordera, który chętnie sobie pobiega za piłką, to niech kupuje. Jednak taki border collie mnie osobiście nie zaspokaja, bo rdzenny border collie, to coś więcej. Paulix, pewnie wiesz o czym mówię ;).

Link to comment
Share on other sites

Dla osób mających problemy ze zrozumieniem tekstu załączyć można jeszcze przykład wizualny. Żeby nie było, przykład pierwszy z brzegu, nie z Polski, coby nikt nie miał pretensji:

Pies ze znanej hodowli, of Maranns Home, zajmującej się wystawami:

[video=youtube;1bxrBq3gLi8]http://www.youtube.com/watch?v=1bxrBq3gLi8&feature=related[/video]

I pies ze znanej hodowli Granting Pleasure, zajmującej się sportem:

[video=youtube;EpfsaGAoyYM]http://www.youtube.com/watch?v=EpfsaGAoyYM&feature=channel_video_title[/video]

Ja jakby widzę "drobną" różnicę...

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie vers to taki który ładnie pracuje, i zwykle takie są.
[QUOTE]zupełnie nie pracujące tak jak powinien pracować owczar.[/QUOTE]
Mozna jaśniej
-> zgadzam się nie jest super poznany w tych tematach, dlatego pytam :)

Zresztą, w polsce jest wiele borderów wystawowych które radzą sobie w sporcie(dobra, niemal kopiuję Lottie), ale padło z twojego profilu( napisałbym z ust, ale to byłoby już naprawdę kłamstwem :lol:) stwierdzenie
[QUOTE]jednak taki border collie mnie osobiście nie zaspokaja, bo rdzenny border collie, to coś więcej[/QUOTE]
Mógłbym wiedzieć [I]jaki [/I] border ciebie [I]zaspokaja[/I] ?Ogólnie czy mógłby to być jakiś pies o typowo wystawowym rodowodzie, taki z mieszanym, czy typowo użytkowy, to już tak z czystej ciekawości, taka dygresja.

Jeszcze sam od siebie dodam że dla mnie hodowla sportowa nie oznacza użytkową( wszak użytkowy to border pasącu lub taki którego rodzice i ci w dalszych pokoleniach robiłi to co robić powinni).
No i u borderów różnice między showem a uwłosionym użytkiem zauważa każdy laik( w tym również ja).

edit:
Nie widziałem posta, ten drugi to niezły zapylacz, w przeciwieństwie do tego pierwszego.

Link to comment
Share on other sites

Lottie zapewne chodziło o dokładnie takie różnice, jakie widać na filmikach.

[QUOTE]Mógłbym wiedzieć [I]jaki [/I] border ciebie [I]zaspokaja[/I] ?Ogólnie czy mógłby to być jakiś pies o typowo wystawowym rodowodzie, taki z mieszanym, czy typowo użytkowy, to już tak z czystej ciekawości, taka dygresja.[/QUOTE]Nie wiem, czy Lottie tym razem również podzieli moją opinię, ale ja mam ochotę odpowiedzieć na to pytanie tak:

[video=youtube;FUnjLPeU_2A]http://www.youtube.com/watch?v=FUnjLPeU_2A[/video]

I szukając odpowiedzi na swoje pytanie, zastanów się, czy taki pies znajdzie się w typowo wystawowym rodowodzie, taki z mieszanym, czy typowo użytkowym :P

Link to comment
Share on other sites

Ohh Paulix za bardzo mi pochlebiasz... Becca jest niesamowitym psem, zachwycającym i po prostu mistrzowskim,ale dla mnie osobiście taki border (choć czy to jeszcze border? to już inna sprawa...) to za duże wyzwanie. Wiadomo, tacy powinni być wszyscy przedstawiciele rasy ale jak widać z powyższego przykładu nie są ;). Mnie wystarczy border dobrze zmotywowany, szybki i nie nakręcający się bez powodu (czyli na pewno nie taki jak z pierwszego filmiku hehehe). Gdyby do mnie trafił taki mistrz jak Becca, pewnie by sie zmarnował :P. Ale tak, generalnie mówimy jednym głosem ;).

Link to comment
Share on other sites

Paulix,
na wstępie przepraszam Cię najmocniej, że nie napisałam dłuższego elaboratu rozwijającego w nowym akapicie każde stwierdzenie. Zresztą nic by to nie zmieniło, oprócz tego, że miałabyś więcej cytatów do wklejenia.
Wypowiedziałam się w wątku o hodowli, z której mam psa, ponieważ nikt inny tego nie zrobił. I tyle.
Twój pogląd na bordery jest wyjątkowo skrystalizowany, rzekłabym wręcz czarno-biały, co dajesz wyraz w zamieszczonych filmikach. Nie mi zatem zakłaniać Cię do mniej redyklanych poglądów.
Twój post do mnie postrzegam jako zaczepny a postawę - dążącą do sporu, zaś interpretacje moich wypowiedzi jako niedorzeczne.
Pozostawiam Cię z Twoimi ugruntowanymi racjami życząc jednocześnie powodzenia.
Malwina

Link to comment
Share on other sites

Malwino, bo tak jest, i tyle. Nie zrobisz super pracującego psa z showa. Jest wiele pośrednich typów, owszem, ale cały czas będziemy szli schematem - pies lepszy w sporcie - gorszy na wystawach. Zdarzają się wyjątki, ale one potwierdzają regułę, ale nawet i wyjątki nie będą aż tak skrajne. Bordery podzieliły się na dwie linie - wystawowe i pracujące. I widać w tych liniach różnice, co nie oznacza, że twój pies jest gorszy, został po prostu stworzony do czegoś innego.

Link to comment
Share on other sites

Co jest dla Ciebie żartem? Twój post opisywał wspaniałość Q'Celtików. Mój post się nie kłóci, przedstawia normalny schemat: jeżeli hodowli zależy na wynikach wystawowych, to nie będzie kojarzyć psów wybitnych w sporcie, tylko wybitne wystawowo i odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

Mówiłam, że sama się ze sobą*spierasz. I trollujesz.
Gdybyś nie chciała się kłócić odebrałabyś mój post tak, jak został napisany.
Moja opinia o Q'Celtic nie kłóci się z tym, co piszesz. Konfabulujesz i to jest już niesmaczne.
Patrząc na Twoje wypowiedzi i zestawienie filmików można wywnioskować, że exteriery nie nadają się do sportu a sportowe nie nadają się na wystawę. Jest w tym część (ale tylko część) prawdy i gdybyś nie histeryzowała nie wywnioskowałabyś, że to neguję.
Rzeczywistość, moja mała bojowniczko, jest mniej spolaryzowana i pomiędzy skrajnościami jest duża przestrzeń i wiele odcieni szarości. Poza tym są jeszcze dodatkowe wierzchołki: fajtłapowate brzydale i zdolne exteriery. Jak to w życiu. Jeśli w ogóle mieści Ci się to w głowie.

Q'Celtiki to jedna z czołowych hodowli exterierowych w Polsce, co potwierdzają wyniki. W obrębie tej hodowli jest dużo uzdolnionych psów, które dobrze sprawdzają się w sporcie i innych obszarach. Nadążasz? To po prostu dobra hodowla z naciskiem na exterier. To oczywiście nie są "latające", lekkie psy ale mają również bardzo podręcznikowe borderowe charaktery - to właśnie powoduje, że można je "użytkować" elastycznie. Jak napisałam, są odważne, energiczne i bardzo, bardzo chętne do pracy. Z psem o dobrym charakterze można zrobić bardzo wiele, co zresztą było widoczne w postach na poprzedniej stronie. Nie są linią sportową, bo nie są, pisałam o tym. Jednak te, które pracują, robą to bardzo dobrze. A te, które nie pracują, świetnie się wystawają. Co nie zmienia faktu, że gdybym chciała kupić psa z ambicji sportowych szukałabym sportowej linii ale nawet wówczas nie odrzuciłabym Q'Celtic.
Wiem, że percepcyjnie jest to dla Ciebie trudne do ogarnięcia. Trochę za dużo informacji niebiegunowych, prawda?

Jesteś w swojej nieelastycznośc bardzo przewidywalna. Jest niewiele opcji jakie możesz teraz zaprezentować. Prawdopodobne zaczniesz rozbierać i udowadniać jak bardzo masz rację, choć nikt tej racji tu nie zaprzeczył. Będziesz się wściekać udając, że wypowiadasz się merytorycznie. Przede wszystkich szlag Cię trafi, bo nakarmiłam trolla :))) A jeszcze bardziej dlatego, że mam psa z bardzo dobrej hodowli i otwarcie o tym mówię. A to za dużo szczęścia, prawda? Takie przypadki nie istnieją :/
Na to, że strzelisz focha i zamilkniesz nie liczę ale jeśli to zrobisz, przyznam Ci medal. Małe daję temu szanse.
Uczestniczę w forach dyskusyjnych od kiedy się w Polsce pojawiły i takich "przypadków" widziałam setki. Niczym się nie różnisz.
Nie masz psa z hodowli, o której jest wątek, a plączesz po tym temacie i wykłócasz. Nie zanasz hodowli ale masz wiele do powiedzenia. Może zadaj sobie pytanie, dlaczego sprawia Ci to przyjemność.

Dżizzsss, jakie to typowe

Link to comment
Share on other sites

Wyobraź sobie, że widziałam psy z tej hodowli i patrząc na to, jak pracują szczęka mi nie opadła. Pokaż mi psy, które pracują bardzo dobrze i mają wybitne osiągnięcia. Ja nie mówię, że z psem z linii show nie można uprawiać sportów, mówię, że nie są to psy, które będą w sportach wybitne. Ty po prostu nie możesz uwierzyć, ze twoja idealna hodowla nie jest idealna we wszystkim - ty w tej wypowiedzi nie napisałaś nic na temat. Oczywiście, są psy, które pracują lepiej lub gorzej, nie wszystko jest czarno - białe, ale nijak się to ma do tego, że psy z Q'Celtic nie są psami, które będą w sporcie wybitne czy też bardzo dobre, bo nie tak były selekcjonowane.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...