Jump to content
Dogomania

Kuchnia i przepisy na wszelkie pyszności :-)


Ali26762

Recommended Posts

[quote name='Anisha']No, właśnie w tym miejscu nie byłabym tych Żydów pewna :lol: - myślisz, że daliby rodzynki do zielonej pietruszki? ;)[/quote]Przepisów na gefiltefish jest pewnie tyle, ile rodzin żydowskich. Jedne mają rodzynki, a inne - zieloną pietruszkę. A może są i takie, co mają i jedno, i drugie. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Anisha']No, właśnie w tym miejscu nie byłabym tych Żydów pewna :lol: - myślisz, że daliby rodzynki do zielonej pietruszki? ;)[/QUOTE]
Jak najbardziej, kuchnia żydowska jest pełna kontrastów. :razz:

Odnośnie "makiełek", u nas się to nazywa makówki i też nie jadam takich pyszności :evil_lol: Podobnie jak kompotu z suszu :eviltong: i obrzydliwego karpia, który smakuje mułem, w którym żyje :p
W tym roku postanowiłam się wyłamać z tradycji, nie torturować się więcej i zafunduję sobiena wigilię jakąś pyszną morską rybkę, pewnie łososia :eating:

Link to comment
Share on other sites

[B]Flaire[/B], ja też lubię ciasto marchewkowe, u mnie wygląda ono tak:
[B][COLOR="RoyalBlue"][SIZE="3"]Ciasto marchewkowe[/SIZE][/COLOR][/B]
3/4 szklanki oleju
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
2 jaja
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody kuchennej
1 łyżeczka cynamonu
2 szklanki startej marchewki
ćwierć szklanki starych orzechów + bakalie

Miksujemy razem olej, jaja i cukier. Potem powoli dodajemy mąkę, wszystkie suche rzeczy, marchew i bakalie. Porządnie zmiksowane wylewamy do natłuszczonej brytfanki i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Po 30 minutach zmniejszamy temperature na jakieś 150 stopni i pieczemy jeszcze ok. kwadransa. Ciasto jest gotowe po ostygnięciu.
________________________
Jeśli chodzi o świąteczne przepisy, to mogę zapodać mój sernik i dwie wersje cisteczek orzechowych (obie przepyszne).
Od konkretów świątecznych jest moja matka, ale u nas mało oryginalnie: karp, pierogi z kapustą (niekiszoną), kapusta z grzybami (też niekiszona) i barszcz z uszkami :loveu: Przebojem powigilijnych dni świątecznych jest pasztet roboty mojej matki :eating:

Na Śląsku robi się jeszcze takie świństwo o nazwie Moczka (na szczęście moja rodzina nie jest śląska :evil_lol: ). To jest absolutne paskudztwo :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

No, moje jest bardzo podobne, ale nie identyczne. A poza tym ma taki krem/lukier - smaruje się kremem, a po godzinie-dwóch robi się na tym kremie taka delikatna skorupka. Mniam. Niestety, ja nigdy nie robię z góry, a ciasto znika zanim zrobi się ta skorupka.

Tak czy siak, oto przepis:

[COLOR=blue]Hamerykańskie ciasto marchewkowe[/COLOR]

Uwagi ogólne: w tym przepisie, szklanka = 220 ml, a „łyżeczka” znaczy kopiasta łyżeczka od herbaty.

Ciasto
3 szklanki startej (średnio) marchewki
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1/2 szklanki cukru brązowego (można zastąpić zwykłym)
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cynamonu
4 jajka (klasa wagowa L)
1 szklanka oleju (ja używam rzepakowego - Kujawskiego, albo słonecznikowego)
olejek waniliowy
1 puszka (250 g) ananasa, rozdrobnionego razem z połową soku

Krem
3 szklanki cukru-pudru
2 opakowania (po 125g) serka Philadelphia
pół kostki masła (100 g)
olejek waniliowy

grubo posiekane orzechy

Rozgrzać piec do 175 stopni C. Foremkę 25x30cm (6cm wysokości) wysmarować tłuszczem i obsypać mąką.

Ciasto: w dużej misce połączyć „suche” składniki (mąkę, cukry, sodę, proszek do pieczenia, sól i cynamon) i dobrze wymieszać. Dodać resztę składników (marchew, jajka, olej, olejek waniliowy i ananas). Wyłożyć ciasto do przygotowanej foremki i wstawić do rozgrzanego piekarnika. Piec 30-40 minut – sprawdzić patyczkiem. Wystudzić.

Krem: ubić razem wszystkie składniki.

Wystudzone ciasto posmarować kremem i posypać orzechami.

P.S. Jak ktoś lubi, to do samego ciasta można też dodać orzechów albo rodzynek - albo i jednego, i drugiego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Anisha']Wszyscy wrogowie karpia :hand: , a jedliście go kiedyś w wersji innej niż smażona albo w galarecie? Bo u nas w domu Mama robiła zawsze karpia, którego nazywała "po żydowsku"[/QUOTE]

Pewnie karp w takiej postaci jest przepyszny, ale ja jestem z tych co to lubia wiedziec co jedza i omijam wszystko co mielone. Dlatego tez nie jadam wcale mielonych kotletow, hamburgerow, parowek, rybnych past i pasztetow :lol: Jak mieso to w naturalnym kawalku a ryba to tylko jako filet lub dzwonko :p .

[B]coztego[/B], u nas na Wigilie juz tradycyjnie jest losos z grilla w sosie koperkowym, a towarzyszy mu sola pod beszamelem i pstrag z pieca z grzybami :evil_lol: Tacy z nas tradycjonalisci :cool3:

No i dawaj ten przepis na ciasteczka :razz:

W.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']
Odnośnie "makiełek", u nas się to nazywa makówki i też nie jadam takich pyszności :evil_lol: Podobnie jak kompotu z suszu :eviltong: i obrzydliwego karpia, który smakuje mułem, w którym żyje :p
[/quote]
Zapomniałaś dodać, że ów "kompot z suszu" na Śląsku nazywa się [COLOR=Red][B]moczka[/B][/COLOR] :cool3: :loveu: :multi:. Mniaaaaaam :eating:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']No ale jak sama zrobisz, to przecież wiesz, co jesz... (w odróżnieniu od, np. kupnych pierogów ;-) ).[/QUOTE]

Na temat gotowania mam podobna teorie jak Pani Beata Tyszkiewicz. Kazda potrawa jest tylko wtedy dobra, gdy jej przyrzadzanie nie trwa dluzej niz czas gotowania ryzu :lol:

Karp po zydowsku w moim wykonaniu wydaje mi sie bardziej czasochlonny ... pierogi, ma slabosc z dziecinstwa :loveu: , absorbuja mnie jakies 10 min (pierogarnia jest ulice dalej) :razz:

W.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zadziorny']Zapomniałaś dodać, że ów "kompot z suszu" na Śląsku nazywa się [COLOR=Red][B]moczka[/B][/COLOR] :cool3: :loveu: :multi:. Mniaaaaaam :eating:[/QUOTE]
Kompot to kompot, a moczka to moczka :cool3: przynajmniej w naszej częsci Śląska :p Jedno i drugie jest paskudne. :eviltong:
[quote name='zadziorny']A skąd wiesz jak nie próbowałaś[/QUOTE]
A kto Ci powiedział, że nie próbowałam, wszędzie dookoła Hanysy, trudno nie natknąć się na te "pyszności" :evil_lol:

Idę nakarmić sucz, a potem przyjdzie pora na pasztet i ciasteczka x2 ;)

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Tak a propos karpia. U nas idzie karp w galarecie. Ale moja mama posługując się pincetką i lupą wyjmuje z dzwonek ryby wszystkie ości, nawet te malutkie międzymięśniowe. A galareta jest tradycyna, słodkawa od ogromnej ilości cebuli i marchwi użytych do wywaru. Natomiast karp smazony jakoś słabo schodzi toteż często robię smazonego sandacza lub pstrąga (co wpadnie w łapy), ale w żadnym wypadku nie mrożone filety.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']
A kto Ci powiedział, że nie próbowałam, wszędzie dookoła Hanysy, trudno nie natknąć się na te "pyszności" :evil_lol:
[/quote]
Gdybyś spróbowała moczki którą robi moja TZ, to byś takich goooopot nie wygadywała :shake: :cool3: :eviltong:. Mój ojciec zabierał po wigilii na wybrzeże kilka litrowych słoików z moczką, tak Kaszubom zasmakowała :cool3: :loveu: :multi:.

Link to comment
Share on other sites

[SIZE="3"][B][COLOR="RoyalBlue"]PRZEPYSZNY PASZTET MOJEJ MAMY[/COLOR][/B][/SIZE] :loveu:
[SIZE="1"]Przepis ten pisałam swego czasu dla mojej przyjaciółki, dlatego jest długi i łopatologiczny. Ale myślę, że to ewentualnym chętnym kucharkom nie powinno przeszkadzać:[/SIZE]
Aby upiec pyszny pasztet należy przygotować następujące składniki:

-> 1/2 kg mięsa mielonego WIEPRZOWEGO (chudego!)
-> 1/2 kg mięsa mielonego WOŁOWEGO (chudego!)
-> 2 udka z kurczaka
-> 20 dag wątróbki wieprzowej (ew. może być drobiowa, zdarza się, że wieprzowej w sklepie nie ma ;) )
-> 20 dag boczku wędzonego (surowego, dość chudego!)
-> 2 bułki nieduże
-> 3 jaja
-> gałka muszkatołowa
-> pieprz czarny
-> przyprawa do zupy- maggi
-> liście laurowe
-> ziele angielskie
-> 2 rosołki grzybowe w kostkach

Mięso mielone, udka i boczek osolić, wsadzić do garnka, dodać ze 3 liście laurowe, ok.5 ziarenek ziela angielskiego, dwie kostki rosołowe grzybowe, podlać wodą i dusić na wolnym ogniu ok. 1 godziny. Na 15 minut przed końcem dorzucić wątróbkę i też poddusić :p . [B]Przez cały czas duszenia trzeba pilnować, czy woda się nie wygotowała!!! Żeby się nie przypaliło!!! A wody nie może być za dużo, mięso ma być duszone (!), a nie gotowane.[/B]

Kiedy już jest pięknie podduszone, apetycznie pachnie, odstawić do przestygnięcia. W międzyczasie zamoczyć w wodzie 2 bułki. Jak rozmokną odcisnąć dokładnie.
Przestudzone mięso dzielimy na niewielkie porcje, udka obdzieramy ze skóry (skórę wyrzucamy!!!, chyba, że ktoś chce ją zjeść, to smacznego :p ) i obieramy mięso z kostek, boczek również kroimy (jeżeli jest ze skórą- to ją odcinamy i wyrzucamy). Wywaru spod mięsa [B]nie wylewamy[/B], może się przydać na końcu! Wszystko to (mięso i bułki) przepuszczamy przez maszynkę do mielenia (przydaje się elektryczna maszynka!) przez sitko o malutkich oczkach. (Jeśli nie posiadamy sitka o malutkich oczkach to można je kupić za grosze w sklepie AGD. W ostateczności można przemielić całą masę 2 razy przez zwykłe sitko, ale jednak najlepiej i najprościej zakupić takie maleńkie dziurki.) Do zmielonej masy wbijamy jaja (białka i żółtka) i mieszamy dokładnie, dodając przyprawy (pieprz, gałka muszkatołowa i maggi) do smaku (soli zwykle już nie trzeba, była dodana do gotowania!). Mieszać należy bardzo dokładnie, najlepiej pokonać obrzydzenie i wsadzić w to przynajmniej jedną dłoń i wyrabiać jak ciasto. Masa musi być aksamitnie jednolita! (właśnie dlatego potrzebne jest dokładne przemielenie przez wspomniane drobne sitko) Jeżeli jest sucha, krucha czy coś w tym rodzaju (ale [B]NIE[/B] ma być płynna! Pod żadnym pozorem!) dolewamy chochelką nieco wywaru spod mięsa i mieszamy do skutku.
Blachę do pieczenia smarujemy tłuszczem i obsypujemy tartą bułką, lub wykładamy papierem pergaminowym do pieczenia. Wykładamy masę pasztetową do foremek (ok. 2/3 wysokości foremki, za wysoki może się nie dopiec w środku). Wkładamy do ciepłego piekarnika, i pieczemy ok. 1 1/2 godziny w temperaturze 170-180 stopni. Kiedy ma apetyczną rumianą skórkę i pachnie wybornie, wyciągamy z piekarnika, studzimy nieco i wyrzucamy z foremek (tu wychodzi przydatność papieru pergaminowego, bardzo łatwo pasztet wraz z papierem wyciągnąć z foremki). Jemy dopiero kiedy jest zimy, najlepiej na drugi dzień, po nocy spędzonej w lodówce! Jeżeli wyszło nam za dużo pasztetu- pakujemy w woreczki czy coś i zamrażamy na gorsze czasy.
Pierwszy raz bywa trudny, ale i tak smakuje wysmienicie... Smacznego! :eating:

Link to comment
Share on other sites

[B]Wind[/B], cóż za podziwu godna niekonsekwencja kryje się w tych postach: :evil_lol:
[quote name='Wind']ja jestem z tych co to lubia wiedziec co jedza i omijam wszystko co mielone. Dlatego tez nie jadam wcale mielonych kotletow, hamburgerow, parowek, rybnych past i pasztetow :lol: :p .[/quote]
[quote name='Wind'] pierogi, ma slabosc z dziecinstwa :loveu: , absorbuja mnie jakies 10 min (pierogarnia jest ulice dalej) :razz: [/quote]
Nie zjadłabyś własnymi ręcami :evil_lol: zmielonego fileta z karpia, a lubisz "kupne" pierogi, w których pojęcia nie masz co tak naprawdę jest... :eviltong: :p
Ale co tam, masz do tego pełne prawo! :lol:
[quote name='coztego']Kompot to kompot, a moczka to moczka :cool3: przynajmniej w naszej częsci Śląska :p Jedno i drugie jest paskudne. :eviltong:
[/quote]
Ja nie wiem czy moczka to kompot w suszu czy coś innego (a podobno z tego samego kraju jesteśmy... :roll: ), ale jeśli chodzi o kompocik to nie dam o nim złego słowa powiedzieć i powtórzę słowa Zach: Bluźnisz, kobieto! :mad: :razz: Nie paskudny, tylko pyszny! A dobrze schłodzony (np. taki przyniesiony z balkonu kiedy temperatura jest blisko zera) z dodatkiem łódki Bols (lub też innej łódki :cool3: ) jest po prostu darem niebios... :p

Dobra, to ja zaraz lecę z tym karpiem. ;)

Link to comment
Share on other sites

[B]Anisha,[/B]

Pierogi sa moja ogromna slaboscia :oops: Uwielbiam te na slono i te na slodko :loveu: A ze nigdy zadnego sama nie zrobilam (i poki co raczej nie planuje), to jestem "skazana" na moja ulubiona pierogranie :loveu: Mimo ogromu pierogow kupionych i zjedzonych z tamtego miejsca wciaz zyje, wiec nie jest zle ;)
Ostatnio zajadam sie szpinakowymi z feta :loveu: NIe sa tez zle z cynamonem i smazonymi jablkami :cool3:

W.

Link to comment
Share on other sites

[SIZE=3][COLOR=darkgreen][B]Karp "po żydowsku" alias "w jarzynach"[/B][/COLOR][/SIZE] :p

[COLOR=black]Potrzebujemy:[/COLOR]

- jednego dość dorodnego karpia w całości
- jeden filet z karpia (ze skórą lub bez, ale mielimy bez skóry :lol:)
- suchą bułkę do namoczenia
- pęczek zielonej pietruszki (może być 1,5 pęczka jeśli się lubi pietruszkę, a pęczek był marny)
- jedno jajo kl.L lub większe
- włoszczyznę : 3-4 marchewki, 2-3 pietruszki, seler (lub 1/2 selera, jeśli duży)
- kostkę rosołową Knorra (drobiową)
- dwa liście laurowe
- 5-6 kulek ziela angielskiego
- sól, pieprz, cukier
- ewentualnie bułkę tartą

1. Karpia patroszymy, skrobiemy z łusek, obcinamy mu płetwy i inne twarde wypustki, ale [B]ostrożnie,[/B] [B]żeby nie ponacinać skóry. [/B]Myjemy go dokładnie i po odkrojeniu łba dzielimy na dzwonka (kilkucentymetrowe).

2. Łeb zachowujemy do gotowania w jarzynkach, ale trzeba mu wydłubać oczy - w tym miejscu już widzę, jak rezygnujecie z dalszego czytania, a co dopiero robienia... :evil_lol:

3. Szykujemy wywar z jarzyn: do niewielkiej ilości wody (tyle, żeby wywar zakrywał duszone w nim dzwonka "na leżąco") wrzucamy pokrojone w kostkę marchewkę, pietruszkę i seler, kostkę rosołową Knorra, liście laurowe i ziele angielskie, solimy i trochę słodzimy (1 do 1,5 łyżeczki). Zagotowujemy i dokładamy (bez oczu i powtórnie umyty) łeb karpia - razem mają się na małym ogniu pogotować około pół godziny - do miękkości jarzyn. Garnek powinien być raczej płaski, z dużym dnem.

4. Najgorsza część - [B]ostrym nożem bez ząbków[/B] oddzielamy mięso od skóry i ości "żebrowych" - ma zostać sama skóra z doczepionym szkielecikiem tych najgrubszych ości od kręgosłupa.

5. Oddzielone mięso i dokupiony filet mielimy w maszynce.

6. Dość drobno kroimy pietruszkę.

7. Do zmielonego mięsa dodajemy pokrojoną pietruszkę, namoczoną (i odciśniętą) bułkę, żółtko i ubitą pianę z jednego jaja, dodajemy łyżeczkę cukru, solimy i pieprzymy wedle uznania. Jeśli całość jest zbyt luźna można dołożyć trochę bułki tartej - tyle, żeby dał się fomować jakiś kształt.

8. Wpychamy przygotowany farsz między skórę a ości - niby tak, jakby znowu mięso było tam skąd je wycięliśmy.Ilościowo może go być więcej niż było, ale bez przesady, żeby skóra się nie porwała.

9. Tak uformowane dzwonka wkładamy delikatnie do gotującego się wywaru (łeb dobrze wtedy już wyjąć, bo zawadza w garnku) i gotujemy po 5 minut z obu stron, ale na malutkim ogniu - takie sobie rzadkie bulgotnięcia.

10. Zestawiamy garnek z rybą z ognia i odstawiamy w chłodne miejsce - karp najlepszy jest jak się dobrze "przegryzie" z wywarem, najlepiej następnego dnia po przygotowaniu.

POLECAM! :lol:

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Moja mama robi karpia po żydowsku, ale trochę innego. Masa z mielonej ryby ma dodane rodzynki i migdały. I nie jest wsadzana w skóre od ryby, ale w postaci wałka gotowana zawinieta w serwetę w wywarze. A wywar jest otrzymany przez gotowanie długo ( ze dwie godziny) wszystkich szczątków od karpia - łbów, ogonów, szkieletu, płetw - jak sie uda to dobrze dodać łby nadprogramowe od karpia przeznaczonego do smażenia, ogromnej ilości cebuli i marchwi. Wtedy nie trzeba dosładzać. Ugotowana ryba jest krojona na plasterki, układana na półmisku, ozdobiona fidrygałkami wyciętymi z gotowanej marchwi i zalewana wywarem, który powinien sam zgalaretować. Zwykle tu jest drobne oszustwo, bo jednak mama dodaje trochę żelatyny. Taki wywar sam galaretuje, gdy jest z czterech łbów co najmniej i dobrze zatężony.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

sirion, ot to! O tym właśnie pisałam powyżej:
[quote name='Flaire']Mieli się na surowo i - Anisha - taka ryba jest jak najbardziej autentycznie po żydowsku. :-) W USA w każdym sklepie dostępne sa takie pulpety z ryby w lekkiej galaretce w dziale koszernej żywności i nazywa się to gefiltefish. Ja też mam gdzies taki przepis - można do niego dodać migdały i rodzynki i jest naprawdę pyszny - szczególnie z chrzanem lub ćwikłą.[/quote]
Ja robiłam zawsze tylko z jednego dużego, maks dwóch karpi, ale i tak galareta zawsze się zsiadała - jak ma być naprawdę po żydowsku, to bez żelatyny. Sam przepis w sumie bardzo podobny do tego, który podała Anisha, tylko wywar w moim przepisie miał dużo marchwi i cebuli, a do samego mięsa karpia też dodawałam sporo surowej, startej cebuli. No i rodzynki i migdały zamiast zielonej pietruszki, a zamiast bułki tartej - musowo maca. Ja raczej niż długi wałek - robiłam po prostu pulpety. A czasami nadziewałam dzwonka, ale nie samą skórę, tylko całe dzwonka - faszerowałam tę część wypatroszoną, tak że robiły się płaski "kotleciki", częściowo z dzwonek, a częściowo ze zmielonej masy.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]Flaire,[/B] no właśnie, o to chodzi. Ten słodkawy wyraźnie smak ryby. I ta słodycz jest niejako naturalna. [/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Czasem czytam sobie przepisy Ćwierczakiewiczowej. Ona nie znała praktycznie tych wszystkich cudów, jakie teraz używamy - gotowa żelatyna, kostka rosołowa czy maggi itp. U niej to był wywar z nóżki cielęcej czy rybich resztek, prawdziwy skoncentrowany bulion itp. Ale kuchnia to było jej życie ! A która z nas spędziłaby życie w kuchni ?[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...