Jump to content
Dogomania

Cukrzyca u psa 8.5 rocznego, po babesziozie, z niewydolną wątrobą i trzustką...


Maupa4

Recommended Posts

Witam. Mój pies, ok.8.5 roku (znajdka wakacyjna, 8 lat temu), mieszaniec, wzrostu przeciętnego spaniela, masa ciała - około 9 kilo (tzn. ważę regularnie, ale małe wahnięcia bywają). Cukrzycę wykryliśmy mu jakieś 2 tygodnie temu, objawy - te typowe- zaczął mieć 3 tygodnie temu (pił "napadowo", ile było w misce, tyle poszło, i sikał "pod siebie", a nie jest jeszcze zniedołężniały ;) ). Od pierwszego oznaczenia poziomu cukru (poziom ponad 450 na czczo) dostaje regularnie Caninsulin, na początku raz dziennie (od 13 jednostek potem zwiększ. na 15 - cukier "w szczycie" działania był idealny bo zleciał do 85, tylko po nocy straszne "górki", bo nawet i 360...), teraz dwa razy po 8 jednostek. Co do żywienia, wiem, że najlepsze byłoby żarcie cukrzycowe, próbował nawet Weight Control ( z royala), niewybredny żarłok z niego;), ale... To "ale" to dziwne reakcje jelitowe;), wzdęło go, nawet miał coś na kształt odruchów wymiotnych... Na stałe, przynajmniej dotychczas, jest na "hepaticu" ( z troveta) - po przebytej babesziozie (kwiecień 2010) ma znacznie osłabioną wątrobę i trzustkę, teraz praktycznie niewydolną (rzekłabym, że ta cukrzyca to przez te problemy właśnie). Poza tym, tak z zewnątrz przyglądając się mojemu psu, nie powiedzielibyście, że ma takie przejścia za sobą;), mały wariat spacerowy, jak każdy facet - łasy na witanie się z suczkami, przytulak (chociaż tak na koci sposób, sam wybiera, kiedy ma być głaskany;).
Zakładam nowy wątek (choć widziałam, że temat cukrzycy jest tu dość częsty) ze względu na tę jego przebytą babesziozę - może są osoby z psiakami po podobnych przejściach... Ponadto interesowałby mnie temat samodzielnego przygotowywania mu żarcia - co wolno, czego absolutnie nie (dla mnie to zaden problem, póki co nawet czasowy - a może zaoszczędziłabym, w porównaniu do "gotowców"). Czy ten Caninsulin to rzeczywiście najlepsza opcja jeśli chodzi o insulinę? (może by tak stać się upierdliwą ;) i uprzeć się na "ludzką"?)Jak dzielić posiłki? ("wety" każą dzienną porcję równo na pół dzielić, bo insulina co 12 h). Jaki glukometr najlepszy? Nauczyłam się podawać insulinę, to nauczę się i nakłuwać "za krwią";) (bo każda wizyta z oznaczeniem poziomu cukru to dla mnie wydatek ok. 15 zł, w tym podanie insuliny) - ale pytam o naprawdę sprawdzone modele, takie jakich sami używacie (to samo zresztą z pytaniem o dietę, interesuje mnie tylko to co już sprawdzone).
Tymczasem pozdrawiam, Edyta...yyy, znaczy maupa79 :D
PS. Jak tylko nauczę się tu dodawać zdjęcia, to pokażę tego "wariatuńcia" :).

Link to comment
Share on other sites

Po co zakladać nowy wątek i mnozyc jak temat jest jeden -- cukrzyca :razz:
niezaleznie od przebytych/aktualnych innych chorób
o posilkach jest tez na wątkach cukrzycowych psiakow , mozna szybciutko przeczytac i znależć , nie jest ich dużo
o glukometrach tez jest
i insulinie a jakże tez i naszych doswiadczeniach
i o innych różnosciach tez
zapraszamy :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

dobry wieczor nie wiem na jakim etapie obecnie jestes w prowadzeni cukrzycy ale ja mam jamniczke 12 lat od 3 lat cukrzyk ,dostaje 1 zastrzyk z insulina Lette / to ludzka insulina silniejsza przedtem dostawala 7 jedostek teraz 9 / jeden raz dziennie wyglada to tak najpierw musisz dac zastrzyk ,pozniej psiak wychodzi a nastepnie dostaje pokarm specjalnie dla cukrzykow / niestety drogi ale jak gotujesz to te porcje ktora ustalisz z weterynarzem u mnie jest kubek musisz podzielic na 4 porcje i podzielic to godzinowo w ciagu dnia prawie na rowne odstepy czasu ,wszystko musi byc codziennie regularnie czasowo robione bo zmiana czasu zastrzyku ,posilku ,spaceru to jest juz zaburzenie cukru / igly zamow w aptece krotkie i jak najciensze codzienne kucie po jakims czasie nawet zastrzyki w skore sa bolesne ,pomasuj miejsce po zastrzyku jak dasz ,zycze powodzeniaPROWADZENIE TAKIEJ BIEDULI WYMAGA DUZO SAMODYSCYPLINY i jeszcze jedno kup ludzkie paski dla cukrzykow do mierzenia cukru w moczu nie sa to dokladne badania ale jak jest za wysoki cukier pokarza ,samemu mozesz badac tylko poziom cukru akuwajac uchu niewprawna reka mozesz wiec cos mu przekuc bedzie go niepotrzebie bolalo ,moja sunia wazy iecale 11kg.Pamietaj ze inne leki zmiany posilu zakloca prace insuliny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...