Jump to content
Dogomania

Człowiek a pies - wartość życia i dylematy moralne


behemotka

Recommended Posts

[quote name='Julia Wielogorska'] Napisałam to w znaczeniu ogolnym. Ludzie sa przebiegli i tylko dzieci nie klamia.[/QUOTE]

W znaczeniu ogólnym ludzie są przebiegli... amstaffy to mordercy, husky są głupie, bo uciekają, a yorki drą ryja na wszystko co się rusza...
W znaczeniu ogólnym psy to głupie, drące ryje mordercy... :lol:
Kocham uogólnienia...

Dzieci kłamią...
Kłamstwa na ogół uczą się od dorosłych, ze strachu przed konsekwencjami nabrojenia... ale to temat na inną dyskusję...

[quote]Zycie nie jest łatwe i pisze rozne scenariusze. i tak naprawde ludzie za wszystko odowiadaja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]Za tsunami i wybuchy wulkanów też? :roll:


Spotkałam w życiu wielu różnych ludzi...
Dobrych i złych, a nawet skrajnie złych...
Miałam przyjaciółkę, która rozbiła mój sześcioletni związek... miałam długi przez rodzinę, miałam problemy w pracy przez złośliwe osoby...
Ale nie twierdzę, że wszyscy ludzie są źli...
Przykro czytać, że ktoś ma za przyjaciela tylko psa...

I to nie prawda, że pewne zachowania uważane za złe, czy bezduszne przypisane są tylko ludziom... Ile razy słyszy się, że to tylko ludzie zabijają dla przyjemności... że zwierzęta jedynie z głodu.....a widział ktoś polującą orkę? :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 646
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Arwilla'] Ile razy słyszy się, że to tylko ludzie zabijają dla przyjemności... że zwierzęta jedynie z głodu.....a widział ktoś polującą orkę? :diabloti:[/QUOTE]
No, najedziny kot, też będzie polował dla przyjemności. Mój polował na nornice, których nigdy nie zjadał :)

Link to comment
Share on other sites

dokładnie:)
tyle że u zwierząt ta przyjemność wyraża się instynktem. one polują, bo mają instynkt. i jeśli kot jest najedzony, ale ma siłę i jest wyspany, to upoluje mysz, dla "zabawy".

zresztą nie tylko kot, moje yorki też polują- na myszy, ropuchy, jaszczurki. myślicie że z głodu? nieee , dla "przyjemności". Bo to bezuczuciowi okrutni mordercy są:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']dokładnie:)
tyle że u zwierząt ta przyjemność wyraża się instynktem. one polują, bo mają instynkt. i jeśli kot jest najedzony, ale ma siłę i jest wyspany, to upoluje mysz, dla "zabawy".

zresztą nie tylko kot, moje yorki też polują- na myszy, ropuchy, jaszczurki. myślicie że z głodu? nieee , dla "przyjemności". Bo to bezuczuciowi okrutni mordercy są:)[/QUOTE]

TYlko czy one wiedza ze zadaja bol?

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]TYlko czy one wiedza ze zadaja bol? [/QUOTE]
otóż to...
[QUOTE]W znaczeniu ogólnym ludzie są przebiegli... amstaffy to mordercy, husky są głupie, bo uciekają, a yorki drą ryja na wszystko co się rusza...[/QUOTE]
Arwilla, tam była kropka...

Prawda jest taka, że ludzie jako osoby "umyślne" (choć nie do wszystkich to stwierdzenie pasuje...) mogą ranić z premedytacją, zabijać, kłamać a także znęcać się nad słabszymi psychicznie i fizycznie. Zwierzętami kierują instynkty więc nie myślą czy polowanie na mysz jest dobre czy złe, ale też zależy od osobnika bo w niektórych przypadkach instynkty da się też wyciszyć albo wyeliminować, kwestia wychowania (znam to z autopsji).

[QUOTE]zresztą nie tylko kot, moje yorki też polują- na myszy, ropuchy, jaszczurki. myślicie że z głodu? nieee , dla "przyjemności". Bo to bezuczuciowi okrutni mordercy są:smile:[/QUOTE]
nie dla "przyjemności" tylko przez instynkt, yorki to psy polujące czyż nie? instynkt każe im łapać coś co przed nim biegnie,i nie zjeść tylko zabić. Kot też nie poluje dla zabawy, tylko dlatego że musi to zrobić, musi bo każe mu instynkt.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fragile0987']

Arwilla, tam była kropka... [/quote]

...w związku z tym...?...
Uogólnienie jak każde inne...

[quote]
nie dla "przyjemności" tylko przez instynkt, yorki to psy polujące czyż nie? instynkt każe im łapać coś co przed nim biegnie,i nie zjeść tylko zabić. Kot też nie poluje dla zabawy, tylko dlatego że musi to zrobić, musi bo każe mu instynkt.[/QUOTE]

Widziałaś kiedyś kota polującego na ćmę, czy mysz?
Bawiącego się swoją zdobyczą z dziką rozkoszą i ewidentnym uśmiechem na pysku?
To, że instynkt każe kotu zabijać, nie zmienia faktu, że kot robi to z dziką rozkoszą... ;) A więc dla przyjemności...

Widziałaś kiedyś JAK polują orki i CO ROBIĄ ze swoją zdobyczą?
Jak potrafią wiele minut BAWIĆ się swoją zdobyczą?
To żaden instynkt... niczemu to nie służy... sprawia jedynie frajdę orce...

Link to comment
Share on other sites

tak jak instynkt ciągnięcia i biegnięcia u huskich, u których też to sprawia mega frajdę, prawda? To,że polowanie sprawia zwierzętom radość nie oznacza,że nie jest to instynktem. dzieci też się bawią jedzeniem, orki się bawią jedzeniem, mój pies się bawi jedzeniem podrzucając i łapiąc w powietrzu. no i co? różnica polega na tym, że zwierzęta zabijają instynktownie, żeby zdobyć jedzenie, którym potem mogą się pobawić, a zabijanie przez ludzi nie ma nic wspólnego z instynktem, tylko z bezdusznością.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fragile0987'] zabijanie przez ludzi nie ma nic wspólnego z instynktem, tylko z bezdusznością.[/QUOTE]

Niekoniecznie... ale to inna bajka...

Zwierzęta też zabijają dla przyjemności i z przyjemnością...
Nie zgada się to z powszechnie panującą opinią, że jedynie dla zdobycia pożywienia... ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak do końca to nie wiemy co się dzieje w głowach zwierząt. Co do człowieka, to można spotkać przerózne postawy od seryjnych bezdusznych morderców, poprzez ludzi pracujących charytatywnie aż do tych co się nie zawahali, z premedytacja, oddać swoje życie za innych. Ludzie naprawdę są różni i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że ludzie kłamią i są wyrachowani oraz przebiegli. A idąc tym samym tokiem rozumowania, można by stwierdzić, ze ludzie nie są z natury źli, ale do złych zachować skłaniają ich okoliczności i niezależne od nich sytuacje życiowe. Wszystkim zaś życzę, aby na swej drodze spotykali tylko takich ludzi, którym da się zaufać, należy jednak przypomnieć, że żeby to było możliwe sami tacy musimy być ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lika1771']TYlko czy one wiedza ze zadaja bol?[/QUOTE]

ależ oczywiście że nie wiedzą. o to mi właśnie chodzi, że psy działają instynktownie a nie pod wpływem emocji, uczuć czy przemyśleń. dlatego, nasze psy nas nie kochają w takim sensie jakbyśmy tego oczekiwali.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']ależ oczywiście że nie wiedzą. o to mi właśnie chodzi, że psy działają instynktownie a nie pod wpływem emocji, uczuć czy przemyśleń. dlatego, nasze psy nas nie kochają w takim sensie jakbyśmy tego oczekiwali.[/QUOTE]
Czy psy nie wiedzą że zadają ból? To dlaczego przy zabawie łapią zębami lekko a jak się bronią to gryzą mocno? Żeby zadać ból. One wiedzą, że zadają ból tylko nie rozważają tak jak człowiek, czy to co robią jest moralnie poprawne czy nie bo takiego pojęcia nie znają po prostu. I myślę, że czasami działają pod wpływem emocji (złość, strach) ale czy myślą i jak myślą, na ile podobnie do nas, nie wiadomo)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fragile0987']różnica polega na tym, że zwierzęta zabijają instynktownie, żeby zdobyć jedzenie, którym potem mogą się pobawić, [B]a zabijanie przez ludzi nie ma nic wspólnego z instynktem, tylko z bezdusznością[/B].[/QUOTE]
Albo z odmiennym systemem wartości, innym postrzeganiem dobra i zła ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Arwilla']W znaczeniu ogólnym ludzie są przebiegli... amstaffy to mordercy, husky są głupie, bo uciekają, a yorki drą ryja na wszystko co się rusza...
W znaczeniu ogólnym psy to głupie, drące ryje mordercy... :lol:
Kocham uogólnienia...

Dzieci kłamią...
Kłamstwa na ogół uczą się od dorosłych, ze strachu przed konsekwencjami nabrojenia... ale to temat na inną dyskusję...

Za tsunami i wybuchy wulkanów też? :roll:


Spotkałam w życiu wielu różnych ludzi...
Dobrych i złych, a nawet skrajnie złych...
Miałam przyjaciółkę, która rozbiła mój sześcioletni związek... miałam długi przez rodzinę, miałam problemy w pracy przez złośliwe osoby...
Ale nie twierdzę, że wszyscy ludzie są źli...
Przykro czytać, że ktoś ma za przyjaciela tylko psa...

I to nie prawda, że pewne zachowania uważane za złe, czy bezduszne przypisane są tylko ludziom... Ile razy słyszy się, że to tylko ludzie zabijają dla przyjemności... że zwierzęta jedynie z głodu.....a widział ktoś polującą orkę? :diabloti:[/QUOTE]


przykro mi ze nie zrozumialas o co mi chodzi:) nie napisałam ze mam tylko za psa przyjaciela tylko uwazam ze pies jest zawsze najlepszym przyjacielem. Watek mial byc o dylemacie moralnym a nie o ocenianiu czyjes postawy do zycia. widocznie prosciej kogos ocenic i stwierdzic ze cos nie halo.

Teraz mi jest przykro ze nie potrafisz czytac miedzy wierszami.

a słowo "ogolnie" nie uzywaj jak nie wiesz po co było napisane. trzeba było cala wypowiedz moja przeczytac.

I w ten sposob wole zwierzeta :loveu::loveu::loveu::loveu::loveu:

ktore nie oceniaja nie znajac osoby po jednym wyrwanym zdaniu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Julia Wielogorska'] Watek mial byc o dylemacie moralnym a nie o ocenianiu czyjes postawy do zycia. widocznie prosciej kogos ocenic i stwierdzic ze cos nie halo. [/QUOTE]

A czy ja oceniam Twoją postawę życiową?
Napisałam, że przykre jest, skoro ktoś nie ma przyjaciół wśród ludzi...
Jeśli Twój pies jest Twoim najlepszym przyjacielem, to też jest smutne... dla mnie... dla Ciebie nie musi być takie... i najwyraźniej nie jest...

Choć z drugiej strony, skoro twierdzisz, że ratowałabyś własnego psa, pozwalając cudzemu dziecku się utopić, to stwierdzam jednoznacznie, że moja ocena Twojej postawy życiowej jest negatywna... no, ale może masz po prostu odmienny system wartości... ;)

[quote]Teraz mi jest przykro ze nie potrafisz czytac miedzy wierszami. [/quote]No niestety, jasnowidzem nie jestem... ułatwisz mi zadanie, jak będziesz pisać poprawniej... ;)

[quote]a słowo "ogolnie" nie uzywaj jak nie wiesz po co było napisane. trzeba było cala wypowiedz moja przeczytac. [/quote]

Przeczytałam i nadal uważam, że uogólniasz...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='omry']Czyli według Ciebie Julii przeszkadza? :)
(Nie mogłam się powstrzymać)[/QUOTE]
Tak, bo według mnie stwierdzenie, że ludzie są wredni jest nieracjonalne i nie ma faktycznych podstaw. Być może ona tak sądzi, bo patrzy przez pryzmat swoich uczuć do psa. Ja też mam fioła na punkcie mojego Froda, ale nie przeszkadza mi to odbierać realnego obrazu świata gdzie niestety nic nie jest ani czarne, ani białe, nie ma zawsze nie ma nigdy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kavala']Tak, bo według mnie stwierdzenie, że ludzie są wredni jest nieracjonalne i nie ma faktycznych podstaw. Być może ona tak sądzi, bo patrzy przez pryzmat swoich uczuć do psa. Ja też mam fioła na punkcie mojego Froda, ale nie przeszkadza mi to odbierać realnego obrazu świata gdzie niestety nic nie jest ani czarne, ani białe, nie ma zawsze nie ma nigdy.[/QUOTE]

Na miejscu Julii byłabym troszkę zdziwiona czytając o sobie, że nie myślę logicznie, bo mam inne spostrzeżenia czy doświadczenia. To chyba nie tak.
Nie każdy odbiera świat tak samo. A czytając ten wątek mogę śmiało dodać, że [B]na szczęście[/B].

Link to comment
Share on other sites

[quote name='omry']Na miejscu Julii byłabym troszkę zdziwiona czytając o sobie, że nie myślę logicznie, bo mam inne spostrzeżenia czy doświadczenia. To chyba nie tak.
Nie każdy odbiera świat tak samo. A czytając ten wątek mogę śmiało dodać, że [B]na szczęście[/B].[/QUOTE]
Dla mnie każdy kto uogólnia, mówiąc, że wszyscy ludzie są źli, lub wszystkie psy są jazgotliwe lub agresywne nielogicznie myśli. A czym to jest podyktowane, to nie wiem, może innym odbiorem świata, w to już nie wnikam. Fakty zawsze sa takie same, ale ich odbiór może być subiektywny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kavala']Dla mnie każdy kto uogólnia, mówiąc, że wszyscy ludzie są źli [...] nielogicznie myśli.[/QUOTE]

Cytuję więc:

[quote name='Julia Wielogorska']Sa dobrzy ludzie i dzieki im mam swoja Lize adoptowana. Ale wciaz to mało.[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...