Jump to content
Dogomania

NIETYPOWE WYNIKIi. Wielkie zmartwienie, bardzo proszę o pomoc!!


supergirl008

Recommended Posts

Drodzy Dogomaniacy,
To wprawdzie mój pierwszy post tutaj ale od dawna czytam to forum, przeszukałam internet w temacie trzustki i mam w głowie jeden wielki mętlik.Nie wiem co robić. Więc po kolei:Moja suczka(około 9-10lat) 8lat temu przeszła sterylizację (przez 8 lat okaz zdrowia) i w tym roku (kwiecień) zauważyłam dziwną wydzielinę z dróg rodnych, okazało się że to ropa a ponieważ była po sterylce więc wykluczone zostało ropomacicze, były antybiotyki i nic nie pomagały w końcu decyzja o otworzeniu brzucha. Okazało się, że weterynarka, która robiła sterylizację zostawiła kawał macicy:/ Wyniki krwi wskazywały, że stan zapalny musiał być bardzo długi (baaardzo mało białych krwinek) a pomimo tego pies nie wykazywał żadnych niepokojących oznak. Po usunięciu macicy wypełnionej ropą miałyśmy trochę problemów z wątrobą ale udało się wszystko ustabilizować aż tu nagle żółte śmierdzące kupy i biegunka (trwała krótko około 2 dni). No to podejrzenie trzustki jako powikłanie po tak długim podtruwaniu oraganizmu toksynami z ropomacicza. Wklejam szczegółowe badania jakie wykonałam w niemieckim laboratorium (dlatego oznaczenia są troszkę inne niż z polskiego lab). Wyniki są bardzo dziwne bo ani nie wskazują na znt ani na ostre zapalenie trzustki a jednak TLI jest baardzo przekroczony. Powiem jeszcze jak się pies zachowuje:
Nie ma biegunek (były tylko raz przez około 2 dni od kwietnia)
Nie wymiotuje (ale tydzień temu była akcja z wielką bolesnością prawej strony brzucha i psinka zwymiotowała 2 razy)
Schudła prawie 4,5 kg ale to dlatego, że po samej operacji gdy były problemy z wątrobą nie miała wcale apetytu więc trudno mi ocenić czy to z winy trzustki schudła
[B]USG[/B] wykazało zmiany zwłóknieniowe w trzustce :(
Ogólnie psina jest na diecie (gotowany kurczak,ryż oraz RC low fat sucha karm i puszki-co do tej karmy weterynaryjnej to założę nowy temat bo nie chcę tu mieszać a mam pewne przemyślenia)
Jednak pies nie miał zaleconej ścisłej diety więc dostawała trochę biszkoptów na poprawę apetytu (całe życie na surowym mięchu - troszkę dietę miała podobną do tej BARF więc nie mogła zaakceptować gotowanego ryżu ani suchej karmy-nigdy w życiu czegoś takiego nie jadła) oraz dostawała przysmaki szkoleniowe i niestety raz mama ją nakarmiła surowym mięsem i chlebem:/ i wtedy właśnie nastąpiło zaostrzenie. Psina dostała 8dni antybiotyk i 3 dni głodówki tylko była na kroplówkach (to było 4dni temu). Teraz bolesności trzustki dotykowo nie ma, dostaje RC low fat (mokre i suche po troszeczku 3 razy dziennie), ma takie dni, że cały dzień leży jakby taka przygaszona a potem zaczyna szaleć na spacerze-więc widzę, że czasem coś nie gra. Aha od prawie 2 miesięcy dostaje amylan i kreon (na zmianę) przed jedzeniem. I tu właśnie wielki dylemat i nie mogę znaleźć odpowiedzi na necie czy mam podawać enzymy przy takich wynikach czy nie? Proszę nie piszcie żebym to ustaliła z wetem bo jestem prawie codziennie u weta jednak wyniki są dość nietypowe i pomimo, że wet się stara i mówi, ze podawanie enzymów to standardowa procedura to ja po lekturze tego co jest na necie sama już nie wiem bo znalazłam wypowiedzi, że jak nie ma znt to enzymy mogą zaszkodzić-czy to prawda? Proszę przeanalizujcie wyniki mojej psinki i napiszcie co sądzicie. Ewentualnie czy znacie jakiegoś weta/specjalistę u którego można by to skonsultować mailowo? Teraz pies jest już na ścisłej diecie i zgodnie z zaleceniem weta dostaje 3 posiłki dziennie z czego przed dwoma posiłkami (rano i wieczorem) mam podawać po 1 tabletce amylanu (pół godziny przed posiłkiem). Głowa mi pęka z nerwów czy dobrze robię. Co o tym myślicie???Co z tymi enzymami i na co wskazują takie wyniki: znt? ostre zapalenie(chyba nie)? przewlekłe zapalenie z znt? przewlekłę zapalenie bez znt? POMOCY bo nie śpię już z nerwów i nie mogę nigdzie znaleźć konkretnej odpowiedzi:( Z góry wielkie dzięki!
[B](wyniki są z połowy maja)
Kidney/NERKI: [/B]
Urea (BUN) [B]6.0 [/B] 3.2 - 10.3 mmol/l
Creatinine [B]75 [/B] < 124 umol/l
Sodium [B]152 [/B] 143 - 156 mmol/l
Potassium [B]4.5 [/B] 3.9 - 5.8 mmol/l
Inorganic Phosphate [B]1.2 [/B] 0.9 - 1.7 mmol/l [B]
Liver/WĄTROBA:
[/B] Total Bilirubin [B]2.2 [/B] < 5.1 umol/l
ALT (GPT) [B]54.5 [/B] < 122 U/l
Alkaline phosphatase [B]35 [/B] < 147 U/l
GGT [B]3 [/B] < 13 U/l AST
(GOT) [B]28.1 [/B] < 59 U/l
GLDH [B]3.06 [/B] < 18 U/l
Total protein [B]63 [/B] 55 - 73 g/l
Albumin [B]34 [/B] 31 - 46 g/l
Globulin [B]29 [/B] 16 - 41 g/l
[B]Pancreas/TRZUSTKA:
[/B] Glucose [B]4.4 [/B] 3.2 - 7.0 mmol/l
a-Amylase [B]664 [/B] < 1264 U/l
Lipase [B]129.5 [/B] < 298 U/l
Cholesterol [B]5.2 [/B] < 10.3 mmol/l Cholesterol (fasting dogs with regular body weight): < 7.8 mmol/l
Fructosamine [B]221 [/B] 203 - 377 umol/l [B]
Muscle: [/B] CK [B]234 [/B] < 378 U/l
LDH [B]84 [/B] < 159 U/l
Calcium [B]2.6 [/B] 2.1 - 2.9 mmol/l
Magnesium [B]0.9 [/B] 0.7 - 1.1 mmol/l
Triglycerides [B]0.8 [/B] 0.3 - 5.3 mmol/l
Triglyerides (fasting dogs with regular body weight): 0.3 - 1.7 mmol/l
[B]Haemogram [/B]
Leukocytes [B]6.2 [/B] 6 - 12 G/l
Erythrocytes [B]7.66 [/B] 6 - 9 T/l
Haemoglobin [B]17.6 [/B] 15 - 19 g/dl
Packed cell volume (PCV) [B]56 [/B] + 38 - 55 %
MCV [B]73 [/B] 60 - 77 fl
HbE [B]23 [/B] 17 - 23 pg
MCHC [B]31 [/B] 31 - 34 g/dl
Thrombocytes [B]257 [/B] 150 - 500 G/l
[B]Differential blood count [/B]
Basophils [B]0 [/B] 0 - 1 %
Eosinophils [B]8 [/B] + 0 - 6 %
Segmented neutrophils [B]67 [/B] 55 - 75 %
Lymphocytes [B]19 [/B] 12 - 30 %
Monocytes [B]6 [/B] + 0 - 4 %
Basophils (absolute) [B]0 [/B] /ul 2)
Eosinophils (absolute) [B]480 [/B] 0 - 600 /ul
Segmented neutrophils (abs) [B]4109 [/B] 3000 - 10000 /ul
Lymphocytes (absolute) [B]1183 [/B] 1000 - 4000 /ul
Monocytes (absolute) [B]388 [/B] 0 - 500 /ul
Atypical cells [B]0 [/B] 0
Anisocytosis [B]0 [/B] negative
Polychromasia [B]0 [/B] negative
[B]Profile P [/B] [B]Add-On test [/B]
Specific Pancreatic Lipase [B]156 [/B] ug/l <= 200 ug/L not suspicious of pancreatitis(brak podejrzenia zapalenia trzustki)
201-399 ug/L borderline result
>= 400 ug/L suspicious of pancreatitis
Folic acid [B]25.1 [/B] 15.9 - 38.5 nmol/l
Vitamin B12 [B]285 [/B] 166 - 635 pmol/l 3)
[COLOR=red]TLI [B]>50.0 [/B] ++ ug/l provisional reference range: 8.5 - 35 ug/l[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Sądząc po objawach, możecie mieć problem z znt i/lub przewlekłym zapaleniem trzustki. Żeby postawić diagnozę, potrzebne są jednak dwa badania:

1) badanie kału pod kątem aktywności trypsyny - jeżeli będzie poniżej normy, pies ma znt (pod warunkiem, że próbka została natychmiast dostarczona do laboratorium),

2) test cPL, który potwierdzi lub wykluczy przewlekłe zapalenie trzustki.

Do czasu zrobienia tych badań ogranicz tłuszcz i "surowiznę" (w tym surowe warzywa i owoce) w diecie. I może spróbuj podawać Amylactive Balance zamiast Kreonu, bo jest łagodniejszy, więc i tak nie namiesza, jeżeli problemu z trzustką jednak nie ma...

NIGDY przy problemach trzustkowych nie sugeruj się wynikiem amylazy i lipazy - jeśli wet chce diagnozować na podstawie tych parametrów, to go zmień. O przydatności oznaczania TLI przy podejrzeniu zapalenia trzustki pisałam w innym wątku - na pewno znajdziesz.

[quote name='supergirl008']Drodzy Dogomaniacy,
To wprawdzie mój pierwszy post tutaj ale od dawna czytam to forum, przeszukałam internet w temacie trzustki i mam w głowie jeden wielki mętlik.Nie wiem co robić. Więc po kolei:Moja suczka(około 9-10lat) 8lat temu przeszła sterylizację (przez 8 lat okaz zdrowia) i w tym roku (kwiecień) zauważyłam dziwną wydzielinę z dróg rodnych, okazało się że to ropa a ponieważ była po sterylce więc wykluczone zostało ropomacicze, były antybiotyki i nic nie pomagały w końcu decyzja o otworzeniu brzucha. Okazało się, że weterynarka, która robiła sterylizację zostawiła kawał macicy:/ Wyniki krwi wskazywały, że stan zapalny musiał być bardzo długi (baaardzo mało białych krwinek) a pomimo tego pies nie wykazywał żadnych niepokojących oznak. Po usunięciu macicy wypełnionej ropą miałyśmy trochę problemów z wątrobą ale udało się wszystko ustabilizować aż tu nagle żółte śmierdzące kupy i biegunka (trwała krótko około 2 dni). No to podejrzenie trzustki jako powikłanie po tak długim podtruwaniu oraganizmu toksynami z ropomacicza. Wklejam szczegółowe badania jakie wykonałam w niemieckim laboratorium (dlatego oznaczenia są troszkę inne niż z polskiego lab). Wyniki są bardzo dziwne bo ani nie wskazują na znt ani na ostre zapalenie trzustki a jednak TLI jest baardzo przekroczony. Powiem jeszcze jak się pies zachowuje:
Nie ma biegunek (były tylko raz przez około 2 dni od kwietnia)
Nie wymiotuje (ale tydzień temu była akcja z wielką bolesnością prawej strony brzucha i psinka zwymiotowała 2 razy)
Schudła prawie 4,5 kg ale to dlatego, że po samej operacji gdy były problemy z wątrobą nie miała wcale apetytu więc trudno mi ocenić czy to z winy trzustki schudła
[B]USG[/B] wykazało zmiany zwłóknieniowe w trzustce :(
Ogólnie psina jest na diecie (gotowany kurczak,ryż oraz RC low fat sucha karm i puszki-co do tej karmy weterynaryjnej to założę nowy temat bo nie chcę tu mieszać a mam pewne przemyślenia)
Jednak pies nie miał zaleconej ścisłej diety więc dostawała trochę biszkoptów na poprawę apetytu (całe życie na surowym mięchu - troszkę dietę miała podobną do tej BARF więc nie mogła zaakceptować gotowanego ryżu ani suchej karmy-nigdy w życiu czegoś takiego nie jadła) oraz dostawała przysmaki szkoleniowe i niestety raz mama ją nakarmiła surowym mięsem i chlebem:/ i wtedy właśnie nastąpiło zaostrzenie. Psina dostała 8dni antybiotyk i 3 dni głodówki tylko była na kroplówkach (to było 4dni temu). Teraz bolesności trzustki dotykowo nie ma, dostaje RC low fat (mokre i suche po troszeczku 3 razy dziennie), ma takie dni, że cały dzień leży jakby taka przygaszona a potem zaczyna szaleć na spacerze-więc widzę, że czasem coś nie gra. Aha od prawie 2 miesięcy dostaje amylan i kreon (na zmianę) przed jedzeniem. I tu właśnie wielki dylemat i nie mogę znaleźć odpowiedzi na necie czy mam podawać enzymy przy takich wynikach czy nie? Proszę nie piszcie żebym to ustaliła z wetem bo jestem prawie codziennie u weta jednak wyniki są dość nietypowe i pomimo, że wet się stara i mówi, ze podawanie enzymów to standardowa procedura to ja po lekturze tego co jest na necie sama już nie wiem bo znalazłam wypowiedzi, że jak nie ma znt to enzymy mogą zaszkodzić-czy to prawda? Proszę przeanalizujcie wyniki mojej psinki i napiszcie co sądzicie. Ewentualnie czy znacie jakiegoś weta/specjalistę u którego można by to skonsultować mailowo? Teraz pies jest już na ścisłej diecie i zgodnie z zaleceniem weta dostaje 3 posiłki dziennie z czego przed dwoma posiłkami (rano i wieczorem) mam podawać po 1 tabletce amylanu (pół godziny przed posiłkiem). Głowa mi pęka z nerwów czy dobrze robię. Co o tym myślicie???Co z tymi enzymami i na co wskazują takie wyniki: znt? ostre zapalenie(chyba nie)? przewlekłe zapalenie z znt? przewlekłę zapalenie bez znt? POMOCY bo nie śpię już z nerwów i nie mogę nigdzie znaleźć konkretnej odpowiedzi:( Z góry wielkie dzięki!
[B](wyniki są z połowy maja)[/B]
[B]Kidney/NERKI: [/B]
Urea (BUN) [B]6.0 [/B] 3.2 - 10.3 mmol/l
Creatinine [B]75 [/B] < 124 umol/l
Sodium [B]152 [/B] 143 - 156 mmol/l
Potassium [B]4.5 [/B] 3.9 - 5.8 mmol/l
Inorganic Phosphate [B]1.2 [/B] 0.9 - 1.7 mmol/l
[B]Liver/WĄTROBA: [/B]
Total Bilirubin [B]2.2 [/B] < 5.1 umol/l
ALT (GPT) [B]54.5 [/B] < 122 U/l
Alkaline phosphatase [B]35 [/B] < 147 U/l
GGT [B]3 [/B] < 13 U/l AST
(GOT) [B]28.1 [/B] < 59 U/l
GLDH [B]3.06 [/B] < 18 U/l
Total protein [B]63 [/B] 55 - 73 g/l
Albumin [B]34 [/B] 31 - 46 g/l
Globulin [B]29 [/B] 16 - 41 g/l
[B]Pancreas/TRZUSTKA: [/B]
Glucose [B]4.4 [/B] 3.2 - 7.0 mmol/l
a-Amylase [B]664 [/B] < 1264 U/l
Lipase [B]129.5 [/B] < 298 U/l
Cholesterol [B]5.2 [/B] < 10.3 mmol/l Cholesterol (fasting dogs with regular body weight): < 7.8 mmol/l
Fructosamine [B]221 [/B] 203 - 377 umol/l
[B]Muscle: [/B] CK [B]234 [/B] < 378 U/l
LDH [B]84 [/B] < 159 U/l
Calcium [B]2.6 [/B] 2.1 - 2.9 mmol/l
Magnesium [B]0.9 [/B] 0.7 - 1.1 mmol/l
Triglycerides [B]0.8 [/B] 0.3 - 5.3 mmol/l
Triglyerides (fasting dogs with regular body weight): 0.3 - 1.7 mmol/l
[B]Haemogram [/B]
Leukocytes [B]6.2 [/B] 6 - 12 G/l
Erythrocytes [B]7.66 [/B] 6 - 9 T/l
Haemoglobin [B]17.6 [/B] 15 - 19 g/dl
Packed cell volume (PCV) [B]56 [/B] + 38 - 55 %
MCV [B]73 [/B] 60 - 77 fl
HbE [B]23 [/B] 17 - 23 pg
MCHC [B]31 [/B] 31 - 34 g/dl
Thrombocytes [B]257 [/B] 150 - 500 G/l
[B]Differential blood count [/B]
Basophils [B]0 [/B] 0 - 1 %
Eosinophils [B]8 [/B] + 0 - 6 %
Segmented neutrophils [B]67 [/B] 55 - 75 %
Lymphocytes [B]19 [/B] 12 - 30 %
Monocytes [B]6 [/B] + 0 - 4 %
Basophils (absolute) [B]0 [/B] /ul 2)
Eosinophils (absolute) [B]480 [/B] 0 - 600 /ul
Segmented neutrophils (abs) [B]4109 [/B] 3000 - 10000 /ul
Lymphocytes (absolute) [B]1183 [/B] 1000 - 4000 /ul
Monocytes (absolute) [B]388 [/B] 0 - 500 /ul
Atypical cells [B]0 [/B] 0
Anisocytosis [B]0 [/B] negative
Polychromasia [B]0 [/B] negative
[B]Profile P [/B] [B]Add-On test [/B]
Specific Pancreatic Lipase [B]156 [/B] ug/l <= 200 ug/L not suspicious of pancreatitis(brak podejrzenia zapalenia trzustki)
201-399 ug/L borderline result
>= 400 ug/L suspicious of pancreatitis
Folic acid [B]25.1 [/B] 15.9 - 38.5 nmol/l
Vitamin B12 [B]285 [/B] 166 - 635 pmol/l 3)
[COLOR=red]TLI [B]>50.0 [/B] ++ ug/l provisional reference range: 8.5 - 35 ug/l[/COLOR][/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kratka']

1) badanie kału pod kątem aktywności trypsyny - jeżeli będzie poniżej normy, pies ma znt (pod warunkiem, że próbka została natychmiast dostarczona do laboratorium),

2) test cPL, który potwierdzi lub wykluczy przewlekłe zapalenie trzustki.

Do czasu zrobienia tych badań ogranicz tłuszcz i "surowiznę" (w tym surowe warzywa i owoce) w diecie. I może spróbuj podawać Amylactive Balance zamiast Kreonu, bo jest łagodniejszy, więc i tak nie namiesza, jeżeli problemu z trzustką jednak nie ma...

NIGDY przy problemach trzustkowych nie sugeruj się wynikiem amylazy i lipazy - jeśli wet chce diagnozować na podstawie tych parametrów, to go zmień. O przydatności oznaczania TLI przy podejrzeniu zapalenia trzustki pisałam w innym wątku - na pewno znajdziesz.[/QUOTE]

W takim razie dwa pytania:
1. jak wykonać te badania tzn czy pies może być w tym czasie na enzymach czy mam się przed badaniami wstrzymać od podawania enzymów a jeśli mam się wstrzymać to na ile przed badaniem nie podawać enzymów żeby badania były wiarygodne?
2. ja wtej chwili nie podaje kreonu tylko Amylan (właśnie kupiłam całe opakowanie) i czy Amylactive Balance to nie jest to samo co Amylan? (choć wydaje mi się, że Amylan ma 3 enzymy w składzie a Amylactive Balance tylko 2-choć może źle coś interpretuje). Nie znalazłam nigdzie podanej ilościowej zawartości enzymów w Amylactive Balance ale dawkowanie jest dokładnie takie samo jak w Amylanie. Amylan wychodzi dużo korzystniej cenowo a w tej chwili leczenie pieseczka pochłoneło wszystkie moje oszczędności od początku kwietnia wydałam już na leki i badania 3000zł a niestety kiepsko zarabiam:( więc krucho teraz z pieniędzmi u mnie choć oczywiście gdyby się okazało, że Amylactive Balance jest dużo lepszy to kupie go bo nawet jak mam ciężką sytuację finansową to nigdy mój pies tego nie odczuł-na niego zawsze musi być!Kratka daj znać proszę i jak tylko odpiszesz to porobię te badania. Aha i jeśli dobrze zrozumiałam to nawet jeżeli mój pies NIE ma znt to podawanie enzymów nie zaszkodzi-tak?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='supergirl008']W takim razie dwa pytania:
1. jak wykonać te badania tzn czy pies może być w tym czasie na enzymach czy mam się przed badaniami wstrzymać od podawania enzymów a jeśli mam się wstrzymać to na ile przed badaniem nie podawać enzymów żeby badania były wiarygodne?
2. ja wtej chwili nie podaje kreonu tylko Amylan (właśnie kupiłam całe opakowanie) i czy Amylactive Balance to nie jest to samo co Amylan? (choć wydaje mi się, że Amylan ma 3 enzymy w składzie a Amylactive Balance tylko 2-choć może źle coś interpretuje). Nie znalazłam nigdzie podanej ilościowej zawartości enzymów w Amylactive Balance ale dawkowanie jest dokładnie takie samo jak w Amylanie. Amylan wychodzi dużo korzystniej cenowo a w tej chwili leczenie pieseczka pochłoneło wszystkie moje oszczędności od początku kwietnia wydałam już na leki i badania 3000zł a niestety kiepsko zarabiam:( więc krucho teraz z pieniędzmi u mnie choć oczywiście gdyby się okazało, że Amylactive Balance jest dużo lepszy to kupie go bo nawet jak mam ciężką sytuację finansową to nigdy mój pies tego nie odczuł-na niego zawsze musi być!Kratka daj znać proszę i jak tylko odpiszesz to porobię te badania. Aha i jeśli dobrze zrozumiałam to nawet jeżeli mój pies NIE ma znt to podawanie enzymów nie zaszkodzi-tak?[/QUOTE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]1) Test aktywności trypsyny należy z całą pewnością zrobić na próbce kału "wyprodukowanego" bez podania enzymu z karmą. Nie wiem z jakim dokładnie wyprzedzeniem trzeba enzym odstawić, bo mój pies miał to badanie, gdy jeszcze enzymów nie przyjmował. Generalnie trzustka dostosowuje wydzielanie enzymów do tego, co jest akurat wrzucane do żołądka, więc chyba doba bez enzymów powinna wystarczyć. Ale dopytaj weta - może będzie wiedział... [/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]2) Amylan i Amylactiv Balance to dwa różne preparaty. Różnią się składem i proporcjami enzymów (Amylactiv też zawiera proteazę - poczytaj o bromelainie). Bywa tak, że pies średnio się czuje na Amylanie, a na Amylactivie jest ok (i odwrotnie zapewne też). U mojego psa Amylan kompletnie się nie sprawdził - dobrze jest na mieszance Amylactivu z Kreonem. Tu nie ma złotego środka i każdy musi sprawdzić, co lepiej służy jego psu. Skład Amylactivu napiszę Ci jutro lub pojutrze.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Z podawaniem enzymów jest tak, że lepiej ich nie podawać (a już w żadnym przypadku dużo), jeżeli pies nie ma zdiagnozowanych problemów z trzustką. Jeśli jest zupełnie zdrowy, to małe dawki nie powinny zaszkodzić, ale jeżeli ma jakiekolwiek predyspozycje do zapalenia trzustki (ostrego lub przewlekłego), to niepotrzebnie podane enzymy mogą namieszać.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Największy problem jest przy jednoczesnej znt i przewlekłym zapaleniu - ze względu na tę pierwszą chorobę enzym jest niezbędny, natomiast przy tej drugiej jest niewskazany, bo może doprowadzić do zapalenia ostrego (ale jeśli prowadzi ona do znt, to nie ma wyboru i enzym trzeba podawać). W każdym razie, zawsze warto wiedzieć, co powoduje znt i dlatego napisałam o teście cPL. [/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bejasty']jest to bardzo prosty test "kliszowy" ale musi być w/g mojego weta wykonany w ciągu 1 godz od "pobrania" próbki kału mnie zalecono wykonanie 7 dni po odstawieniu amylanu. może warto skonsultować wyniki i innym wetem Skąd jesteś ?[/QUOTE]

Obdzwoniłam dzisiaj wszystkie lecznice i robią ten test kliszowy tylko w jednej:/ Wet powiedział żeby odstawić amylam na 3 dni przed badaniem ale myślę, że lepiej będzie tak jak napisałaś bejasty odstawić na 7dni bo chyba wtedy wynik będzie bardziej wiarygodny, też dostałam info żeby przywieść kupkę max do 45min. od zrobienia. Jestem z Rzeszowa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...