Jump to content
Dogomania

Egzamin asystencki - doradźcie!


grrrond

Recommended Posts

Myslę o przystąpieniu do egzaminu na asystenta. Miałoby to nastąpić za ponad rok co prawda, ale chcę już gromadzić sobie literaturę potrzebną do jego zdania. Zastanawiam się nad dwiema grupami: III i VI, ponieważ psiaki z tych grup najbardziej lubię :cool3:. Jak myślicie, którą grupę wybrać? Bardziej skłaniam się do III, bo w VI jest wiele ras mało znanych. Czy możecie mi polecic jakies ksiązki, które przydadzą mi się do nauki? Byłabym wdzięczna :lol:
Książki, które mam
"Kynologia" Monkiewicz i Wajdzik
"Encyklopedia psów rasowych tom II" Hans Raber
"Jak rozmawiać z psem" S. Coren
"Teriery" E.Chwalibóg
"Tajemnice wystaw psów"A.Janowski

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial]Polecam ci jeszcze" Hodowlę psów"[/FONT] [FONT=Arial]Ściesińskiego, ale wiem, że została wydana pozycja właśnie dla kandydatów na asysytentów kynologicznych. Musisz dopytać się w Zarządzie Głównym związku.;) [/FONT]
[FONT=Arial]Jeżeli chodzi natomiast o teriery to wydawnictwo MAKO wydaje książki o poszczególych rasach.[/FONT]
[FONT=Arial]No i życzę ci wytrwałości...:loveu: [/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Ja nim przystapilam do egzaminu asystenckiego,:lol: to 4 lata mialam jak mozna to powiedziec szkolenia:evil_lol: w Zk w sekcji danej rasy!! wymanglowali mnie i to dokladnie:evil_lol: Ale dzieki temu niemialam problemow i egzamin zdalam za pierwszym podejsciem.

Osobiscie radzilabym ci ,popracowac spolecznie w Zk z osoba prowadzaca dana rase! to najlepszy nauczyciel,pojejzdzic na odbiory miotow ,na wystawy,itp nabrac wiedzy i doswiadczenia, nietylko z ksiazek.

Zycze ci powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Zapisow NIEMA:lol: ja poprostu mialam psa zarejestrowanego w Zk,interesowalam sie ta rasa,wiec zaczelam sie udzielac spolecznie w ZK.Pomoc przy wystawie,itp tak minelo kilka lat,nabralam wiedzy i doswiadczenia,Dopiero wtedy kierowniki prezes oddzialu zaproponowal mi staz asystenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Jestem w ZK od 2000 roku (we wrześniu minie 7 lat). Przez ten czas jeździłam na duzo wystaw, także zagranicą. Mam sukcesy wystawowe, także hodowlane, mimo że miałam tylko jeden miot. Nieskromnie mówic myślę, że znam się lepiej na budowie wyżłów brytyjskich(głównie seterów irlandzkich) niż spora częśc sędziów VII grupy... kazdy wie jak to u nas bywa...;) Nie działałam natomiast w sekcji i chciałabym bardzo tego uniknąć ;) Chciałabym zrobić jakiś krok w kierunku sędziego kynologicznego. Wystarczy zapisać się na egzamin czy trzeba mieć jakieś potwierdzenie działalności w sekcji? A jeśli tak to czy może to być sekcja innych ras niż mnie interesują?

Link to comment
Share on other sites

Trzeba uczestniczyć w kursie asystenckim,mieć opinię z macierzystego oddziału(hodowla,działalność w ZK,w sekcji ras,które Cię interesują),a potem zgłosić się na egzamin,uprzednio składając dokumenty do ZG.Najlepiej zadzwoń do ZG,dowiedz się gdzie są planowane kursy i jakie dokumenty potrzebujesz,gdzie i kiedy planowane są egzaminy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='grrrond']Mona4 możesz mi powiedziec jak na takie maglowanie się zapisać? I czy mogę na to chodzić mimo, że nie mam psa i stażu dwóch lat? ;)[/quote]


grround chyba stażu i pracy społecznej w zk nie przeskoczysz. Zresztą dzięki takiej pracy przy wystawach później na kursie będzie Ci łatwiej. Po tym stażu idzie się na kurs asystencki, później jest jakis egzamin na asystenta, a dalej chyba 5 lat asystentury i dopiero egzaminy na sędziego(najpierw krajowego jeśli się dobrze orientuję, a później na międzynarodowego, ale nie wiem już jak ta procedura wygląda).

Link to comment
Share on other sites

Minimum 2 letni staż jest niezbędny. Pomagaj przed wystawą, na wystawie i pytaj się czy w sekcji coś tam nie trzeba pomóc. Kierownikiem sekcji nie jesteś żeby siedzieć tydzień w tydzień od do( Oni też nie zawsze są). Przetrzymasz, chociaż jeśli tak źle czujesz się u siebie w oddziale to faktycznie bezsens, a jeśli tylko problem jest w sekcji i naprawdę chcesz iść na asystenta to zaciśnij zęby:)

Link to comment
Share on other sites

4 maja (akurat jak będe pisała maturę) minie już rok jak jestem w związku :eviltong: a jak narazie to tylko dwa razy byłam sekretarzem na wystawie międzynarodowej w warszawie w lipcu ubiegłego roku. Jak narazie niestety wszystko się oddala... perspektywa zakupu psa również... plus praca w wakacje, wiec czarno widzę to wszystko...poki co..

Link to comment
Share on other sites

Gonia nie trzeba mieć zadnych kursów ;)
Wystarczy tylko ićś na egzamin i się nie dać :diabloti:
bo wiedza to nie jedyne co na tym egzaminie sprawdzają :mad:

Asystentura trwa 4 lata i z regóły nie wiele ma wspólnego z asystowaniem :shake:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='aleb'][B]Mona[/B] a egzaminy są trudne? Ile trzeba się szkolić, by przystąpić na asystenta?[/quote]

jestem juz po... najtrudniejsza jest genetyka. trzeba się pouczyć z broszury p. Junikiewicz "Podstawy genetyki" bo jest bardzo przejrzyście napisana. Dobra jest też książeczka "Podstawy kynologii dla kandydatów..." trzeba orientowac sie też w rasach (nie tylko ze swojej grupy) dobrze znać anatomię i fizjologie psa (tego ucza na kursach).
wczesniej jednak trzeba troche podziałac w zwiazku przy organizacji wystaw, w sekcjach itd. bo bez opinii oddziału nie przystapisz do egzaminu
powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

a słuchaj gdzie te broszurki można znalezc? w oddziale normalnie sa do kupienia? jesli tak to mozesz mniej wiecej powiedziec ile kosztuja, bo bede jechac niedlugo i moze bym sie uzbroiła w wiecej pieniedzy ;)

(jesli mozesz powiedz cos o kursach i jakie mialas pytania, jestem ciekawa na jakim to poziomie - thank you from the mountain :P)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Broszury pani Junikiewicz nie można kupić. Chyba, że na allegro np.
"Podstawy kynologii dla kandydatów..." powinny być do kupienia w każdym oddziale. Nie pamiętam ile kosztują, ale chyba nie więcej niż 20-25 zł, bo to nie gruba książeczka. I są to naprawdę tylko podstawy!
Ale nie radzę tylko na tym bazować. Ja z anatomii np. miałam pytania daleko wykraczające poza wiedzę z takich tomiszczy jak np. "Kynologia" Monkiewicza. Poza tym część pytań ma na celu sprawdzenie na ile naprawdę kandydat "siedzi" w rasie/grupie. Pytają o rzeczy, których nie ma w "zwykłych" książkach kynologicznych. Trzeba sie po prostu interesować rasą/grupą i historią i monografią ras w grupie. Te pytania bezbłędnie wyłapują tych, dla których "ich" rasy nie są wieloletnią pasją.
Pytań jest ok. 20-25. O różnym poziomie trudności. Zapewne jednak każdy egzamin przebiega inaczej, bo czasami jeden kandydat jest przepytywany 20 minut, a inny 50. Co do kursów, to bardzo polecam odwrócić kolejność. Najpierw się wszystkiego samemu nauczyć, a potem pójść na kurs. Wtedy ma sie szansę zadać pytania, rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się tego, czego w książkach się nie znajdzie i te całą wiedzę usystematyzować. Szczególnie z genetyki, anatomii i fizjologii.
Niby nie taki straszny diabeł, jak go malują, ale ten egzamin naprawdę zdać nie łatwo. Słyszałam, że zdarza się zdawalność na poziomie 10%!
W każdym razie życzę powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

(jesli mozesz powiedz cos o kursach i jakie mialas pytania, jestem ciekawa na jakim to poziomie - thank you from the mountain :P)[/quote]

Pytań było naprawde sporo:
1. pytania z ogólnej znajomości ras w Grupie FCI na która zdawałem:
tak naprawde nie były takie ogólne - miałem np. opisać beagla tak, jakbym opisywał komus, kto go nie widział. (w sumie 5 pytań)
2. Pytania z genetyki - dość szczególowe, ale nie wykraczające poza ramy wspomnianej broszury (4 pytania)
3. Anatomia i fizjologia psa (2 ogólne i 2 dośc szczegółowe np.: wzór zębowy, budowa kręgosłupa, przyczyny infekcji uszu psa)
4. Regulaminy (3 pytania, np.: klasy wystawowe, czego nie wolno asystentowi w ringu)
5. Znajomość ras (pokazują od 5 do 10 fotek, ale rasy nie są wyszukane - takie, które pokazywane są w Polsce na wystawach)
6. Historia polskiej kynologii (3 pytania np. krótki rys historyczny mojego oddziału, rasy polskie - hiswtoria ich rozwoju w Polsce)

w sumie dwadzieściakilka pytań o różnym stopniu trudności. najtrudniejsze jednak to anatomia (pyta weterynarz) i historia ("konik" prezesa Mani, który najczęściej z tego pyta)
wszystko jednak do zaliczenia!
powodzenia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='meta']jesli jeszcze nie znalazlas genetyki p junikiewicz to ja mam skserowana, wiec ewentualnie moge skserowac jeszcze raz i ci wyslac ;)[/quote]

Meta - gdyby to nie był kłopot to ja też bym reflektowała na tą broszurę. A dużo tego jest , bo ja mam dostęp do ksera i mogę sobie skserować i np. odesłać albo podesłać jeszcze komuś.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...