Jump to content
Dogomania

Egzamin asystencki - doradźcie!


grrrond

Recommended Posts

45 str w formnie A5, tyle ze ja tez mam ksero wiec jeszcze raz skserowane moze slabo wyjsc, ale mozna sprobowac. bede prawdopodobnie na wysatwie w nowym dworze w pazdzieniku to moge podwiezc, a jesli nie to piszecie mi adres powysylam a potem sie jakos rozliczymy ;) swojego egzeplarza wolalabym nie wysylac do skserowania bo boje sie ze moze zaginac gdzies na poczcie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

wczoraj zdałam egzamin na asystenta w oddziale łódzkim.

Powiem wam tylko - ze ta broszurka o która pytacie napisana przez Panią sędzię Junikiewicz to biblia - ale .... mało aktualna.
Sama sędzia Junikiewicz o tym mówi i właśnie to co jest nieaktualne z tej broszurki omawia na kursach ... dlatego uważam ze[B] kurs to nieoceniona skarbnica wiedzy i każdy potencjalny kandydat jako sprwe honoru powinien sobie postawić odbycie tego korsu z zakresu GENETYKI (reszta juz nie musi byc obowiązkowa)[/B]

Przykładowe pytania:
1. do jakich genów nie stosujemy praw mendla
2 jakie wyróżniamy rodzaje genów
3. co to jest podobieństwo i zmienność jakie rodzaje zmienności wyróżniamy
4. opisz sposoby oceny wartości hodowlanej psa
5. co to jest ocena, dobór selekcja
6. wymień locus odpowiedzialne za jednolite umaszczenie
7. dominacja, epistaza, plejtropia, recesywność, heterozja, allosomy,
8. co to są gonady, gamety, autosomy, allosomy, komórki somatyczne
9.genotypy białych psów
10. allele wielokrotne
11.corssing - over
12 co to jest telomer, gen, DNA


anatomia:

macie obrazek owczarka niemieckiego ( o zgrozo !) a na nim proszę pokazać:
1. kłąb, słabiznę, ( powiedzieć krótko co to jest) przedpiersie
2. guz siedzeniowy
3. staw skokowy, staw barkowy, staw kolanowy

opisać wady postawy kończyn przednich tylnych etc


Rozpoznaje cie rasy
- szkopuł w tym ze niektóre ras w tych broszurkach są mało "typowe"

jakie rodzaje wystaw wyróżniamy
jakie warunki musi spełnić organizator wystaw
jakie klasy wyróżniamy
czy asystent może asystować na każdej wystawie
ile wystaw światowych odbyło się do tej pory w Polsce ( uwaga pytane podchwytliwe - kłania się znajomość historii oddziału łódzkiego)
jakie sa różnice miedzy terierami a szpicami
jaka była rola szpiców
jak dzielimy szpice europejskie , która to sekcja
ile cacibów przyznaje się w rasie szpic wilczy szpic duzy, sredni mały i mini
no i pytania z historii i znakomitości danego oddziału...

pytań było o wiele więcej ale nie pamiętam co inni dostali ...

Jeśli chodzi o komisję to ja miałam komisję w składzie:
1. sedzia J. Gajewski ( pyta z anatomii, fizjologi, schorzeń)
2. sędzia E. Junikiewicz ( genetyka)
3. sędzia H. Fonfara - przewodniczący ( rasy - rozpoznawanie, regulaminy)
4. sędzia Z. Jakubowski (ja dostałam pytanie z gr V - ale ja na V gr zdawałam)
5. sędzia A. Mania ( historia)

to powiem ze na prawdę było miło i przyjemnie. Moze zastrzeżenia mogła bym mieć do sędziego J. Gajewskiego - ale to nie miejsce na uwagi.
Komisja jest stateczna i opanowana - stara się kandydata nie stresować ( z wyjątkami)- stara się wręcz rozluźnić kandydata.

Pytania są krótkie - i komisja liczy na treściwe wypowiedzi. Naprowadza jak kandydat błądzi.

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie - póki mam jeszcze na świeżo w głowie to postaram się odpowiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

O :crazyeye: Marta [B]WIEEELKIE GRATULACJE, :multi::multi::multi::multi::multi::multi::multi:[/B]
nie wiedziałam, że .....(mogłam się domyślać) bardzo się cieszę...jest sznsa na dobrego fachowca od szpicowatych w Twojej osobie......


A.


ps. pamiętasz o nas.....?

Link to comment
Share on other sites

Witam. Mam kiedys zamiar zostac asystentem kynologicznym i sledzilem strone zkwp bo z tego co tam bylo napisane egzaminy na asystenta sa w warszawie a tu nagle taka informacja ze egzamin odbyl sie w lodzi skad ten pomysl?? po prostu nawet nie wiedzialem ze egzaminy sa tez w innych miastach??! jesli moge zapytac o pare rzeczy to oto one... wiem ze jest teraz kurs na asystenta w opolu niestety nie moge w nim uczestniczyc ale czy egzamin bedzie teraz w opolu?? Czy byl on poprzedzony kursem?? duzo was zdawalo?? i ile zdalo?? jesli przyjda mi do glowy jakies jeszcze pytania to napisze

Link to comment
Share on other sites

do lodzi mieli przyjechać ludzie z warszawy. czyli nie bylo to tajemnica ze w Lodzi jest egzamin. Nie dojechali .

Podobno maja ulec zmianie przepisy dot egzaminu na asystenta i w składzie komisji ma być sędzia z macierzystego oddziału zdającego.

Nie wiem czy tylko nasz oddział jest taki "jedyny" ze miał egzamin nie w warszawie .

Wiem ze egzaminy odbywały się tez w Poznaniu. wiec to chyba nie jest reguła ze egzamin ma być w warszawie.

O ile sie nie mylę to wiem ze terminarz i miejsce kursów ustala ZG - i to tam trzeba szukać odpowiedzi gdzie i kiedy rozpoczyną i zakończą się kursy.

Podobno następny egzamin ma być w Warszawie.


w Łodzi był kurs - rozpoczął sie on - o ile sie nie mylę - w styczniu i zakończył - o ile mnie pamięć nie myli - w kwietniu.

Początkowo egzamin był wyznaczony na wrzesień - ale ze względu na wystawy organizowane we wrzeniu przełożono go na grudzień.
W kursie uczestniczyli sporo osób. Chyba dobijała liczba nawet do 30 i więcej.
Ostatecznie na egzamin zapisane bylo ok 20 osob ( nie pamietam) w tym kilka z warszawy. Czesc sie nie stawila na egzamin.
Zdało sporo osob. Gdy wychodzilam ze związku to pozostaly jeszcze 3 osoby do przeegzaminowania , a nie zdało do czasu mojego wyjscia ( chyba 4). Zdała zdecydowana wiekszosc. Chyba ok 10 osob.
Generalnie straszyli ze nie zdaje sporo osób. A u nas zdało naprawdę dużo. Wiec albo oddział łódzki ma takich zdolnych kursantów - albo opowiastki o niewielkim stopniu zdawalności to bujda.
Generalnie jak ludzie odpadali to na genetyce. Z genetyki pytala sędzia Junikiewicz jako pierwsza.
Ale ja uważam ze człowiek powinien uważać na sedziego Gajewskiego. Bo on potrafi wyprowadzić z równowagi (tzn bardzo stresuje zdającego) - pozostala częśc komisji stara się wręcz wyciagać zdającego i namawiać egzaminatora zeby nie męczył. Sędzia Junikiewicz jest bardzo serdeczna i podpowiada " na migi". Sędzia Mania zawsze staje w obronie kursanta.
Sędzia Jakubowski to ostoja spokoju i on z każdej wypowiedzi umie wybrać to co prawidłowe. To taki Anioł Stróż zdających - jak się na sędziego patrzy i słucha jego pytania to się człowiek jakoś wewnętrznie wycisza.

Mnie najbardziej emocjonalnie rozstroił sędzia Gajewski. I myśłałam że to jest poprostu moje subiektywne zdanie , że sobie wmawiam, że się uparłam i szukam dziury w całym - ale po rozmowie z pozostałymi zdającymi wyszło, że to nie tylko moje obserwacje.

Są jeszcze jakieś pytania ?

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Oczywiscie zapomnialem Ci pogratulowac wiec GRATULUJE !! A nastepne pytania beda tylko za chwilke i mam nadzieje ze nie beda one dla ciebie uciazliwoscia al ebardzo rzadko ktos tu pojawia sie i tak szczerze i wyczerpujaca wypowiada sie po egzaminie. Dzieki wielkie.

Link to comment
Share on other sites

hmmm. Ja też zdawałam egzamin asystencki 6 grudnia w Łodzi. Wchodziłam jako 8, przede mną nie zdały 3 osoby. I Pamiętam Cie, z egzaminu- musiałam co prawda odwiedzić najpierw Twoją stronę :)

moje pytania z egzaminu:

[B]Genetyka:[/B]
1. co to jest genetyka
2. dziedziczenie atawizmów
3. allele z jakich locus odpowiedzialne są za rozjaśnianie się sierści
4. co to jest kojarzenie

[B]Anatomia[/B] (akurat ja pana Gajewskiego wspominam super)
1. co to jest stop i gdzie się znajduje
2. w jakim miejscu znajduje się kłąb
3. jak się mierzy wysokość psa
4. między jakimi odcinkami ciała znajduje się słabizna

[B]Rasy psów[/B]- p.Jakubowski ( przemiły człowiek który jest oazą spokoju i wciąż się uśmiecha)
1. Jaka rasa z gr. VII została skrzyżowana z rasą psów spoza VII
2. Jakie cechy psychiczne rozróżniają wyżła niemieckiego krótkowłosego od niemieckiego szorstkowłosego.

[B]Regulaminy:[/B]
1. Jakie są klasy wystawowe psów na wystawach krajowych i międzynarodowych
2. Jakie warunki muszą spełniać psy, by startować w klasie użytkowej
3. Rozpoznawanie ras psów- najwięcej miałam z gr. III mimo że zdawałam VII

[B]Historia związku[/B]
1. Którzy Prezesi związku kynologicznego związani byli z myślistwem i kynologią łowiecką
2. Kto to był Lubomir Smyczyński, p.Frankiewicz i p.Dijakowska

Samym egzaminem byłam totalnie zestresowana- kurs odbywał się ponad pól roku wcześniej, więc sporo czasu minęło, by wiele z rzeczy zapomnieć. Ale się udało!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Theogonia']hmmm. Ja też zdawałam egzamin asystencki 6 grudnia w Łodzi. Wchodziłam jako 8, przede mną nie zdały 3 osoby. I Pamiętam Cie, z egzaminu- musiałam co prawda odwiedzić najpierw Twoją stronę :)

moje pytania z egzaminu:

[B]Genetyka:[/B]
1. co to jest genetyka
2. dziedziczenie atawizmów
3. allele z jakich locus odpowiedzialne są za rozjaśnianie się sierści
4. co to jest kojarzenie

[B]Anatomia[/B] (akurat ja pana Gajewskiego wspominam super)
1. co to jest stop i gdzie się znajduje
2. w jakim miejscu znajduje się kłąb
3. jak się mierzy wysokość psa
4. między jakimi odcinkami ciała znajduje się słabizna

[B]Rasy psów[/B]- p.Jakubowski ( przemiły człowiek który jest oazą spokoju i wciąż się uśmiecha)
1. Jaka rasa z gr. VII została skrzyżowana z rasą psów spoza VII
2. Jakie cechy psychiczne rozróżniają wyżła niemieckiego krótkowłosego od niemieckiego szorstkowłosego.

[B]Regulaminy:[/B]
1. Jakie są klasy wystawowe psów na wystawach krajowych i międzynarodowych
2. Jakie warunki muszą spełniać psy, by startować w klasie użytkowej
3. Rozpoznawanie ras psów- najwięcej miałam z gr. III mimo że zdawałam VII

[B]Historia związku[/B]
1. Którzy Prezesi związku kynologicznego związani byli z myślistwem i kynologią łowiecką
2. Kto to był Lubomir Smyczyński, p.Frankiewicz i p.Dijakowska

Samym egzaminem byłam totalnie zestresowana- kurs odbywał się ponad pól roku wcześniej, więc sporo czasu minęło, by wiele z rzeczy zapomnieć. Ale się udało!!![/quote]
Gratuluję zdanego egzaminu!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Hej, odkopuje sprawę, bo mam pytanie.

Przejrzałam wątek i jedna rzecz jest dla mnie nadal niejasna.

- Idąc na kurs asystencki muszę mieć [B]za[/B] sobą dwa lata stażu w ZK (tzn. czynnego uczestnictwa w "życiu" zk? - bo członkiem jestem od kilku lat)?

- Czy kurs asystencki poprzedza zaraz egzamin (bo gdzieś tu ktoś pisał że egzamin miał dopiero po kilku miesiącach od kursu)?

- Jako asystent (po zdanym egzaminie) odbywa sie min. 4 letni staż, tak?

Generalnie chodzi mi o to czy będąc zwykłym członkiem ZK mogę iść teraz na kurs (bo z tego co się pytałam drogą mailową w Warszawskim oddziale to innych wymagań nie ma i stąd te wątpliwości:shake:)

Z góry thx:p

Link to comment
Share on other sites

W zasadzie, musisz być członkiem związku minimum dwa lata, ale chętniej przyjmują na kurs te osoby, które współpracowały ze swoim oddziałem- np pracowały na wystawach organizowanych przez macierzysty oddział- w roli np gospodarza lub sekretarza, które pojawiały się na spotkaniach sekcji, czy cokolwiek robiły w związku- co oznacza, że osoba nie jest w oddziale anonimowa.

Idąc na kurs w swoim oddziale- musisz złożyć podanie o przycięcie Cię na kurs, kopie swojego wykształcenia (wykształcenie min.średnie), opinie od kierownika sekcji. Dobrze jest napisać o swoich osiągnięciach hodowlanych/wystawowych/użytkowych.
Najpierw musisz odbyć kurs- na każdym spotkaniu jest wykład. Wykłady jakie masz to historia związku, zasady oceniania i sędziowania, grupy ras, anatomia i fizjologia psa, psychologia psa, genetyka, opisy ras psów- kolejno wg grup, regulaminy etc. Dopiero po kursie, składasz podanie o możliwość przystąpienia do egzaminu. Uiszczasz określoną przez oddział kwotę, i czekasz na wezwanie na egzamin.

Jeśli egzamin zdajesz pozytywnie, otrzymujesz indeks asystenta kynologicznego, do którego zbierasz wpisy, za udział w wystawach. Staż asystencki trwa 4 lata, podczas którego musisz odbyć min 4 sekretarzowania, min 4 gospodarzowania, i 4 asystentury. Oczywiście 12 to tylko minimum- jesli chcesz się czegoś nauczyć, pracujesz jak najwiecej się da.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...