Jump to content
Dogomania

Czy brać drugiego psa?


szoszako

Recommended Posts

Witam. Może mi poradzicie.

3 lata temu przygarnęłam ze schroniska kundelka, suczkę - szczeniaka.
Suczka waży 10 kg, jest psem towarzyskim, bardzo lubi ludzi, niezwykle urocza, JEDNAK....jednak jest dość zazdrosna. Kiedy ja zainteresuję się innym psem, wstrętna zazdrośnica od razu przybiega i wpycha się pomiędzy nas. Sama bawi się często z psami, głównie z suczkami (samcom nie ufa), ale jest ok dopóki ja nie zwracam na jej partnera w zabawie uwagi. W domu oprócz nas mieszka kot, którym sama jest średnio zainteresowana, jednak nie jest o niego zazdrosna.

Teraz myślę nad zakupem rasy border collie, suczki. Nie jestem jednak pewna czy to dobry pomysł i jak może mój niezwykle przylepny i zazdrosny pies na nią zareagować.
W końcu lubi mieć mnie całą dla siebie, wiecznie by się tuliła, jest zapatrzona jak w obrazek, czy w takim razie lepiej na nią podziała brak drugiego psa?
Bo w zasadzie drugiego psa chciałabym również jako towarzysza dla niej. Pomyślałam, że będzie mniej samotna, szczególnie wtedy kiedy nikogo nie ma w domu, a na moje oko kot, indywidualista wiecznie śpiący gdzieś na parapetach czy w szafie, jest byle jakim towarzystwem.

Jak myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę, że to jest jeszcze młody pies, kontaktowy i o ile będziesz poświęcać jej tyle samo czasu co wcześniej, o ile nie będziesz jej spychać na dalszy plan to nie poczuje się jakaś gorsza i zazdrosna nie będzie ;)
Kiedy kupowałam swoją drugą suczkę, pierwsza miała rok i była niezwykle przytulastym, zazdrosnym psem. W jej zachowaniu nic się nie zmienilo, myśle nawet, że stała się trochę odważniejsza.
No i przede wszystkim - ma kogoś z kim może się pobawić gdy mnie nie ma. A uwielbiają się ponad wszystko, choć na początku bywało, że trochę się kłóciły.

Wydaje mi się, że to nie jest zły pomysł z tym drugim psem ;)
Bo tak na dłuższą metę zbytnie zapatrzenie w swojego człowieka i nieakceptacja innych osób/zwierząt którymi ten człowiek się zajmuje jest niezdrowa.

Sunia jest jeszcze młoda, będzie okej ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli suka w tej swojej zazdrości nie jest agresywna - bierz drugą i nawet sie nie zastanawiaj ;)
Dwa psy to naprawdę super sprawa.

Suka mojej mamy to też zazdrośnica. Bywa też agresywna względem innych psów. A wiecznie mam na tymczasie różne psy i poza początkową złością czy kłapnięciem pare razy na intruza - nie ma problemów ;) Przyjaźni z tego nie ma i nie będzie nigdy, ale to chyba raczej kwestia wieku - suka ma 14 lat i dodatkowo jest po przejściach (u nas dopiero 6 lat)


EDIT
Może najpierw weź jakiegoś psa na tymczas? Zobaczysz reakcje swojej suki na inne psa przy Tobie.

Link to comment
Share on other sites

Z tym DT to chyba nie najlepszy pomysł w moim przypadku, bo taki psiak jak by u mnie pomieszkał, to już bym go pewnie nie oddała:)

Czy ktoś z was ma lub miał w ogóle border collie? Jak te psy współegzystują z innymi psami? Jaki jest ich charakter względem nich? Celowo podałam wcześniej rasę, gdyż psy te są szalenie inteligentne, i obawiam się, że taki border mógłby chcieć dominować nad 'stadem' i zagarniać całą uwagę pana.

Link to comment
Share on other sites

Szoszako, starannie wybierz szczeniaka ze starannie wybranej hodowli, żeby wyeliminować ryzyko ewentualnej wrodzonej lękliwości i skłonności do agresji psa. Potem to już tylko kwestia wychowania szczenięcia i TWOJEGO kierowania zachowaniem obu psów. Jakie "dominowanie nad stadem" bordera? :) Halo, od ewentualnego "dominowania" jesteś tylko ty! :) Swoją drogą - obecnej suczce przydałby się chyba trening niezależności. Chyba troszkę za bardzo pozwalasz jej decydować o tym, jak jej zachowanie i wasza relacja ma wyglądać... Lubimy rozpieszczać "bidy" przygarnięte ze schroniska... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja do mojego spokojnego, starszego już psiaka wzięłam małą 2-miesięczną suczkę, którą mięli ludzie wywalić na ulice. Nasz starszy totalnie olewał małą, nie był zazdrosny, w żaden sposób nie złoscił się, gdy poświęcaliśmy jej czas. Za to sunia gdy podrosła jest strasznie zazdrosna. Nigdy jej nie faworyzowalismy, nie była jakoś szczególnie zapatrzona w nas, ale strasznie nie lubi, gdy zajmujemy sie naszym staruszkiem. A miało być tak pięknie :)

Link to comment
Share on other sites

Brać jak najbardziej, jeżeli jesteś w stanie poświęcić wystarczającą ilość czasu i uwagi obu psom. Pamiętaj, że border collie wymaga ciągłych wyzwań psychicznych i fizycznych, szkolenia, nie można zostawiać go samemu sobie, żeby "się wychował", bo wtedy może sprawiać problemy.

Poza tym musisz mieć świadomość, że początki nie będą sielanką. Żaden pies nie lubi konkurencji, więc na początku powinnaś być przygotowana na ewentualne zgrzyty lub niezadowolenie obecnej suczki. Gdy już ułożą się relację między psami, nie będą potrafiły bez siebie żyć, ale na to potrzeba czasu. Jeżeli nie jesteś pewna, przede wszystkim swoich reakcji, zasięgnij porad jak prawidłowo wprowadzić do domu nowego członka rodziny. Bardzo ważna jest Twoja reakcja i to jak będziesz się odnosić do psów, bo możesz nieświadomie zaogniać ewentualne konflikty.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli sunia jest tylko "zazdrośnicą" a nie dominantką to jak najbardziej brać jej towarzyszkę.Natomiast z mojego skromnego doświdczenia przy "dopsianiu" pierwszy pies przynajmniej na początku musi być Ten dalej najważniejszy....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...