Jump to content
Dogomania

Pies a prawo w Legionowie - pozwolenie na posiadanie psów???????????


Diegula

Recommended Posts

Witam.
Nie dawno sprowadziliśmy się z Warszawy do Legionowa :shake: i związku z tym mam dwa pytanka :
1. Jakie jest tu prawo co do wychodzenia z psami na spacer tzn czy pies musi być w kagańcu i na smyczy czy albo w kagańcu albo na smyczy ( nie chodzi mi o żadne rasy agresywne lub psy agresywne a o łagodne - w moim przypadku labrador i husky).
2. Obecnie mamy jak już wspominałam labradora i od miesiąca znalezionego husky no i właśnie sąsiad zapytał czy mamy pozwolenie na posiadanie dwóch psów:crazyeye::crazyeye:.
Nie wiem czy tu jest potrzebne jakieś pozwolenie na posiadanie psów?
Labek miał raz zapłacony podatek i jest zaczipowany ale na adres rodziców czyli nasz poprzedni a husky jeszcze nie .
Jak od strony prawnej wyglądają te sprawy?

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że sąsiad mógł wziąść któregoś z Twoich psów za reprezentanta ras agresywnych ;) Dla własnego spokoju, zadzwoń po prostu do gminy i się upewnij jak z tym jest. Radni potrafią mieć róóżżżżne pomysły, niekoniecznie zgodne z prawem powszechnie obowiązującym.
Co zaś do reszty pytań, to odpowiedź znajdziesz w uchwale Rady Miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Legionowo. Tu masz wyciąg z tego regulaminu:

[B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][LEFT][I]Ro z d z i a ł VI[/I]
[I]Ob ow i ą z k i o s ó b u t r z ymu j ą c y c h zw i e r z ę t a d omowe , ma j ą c e n a c e l u[/I]
[I]o c h r o n ę p r z e d z a g r o ż e n i em l u b u c i ą ż l iw o ś c i ą d l a l u d z i o r a z p r z e d[/I]
[I]z a n i e c z y s z c z e n i em t e r e n ów p r z e z n a c z o n y c h d o ws p ó l n e g o u ż y t k u[/I]
[I]§ 13[/I][/LEFT]
[/B][/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT][LEFT][I]Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków[/I]
[I]ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed[/I]
[I]zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.[/I][/LEFT]
[/FONT][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][LEFT][I]§ 14[/I][/LEFT]
[/B][/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT][LEFT][I]7[/I]
[I]1. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, a w szczególności psy, należy:[/I]
[I]1) systematyczne poddawanie psa w wieku ponad 2 miesięcy szczepieniu przeciw wściekliźnie[/I]
[I]raz w ciągu roku kalendarzowego, zgodnie z terminami wyznaczonymi przez lekarza[/I]
[I]weterynarii szczepiącego dane zwierzę,[/I]
[I]2) posiadanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną,[/I]
[I]3) wyposażenie psa w obrożę,[/I]
[I]4) prowadzenie psa na uwięzi, z zastrzeżeniem ust.2; pies rasy uznawanej za agresywną lub pies[/I]
[I]w inny sposób zagrażający otoczeniu powinien mieć nałożony kaganiec,[/I]
[I]5) stały skuteczny dozór nad psami i innymi zwierzętami domowymi, z zastrzeżeniem ust.3,[/I]
[I]6) niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej, z[/I]
[I]wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, jak schroniska, lecznice, wystawy itp.;[/I]
[I]postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów -[/I]
[I]przewodników,[/I]
[I]7) niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw,[/I]
[I]piaskownic dla dzieci,[/I]
[I]8) posiadanie łopatki i woreczka do zbierania odchodów oraz usuwanie zanieczyszczeń[/I]
[I]pozostawionych przez psy i inne zwierzęta w obiektach i na innych terenach przeznaczonych[/I]
[I]do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach,[/I]
[I]terenach zielonych (zieleńcach, parkach, pasach drogowych itp.); obowiązek ten nie dotyczy[/I]
[I]osób niewidomych korzystających z psów – przewodników.[/I]
[I]2. Zwolnienie psa ze smyczy, ale z nałożonym kagańcem jest dozwolone jedynie w miejscach[/I]
[I]mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy posiadacz ma możliwość sprawowania[/I]
[I]kontroli nad jego zachowaniem.[/I]
[I]3. Zwolnienie psów ze smyczy jest dozwolone wyłącznie na terenie nieruchomości należycie[/I]
[I]ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób[/I]
[I]trzecich.[/I][/LEFT]
[/FONT][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][LEFT]
Zwróć uwagę na konieczność posiadania łopatki i woreczka na odchody w trakcie spacerów. To tegoroczna nowelizacja regulaminu. Nie masz, to będzie mandat.[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT][/LEFT]
[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Hehehe może mojego czarnego labka uznali tu za przedstawiciela rasy agresywnej :):) - akurat z tym nie ma problemu bo ma rodowód :).
No nie jestem jeszcze zaopatrzona w łopatkę i woreczek :( ale chyba będę musiała to zmienić.
Moje psy nie chodzą w kagańcach ale na smyczy jedynie na chwilę puszczam mojego labradora aby się załatwił bo on od szczeniaka był puszczany i wtedy leci w swoje miejsca za potrzebą a na smyczy nie za bardzo chce.
Dzisiaj mój tz dzwonił do straży w Legionowie i jest prawdą że potrzebne jest zezwolenie ale na posiadanie psów ras agresywnych .
Podobno też teoretycznie każdy pies powinien być wyprowadzany na smyczy czy w kagańcu ale jak sam dyżurny powiedział że nie jest karane np brak kagańca no chyba ze jakis nadgorliwy strażnik się trafi :(.
Niby blisko Wawy ale tu całkiem inni ludzie mieszkają :(.
A nas chyba nie lubią już :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...