Jump to content
Dogomania

Owczarek niemiecki i długie bieganie


plcoupe

Recommended Posts

Witam,
mam pytanie. Biegam godzinkę dziennie, kilka km. Mam owczarka. Pytanie brzmi: zabierać psiaka ze sobą czy nie? Jedni mówią, że lepiej nie, bo to zbyt duży wysiłek dla stawów. Inni mówią, że nie ma problemu, bo pies potrzebuje przynajmniej jednego długiego (2-2.5 h) spaceru dziennie, i taki spacer raczej nie powinien polegać na podziwianiu widoków, tylko ma być bieganie, skakanie itd.
Proszę o opinie innych właścicieli. Pies ma 8 lat i jest zdrowiutki.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Witaj. Postaram sie opowiedziec na twoje pytanie, choc nie jestem wetem a tylko technikiem weterynarii. Mysle, ze jesli pies w wieku 8 lat jest naprawde w dobrej kondyji, nawet bieganie na dluzszym dystansie mu nie zaszkodzi. Miej tylko na uwadze jego juz podstarzale serduszko i czestrze postoje na wypoczynek. Nie przemeczaj go zbytnio. Moze lepiej czesciej ale na krotrzych dystansach. Przynajmniej 2 razy do roku sprawdz u weta jego serducho i ogolny stan zdrowia.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Mam ON-kę i DON-kę. ON-ka biegała ze mną, a najchętniej przy rowerze, od skończenia 1,5 roku do 11-go roku życia. Była stopniowo "rozbiegana" - zaczynaliśmy od krótkich dystansów i w swej szczytowej formie spokojnie robiła do 30 km dziennie (oczywiście z licznymi przerwami na odpoczynek) Czata uwielbiała wycieczki rowerowe i nawet dziś, gdy widzi przygotowania, popiskuje z nadzieją.... ma 15 lat i może, co najwyżej, przejść dookoła domu (dwa udary mózgu - dwa lata temu i 3 tygodnie temu). Oczywiście zawsze dostosowywaliśmy tempo (chodzi o rower) do możliwości psa i to ona je nadawała. Po zimie, gdy biegała znacznie mniej - musiała mieć czas na "rozbieganie". No i nigdy nie biegała po po twardym, typu szosa, czy szutrowa droga. DON-ka, niestety, nie może się zbyt forsować, bo wykryto u niej lekką dysplazję, a w takim przypadku biegi przy rowerze czy "przy ludziu" na dłuższych, niż 1000 m, dystansach są niewskazane. Jeśli Twoj pies ma zdrowe stawy i serce - może biegać, ale zawsze swoim tempem (owczarkowy kłus) i trzeba go stopniowo rozbiegać.
Pozdrawiam
Elżbieta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...