Jump to content
Dogomania

4-letni pies i nowe dziecko. Jak przełamać zazdrość?


Nayantara

Recommended Posts

Witam!
Mam pewien problem. Mam 4,5 letnią suczkę Golden Retriever. Moja siostra niedawno zaszła w ciążę i w listopadzie spodziewamy się nowego domownika ;)
Sęk w tym, że pies zawsze był w centrum uwagi, był naszym oczkiem w głowie, wszytko kręciło się wokół niego, poświęcamy mu dużo uwagi. Po przyjściu na świat dziecka na pewno wiele się zmieni, część uwagi przejdzie na dziecko i najprawdopodobniej pies będzie zazdrosny. Mamy jeszcze jedno zwierzę - szynszyla. Kiedy poświęcam uwagę szynszylowi pies robi się zazdrosny, podchodzi do mnie, dziuga mnie i próbuje zwrócić na siebie uwagę i odciągnąć mnie od klatki. Nie jest to groźna zazdrość, ale na pewno irytująca. Co mogę zrobić, żeby przygotować psa na przyjście nowego domownika, przygotować go na to, że nie będzie już w centrum? Co zrobić, żeby pies nie czuł się odrzucony, zazdrosny, żeby czasem nie zaczął robić dziwnych rzeczy jak np. niszczenie czy sikanie aby zwrócić na siebie uwagę?
Pozdrawia, ;)

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałam zapytać jeszcze jak ma się do tego wszystkiego sterylka. Wiadomo, że może zmienić się zachowanie psa ze względu na zmniejszenie się hormonów, jak to wpłynie na oswajanie psa z nową sytuacją. Będzie to raczej pomocne, czy wręcz przeciwnie?
Pytam, bo w najbliższych miesiącach zamierzamy ją wysterylizować, aktualnie przechodzi cieczkę a później poleci pod nóż.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Co do sterylki, to nie wiem. Co do dziecka, to nie izolujcie psa, pozwalajcie mu powąchać maleństwo, uczestniczyć mu w przewijaniu, karmieniu, kąpaniu, być przy dziecku. Pies pewnie będzie się najpierw boczył, ale szybko powinno mu przejść.

Link to comment
Share on other sites

Ja zrezygnowałbym ze sterylki,to nie jest rozwiązanie,tylko dodatkowy kłopot. Ale to tylko moje zdanie w tej kwestii. Poza tym musicie dalej traktować psa tak jak wcześniej i nie pokazywać mu,że jest ktoś ważniejszy. Suczka powinna szybko zaakceptować nowego domownika.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ABCtresury']Ja zrezygnowałbym ze sterylki,to nie jest rozwiązanie,tylko dodatkowy kłopot. Ale to tylko moje zdanie w tej kwestii. Poza tym musicie dalej traktować psa tak jak wcześniej i nie pokazywać mu,że jest ktoś ważniejszy. Suczka powinna szybko zaakceptować nowego domownika.[/QUOTE]

Co post to lepiej... No tak, cieczkująca suka i stada obcych kundli pod domem to nie kłopot, kiedy jest małe dziecko :D:D:D Powodzenia z wychodzeniem na spacer z wózkiem czy 3-latkiem. Rozbrajasz mnie...
Moim zdaniem sterylka nie wpłynie na jakieś pogorszenie stosunku psa do dziecka - jak już to pogorszenie obserwuje się w kontaktach z innymi psami, ale i to nie jest reguła.

Link to comment
Share on other sites

Psa należy przygotować na pojawienie się dziecka w domu. Można oswoić go z dziećmi w ogóle, dźwiękami, które wydają. Należy koniecznie zmienić rytuały w domu już teraz poświęcając psu mniej czasu, żeby potem pojawienie się dziecka nie spowodowało, że nagle pies zostanie zostawiony "sam sobie".
A jak już będzie dziecko, to wszystko co miłe ma spotykać psa w jego obecności. Nie ma wtedy obaw - pokocha maleństwo :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...