Jump to content
Dogomania

Ludzkie czy weterynaryjne laboratorium


ARKA

Recommended Posts

Z tego co wiem, wszystkie badania można spokojnie zrobic w ludzkim labie. Ja robiłam w poznańskich szpitalach - fakt że po znajomości :roll: - i to wielokrotnie. Robiłam takze badania psiego kału na lamblie w ludzkim labie. I badania moczu przy okazji diagnozowania moczówki (której szczęśliwie nie było).
Ważne żeby wet umiał zinterpretować wyniki - i już.
I żeby laboratorium było dobre!

Link to comment
Share on other sites

Niby ludzkie laby sa ok , ale trzeba pamiętać ,że często-gęsto sa pewne zafałszowania wyników - bo krwinki maja inne wlk , ciężar etc. , nawet biochemia potrafi być zawyżona - więc naprawde wazne by wasz wet miał to na uwadze i potrafił zinterpretować te wyniki.
Najlepiej dać do weterynaryjnego laba - to nie ulega wątpliwości...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='eve66']Niby ludzkie laby sa ok , ale trzeba pamiętać ,że często-gęsto sa pewne zafałszowania wyników - bo krwinki maja inne wlk , ciężar etc. , nawet biochemia potrafi być zawyżona - więc naprawde wazne by wasz wet miał to na uwadze i potrafił zinterpretować te wyniki.
[B]Najlepiej dać do weterynaryjnego laba - to nie ulega wątpliwości...[/B]

[/quote]

Wiem, ze najlepiej ale jak go sie ma tam gdzie sie mieszka?

Ja badalam wymaz suni z ucha-w ludzkim lab-wyszly dwie bakterie-tlenowa i beztlenowa, grzybow niet.

Po zakonczonej kuracji antybiotykowek, wg. biogramu,dlugiej, po 5 dniach objawy wrocily:shake: :shake:
Zaczelam rozpytywac i...dowiedzialam sie, ze jednak badanie wymazu powinnno byc zrobione w lab weterynaryjnym. Nie znam sie dokladnie ale powiedziano mi cos takiego, ze inne sa troszke podklady do badania materialu w lab wet jak i mikrobiolodzy nie widza grzybow tych zwierzecych:shake: a wogle to robia to zbyt krotko i bakteria moze sie szybko uodparniac na antybiotyk.

No wiec reasumujac, wyslam wymaz poczteksem do lab weterynaryjnego, zaprzyjaznionego, do Lublina-ciekawa jestem co teraz wyjdzie:shake:
Okazuje sie ze mozna wyslac poczta aby tylko doszlo w przeciagu dwoch dni.

Musze sie dowiedziec jeszcze czy krew mozna wyslac poczta,ktos wie?

Link to comment
Share on other sites

Ja wolę zrobić badanie w weterynaryjnym laboratorium oraz tam, gdzie robią badania na miejscu, a nie wysyłają dopiero do laboratorium (niektóre lecznice tylko pobierają próbki do badania). Chodzi o, bodajże, odczynniki, na jakich pracują (dla ludzi są inne, dla zwierząt - inne) oraz o warunki, w jakich są przechowywane próbki.

Kiedyś Malta miała pobraną krew na oznaczanie hormonów tarczycy w lecznicy, która potem wysyłała to do badania (do dziś nie wiem, czy do ludzkiego, czy zwierzęcego laboratorium).
Wyszła...nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy jednocześnie, czyli - jak stwierdził lekarz - nowotwór tarczycy :crazyeye: Po powtórnym badaniu na AR we Wrocławiu wyszły wyniki, które można było jednoznacznie zinterpretować.

Od tej pory robię badanie jedynie w sprawdzonym weterynaryjnym laboratorium i na miejscu.

Link to comment
Share on other sites

Arka

Polecam laboratorium Animal-Lab
tu strona -> [url]http://www.animal.waw.pl/[/url]

A tu fragment z ich strony:

[QUOTE]Szanowni Państwo!

Laboratorium Weterynaryjne ANIMAL-LAB powstało 4 lata temu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy weterynarii na terenie Warszawy i okolic. Zostało założone przez lekarzy weterynarii w celu ułatwienia i usprawnienia diagnostyki prowadzonej przez kolegów po fachu.

Obecnie chcielibyśmy zaprosić do współpracy lekarzy weterynarii z całej Polski.

Badania laboratoryjne nie są usługą niedostępną, gdyż duża część z Was korzysta z usług laboratoriów “ludzkich”. Ze względu na różnorodność gatunków w lecznictwie weterynaryjnym powinno się korzystać z laboratoriów weterynaryjnych – napisano o tym już wiele artykułów w “Życiu” lub “Magazynie”. Pokrótce jednak chcielibyśmy przybliżyć Państwu dlaczego:


1. Analizatory hematologiczne “ludzkie” nie są w stanie precyzyjnie wykonać pomiaru elementów morfotycznych krwi zwierzęcej, ze względu na zróżnicowaną ich wielkość. Na przykład średnia objętość krwinki czerwonej w fentolitrach wynosi 35-58 u konia, 39-55 u kota, 60-77 u psa, a u człowieka 80-98.
2. W laboratoriach weterynaryjnych wykonuje się testy specyficzne dla zwierząt, takie jak nosówka, FIV, FeLV, FIP.
3. Wartości referencyjne dla zwierząt są zupełnie inne.
Jak działa nasze laboratorium?
Obsługujemy lecznice warszawskie i podwarszawskie w systemie odbioru próbek poprzez naszych kurierów. Odbiór próbek z całego kraju tym systemem byłby wykonalny, aczkolwiek mało opłacalny. Wielu lekarzy weterynarii chciałoby jednak korzystać z wyspecjalizowanego, weterynaryjnego laboratorium. Dlatego możemy zaproponować Państwu współpracę w “systemie wysyłkowym”. Jest to system sprawdzony w krajach zachodnich, gdzie usługi pocztowe stoją na wysokim poziomie. Obecnie, po naszym wejściu do UE jakość usług rodzimej Poczty Polskiej jest zadowalająca i system ten można wprowadzić również u nas!

System wysyłkowy wymaga jedynie dowiezienia badań do Urzędu Pocztowego! Wszelkie koszty probówek, wymazówek, skierowań, transportu i kopert bąbelkowych ponosi nasze LABORATORIUM. Za badania płaci KLIENT zgodnie z cennikiem (skrót na odwrocie strony). LEKARZ WETERYNARII zarabia na pobraniu materiału i otrzymuje wiarygodne “weterynaryjne” wyniki przy kosztach własnych równych 0 zł!

Próbki docierają do laboratorium następnego dnia rano – pod warunkiem wysłania ich w Urzędzie Pocztowym listem priorytetowym przed godziną:
15 00 – w małych miasteczkach
16 00 – w miastach powiatowych
17 00 – w miastach wojewódzkich.
Wyniki krwi i moczu otrzymają Państwo pod koniec dnia faksem, mailem, telefonicznie lub SMS-em. Oryginały wyników wyślemy razem z comiesiecznym zestawieniem wykonanych badań na adres lecznicy.

Bardzo proszę o wysłanie maila lub kontakt telefoniczny, a w ciągu 24 godzin skonaktuje się z Państwem przedstawiciel celem omówienia szczegółów współpracy.

Zapraszamy do współpracy![/QUOTE]

Zadzwoń do nich. Może jest możliwość odbioru przez kuriera próbek...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

w ludzkich laboratoriach biochemia wychodzi całkiem znośna i do przyjęcia;gorzej z morfologią bo tą puszczają na automatach które liczą krwinki ludzkie o innych rozmiarach..i tu czasem wychodzą "jaja"
Na AR Wrocławskiej niedowierza się tym wynikom z ludzkich lab.i robimy na zwierzęcych.
Do KAmanka:jak byłąś na AR W-w i dawałaś krew na hormony to też poszło do ludzkiego..do szpitala...tak gwoli ścisłości..:)

Link to comment
Share on other sites

Mój pies badania krwi zawsze miał robione w ludzkim laboratorium, tzn. wet pobierał krew i tam zawoził. Kednak kilka razy byłam z Raptusem w innej klinice, gdzie mieli własne laboratorium i tam było dużo lepiej, poniewazwyniki były dużo szybciej i kosztowało to troche mniej.

Co do dokładności wyników, to trudno cokolwiek mi napisać, bo Ratus miał bardzo złe wyniki i za kazdym razem były gorsze, więc trudno porównywać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA']


Okazuje sie ze mozna wyslac poczta aby tylko doszlo w przeciagu dwoch dni.

Musze sie dowiedziec jeszcze czy krew mozna wyslac poczta,ktos wie?[/QUOTE]
Arko wydaje mi się że pewniej wysłać do lab. przez kuriera,wtedy napewno dotrze na czas, a nasza poczta .......no różnie z nią bywa
czy krew można pocztą niestety nie wiem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ruda zmora']
Do KAmanka:jak byłąś na AR W-w i dawałaś krew na hormony to też poszło do ludzkiego..do szpitala...tak gwoli ścisłości..:)[/QUOTE]

Upssss, nie wiedziałam :ices_bla:, ale i tak bardziej ufam wynikom i interpretacjom z Akademii, zwłaszcza, że gdzie indziej coś im nie wyszło :razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam wszystkich:)
Mam pytanie dotyczące laboratoriów, czy ktoś wie może gdzie można zrobić badanie kału na obecnosc lambli w szczecinie?
Moj weterynarz zawozi sam, ale obawiam sie że za długo to trwa. Lamblie mozna wykryć do 2 godzin, a im szybciej tym lepiej, więc sama chce zawieść tylko szukam miejsca gdzie szybko mi to zrobia....od tego zależy zdrowie mojego pieska:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='M@@Gda']Witam wszystkich:)
Mam pytanie dotyczące laboratoriów, czy ktoś wie może gdzie można zrobić badanie kału na obecnosc lambli w szczecinie?

Odpowiadam że w Szczecinie to nie wiem ale robi omawiany wcześniej Animal Lab z Warszway.
Te 2 godziny to nie do końca prawda wszystko zalezy jaka metoda zostanie wybrana do badania czy na antygen czy inna.
Robiłam w Animal Labie (a mieszkam w Pomorskim) koszt około 60 PLN.
Ale myślę że z powodzeniem mozesz zrobić badania w ludzkim labie napewno robi PAM Szczecin.

A co do badań w labach. To powiem tak.
Do diagnostyki drobnoustrojów potrzebny b. dobry mikrobiolog.
Niestety mało jest laboratoriów weterynaryjnych mikrobiologicznych.
Wszyscy mikrobiolodzy czy wet. czy kliniczny pracują na tych samych pożywkch do hodowli. Bakteria to bakteria bez względu gdzie bytuje i tak w hodowli rośnie tak samo. Wynik jaki wyda diagnosta z lab. wet. i kliniczego nie ma prawa niczym się róznić chyba że któreś z nich popełni bład w odczycie.
Służę pomocą w co do labów wet.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Odradzam robienie badan w ludzkich laboratoriach. Przy obecnych realiach rzadko jest to konieczne a takie wyniki nie beda do konca wiarogodne lub tez-po prostu nie beda wiarygodne. W przypadku ludzi czesto istnieja inne procedury, maszyny sa tez inaczej skalibrowane. Widzialam juz "domlodzone" morfologie z 20% paleczkowatych neutrofili, panika w oczach opiekuna i lekarza, podczas gdy automat lub laboratka zle zliczyli i tyle. Biochemia roznie, generalnie jest bardziej wiarygodna ale np. hormony juz zupelnie nie.
Jesli nie mamy stanu ostrego ze potrzebujemy wynikow natychmiast, polecam jednak korzystanie ze zwierzecych labow nawet w odleglych miastach. Wszedzie mozna krew doslac poczta, przewaznie nastepnego dnia krew jest juz w labie i tego samego lub jeszcze nastepnego dnia mozna dostac przefaksowane lub przemailowane wyniki. Problem moze byc z przeslaniem krwi pelnej, o to trzeba sie dowiadywac w labie, natomiast surowica po odwirowaniu nie stanowi problemu i nie wymaga specjalnych warunkow.
Podobnie wyslac mozna probke kalu czy wymaz. ja dosc czesto korzystam z labu niemieckiego, gdy chce zrobic pelne badania krwi, wychodzi bowiem taniej i dokladniej niz w warszawskich zwierzecych laboratoriach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='arien']Odradzam robienie badan w ludzkich laboratoriach. Przy obecnych realiach rzadko jest to konieczne a takie wyniki nie beda do konca wiarogodne lub tez-po prostu nie beda wiarygodne. W przypadku ludzi czesto istnieja inne procedury, maszyny sa tez inaczej skalibrowane. Widzialam juz "domlodzone" morfologie z 20% paleczkowatych neutrofili, panika w oczach opiekuna i lekarza, podczas gdy automat lub laboratka zle zliczyli i tyle. Biochemia roznie, generalnie jest bardziej wiarygodna ale np. hormony juz zupelnie nie.
Jesli nie mamy stanu ostrego ze potrzebujemy wynikow natychmiast, polecam jednak korzystanie ze zwierzecych labow nawet w odleglych miastach. Wszedzie mozna krew doslac poczta, przewaznie nastepnego dnia krew jest juz w labie i tego samego lub jeszcze nastepnego dnia mozna dostac przefaksowane lub przemailowane wyniki. Problem moze byc z przeslaniem krwi pelnej, o to trzeba sie dowiadywac w labie, natomiast surowica po odwirowaniu nie stanowi problemu i nie wymaga specjalnych warunkow.
Podobnie wyslac mozna probke kalu czy wymaz. ja dosc czesto korzystam z labu niemieckiego, gdy chce zrobic pelne badania krwi, wychodzi bowiem taniej i dokladniej niz w warszawskich zwierzecych laboratoriach.[/quote]

mogę prosić o namiary na to lab. w Niemczech ?

Link to comment
Share on other sites

My wczoraj wyleczylismy psa z glebokiej leukocytozy ... (byl tu gdzies watek, ale przez ten balagan z podforami nie do znalezenia)

Bylo tak : od pol roku walczylismy z leukocytami (norma 9-10 - w tys.), bylo w odstepach dwumiesiecznych 24-14-17-19 itd ...

Korzystajac z pobytu w Wawce zrobilismy badania w Animal Lab ... Wszystkie wyniki prawie pokrywaly sie z tym co uzyskalismy tydzien wczesniej w łódzkim "ludzkim" labolatorium ... [B]poza leukocytami[/B]. Wyszlo [B]9[/B] :crazyeye: Czyli pol roku przejmowania sie poszlo psu w ... bude :p

Smaczku calej sytuacji dodaje fakt, ze wyniki naszych pozostalych dwoch psow robione w tamtym ludzkim labie sa powtarzalne i raczej prawidlowe ... Tylko ten jeden konkretny "nie wychodzil" :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mój (już ex) wet robił badania któe mógł sa, a hormony tarczycy (FT3 i FT4) wysłał do ludzkiego laboratoium. Nie zrobił t\TSH, chociaz go o to prosiłam, bo powiedział, ze wynik wyjdize zakłąmany, bo to ludzkie laboratorium. Wyniki odebrałąm i poszłam do innego weta. Który obejrzał, powiedział, ze nic nam nie dają, bo nie ma TSH i bo moga być zakłąmane, bo to ludzie lab. A przy tak delikatnej sprawie jak ustalenie czy pies ma niedoczynność czy nadczynność tarczycy to jest konieczne. I pobrał krew i wysłał do LABOKLINu do Niemiec. Za co zapałaciłam za TSH i FT4 95 zł + kurier. 2 hormony tylko. Ale mam nadzieję, ze warto, na wyniki jeszcze czekam, bo badanie było w czwartek, a dziś jest niedziela.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

[quote name='BeataSabra']nie wiecie czy to laboratorium współpracuje z Krakowem ???
Czy ktoś ma zciagniety cennik tego laboratorium bo ja próbuje i nic z tego wyskakuje ze nie ma strony jeżeli ktoś ma to proszę o wklejenie lub przeslanie na priv z góry dziekuje[/QUOTE]


W Krakowie jest otwarte weterynaryjne laboratorium Lab-Wet podobno pełen profesional jeżeli chodzi o Badania Krwi ,Moczu, Kału oraz HP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...