Jump to content
Dogomania

Czy da się go czegoś nauczyć? Jak?


martax167

Recommended Posts

Mam pytanko. Moja babcia ma psa (ok 2-3lata) i nie wiem czy mogłabym go czegoś nauczyć w ciągu tygodnia. Tylko podstawowe komendy i zachowania (np. siad, łapa, leżeć, zostań). Babcia mieszka na wsi i Pegi cały czas jest przy budzie, a jak już jest spuszczony to lata gdzie chce i nie reaguje. trzeba go "odławiać". Jest troche nieogarnięty, bo jak tylko ktoś się zbliży to staje na dwóch łapach i zaczyna wariować. Nie wiem jak go tego oduczyć..
Bardzo proszę o odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

szkoda, że nikt nie odpowiedział i nie zmotywował Cię ale jeśli nie za późno to ja Ci napiszę. Da się. Paru sztuczek równocześnie. Byle zbyt podobne nie byly (np. nie waruj i siad równocześnie bo psu może dłużej wchodzić). Na pewno siad i podaj łapę się da.

Link to comment
Share on other sites

Na poczatek trzeba psa wybiegać, może nastawić na piłeczkę. Dopiero jak spusci troszkę "pary" brać się za naukę. Pies zachowuje się zupełnie normalnie po spuszczeniu z łańcucha, większość tak reaguje. Sesja szkoleniowe muszą byc bardzo krótkie i przedzielone zabawą. Należy używać dużo smaczków, aby pies zrozumiał, że fajnie jest coś robić, nie tylko latać bez celu.

Link to comment
Share on other sites

nic dziwnego że pies tak się zachowuje po spuszczeniu z łańcucha. Pies jest jak dziecko, musi się wybiegać, wyszaleć, a łańcuch na pewno mu tego nie umożliwia. Jeśli pies już koniecznie musi być przykuty do budy, to jednym z najważniejszych warunków jest by dać mu jak najczęściej możliwość ruchu i kontaktu z człowiekiem. Trzeba psu dać trochę czasu żeby mógł pohasać, po obwąchiwać wszystko, dopiero jak będzie spokojniejszy możesz wziąć się za naukę.
Tu nie chodzi o to że pies jest nieogarnięty skoro wariuje, większość psów tak by się zachowywała w tej sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

Martax167 - nie wiem jak często masz kontakt z Babcią i psem, ale postaraj się wpłynąć na los psa - on nie może przebywać cały czas przy budzie !
To najważniejsze !
Może na początek uda ci się poćwiczyć z psem chodzenie na smyczy tak, żebyś mogła ty lub ktoś z domowników wyprowadzać go na spacer zanim nauczy się przychodzenia na komendę.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='martax167']Dzięki za odpowiedzi:-) Ale właśnie, jak go nauczyć chodzenia na smyczy? Ma na oko ze 45cm w kłębie i jest dość silny. Aha i nie wiem czy mi czasem nie ucieknie, bo tam nie ma ogrodzenia i może pobiec w las..[/QUOTE]
Na początek najlepiej będzie jeżeli zaczniecie ćwiczyć w domu (jeżeli jest taka możliwość ), bo skoro pies przebywa przy budzie to jedyne co będzie chciał zrobić to prawdopodobnie wybiegać się.

Przed treningiem idz z psem aby się wybiegał na długiej lince lub smyczy ( są ok. 10 metrowe)

Załóżmy, że pies zna już komendę `siad`. Wez do swojej prawej dłoni smakołyk i posadz psa obok swojej lewej nogi. Wtedy wez w prawą rękę przysmak , podsuwając go pod nos i zrób jeden krok do przodu. Pies powinien podejść razem z Tobą do przodu za smakołykiem. Jeżeli pies się rozproszy to możesz go delikatnie do siebie przyciągnąć i naprowadzić przysmakiem. Później stopniowo wydłużaj dystans i powtarzaj nauke. Pamiętaj , że treningi nie mogą być długie, a przysmaki mają być zachęcające dla psa. Naukę najlepiej zacząć w domu ,albo w miejscu , gdzie jest najmniej czynników rozpraszających.

Poćwiczcie też w takim razie przychodzenia na zawołanie, również na smyczy.

Powodzenia ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='martax167']A co jeśli nie mam możliwości ćwiczenia w domu? Jest bardzo mały..[/QUOTE]
Tak jak pisałam naukę najlepiej zacząć w domu ,albo w miejscu , gdzie jest najmniej czynników rozpraszających, czyli np. łąka , tam, gdzie nie ma dużo psów.
Tylko na początku pozwól psu się wybiegać i poznać teren aby się nie rozpraszał.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...