Jump to content
Dogomania

Agility w schronisku?


Drzagodha

Recommended Posts

Właśnie coś takiego mi się marzy od dłuższego czasu :p Mamy w schronisku sporo miejsca, można by było ogrodzić kawałek i zbudować tam tor do agility dla schroniskowych psiaków :loveu: Ale jako, iż się na agility kompletnie nie znam, chciałam zapytać Was o radę. Jak myślicie, taki tor w schronisku to dobry pomysł? Jak zabrać się do realizacji pomysłu? Jak częste treningi?

Chciałabym, żeby ten sport był dla schroniskowych psiaków czymś w formie rozrywki, oderwania od schroniskowej rzeczywistości. Popisami psiaków można się również później pochwalić, co moim zdaniem zwiększy ich szanse na adopcje ;) Co myślicie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][SIZE=3]To bardzo dobry pomysł. Tylko w schronie musieliby pracować specjalni szkoleniowcy albo osoby interesujące się agility. Psiaki miałyby zajęcie i kontakt z człowiekiem. Fajnym pomysłem byłyby "pokazy" schroniskowych psiaków, na które zapraszałoby się ludzi w określony dzień.Zwiększyłyby się ich szansa na adopcje :)

Można zorganizować zbiórkę pieniężną , jest też szansa , że miasto pokryłoby część środków, ale w to wątpię. Możliwe ,że znalazłby się " darczyńca" , który podarowałby np.rurki PCV potrzebne do hopek.

Czas treningów zależałby od psa i pracowników. Wiem , że w niektórych , innych krajach znajdują się takie tory , ale w nie licznych schroniskach.[/SIZE][/FONT][/COLOR]
[SIZE=3]Pozdrawiam ;)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

O profesjonalistach nie ma chyba co marzyć, chyba, że znajdzie się ktoś chcący popracować z psami za darmo. Bo jak wiadomo są ważniejsze wydatki niż szkoleniowiec. A może ktoś poradziłby mi jak zacząć i ćwiczyć z psami? Każdy pies nadaje się do tego sportu? Jeśli nie - skąd wiedzieć, który się nadaje?

Link to comment
Share on other sites

Każdy pies może spróbować swoich sił , jeden będzie szybko pokonywał , a inny wolno tor. Ja ćwicze podwórkowe agility z jamnikowatym psem jak i też labradorem oraz mieszańcem terriera szkockiego. Tylko trzeba dostosować wysokość hopek do wilekości psa i najlepiej aby pies skakał na początek przez niewielką wysokość, a pózniej można stopniowo podwyższać.
Taki pies, przydałoby się aby był radosny i niebojazliwy ,bo jeżeli widać potencjał u przerażonego pobytem w schronie psa ,to najpierw trzeba go przyzwyczajać do otoczenia , w którym przebywa.

Najlepiej zacząć tylko od hopek. Trzymaj psa na smyczy ,stój z jednego boku przeszkody, aby pies w razie czego nie mógł jej ominąć i zachęć go do skoku( a raczej do przejścia , bo wysokość początkowa powinna być taka , aby pies po prostu przez nią przeszedł )
Skok-nagroda-pochwała-pieszczoty
Zaczynajcie od tzw. klasy A0 , w której nie ma huśtawki , slalomu i opony.
Musiałabyś poznać lepiej danego psa ,aby wiedzieć jak go motywować. Jedenemu psu będzie potrzebny smakołyk na zachęte , innemu zabawka lub zwykła pochwała i pieszczoty od człowieka ;) Nic na siłe , czyli jeżeli ewidentnie widać , że pies się boi , to nie ciągnij go na siłe , spróbuj zachęcić smakołykiem i łagodnym głosem do przeskoczenia przeszkody. Psy mogą być też podekscytowane całą sytuacją. Pózniej z danym psem , który opanował już skakanie przez hopki możecie spróbować innych przeszkód.
tunel sztywny- na początku tunelu poproś jeszcze kogoś aby został z psem , Ty idź na koniec tunelu ( zaglądnij do środka , tak aby pies Cię widział) i zawołaj godo siebie radosnym głosem.Póżniej możecie próbować np. stołu( komenda"hop-waruj") czy murku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Drzagodha']Dzięki Collie, na pewno spróbujemy :) Kilku kandydatów już mam ;)

Powiedz mi jeszcze, co myślisz o gotowych przeszkodach produkowanych np. przez Trixi?[/QUOTE]
Nie ma za co. To super , że są już chętni :)
Mam kupione hopki z zooplus i szczerze o wiele taniej wyjdzie jeżeli samemu się zrobi z rurek Pcv. Jakość jest dobra , wykończenia itd. ale żałuje , że kupiłam ze względu na cene ( dwie hopki za 100 złotych , a sama możesz zrobić za mniej jak 40zł) Tak samo jeżeli chodzi o murek , stół i slalom - lepiej nie kupować.
Inne przeszkody , jak tunel , huśtawka czy stacjonata już trudniej będzie zrobić.

Powodzenia w realizacji pomysłu , będę czekać na informacje czy się udało ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Drzagodha']Powiedz mi jeszcze - są jakieś przeciwskazania do ćwiczenia z żywiołowym 10-latkiem? Znając psa, wydaje mi się, że z niewielkimi przeszkodami nie będzie problemu, ale wolę się upewnić ;)[/QUOTE]
Musisz uważać na stawy u takiego psiaka. Nie za długie treningi i niewielkie wysokości do skakania. Można też robić przerwy w czasie ćwczeń.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Drzagodha']Pierwsze koty za płoty :p Prowizoryczny chopek stworzony z cegłówek i plastikowej rurki posłużył dziś w szczególności mojemu Dziubkowi :loveu: Chłopak szybko zajarzył, że przeskok znaczy mizianie i smaczek ;)[/QUOTE]
Bardzo fajnie , ważne aby psiak już zapoznał się :)
To praca idzie naprzód :multi:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Doma17']Słyszałam, że nie tylko u was jest tor w schronisku. Podobno w olsztyńskim schronisku też tak jest. Podpowiem coś np.koło można zrobić z jakiegoś hula hop.[/QUOTE]

U nas jeszcze nie ma, jest w trakcie powstawania ;) Szkoda, że Olsztyn daleko, chętnie bym sobie podpatrzyła :) Ale Doma, widzę, że Ty z Olsztyna, może chcesz mi zrobić parę fotek? :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Drzagodha']U nas jeszcze nie ma, jest w trakcie powstawania ;) Szkoda, że Olsztyn daleko, chętnie bym sobie podpatrzyła :) Ale Doma, widzę, że Ty z Olsztyna, może chcesz mi zrobić parę fotek? :D[/QUOTE]

W sobotę będę w schronisku jeżeli będą biegali to jasne. Ale z tego co wiem to też jest od niedawna więc nie sądzę, że często biegają ale jak coś to poproszę szefową schroniska żeby chociaż mnie tam zaprowadziła. Bo rozumiem, że chcesz same przeszkody?

Link to comment
Share on other sites

[B]Drzagodha[/B] planujecie coś dalej z agility w najbliższym czasie , czyli może zakup lub zrobienie niektórych przeszkód , zbiórka pieniędzy :smile:?

Słyszałam, ze w jakimś schronisku zrobili też basen dla psów , będą miały zajęcia.
Szkoda , ze u nas w schronie nie ma toru :shake:

Link to comment
Share on other sites

Aktualnie maltretuje chłopaka, żeby mi pomógł ze zrobieniem przeszkód na podstawie tego linku co milka wrzuciła, bo ja beztalencie jestem jeśli o "robótki" chodzi :eviltong:

Jeszcze mam szalony pomysł napisania projektu unijnego, tylko jeszcze nie wymyśliłam, pod co go podpiąć ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Drzagodha']Aktualnie maltretuje chłopaka, żeby mi pomógł ze zrobieniem przeszkód na podstawie tego linku co milka wrzuciła, bo ja beztalencie jestem jeśli o "robótki" chodzi :eviltong:

Jeszcze mam szalony pomysł napisania projektu unijnego, tylko jeszcze nie wymyśliłam, pod co go podpiąć ;)[/QUOTE]

Maltretuj aż do skutku :diabloti: Ale z hopkami powinnaś sama sobie poradzić ;)

Projekt unijny to dobry pomysł..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...