Jump to content
Dogomania

Jak podtuczyć psa niejadka? :(


mychaaaaa

Recommended Posts

Bardzo proszę o pomoc,
mam problem z moim dziesięciomiesięcznym samoyedem. 2 miesiące temu złapał włosogłówki (przez zbyt słaby lek odrobaczający - pratel) i miał problemy z biegunkami. Weterynarzowi udało się po jakimś czasie zwalczyć pasożyta, jednak pasożyt narobił strat i nasz Honey może jeść tylko karmy dla psów wrażliwych, aż do odbudowania flory bakteryjnej w organizmie. W naszym przypadku żadne karmy się nie sprawdziły (po wszystkich biegunka, po surowiźnie biegunka, po gotowanym biegunka), podpasowały jedynie karmy z linii Josera. Więc Honey 'jedzie' głównie na Joserze.
Początkowo karmiłam psa wg dziennego dawkowania, o wyznaczonych porach. Jadł chętnie, ale nie tył, ciągle był szczupły, zwiększyłam więc dawkę - waga stała w miejscu. Ostatnio byliśmy na wystawie i o mało nie zeszliśmy z NDO, bo pies jest za chudy. Sędzina zdecydowanie kazała go podtuczyć, bo ma zapadnięte boczki.
Staram się jak mogę, daję psu jeść do woli, do karmy dodaję tłusty twaróg, czasem smalczyk, bo po innych dodatkach jest problem z kupami - nadal nie udało się zregenerować psa po tych włosogłowkach.
Już mi udało się psa lekko podtuczyć, a on urządza sobie strajk i 3 dzień nie chce jeść.

Poratujcie, jak podtuczyć niejadka, który nie może jeść żadnych dopełniaczy typu ryż, kasza, makaron...? karmą wybrzydza trochę (wysokoenergetyczna nie zdaje egzaminu przy podtuczeniu, je tyle co kot napłakał)... tak żeby jednocześnie psu nie zaszkodzić. Staram się jak mogę, ale on nie chce jeść, a na siłę go nie nakarmię :placz:

Badania Honey ma w normie - zarówno krew jak i kał, pasożyty wytępione, ale on jest chudy, nie może wszystkiego jeść i przede wszystkim nie chce jeść. Nie jest ospały, ma mnóstwo energii, chęci do pracy i zabaw... nie wiem skąd czerpie pokłady energii, bo je dosłownie tyle co nasza suczka 4,5kg w typie grzywacza...

Ratunku! :placz: :(

Link to comment
Share on other sites

Mam podobny problem z moim psem. Jada w miarę chętnie pod warunkiem,że się mu jedzenie zamieni w zabawe ( rzucanie i gonienie granulek :eviltong: ) ale jest na moje oko za chudy. Moja sunia została znaleziona miesiąc temu wyrzucona w kartonie, miała ok. 9-10 tygodni i była strasznie chudziutka, co wyszło dopiero kolejnego dnia w czasie kapieli gdyż ma dość puszyste futerko. Udało mi się ją troszkę podtuczyć ale mały wariat :evil_lol: zaczął rosnąć. W ten miesiąc dość znacząco urosła lecz waga zmieniła się ledwie o 1,5 kg, waży teraz trochę ponad 5kg a na moje oko powinna co najmniej 6kg ważyć. Czy to,że szczeniak jest za chudy rzutuje na jego wzrost? Chodzi o to,czy będzie wolniej rósł. Jesli chodzi o karmę to dostaje Purina Pro Plan dla szczeniąt i czasem ryż czy gotowane mięso.

Link to comment
Share on other sites

Wyleczenie psa z włosogłówki zwykle nie jest problemem ale trzeba pamiętać,że jaja pasożytów mogą przetrwać w środowisku nawet kilka lat.Odrobaczać trzeba dwukrotnie w odstępach miesięcznych, również psy nie wykazujące żadnych objawów choroby.Jeśli psy są na posesji musisz usunąć wszystkie odchody z terenu.Środki stosowane do odrobaczania psa to Milbemax, Advocate ,Panceur(przez 3 dni, powtarzać co miesiąc 2-3). Niedożywienie w okresie wzrostu może dać poważne skutki (krzywica), zwykle bada się poziom wapnia i fosforu i tworzy dietę odpowiednią dla danego psa. Podawanie preparatów wapniowo-fosforanowych na "oko" czy pokarmów bogatych głównie w fosfor może być niebezpieczne dla psa. Zaleca się karmy premium lub Barf ale nie surowe mięso(pseudobarf) i na tym koniec, tylko pełny zestaw(surowe jaja, warzywaitd).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='ewtos']Wyleczenie psa z włosogłówki zwykle nie jest problemem ale trzeba pamiętać,że jaja pasożytów mogą przetrwać w środowisku nawet kilka lat.Odrobaczać trzeba dwukrotnie w odstępach miesięcznych, również psy nie wykazujące żadnych objawów choroby.Jeśli psy są na posesji musisz usunąć wszystkie odchody z terenu.Środki stosowane do odrobaczania psa to Milbemax, Advocate ,Panceur(przez 3 dni, powtarzać co miesiąc 2-3). Niedożywienie w okresie wzrostu może dać poważne skutki (krzywica), zwykle bada się poziom wapnia i fosforu i tworzy dietę odpowiednią dla danego psa. Podawanie preparatów wapniowo-fosforanowych na "oko" czy pokarmów bogatych głównie w fosfor może być niebezpieczne dla psa. Zaleca się karmy premium lub Barf ale nie surowe mięso(pseudobarf) i na tym koniec, tylko pełny zestaw(surowe jaja, warzywaitd).[/QUOTE]

Włosogłówki już dawno wytępiliśmy, mieszkamy w bloku, po swoich psach na spacerach sprzątamy, czego powiedzieć nie można o innych właścicielach czworonogów - stąd i robale złapał :roll: wcześniej odrobaczany był Pratelem, obecnie Cestal Plus.
Barf nie sprawdza się, ponieważ u naszego psa wywołuje biegunki. Wg ostatnich badań pies może mieć problem z rozkładaniem białka, więc zalecona jest dieta z łatwoprzyswajalnym białkiem. Na takiej diecie jest, jedzenie mu nie szkodzi, ale nie ma apetytu - i to jest moim problemem, nie włosogłówki ;)
Problem nieprzyswajania białka jest najprawdopodobniej nabyty - wcześniej pies jadł wszystko, nic mu nie szkodziło, po robalach zrobił się wrażliwy na jedzenie i nie ma apetytu.

Ewtos, przejrzałam trochę Twoich postów, jesteś weterynarzem lub kimś w tym stylu? ;)

Mam wyniki wszystkich badań, miał robione enzymy trzustki, całą morfologię i jakieś inne rzeczy - wszystko w normie, parametry nerek w górnej granicy ale w normie. Robali brak. Co może być przyczyną braku apetytu?
Jedyne co je ze smakiem to różnego rodzaju gryzaki i suche bułki... karma sucha, puszki, gotowane - od niechcenia

Link to comment
Share on other sites

ile waży psiak?czy jest wesoły?bawi się chętnie?jesli tak,to po prostu może nie jest mu potrzebna zbyt duża ilośc kalorii.są na forum ludzie "znający"potrzeby "północniaków".ciesz się,że pies jest szczupły -na przytycie bedzie miał jeszcze czas(wyobraz sobie otłuszczonego samoyeda z brzuchem do ziemi,chodzacym ,a raczej toczącym się,zipiacym po przejściu 5 metrów,z chorymi stawami).

Link to comment
Share on other sites

mychaaaaa- z wyksztalcenia jestem zootechnikiem, nie wiem czy na forum są weci, chyba, że dziewczyny z ostatnich lat weterynarii. Jeśli tak jest jak piszesz,że wyniki ma dobre,to nie ma powodu do niepokoju. Na innym podforum, " nie chce jeść suchej karmy" pisałam dziś,że dobrze robi na brak apetytu ruch, ale naprawdę w dużej dawce, no i nic pomiędzy posiłkami.

Link to comment
Share on other sites

Ruchu pies ma dużo, 3 razy dziennie godzinne spacery z nami luzem po lesie lub wybiegu dla psów (wiczorem jeden krótszy), treningi wystawowe, bieganie + wysiłek umysłowy. W domu zwykle śpi po dużej dawce ruchu, je niewiele. Wszystkie wyniki w normie, jest chętny do zabawy, radosny, choć z natury melancholijny.
Przy 60cm w kłębie waży 30kg. Wet go oglądała i mówiła, że wygląda dobrze, że sędziowie często preferują utuczone psy, bo wyglądają na bardziej puszyste i żebyśmy nie kierowali się zdaniem sędziny.
Martwi mnie tylko ten brak apetytu, je na prawdę niewiele, ale i nie chudnie ostatnio... Nie wiem jak to jest z tymi sędziami, ostatnio kazali nam psa utuczyć. Zobaczymy jak to będzie po wystawie w Radomiu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mychaaaaa']
Przy 60cm w kłębie waży 30kg. Wet go oglądała i mówiła, że wygląda dobrze, że sędziowie często preferują utuczone psy, bo wyglądają na bardziej puszyste i żebyśmy nie kierowali się zdaniem sędziny.
Martwi mnie tylko ten brak apetytu, je na prawdę niewiele, ale i nie chudnie ostatnio... Nie wiem jak to jest z tymi sędziami, ostatnio kazali nam psa utuczyć. Zobaczymy jak to będzie po wystawie w Radomiu.[/QUOTE]

Nie mam psa hodowlanego ale sprawdzałam zgodność ze wzorcem rasy i waga 30kg przy wysokości w kłębie 60cm to maksymalne wymiary dla psa tej rasy. Ale rozumiem,że takie wybrzydzanie przy misce może wkurzać. Ja bym nic w kierunku wzrostu wagi nie robiła . Trzymam kciuki za Radom:lol:, będę śledzić wyniki na forum.
Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Lantash']I jak po wystawach?? Północniaki tak maja, że do pewnego wieku wyglądają na szczury, wielu to przechodzi z wiekiem. A sędziowie owszem preferuja często utuczone psy.[/QUOTE]

Byliśmy w Radomiu u pani Augustyniak - Honey dostał BOB przy porównaniu o rasę :) jego konkurentka odpadła za nadwagę, wg tej sędziny nasz chłopak masą jest idealny. Na Litwie Kornelija Butrimova też nie narzekała na wagę i wniosek na mł. ch. Lt dała... chociaż ostatnio mały się poprawił, chętniej je i nie ma już zapadniętych boczków... ale przy konkurencji wygląda czasem jak chucherko ;) postanowiliśmy go nie tuczyć na siłę, do tej pory jego sylwetka nie podobała się tylko jednej sędzinie (Viva Maria Soleckyj Szpunar).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hejka mam 4 letniego labradora powiem wam tak suchej karmy nie ruszy jak mu czegos do niej niedam polewam olejem a naj bardziej zjada jak smaze watrubke i polewam po jedzeniu to ta karme sucha połyka w calosci nigdy nie gryzie co zrobic zeby jadl bez tych dodatkow

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...