Jump to content
Dogomania

Sucha karma dla trzustkowców ...


Bogushia

Recommended Posts

Już pisałam to w innym temacie o chorobach trzustki - stosujemy Royal Canin Digestive Low Fat, 5% tłuszczu. Czy mogę polecić? - Nik ma się na niej całkiem dobrze, ale nie mam porównania, bo od czasu choroby nie jadł żadnej innej. Dodam tylko, że ma problemy nie tylko z trzustką, ale karmimy po tym kątem i służy mu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='katrinko']Już pisałam to w innym temacie o chorobach trzustki - stosujemy Royal Canin Digestive Low Fat, 5% tłuszczu. Czy mogę polecić? - Nik ma się na niej całkiem dobrze, ale nie mam porównania, bo od czasu choroby nie jadł żadnej innej. Dodam tylko, że ma problemy nie tylko z trzustką, ale karmimy po tym kątem i służy mu.[/quote]

wiesz co... ja raczej nie przepadam za tym royalem bo Bruno jak zaczął to jeść to w 2 tygodnie schudł 7 kg. Jest to mieszanka bernardyna i powinien wazyć około 42-3 kg, a wtedy wazył 32 kg. Wyglądał strasznie!!!:placz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...

Dołączam się do pytania

chcę pomóc komuś w doborze suchej karmy dla psa który najprawdopodobniej ma chorą trzuskę, jadł wcześniej RC ten odpowiedni, ale czy możecie polecić tańszą karmę któa równieżby się nadawała dla takiego psa?
Wiem, że w przerwach od RC nie zawsze występowały biegunki, ale zdarzały się one nawet po ryżu i chudym mięsie

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Jest jeszcze Eukanuba intestinal ok 189 zł za 10 kg, teoretycznie dawki powinne być małe ( tak pisze producent) więc starcza na długo. Może w niektórych przypadkach okazać się skuteczna.
Jednak my tzn Aza i ja nie mamy zbyt dobrych doświaczeń z karmami dla trzustkowców. Przerobiłyśmy eukanubę, royala low fat ( jest trochę mniej wydajny) dietki domowe ryż i kurczak bez tłuszczu, ale efekty i tak były niewidocznie - cudem jest , że suka żyje wogóle bo nie dość , że ma niewydolność trzustki to przeszła poważny wypadek bo pocięła kiedyś łapę na rozbitej butelce i się wykrwawiła, a trzy lata temu miała skręt żołądka i operację. Jest chodzącym szkieletem ,ale wola życia jest silniejsza, ma już ponad 10 lat a biega , szaleje i tarza się z dziećmi po podłodze. Co prawda ludzie na spacerach patrzą na mnie jak na potwora, który wyżera psu z miski, a ja wciąż mam dylemat czy zgodzić się na sterydy czy już nie ma sensu? Obawiam się, że zamiast pomóc to tylko jej zaszkodzę, zrujnuję i tak już wyniszczoną wątrobę i stare biedne psie serce:placz:.
Powracając do tematu, karmy te są na kurczaku i u mojej suni nie pomagały w przybieraniu na wadze. Były za to problemy z sierścią , łupieżem, drapaniem czerwonymi uszami etc. Lepiej znosi zwykłe karmy bytowe klas premium na jagnięcinie, pod warunkiem, że nie są za tłuste i wcześniej dostanie enzymy w kapsułkach. Po drodze była acana, progeo dog club, purina pro plan, belcando, brit a teraz jest na boschu z jagnięciną i o ile nie pożre czegoś niedobrego to qpy są ok, nie wymiotuje i nie chudnie gwałtownie.
Także chyba wszystko zależy od danego psa jaka karma będzie mu pasować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='katrinko']Już pisałam to w innym temacie o chorobach trzustki - stosujemy Royal Canin Digestive Low Fat, 5% tłuszczu. Czy mogę polecić? - Nik ma się na niej całkiem dobrze, ale nie mam porównania, bo od czasu choroby nie jadł żadnej innej. Dodam tylko, że ma problemy nie tylko z trzustką, ale karmimy po tym kątem i służy mu.[/QUOTE]

[FONT="Comic Sans MS"][COLOR="DarkRed"]Mojemu Dindkowi na samym początku też kazali tą karmę jeść, ale niestety jeszcze w tym samym dniu wszystko zwracał - niestrawione, dostał jeszcze większej biegunki - jednym słowem - niestety ta karma akurat mu nie służyła, a wręcz szkodziła. [/COLOR][/FONT]

[quote name='Kangur']Moj weterynarz polecał trovet HLD niestety nie probowalismy tego z Merci ale jestem zdziwiona bo ta karma zawiera przeciwutleniacze BHT i BHA a jak wiadomo to nie jest dobre, moi znajomi karmia swoje pieski acana L&R i sa zadowoleni..[/QUOTE]

[FONT="Comic Sans MS"][COLOR="DarkRed"]I ta właśnie karma dopiero zaczęła mu służyć dobrze, a zalecił mu ją inny weterynarz.
Mój piesio był na początku strasznie wychudzony, bo spadał z wagi w szybkim tempie, miał ciągłe biegunki - a teraz doszedł do swojej wagi, ma się dobrze i nawet może jeść różne przysmaki, z innej karmy też się nic nie dzieje, cokolwiek wogle zje - jest i tak dobrze. Do tego jeszcze KREON 10000.

A może to nie trzustka ? Podobno te same objawy daje tzw. lambia (której przez zwykłe badanie nie można wykryć) i która jest uleczalna !
Ale nie wszystkie laboratoria robią to badanie. Trzeba by się dowiedzieć coś bliżej na ten temat ...[/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Czy ktoś z Was próbował karmy Perro Low Fat - karma z małą zawartością tłuszczu, bez ryżu? Jakie wrażenia?
Zamówiłam na próbę 10 kg - 130 zł.
Skład: białko surowe 20,0%, tłuszcz surowy 5,5%

Aktualnie mój pies je Royala Low Fat i jest ok, na ryż+kurczak reaguje biegunką.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Aziza']Czy ktoś z Was próbował karmy Perro Low Fat - karma z małą zawartością tłuszczu, bez ryżu? Jakie wrażenia?
Zamówiłam na próbę 10 kg - 130 zł.
Skład: białko surowe 20,0%, tłuszcz surowy 5,5%

Aktualnie mój pies je Royala Low Fat i jest ok, na ryż+kurczak reaguje biegunką.[/QUOTE]

i jak sprawdza się ta karma? cena wygląda atrakcyjnie, choć skład już trochę mniej niestety - napchane pszenicą i kukurydzą bardzo :/
a jak psu służy?
mój jest teraz na filetach z kurczaka+marchew+ryż i jest ok, choć waga wolno idzie w górę, ale rozglądam się za suchym jako dodatkiem awaryjnym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz']i jak sprawdza się ta karma? .[/QUOTE]

Aktualnie jeszcze łączymy Royala z Perro i trudno bliżej coś na temat samego Perro powiedzieć.
Sytuacja jest o tyle problematyczna, że pies bez zmiany karmy i leków potrafi mieć biegunkę przez 2-3 dni, później tydzień spokoju i biegunka od nowa... Mimo tych problemów waga wskazuje, że pies tyje.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

pojawiła się nowa wersja Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat, niestety stary dobry Digestive Low Fat schodzi z rynku :( początkowo strona RC podawała w składzie, że nowa wersja zrobiona jest głównie z wątroby wieprzowej, dzisiaj sprawdziłam - i nagle zamiast tego wieprza wpisali kurczak. Różni się poza tym większym poziomem tłuszczu [wzrost z 5% do 7%], i kilkoma innymi drobnymi już szczegółami. No i oczywiście ceną - wcześniej mogłam kupić 5 kilogramów DLF za nieco ponad 100 PLN, nowa wersja w 6 kilogramowym worku już prawie 150:/
właśnie wykończyliśmy resztkę digestiva starego, nie widzę na razie na allegro jeszcze starej wersji, pewnie jeszcze poszukam i popytam stałego sprzedawcę. jednak muszę liczyć się z tym, że w końcu stara wersja karmy zniknie. na razie pozostaniemy przy samym gotowanym, aż znajdę starego royala albo zdecyduję co z nowym:/
I tu moje pytanie - czy jest tu ktoś, kto karmił starą wersją i zaczął już karmić nową? bądź w ogóle karmi tylko nową? boję się wszelkich zmian, mój psiak jak ma wszystko stałe, zero zmian w żywieniu to wszystko gra, nawet już prawie wrócił do swojej wagi po kilku miesiącach tuczenia, kupy ładne, wszystko pięknie. i boję się próbować nowości :/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

przepraszam, że post pod postem, ale inaczej by nie podbiło w górę.
czy ktoś karmił trzustkowca acaną light and fit? na stronie krakvetu chyba w opiniach dwie osoby z trzustkowcami sobie chwalą tę karmę, ja zaczynam próby właśnie, przestawiam z gastro intestinal low fat.
acana skład oczywiście o niebo lepszy od royala a tylko 10% tłuszczu.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

mój trzeci post pod postem, za co przepraszam, ale temat zastygł a chciałam podbić :)
a więc a więc.. od sierpnia czyli od ponad 6 miesięcy mój trzustkowiec chrupie acaną light i jest gites jak najbardziej :) więc polecam jak ktoś szuka alternatywy.
piszę z zapytaniem, czy ktoś próbował innych niskotłuszczowych karm? trochę myślę nad zmianą po tych paru miesiącach, zainteresował mnie brit care light turkey & rice - 25% białka i 9% tłuszczu. będę wdzięczna za jakiekolwiek opinie :)

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia kiedyś jadła właśnie acanę light ( oczywiście do każdego posiłku jeszcze enzymki) ale karma okazała się zbyt wysokobiałkowa- poszła sierść i coś z nerkami było nie tak.
W ciągu swojego życia ( żyła 12 lat) przetestowałyśmy wiele karm w tym specjalne dla trzustkowców - eukanuba intestinal, royal canin low fat.
Jednak nie było rewelacyjnie, nie było różnicy po za ceną od zwykłych karm. Dostawała też karmy dla alergików ( jednak te z rybami powodowały łupież).No i gotowałam.
Ale w sumie najlepiej znosiła karmy z jagnięciną lecz musiałam uważać na poziom tłuszczu ( acana lamb była trochę za tłusta) już lepiej trawiła acanę adult large breed. Całkiem nieźle znosiła jeśli chodzi o jej żołądek acanę senior i becando senior , pro geo senior ale tu znowu słabło futerko.
O dziwo całkiem nieźle się czuła na takich niedrogich karmach typu premium jak belcando lamm und reis brit lamb,arion premium l&r, bosch l&r,kiedyś nawet zjadła taką tańsza clasic dog l&r i nic złego się nie działo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz'] od ponad 6 miesięcy mój trzustkowiec chrupie acaną light i jest gites jak najbardziej ..... trochę myślę nad zmianą po tych paru miesiącach, [/QUOTE]
Ale po co chcesz zmieniać skoro jest dobrze?

Karmy z wyższej półki są zbilansowane więc o żadnych niedoborach nie powinno byc mowy..
jeśli psu słuzy, cena Ci odpowiada, masz dostęp do karmy to po grzyba chcesz coś "ulepszać" .
Pamiętaj ,że jest takie powiedzenie : "lepsze jest wrogiem dobrego".
I to się bardzo często odnosi do tego działu ( żywienie) - jakiś przymus aby nawet jak karma pasuje koniecznie szukac innej.:shake:
A każda zmiana karmy to dla psa dodatkowe obciążenie . W wypadku chorego psa jeszcze większe

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']Ale po co chcesz zmieniać skoro jest dobrze?

Karmy z wyższej półki są zbilansowane więc o żadnych niedoborach nie powinno byc mowy..
jeśli psu słuzy, cena Ci odpowiada, masz dostęp do karmy to po grzyba chcesz coś "ulepszać" .
Pamiętaj ,że jest takie powiedzenie : "lepsze jest wrogiem dobrego".
I to się bardzo często odnosi do tego działu ( żywienie) - jakiś przymus aby nawet jak karma pasuje koniecznie szukac innej.:shake:
A każda zmiana karmy to dla psa dodatkowe obciążenie . W wypadku chorego psa jeszcze większe[/QUOTE]

taks - no właśnie zazwyczaj jest dobrze, zwłaszcza wagowo i wyglądowo :) ale od czasu do czasu coś jest nie tak z tym jego trawieniem - miewa zaparcia, brzuch go musi trochę boleć bo nie chce czasami rano zjeść [a jak ON nie chce jeść to znaczy że coś nie gra]. ma taki jeden dzień i potem dwa tygodnie jest ok. może to zaburzenia bakterii w jelitach, zacznę dodawać mu od czasu do czas lakcid, może trochę jogurtu i powinno być lepiej, bo zwykle pomaga :) to nie tak że chcę na gwałt zmieniać karmę, tylko jednak to 35% białka w acanie to sporo - i choć ostrożnie podchodzę to teorii spiskowych, że tyle białka może szkodzić na nerki - zastanawiam się czy by nie wyszło psu też na zdrowie chrupanie czegoś mniej białkowego :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz'] od czasu do czasu coś jest nie tak z tym jego trawieniem - miewa zaparcia, brzuch go musi trochę boleć bo nie chce czasami rano zjeść
...
ma taki jeden dzień i potem dwa tygodnie jest ok. może to zaburzenia bakterii w jelitach, [/QUOTE]

Mój ma podobne "atrakcje" również co około 2 tygodnie. Jeść je zawsze, ale dotknięcie brzucha powoduje wtedy ostrzegawcze warknięcie, a na drugi dzień jednorazowa biegunka. Też podejrzewam, że to "coś" z bakteriami.

Link to comment
Share on other sites

hmmm no to się okaże czy lakcid podawany regularniej pomoże coś. byłam u weta z tym nawet niedawno, choć ciężko było jakoś objawy zgrać, bo niby nic się nie dzieje, ale jednak brzuch psa bolał. odrobaczany był, robale nie wylazły żadne, ale objawy złagodniały - w takim sensie że już nie ma wzdęć, które się zdarzały i brzuch boli na tyle, że ze śniadaniem czeka do południa, a wcześniej się pokładał i rozciągał i takie tam znaki że cuś boli. biegunek nie ma [jeju, już nie pamiętam kiedy ostatnio taka "rozrywka" była!], no ale coś się dzieje dziwnego. stąd myśli o próbie innych chrupek :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 months later...

Po ponad rocznym poszukiwaniu karmy dla mojego psa z niewydolnością trzustki od lutego sprawdza się u mnie karma Husse Light Sensitive + Kreon. Pies ma robione co 2 miesiące badania i dopiero na tej karmie poziom amylazy wrócił do normy.

Edited by Agnieszka_
Link to comment
Share on other sites

A poziom amylazy czasem nie "wrócił" do normy bo ją podajesz w preparacie Kreon? I karma nie ma tu nic wspólnego oprócz tego, że zawierając masę węglowodanów do których strawienia niezbędna jest amylaza której trzustka psa nie produkuje- pogarsza tylko stan chorej i tak trzustki powodując przewlekły stan zapalny... i niszcząc ten narzad coraz bardziej?

Link to comment
Share on other sites

Przez rok dostawał tak samo Kreon 2-3 razy dziennie i jak jadł inne karmy m.in. Royal Gastro Intestinal low fat, Forza Intestinal Active, Acanę, Orijena amylaza była na bardzo niskim poziomie i nie było żadnej poprawy jeśli chodzi o objawy. Od lutego zmieniłam karmę na Husse i amylaza wróciła do normy, jest pod stałą opieką weterynarza i ewidentnie karma mu służy. Oprócz dobrych wyników ustąpiły też takie objawy jak obsesyjne zjadanie odchodów, załatwia się ok. 3 razy dziennie a nie 5-6 oraz nie ma już takich biegunek jak wcześniej, tylko w miarę normalne kupy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...