Jump to content
Dogomania

Prawa psów schroniskowych


D0minika

Recommended Posts

Witam!

Może ktoś z Was się orientuje, jakie są prawa psów schroniskowych? Jakie obowiązki ma wobec nich schronisko właściwie, bo to mnie bardziej interesuje. Wiem, że udzielają się tutaj wolontariusze, może pracownicy schronisk, może mi pomożecie?

Czy schronisko ma obowiązek szczepić psy nie tylko przeciwko wściekliźnie, ale też przeciwko nosówce i innym chrobom zakaźnym? Czy musi szczepić szczeniaki? Czy jest dopuszczalne żeby pies koło roku, który przebywał od co najmniej miesiaca w schronisku i twierdzono, że jest zdrowy NIE był na nic szczepiony? Czy jeżeli w schronisku panuje nosówka (tak twierdzono telefonicznie) to schronisko może wydać psa nie uzgadniajac tego z weterynarzem? Czy nie powinno się rozdzielać boksami suk i psów? A jeżeli się nie rozdziela, to czy schronisko nie powinno przeprowadzać sterelizacji?

Chciałabym wiedziec to wszystko, bo można powiedzieć że te sprawy mnie "dotkneły" i chce wiedzieć czy to z powodu przepisów czy niedbałości pracowników schroniska.

Pozdrawiam, Dominika

Link to comment
Share on other sites

Witam wiec co do tego co bylo napisane wyzej moge sie wypowiedziec tylko jak jest u nas w schronisku w toruniu...
szczerze mowiac co do tych szczepien czy obowiazek chyba raczej tak u nas psy sa szczepione na wiekszosc chorob, szczeniaki sa najpierw odrobaczane a puzniej sa szczepione. Natomiast jezeli chodzi o pytanie "Czy jest dopuszczalne żeby pies koło roku, który przebywał od co najmniej miesiaca w schronisku i twierdzono, że jest zdrowy NIE był na nic szczepiony?" jezeli to jest pies ktory byl oddawany przez wlascicieli to wszystkie szczepiania sa wpisane wksiazeczce zdrowia psa wiec odrazu wiadomo na co pies byl szczepiony, natomiast jezeli jest to pies ktory gdzies sie blakal i z tego powodu trafil do schroniska nie ma zadnych danych co do jego szczepien, ale taki pies zawsze jest zaprowadzany do lekarza weterynarii i jesli jest to mlody pies na ogol zostaje zaszczepiony.
Jesli chodzi o nosowke czy inne choroby wirusowe w schronisku zawsze stara sie nie dopuscic do zarzzenia innych psow taki pies na ogol zostaje odseparowany od innych by uniknac epidemi i zostaje on poddany leczeniu, a jezeli chodzi o wydawanie psow ktore sa chore to powinno sie skonsultowac z weterynarzem czy mozna psa juz wydac czy lepiej zeby jeszcze pozoztal w schronisku, ale tak naprawde to wszystko zalezy od uczciwosci opiekuna tych zwierzat...
w naszym schronisku jesli chodzi o skuki i samce porozdzielane w boksach to szczerze mopwiac nie ma na to reguly, w wiekszosci sa to kojce mieszane zadko sie zdaze zeby np. w jednym kojcu byly tylko suki lub psy, jesli sa to kojce koedukacyjne psy zachowuja sie tez troche inaczej sa spokojniejsze nie ma az tak wielkiej walki o dominacje w kojcu...
w tym momencie wszystkie suki jakie trafiaja do schroniska sa sterylizowane no chyba ze jest to stara sunia u ktorej nie mozna juz wykonac zabiegu sterylizacji ze wzgledu na wiek, lub tez jest to jeszcze szczeniak...

mysle ze usatysfakcjonuje cie taka odpowiedz na twoje pytania...
pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

[B]ARKA[/B] dziękuje za linka, [B]Keleris [/B]a Tobie dziękuje za wyczerpująca odpowiedź.

Z tego co przeczytałam w ustawie, mianowicie tutaj
[QUOTE]
2.1 W schronisku dla zwierząt wyodrębnia się pomieszczenia przeznaczone do:
1) wykonywania zabiegów leczniczych i chirurgicznych;
2) izolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę;
3) utrzymywania zwierząt zdrowych, w tym osobne dla samców, samic, samic z oseskami, młodych oddzielonych od matek;
(...)
[/QUOTE]

wynika, że NIEDOPUSZCZALNE jest aby psy i suki niewysterylizowane przebywały w tych samych boksach? Tym bardziej, że często zdarzają się przypadki próby krycia suk przez psy...
Tak jak napisała Kaleris, że suki wysterelizowane i psy trzyma się razem, żeby uniknąć awantur w boksach, to rozumiem, ale niewysterylizowane psy...?

A co do wydawania psów, jeżeli w schronisku panuje np. nosówka, to gdzieś właśnie na dogomanii czytałam, że podobno wtedy nie można wydawać młodego, nieszczepionego psa bez zbadania go przez lekarza weterynarii, ale nie mogę się dokopać do tego :( i nie wiem czy tak rzeczywiście jest?

Co do nosówki, to jak się doczytałam, to psy muszą być szczepione tylko przeciwko wściekliźnie, co uważam za głupote, powinny mieć komplet szczepień. Z tego co czytam, to mnóstwo psów wziętych ze schroniska pada własnie na nosówkę. Mojego psa też musieliśmy uśpić z tego powodu. I naparwdę chciałabym wziąść jeszcze jakąś mordę ze schroniska, dać jej dom i normalne życie, ale zastanowie się nad tym porządnie, bo nie chce znowu przeżywać czegoś takiego :( I wydaje mi się, że mnóstwo ludzi z tego powodu zniechęcia się do schronisk, pewnie już nigdy takiego psa nie przygarnie i jeszcze odwiedzie znajomych od takiego pomysłu. Już nie mówiąc o tych biednych psach, które się meczą strasznie i zwykle są skazane na śmierć. Mało psów schroniskowych przezywa nosówkę :(
Nie znam się zbytnio na prawie, ale może by napisać jakaś petycję, żeby te psiaki ze schroniska miały komplet szczepień?

A jeszcze chciałam się czegoś dowiedzieć co do procedury przyjmowania psa do schroniska. Nie powinno być tak, że np. znajdy powinny przechodzić 2tygodniową kwarantannę, a potem zostać zasczepione przeciwko tej wściekliźnie?

Pozdrawiam, Dominika

Link to comment
Share on other sites

W schronisku o którym mowa widziałam, jak psy -w kojcu były dwa psy i jedna suka-pogryzły suke dotkliwie. Tam suk nie sterylizuje się z założenia, a psy od przpadku do przypadku. Efekt? Kolejna szczenna suka, zaszczeniona w boksie. To wiem na pewno. Szceniak, a własciwie podrostek, o ktorym mowa był zdrowy. Zaraził sie w schronisku. Co do wydawania chorych zwierzat, to uwazam, ze jeżeli przyszły opiekun jest poinformowany o chorobie psa - już stwierdzonej- lub o mozliwosci wystapienia tej choroby, to jesli w pełni świadomy bierze takiego psa ze swiadomoscia konieczności leczenia i obowiazków oraz kosztow z tym zwiazanych, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki pies miał szansę. W schronisku szansy na wyzdrowienie nie ma. Przynajmniej w wiekszosci, bo wiem, ze w niektórych-tak.
Same przepisy nie zdziałają niczego, jeśli nie ma grupy ludzi, zorganizowanych, ktorzy będa wywierali naciski i równiczesnie pomagali spełaniac wymagania przepisów. Tutaj jest potrzebna ze strony zarzadzajacych schroniskiem : ludzkie, współczujace podejście do zwierzat, które zostały oddane pod ich opiekę, dobieranie pracowników tak, by ten własnie warunek spełniali, traktowanie swej pracy takze jak misji i przyjmowanie pomocy wszelkiej od ludzi, którzy tej pomocy chca udzielic. Chocby najmniejszej. Bez strachu, ze oto przyszedł ktos patrzec im na rece. Oczywiscie patrzenie na rece dzieje sie zawsze, bez ujecia tego w programie działania.
Ze strony osób, które chca pomagać - dużo spokoju, taktu, cierpliwosci i wytrwałosci.

Link to comment
Share on other sites

ja tak jeszcze wracajac do tej sterylizacji i kojcowania...
suki ktore sa niewysterylizowane sa w osobnych kojcach no chyba ze zdaza sie tak ze jest kojec w ktorym sa tylko same suki, ale bardzo szybko taka sunie jest poddawana zabiegowi sterylizacji...
a co do tych psich znajd faktycznie takie psy sa poddawane kwarantanie w okresie ktorej pies jest obserwowany pod wzgledem zachowan...
na ogol psy ktore sa gdzies schwytane sa pod tzw. czasem ochronnym tzn. przez pierwsze dwa tygodnie pies jedynie jest zaprowadzany na wizyte kotrolna do weterynarza, poniewaz istnieje bardzo duze prawdopodobienstwo ze zglosi sie po niego wlasciciel, jesli jednak tego nie zrobi pies zostaje zaszczepiony trafia do kojca koedukacyjnego i tam czeka na nowych wlascicieli...
a tak nawiazujac jeszcze do wydawania psow ktore sa chore...
w naszym schronisku byla sytuacja w ktorej zglosil sie mezczyzna ktory chcial konkretnie tego jednego psa niestety u psiaka wystapilo podejzenie choroby i to chyba byla wlasnie nosowka (piesek byl u weterynarza na wizycie) i ten psiak nie zostal oddany do adopcji zostal w schronisku, na ogol gdy tylko istnieje podejzenie ze pies moze byc chory bo wystepuja u niego niepokojace objawy nie jest on oddawany do adopcji, lub uprzedza sie przyszlego wlasciciela ze istnieje ryzyko ze psiak moze byc chory lub jest w trakcie choroby i wtedy taka osoba podejmuje decyzje na wlasna odpowiedzialnosc lub kategorycznie odmawia sie jej wydania opsa...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

to ja jeszcze dopowiem na przykładzie Pabianic. Byz moze każde schronisko ma swój odrębny status i inne obowiązki. Na pewno każde nie może wydać psa nie zaszczepionego na wściekliznę!
U nas schronisko szczepi wszystkie szczeniaki oraz psy dorosłe na choroby wirusowe oraz po 14 dniach na wściekliznę. Schronisko ma obowiązek "trzymać" psy na 14 dniowej kwarantannie, w czasie której właściciel ma czas na odebranie zagubionego zwierzęcia oraz czas na wykrycie jakichkolwiek chorób u psa. Nawet jeśli pies jest oddany z książeczką zdrowia przez właściciela musi odbyć 14 dniową kwarantannę. Podczas tej kwarantanny pies powinien przebywać w osobnych boksach (co czasem jest jednak po prostu niemożliwe). Szczeniaki przebywają w osobnych boksach. Również szczeniaki "nowe" (czyli jeszcze nie szczepione) są izolowane od szczeniaków juz przebywających w schronisku.
I u nas przynajmniej schronisko nie może wydać do adopcji psa z podejrzeniem jakiejś choroby. Gdy szczeniak wykazuje objawy jakiegoś chroóbska jest trzymany na obserwacji dłużej, ew. leczony do czasu aż sytuacja sie wyklaruje. Psy dorosłe z podejrzeniem jakiejś choroby mogą byc wydane chyba tylko na własną odpoiedzialnośc adoptującego a skrajne przypadki (czyli niemożliwe do leczenia w schronie czy zagrażające życiu) są nieraz wydawane od razu, jeśli ktoś podejmuje się ich ratowania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...