Jump to content
Dogomania

Dobry gastrolog


AsiaNela

Recommended Posts

Witam!

Mam ogromną prośbę, byscie podpowiedzieli mi do kogo warto udać się z psem z chorą trzustką - chodzi mi o lekarza gastrologa, kogoś kto specjalizuje się w leczeniu trzustki ze Śląska lub Warszawy. Nasi weci niestety nie sprawdzili się :(. Moja sunia ma bardzo podwyższony poziom specyficznej lipazy i TLI i w zasadzie żadnych innych objawów chorej trzustki. To co skłoniło nas do generalnego przeglądu, w tym badań pod kątem trzustki były nocne napady czegoś co przypominało czkawkę lub odruchy wymiotne - sunia jednak nie wymiotowała, a w dzień super samopoczucie, apetyt doskonały, kupki zdrowe. Jednak wyniki są znacząco podniesione, więc chcę dowiedzieć się - co się dzieje, a weci w Bielsku jedyne co doradzili to zmianę karmy :(

Pozdrawiam!
Asia I Nela

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AsiaNela']Witam!

Mam ogromną prośbę, byscie podpowiedzieli mi do kogo warto udać się z psem z chorą trzustką - chodzi mi o lekarza gastrologa, kogoś kto specjalizuje się w leczeniu trzustki ze Śląska lub Warszawy. Weci w Bielsku, gdzie mieszkamy niestety nie sprawdzili się :(. Moja sunia ma bardzo podwyższony poziom specyficznej lipazy i TLI i w zasadzie żadnych innych objawów chorej trzustki. To co skłoniło nas do generalnego przeglądu, w tym badań pod kątem trzustki były nocne napady czegoś co przypominało czkawkę lub odruchy wymiotne - sunia jednak nie wymiotowała, a w dzień super samopoczucie, apetyt doskonały, kupki zdrowe. Jednak wyniki są znacząco podniesione, więc chcę dowiedzieć się - co się dzieje, a weci w Bielsku jedyne co doradzili to zmianę karmy :(

Pozdrawiam!
Asia I Nela[/QUOTE]

[FONT=Tahoma]Witaj;)[/FONT]

[FONT=Tahoma]Z tego, co piszesz wynika, że Twoja sunia ma przewlekłe zapalenie trzustki (podwyższona specyficzna lipaza - to wynik testu cPL, prawda?). Bywa tak, że przez jakiś czas ta choroba nie daje objawów - dopóki nie pojawi się w jej konsekwencji niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki albo przewlekłe zapalenie wielu narządów (oprócz trzustki, także np. wątroby i nerek). [/FONT]

[FONT=Tahoma]Mam psa z przewlekłym zapaleniem trzustki, u którego nikt tego schorzenia długo nie mógł zdiagnozować. Ostatecznie, gdy stan zapalny objął również nerki, trafiłam z psiakiem do nefrologa - dr Agnieszki Neski-Suszyńskiej (przyjmuje w lecznicy w Konstancinie pod Warszawą). I to właśnie ona zdiagnozowała przewlekłe zapalenie trzustki, ustawiła leki i dietę. Jest nefrologiem, nie gastrologiem, ale o trzustce wie więcej niż niejeden gastrolog, bo trafia do niej całkiem sporo psów z niewydolnością nerek będącą powikłaniem nigdy przez nikogo nierozpoznanego przewlekłego zapalenia trzustki... [/FONT]

[FONT=Tahoma]Być może Twoja sunia teraz faktycznie potrzebuje tylko dobrze dobranej diety (najlepiej mało tłustej). Ale warto też wiedzieć na przyszłość, jakie konkretnie robić badania kontrolne, żeby nie przegapić momentu, w którym choroba da objawy. [/FONT]

[FONT=Tahoma]Tyle mogę pomóc, jeśli chodzi o wetów. Trzymajcie się ciepło i cieszcie się, że choroba ma łagodny przebieg.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Kratka, Aziza - dziękuję za odpowiedzi :) Kratka, rzeczywiście wyniki wskazują na przewlekłe zapalenie trzustki. Nie jestem pewna czy cPL to to samo co Specyfic Pancreatic Lipase (tak mamy w wynikach z niemieckiego laboratorium, bo u nas tego testu żadne laboratorium nie robi), zapewne tak. Bardzo mało wiem o tej chorobie, gdyż w necie sporo jest o ZNT, a o przewlekłym zapaleniu, prawie nic :(. Mam wrażenie, ze weci też niewiele wiedzą :( jeden nawet stwierdził, że Nela ma ZNT! gdzie ma lipazę podniesioną, a nie obniżoną... Czy opisywałaś gdzieś przypadek swojej suni? chętnie bym poczytała - co i jak. A może po krótce napiszesz troszkę informacji, proszę. Mam nadzieję, ze uda mi sie skontaktowac z dr Neską i pokazać jej sunię i wyniki. Potrzebuję lekarza, który dobrze ją poprowadzi, bo na razie Nela wygląda na okaz zdrowia, ale wiem, że zapalenie trzustki w przyszłości może dać wiele powikłań :(
Aziza, o dr Hildebrandzie czytałam wiele dobrych opinii i też brałam go pod uwagę, niemniej jednak do Wrocka nijak nam nie po drodze, ale w razie czego, to do niego uderzymy.
Dzięki i pozdrawiam!
P.S. gdyby ktoś z Was miał jeszcze jakieś namiary to poproszę. I ewentualnie informacje o samej chorobie - przewlekłym zapaleniu trzustki - będęwdzięczna.
Asia i Nela

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AsiaNela']Kratka, Aziza - dziękuję za odpowiedzi :) Kratka, rzeczywiście wyniki wskazują na przewlekłe zapalenie trzustki. Nie jestem pewna czy cPL to to samo co Specyfic Pancreatic Lipase (tak mamy w wynikach z niemieckiego laboratorium, bo u nas tego testu żadne laboratorium nie robi), zapewne tak. Bardzo mało wiem o tej chorobie, gdyż w necie sporo jest o ZNT, a o przewlekłym zapaleniu, prawie nic :(. Mam wrażenie, ze weci też niewiele wiedzą :( jeden nawet stwierdził, że Nela ma ZNT! gdzie ma lipazę podniesioną, a nie obniżoną... Czy opisywałaś gdzieś przypadek swojej suni? chętnie bym poczytała - co i jak. A może po krótce napiszesz troszkę informacji, proszę. Mam nadzieję, ze uda mi sie skontaktowac z dr Neską i pokazać jej sunię i wyniki. Potrzebuję lekarza, który dobrze ją poprowadzi, bo na razie Nela wygląda na okaz zdrowia, ale wiem, że zapalenie trzustki w przyszłości może dać wiele powikłań :(
Aziza, o dr Hildebrandzie czytałam wiele dobrych opinii i też brałam go pod uwagę, niemniej jednak do Wrocka nijak nam nie po drodze, ale w razie czego, to do niego uderzymy.
Dzięki i pozdrawiam!
P.S. gdyby ktoś z Was miał jeszcze jakieś namiary to poproszę. I ewentualnie informacje o samej chorobie - przewlekłym zapaleniu trzustki - będęwdzięczna.
Asia i Nela[/QUOTE]

[FONT=Tahoma]Dla uściślenia - moja sunia jest zdrowa jak rydz, to pan psiak jest chory .[/FONT]

[FONT=Tahoma]A wracając do tematu - coś tam na temat przewlekłego zapalenia trzustki już pisałam, ale chyba nie za dużo, o ile pamiętam, bo rzadko ktoś o to pyta (bo i rzadko jest to diagnozowane, chociaż występuje częściej niż wielu wetów przypuszcza). Jak sama nazwa wskazuje, zapalenie trzustki występuje cały czas, choć z różnym nasileniem. Generalnie przebiega to bardzo różnie i często przez długi czas bezobjawowo. Prawie zawsze prowadzi do ZNT. Lubią pojawiać się zaostrzenia choroby (tak jest u mojego psa - cyklicznie, co 2 miesiące zdarzają się wymioty, czasem również biegunka), wtedy stan zapalny może powodować również zapalenie wątroby, nerek, śledziony, żołądka, jelit. Czasem dochodzi również do zapalenie ostrego (co jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i powoduje niewyobrażalny wręcz ból – niestety już to ćwiczyliśmy... :-(). Ale pociesz się, że nie zawsze choroba ma taki przebieg - bywa, że u psa zostaje zdiagnozowana po latach, dopiero gdy dochodzi do przewlekłej niewydolności nerek, która jest powikłaniem przewlekłego zapalenia trzustki. Niestety nie można tego cholerstwa wyleczyć, ale można minimalizować skutki. To tak w skrócie. [/FONT]

[FONT=Tahoma]Podaję Ci linki (jeden po angielsku), które są bardziej pomocne niż moja zupełnie niefachowa wiedza:evil_lol:.[/FONT]
[FONT=Tahoma][URL]http://www.pancreatitis-info.com/2009/landinge.php?gid=GS007&?a=a&assoc=Google&keyword=chronicpancreatitis[/URL][/FONT]

[FONT=Tahoma][URL]http://smycze.dlapsow.com/zapalenie-trzustki-u-psa.html[/URL][/FONT]

[FONT=Tahoma]Prześlę Ci też na priv artykuł, który kiedyś ściągnęłam z netu, ale teraz nie mogę go w sieci znaleźć.[/FONT]

[FONT=Tahoma]A tu jest coś na temat badań (różnica między PLI i cPL). Jeśli wysyłaliście materiał do Niemiec (Laboklin?), to pewnie było to PLI (mniej dokładne), bo cPL robi tylko Idexx. Ale jeśli ten parametr był podwyższony, to raczej przewlekłe zapalenie trzustki można stwierdzić (wątpliwości byłyby, gdyby np. był na górnej granicy normy, tak jak u mojego psa). [/FONT]

[FONT=Tahoma][URL]http://www.idexx.pl/animalhealth/education/vmi/1107.pdf[/URL][/FONT]

[FONT=Tahoma]To tak na szybko. Jeśli coś jeszcze znajdę we własnych zasobach, to Ci to podeślę.[/FONT]


[FONT=Tahoma]PS. Czy Twoja sunia nie jest aby sznaucerką???[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Znalazłam w sieci artykuł, który miałam Ci wysłać na priv, więc wklejam link:

[URL]http://docs7.chomikuj.pl/378911683,0,1,Przewlekle-zapalenie-trzustki-u-psow.pdf[/URL]

[FONT=Tahoma]Jeden z autorów - dr Marciński to świetny specjalista od USG, on pierwszy zobaczył "coś konkretnego" w tym ogólnym misz-maszu, który ma w środku mój pies...[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kratka'][FONT=Tahoma]Dla uściślenia - moja sunia jest zdrowa jak rydz, to pan psiak jest chory .[/FONT]

[/FONT][/QUOTE]

Bardzo przepraszam z pomyłkę! Pisałam długiego posta, którego mi "wcięło" i drugiego pisałam już trochę na szybko i stąd pomyłka :(
Dzięki za linki! zaraz wszystko sobie odczytam! :)
A moja sunia jest hovawartką, a nie sznaucerka. Aczkolwiek jej "domowe" imię - Nela, zapewne jest tak popularne, ze nie trudno o pomyłkę :)
Postaram się o jej przypadku napisać więcej, jak znajdę chwilę.
Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

"Nowo rozwinięta próba immunologiczna spec cPL® (specyficznej
lipazy trzustkowej u psów) wykazuje czułość i swoistość na
poziomie ponad 95% w porównaniu z cPLI i można ją wykonać
JEDYNIE w laboratoriach IDEXX. Norma dla spec
cPL wynosi poniżej 200 mikrogramów/l."
To cytat z linku, który mi podałaś - Nela miała robiony właśnie ten test w laboratorium INDEXX - wynik 494 :(((

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AsiaNela']"Nowo rozwinięta próba immunologiczna spec cPL® (specyficznej
lipazy trzustkowej u psów) wykazuje czułość i swoistość na
poziomie ponad 95% w porównaniu z cPLI i można ją wykonać
JEDYNIE w laboratoriach IDEXX. Norma dla spec
cPL wynosi poniżej 200 mikrogramów/l."
To cytat z linku, który mi podałaś - Nela miała robiony właśnie ten test w laboratorium INDEXX - wynik 494 :((([/QUOTE]

[FONT=Tahoma]W sumie i to i tak Twój lokalny wet spisał się świetnie pod względem diagnostycznym - o cPL mało który lekarz słyszał (trochę zmyliło mnie to, że próbka była wysłana do Niemiec – my też wysyłaliśmy do Niemiec, ale za pośrednictwem filii w Warszawie ).[/FONT]
[FONT=Tahoma]Mój pies ma cPL na poziomie 570. Z tym że wynik powyżej normy, zarówno u mojego psa jak i Twojej suni, świadczy tylko o stwierdzeniu przewlekłego zapalenia trzustki. Nic natomiast nie mówi o tym, jak tak choroba przebiega. [/FONT]

[FONT=Tahoma]Zanim wybierzesz lekarza, może jeszcze jedna rada - zrób badanie aktywności trypsyny w kale (żeby wynik badania był wiarygodny, próbkę koopy trzeba jak najszybciej dostarczyć do laboratorium - im szybciej tym lepiej, godzina to max, ale najlepiej, żeby sunia wyprodukowała, co trzeba, dosłownie pod drzwiami laboratorium). To da odpowiedź na pytanie, czy nie ma początków ZNT. Bo chociaż kupki są fajne, to te odruchy wymiotne mają jakąś przyczynę (chociaż być może PZT jest tu tylko pośrednią przyczyną). [/FONT]

[FONT=Tahoma]Jeśli chodzi o artykuły na temat PZT - nie zwracaj uwagi na to, co piszą o przydatności diagnostycznej oznaczenia samej amylazy i lipazy. Wciąż pokutuje opinia, że te parametry są przydatne w diagnozowaniu schorzeń trzustki, a nie są... :p Mój pies miał ostre zapalenie trzustki przy idealnych w pierwszym dniu wynikach amylazy i lipazy… Więc tu bież poprawkę, na to, co czytasz. :huh:[/FONT]

[FONT=Tahoma]Pytałam, czy Twoja sunie to nie sznaucer, bo to rasa bardzo predysponowana do PZT. Sprawdź jeszcze (najlepiej w amerykańskim necie), czy rasa Twojej suni też aby nie. Ale nawet jeśli nie są to predyspozycje rasowe, to ta choroba i tak może się zdarzyć.[/FONT]

[FONT=Tahoma]Jeśli chcesz wiedzieć coś jeszcze z praktyki właściciela psiaka z PZT, to pytaj śmiało;).[/FONT]


[FONT=Tahoma]PS. Z tym „uściśleniem”, że ja mam psa, nie sunię, to był żart, tylko odpowiednia buźka mi się wkleiła...:evil_lol:[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam ponownie! :)

Właśnie wróciłyśmy od dr Neski! Kratka, dzięki za namiar na Panią dr - jest REWELACYJNA! Zarówno podejście do psa, jaki i właściciela ;) - świetne! no i wiedza... nie ma porównania! A odnośnie choroby mojej suni - została potwierdzona :( no cóż, wyniki CPL i TLI, były jednoznaczne, ale Pani dr zrobiła jeszcze b dokładne badanie USG, które też wykazało zapalenie trzustki. Na szczęście wszystkie pozostałe narządy (wątroba, nerki...) w normie :) Dowiedziałam sie wszystkiego, jak mam postępować z sunią, jak często i jakie badania powtarzać, na co zwracać uwagę. Wszystko się poukładało w jedną całość, Pani dr wyjaśniła mi o co chodzi z tymi nocnymi napadami czkawkomlaskania, co wtedy robić - naprawdę ciesze się, ze do Niej trafiłam :)

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Cieszę się, że jesteś zadowolona z wizyty i wiesz, na czym stoisz z Neli:). Ja na pierwszej wizycie z moim psem u dr Neski przeżyłam pozytywny szok po tej rzeszy wetów, których odwiedziłam wcześniej.

Możesz napisać, co konkretnie dr Neska Ci powiedziała i jakie są zalecenia w dalszym postępowaniu? No i o co chodziło z tym czkawkomlaskaniem, bo jest to objaw zupełnie mi nieznany.

Trzymajcie się ciepło;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...