Jump to content
Dogomania

czy mleko nie szkodzi?


asiuniap

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kurde, no ja wetem nie jestem, ale wielokrotnie słyszałam negatywne opinie na temat podawania psu mleka i się z nimi po prostu zgadzam. Generalnie mleko więkoszości psów nie służy, może być nie tolerowane, a że niektóre je trawią to uważam jeszcze nie powód żeby warto je było podawać.
Polemizować moim zdaniem nie warto, podobnie jak wg. mnie nie warto poelmizować z BARF-iarzami...:p

Odnośnie mleka - pozwolę sobie wstawić tu opinię pewnego weterynarza:


"Znakomita większosc psow po mleku ma biegunke, bo nie trawia one laktozy. Pies - jesli jest przyzwyczajony - bedzie trawil mleko, tzn. po pewnym czasie enzym rozkladajacy laktoze zacznie byc produkowany. Ale - jeszcze raz powtorze - pies musi byc przyzwyczajony. Krotka przerwa w podawaniu mleka znowu powoduje zaniechanie produkcji enzymu i biegunka po mleku podanym nawet uprzednio przyzwyczajoneu psu po pewnej przerwie - prawie pewna.

Generalnie - mleko krowie najlepsze jest dla cieląt, zaś kozie - dla koźląt. Dorosłe ssaki mleka nie pijają.

Jeśli już koniecznie chcemy podawać nabiał, to znacznie lepsze są jogurty i kefiry, laktoze maja już przerobioną przez bakterie, są znacznie łatwiej strawne."


Ostatni akapit powinnam chyba na czerwono walnąć - bo to mi absolutnie wystarczy, to sedno tego co wydaje mi się słuszne przede wszystkim i od początku mojego postowania w tym temacie na tym jadę i będę nadal. Ale jak powiedziałam, co wet to i opinia inna, są i tacy co polecają nawet pedigree pala.
Jeśli ktoś uważa mleko za słuszny smakołyk, niech sobie tak uważa, jego sprawa. Dla mnie jeśli "znakomita większość" psów ma problemy z trawieniem mleka to o czymś to jednak świadczy. Wielu wetów uważa podobnie jak ten cytowany przeze mnie i ja to uważam za sensowne.
Ja myślę, że nawet fachowe wyłuszczenie "przeciw" nie przekona tych co są "za" ja myślę, że nie warto przekonywać i dlatego dalsza polemika jest bez sensu. Pozostańmy przy swoim, ja mleka psu nie zamierzam dawać, jak mi radzi cała masa fachowcó[I]w z resztą [/I]a zwolennicy niech robią po prostu po swojemu.:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delay']

Odnośnie mleka - pozwolę sobie wstawić tu opinię pewnego weterynarza:


"Znakomita większosc psow po mleku ma biegunke, bo nie trawia one laktozy. Pies - jesli jest przyzwyczajony - bedzie trawil mleko, tzn. po pewnym czasie enzym rozkladajacy laktoze zacznie byc produkowany. Ale - jeszcze raz powtorze - pies musi byc przyzwyczajony. Krotka przerwa w podawaniu mleka znowu powoduje zaniechanie produkcji enzymu i biegunka po mleku podanym nawet uprzednio przyzwyczajoneu psu po pewnej przerwie - prawie pewna.

(...) Dorosłe ssaki mleka nie pijają.

[/quote]

Przecież to samo napisałam kilka postów wyżej ;) Wynika z tego, że psu mleko nie szkodzi jeśli dostaje je stale. To, że dorosłe zwierzęta nie pijają mleka to zrozumiałe, chyba, że dostaje je od człowieka. "W naturze" matka zwierzęcia ma laktacje tylko do pewnego momentu. Potem następuje mniejsze wydzielanie mleka a następnie jego zanik- stąd niemożliwe jest, żeby zwierze w dorosłym życiu ssało matkę. Zresztą matka z reguły zachodzi w ciążę, a mając już nowe młode odpędza "stare".

Link to comment
Share on other sites

Takie opinie przekonują mnie do NIE podawania mleka i na pewno do odmiennej opinni nie przekonałoby mnie że mój pies mleko lubi i mu smakuje. Ja zwyczanie nie rozumiem po co szukać sposobu żeby to robić, skoro taki jogurt choćby jest o wiele łatwiej przyswajalny dla psa, nie wspominając już, że ma to większy sens z resztą.
To co cytowana przeze mnie wetka pisze o tym, że po przerwie w podawaniu mleka nawet pies, który trawił wcześniej mleko może mieć problemy z ponownym przetwarzaniem laktozy - to dla mnie też wystarczający powód, żeby pdarować sobie mleko. Pomijając tę opinię, to znam jeszcze kilka innych fachowych opinii twierdzących, że brak rozwolnienia nie musi świadczyć wcale o tym, że nasz pies przyswaja laktoze i wszystko jest super.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Moje psy codziennie pija mleko "prosto od krowy", nie maja biegunek ani sensacji i mimo wszystko nie uwazam podawania mleka za glupote. Zawiera bialko, witaminy, wapn, fosfor...
Dodam, ze 2 psy zaczely pic mleko w wieku doroslym i zero problemow- ale widocznie taka ich uroda.

Link to comment
Share on other sites

Ja podaję psom mleko jak chcę je łagodnie "przeczyścić". Nie samo mleko, ale np. twaróg z mlekiem. Na przykład w przypadku zatwardzenia. Jak mała Aira do nas trafiła, to przez 2 dni nie robiła kupy - u 2-mies szczeniaczka to poważny problem. Po mleczku poszło gładko :p Wet powiedział że bardzo dobrze zrobiłam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Katarzyna']Moje psy codziennie pija mleko "prosto od krowy", nie maja biegunek ani sensacji i mimo wszystko nie uwazam podawania mleka za glupote. Zawiera bialko, witaminy, wapn, fosfor...
Dodam, ze 2 psy zaczely pic mleko w wieku doroslym i zero problemow- ale widocznie taka ich uroda.[/quote]
U mnie jest podobnie tyle, że nie podaje mleka codziennie i jest to mleko z kartonu 2% rozmieszane z wodą. Również nie zauważyłam żadnych "skutków ubocznych", a moja suka mleko uwielbia ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Moje oba burki mleko uwielbiają, więc skoro nic im po mleku nie dolega nie widzę powodu, żeby go nie podawać.
Burki dostają je w niewielkiej ilości i rzadko, średnio raz, dwa razy w miesiącu, a zazwyczaj jeszcze rzadziej. Mimo, że Sabinka ma skłonnośc do biegunek - po mleku akurat nie ma sensacji. Choć teoretycznie przecież powinny wystąpić ze względu na brak ciągłości w podawaniu mleka, a więc utracenie zdolności do wytwarzania latazy przez organizm.

Co do "bezwartościowości" mleka... No, chyba nie do końca się zgodzę... Poza dostarczaniem wartościowych składników odżywczych mleko może działać łagodząco na przewód pokarmowy, zobojętniając sok żołądkowy.
Cytat z ulotki Ostoleku (kwas alendronowy):
[I]"Mogą wystąpić dolegliwości górnych odcinków przewodu pokarmowego, takie jak uczucie pieczenia, zgaga, bóle brzucha, trudności w połykaniu, które mogą być wynikiem zapalenia lub owrzodzenia błony śluzowej przełyku lub żołądka. W takich sytuacjach należy podać mleko lub środki zobojętniające sok żołądkowy oraz skontaktować się z lekarzem."[/I]
Źródło [URL="http://www.jestemchory.pl/lek.via?id=104503"]TUTAJ[/URL]

Link to comment
Share on other sites

moje psy też od czasu do czasu dostają mleko (takie od krowy) - zadowolone są co nie miara i zero sensacji. A dostają je naprawdę rzadko.
tak więc ciężko tu mówić o "przyzwyczajeniu"

z tego co zauważyłam to generalnie po przejściu na BARF mają "twardsze żołądki".

Link to comment
Share on other sites

właśnie dobrze :multi:, nie pamiętam już co to biegunka u psa ;)
a wcinają trawy, kocie/owcze/kurze... kupy, piją wodę z kałuży, itd...
od czasu do czas dostaną coś z mojego talerza ;) (np. naleśniki :lol:)

kiedyś każda zmiana jedzenia powodowała rozstrój - teraz spokój :multi:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[FONT=Arial]Witam ,[/FONT]
[FONT=Arial]Jestem nowy na forum , pozdrawiam wszyskich użytkowników , [/FONT]
[FONT=Arial]Mam psa , a konkretnie suczkę ( 5 miesięcy skończyła).[/FONT]
[FONT=Arial]W diecie stosuję kefir , czasami ser biały chudy , albo półtłusty, dawałem też jogurt naturalny , ale przeszedłem na kefir.[/FONT]
[FONT=Arial]Tyle jeżeli chodzi o nabiał.[/FONT]
[FONT=Arial]Kiedyś wet. powiedział mi że psu nie powinno się podawać mleka , sera ,kefiru itp. , nie posłuchałem , pies żyje ma się dobrze , kefir pije ze smakiem , nie zmuszam go .[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Była mowa , że pies czegoś tam nie przyswaja , że nie powinien dostawać mleka :niewiem:, pamiętam , że kiedyś biorąc owczarka niemieckiego z hodowli , też dostałem instrukcję , że tylko kozie mleko , ale wtedy nie dawałem wogóle.
Teraz daję kefir, jajka też czasami ( całe) , na początku dawałem tylko żółtko , ale uznałem że jak by mój pies znalazł jajko np. na spacerze , to pewnie nie tracił by czasu na oddzielanie białka od żółtka .
Nie zmuszam psa do picia kefiru , czy jedzenia całego jajka , zjada bo chce i jest ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

witam,

wlasnie zglebiam pierwsza z serii ksiazek Iana Billinghurst'a - Give Your Dog a Bone, wiec w skrocie opisze co autor mowi o mleku:
- mleko krowie mozna podawac, ale w ograniczonych ilosciach i tylko swieze (prosto od krowy)
- mleka pasteryzowanego (czyli tego co mozemy kupic w sklepie) NIE PODAWAC
a tlumaczy to tym, ze psy nie trawia laktozy. jednak w mleku prosto od krowy znajduja sie pewne enzymy (ktore gina w procesie pasteryzacji) a ktore pomagaja je strawic
- mleko kozie mozna podawac w niewielkich ilosciach (wg niego mleko kozie zawiera jakies naturalne konserwanty, wiec nie poddawane jest procesom pasteryzacji)

a co do nabialu:
- twarog podawac!
- jagorty podawac! (ale tylko naturalne, bez cukru)
- kefiry tez jak najbardziej!
- zolte sery w niewielkich ilosciach i sporadycznie tez mozna podawac

to tyle ile wyczytalam poki co o mleku i nabiale. a tak w ogole, to polecam ksiazke, bo jest napisana prostym jezykiem i nawet ktos kto slabo jezyk zna, powinien sobie z nia poradzic ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...

Też wyczytałem, że mleka psom nie powinno się podawać ze względu na laktozę. Mój 2 miesięczny szczeniak urodził się na wsi i jego kondycja jest okropna. Dosłownie skóra na kościach, wyrwany pazur na tylnej łapie itp. Gdy byłem go odrobaczyć to weterynarz zalecił mi podawać psiakowi mleko ale nie naturalne tylko mleko dla noworodków - Bebiko 2 - by przygotować go do szczepień i poprawić ogólnie jego kondycję. Pił krowie mleko może ze dwa lub trzy razy ale nie miał żadnej biegunki. Moje poprzednie psy też pijały mleko i nie pamiętam by miały biegunkę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...