Jump to content
Dogomania

Dolegliwości zdrowotne ONka.


14ruda

Recommended Posts

[quote name='AM'][B]saJo,[/B]
Ciebie to tylko przełożyć przez kolano i..... :mad:[/quote]:cool3: :mad: :mad: saJo-masz juz dwa bejsbole...jeden moj a drugi AM.czy ty moglabys sie dowiedziec jak z wynikami skarrrbie:roll: bo mnie to wykonczy nerwowo i bedziesz miala spoooore obciazenie na sumieniu:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[quote name='muminka']to rzeczywiście miłe wiadomości.

a teraz głupio spytam - co to zw?[/QUOTE]

:lol: Ha ha! miło mi (wiem, że się powtarzam), że nie tylko ja zadaję takie pytania. Można by to ująć następująco "idzimy łeb w łeb" z przesunięciem czasowym około miesiąca.
zw - zuchtwert (niem.); Breed Value Assessment (ang.)
To rodzaj podejścia opisującego w jakim stopniu dziedziczne są pewne cechy zwierzęcia przekazywane potomkom. Dziedziczność (wzmacniająca lub osłabiająca te cechy) jest określana mianem waloru lub wartości (cenności) rasy i wyrażana jest w formie liczbowej. Zwierzę przekazujące potomstwu "średnią" wartość (czyli ani pogarszającą rasę ani polepszającą) ma wartość 100. Zwierzęta dostają poniżej 100, jeśli ich zdolność przekazywania wad jest niska lub znikoma (np. właśnie HD -dysplazja stawów biodrowych- prawdopodobieństwo przekazywania wady potomstwu). I odwrotnie, zwierzęta przekazujące potomstwu wadę dostają powyżej 100 punktów. Dzięki temu systemowi hodowca nie tylko koncentruje się na tym, czy konkretny pies jest wolny od dysplazji; w przyszłości będzie mógł spodziewać się zmniejszonego ryzyka HD.
Ale generalnie to nie wszystko, bo psa ocenia się punktowo pod różnym kątem (na przykład liczba punktów otrzymana przez psa na tropieniu mówi nam o tym, czy pies jest dobry użytkowo, czy nie, ocenie podlegają długości kości, czy wysokość ramienia, punkty przyznawane sa za maść itp.) - genotyp, osiągnięcia. W jakiś skomplikowany (dla mnie) sposób to wszystko razem podlega pod wyliczenie zuchtwertu i na tej podstawie jest ocena końcowa.
Ufff. To tak mniej więcej :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

wyliczenie zuchtwertu czyli wspolczynnika oddziedziczalnosci dysplazji dla mnei jest czarna magia i wole o tym nie myslec.:cool3: :evil_lol: .
a tak na serio-zw jest jedna z podstaw doboru hodowlanego.nie mam pojecia jak mozna ryzykowac nie znajac zw psow i kryc:shake: .patrze na prace psa[wyszkolenie i jak pracuje ],zw[razem z hd i ed bezwzglednie musi byc przeciez],pochodzenie i wyglad.na koncu przypominam sobie o wystawach:evil_lol: ale przeca jest korung nie?:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

AM - trzymam kciuki :glaszcze:

mimoza, ayshe - dziękuję za wyjaśnienie. jaki ze mnie beton :wallbash:!. kiedyś nawet czytałam ale jakoś nie zajarzyłam.

ale kto pyta nie błądzi, nie :cool3: ? a przynajmniej tak sobie powtarzam...:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja dopiero raczkuje jesli chodzi o hodowle, hmm jesli bd chciała zrobic ZW to gdzie ja mam sie z tym zgłosic?? Albo HD-SV to tylko w niemczech moge? i jak wyglada sprawa wyszkolenia, chciałabym aby moj pies miał niemieckie to musze szkolic psa bezsposrednio w niemczech, tzn chodzi mi o metody i regulaminy, bo pojechaczdac tam to dałabym rade ale nie wiem jak z nauką czy rożni sie bardzo od naszej ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...