Jump to content
Dogomania

Schronisko w Swarzędzu.


Recommended Posts

Może chociaż został słomiany zapał ZG TOZ?
Jak co roku, po styczniu nadszedł luty.
Pani Stenia już po wyroku.
Samozwańczy trybun ludu, populista, Pan Jurek2050 (cokolwiek znaczy ta liczba w nicku), odszedł jak niepyszny. Już mu nie staje argumentów do obrony.

A żyć trzeba i do życia psom, na dziś, najbardziej potrzebna jest słoma.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='farabutto']Może chociaż został słomiany zapał ZG TOZ?
Jak co roku, po styczniu nadszedł luty.
Pani Stenia już po wyroku.
Samozwańczy trybun ludu, populista, Pan Jurek2050 (cokolwiek znaczy ta liczba w nicku), odszedł jak niepyszny. Już mu nie staje argumentów do obrony.

A żyć trzeba i do życia psom, na dziś, najbardziej potrzebna jest słoma.[/QUOTE]
Pewnie to oznacza,ze jak tak dalej będzie szło jak teraz to nic na lepsze się nie zmieni do 2050 roku!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dosia.wil']Stara śpiewka...
Nie ten winny, kto dręczy zwierzęta, ale ten, kto odważył się coś wreszcie z tym zrobić. Ten wstrętny powiatowy, ta wstrętna GoniaP i inne podobne indywidua dybiące na dobre imię staruszki!
Bo przecież co się stanie z biednymi zwierzątkami, gdy zabraknie takiej dobrodziejki?
Bo przecież psy stracą schronisko. I gdzie się teraz podzieją?

Daj sobie spokój. To już zgrana płyta. Zgrana przez inne dobrodziejki, które posługując się podobnym szantażem emocjonalnym przez lata królowały w takich przybytkach jak Swarzędz, Celestynów, Korabiewice, Boguszyce i wiele innych.[/QUOTE]

W tym względzie sąd moim na razie jakby uwzględnił okoliczność w wyroku, orzekając go w zawiasach. Jednakże, też na co ja zwracam uwagę, że lepiej byłoby sprawę wnieść w 2007 (do 2009) roku, niż dopiero w 2011 roku, gdzie w 2010 p. Stenia bardzo wiele spraw w tej akurat materii wyprostowała. Nie znamy uzasadnienia i dokładnie ustalenia, w którym momencie była to jej osobista wina, a ile również innych osób. Z artykułów prasowych można wysnuć, jakby to ona bezpośrednio nie udzielała pomocy. Z tego nie była znana i raczej nie przekonuje. Może jak się więcej Dowiemy, to może zmienię opinię. Postawa też Inspekcji Weterynaryjnej moim zdaniem, tu jest dla mnie niejednoznaczna. Więcej jak otrzymam stosowne informacje. Jurek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='farabutto']Może chociaż został słomiany zapał ZG TOZ?
Jak co roku, po styczniu nadszedł luty.
Pani Stenia już po wyroku.
Samozwańczy trybun ludu, populista, Pan Jurek2050 (cokolwiek znaczy ta liczba w nicku), odszedł jak niepyszny. Już mu nie staje argumentów do obrony.

A żyć trzeba i do życia psom, na dziś, najbardziej potrzebna jest słoma.[/QUOTE]

Trybun ludu już kilka razy pisał, że nie przegląda stale tego forum i jeśli Ktoś coś do niego ma to najlepiej, aby pisać równolegle do niego bezpośrednio na priv, podaję adres: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL] . Nick [B]jurek2050[/B] dlatego, że ogłosiłem hasło "Europa od 2050 roku bez używania zwierząt". Nadto jak na razie nie ma co wiele pisać. W sprawie p. Steni nie ukazało się uzasadnienie wyroku, które jeśli już najbardziej by w tej sprawie coś ukazało. Napisałem też w innym wątku, że dopiero w 2011 roku, skierowano wniosek o ukaranie, a sprawa dotyczy 2007 do 2009, kiedy w 2010 roku p. Stenia wiele sprawa z tym związanych uregulowała. Też okoliczności każdej ze spraw. Zdjęcia świadczą o tragizmie, ale to jeszcze może był mało do kreowania wyroków. Nie wiem czy p. Stenia w I rozprawie uczestniczyła i się ustosunkowała do wniosku. Wyrok nie jest prawomocny i jeśli p. Stenia się odwoła, to po uprawomocnieniu najlepiej już będzie poczekać z ostatecznym osądzeniem. Ps. jeśli na poprzednie jakieś posty jeszcze nie odpowiedziałem, to proszę choćby linki mi podesłać. Po prawej stroni każdy post ma swój indywidualny adres.

Pozdrawiam, Jurek

Edited by Jurek2050
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jurek2050'] Nadto jak na razie w sprawie p. Steni nie ukazało się uzasadnienie wyroku, które jeśli już najbardziej by w tej sprawie coś ukazało.[/QUOTE] I nie bedzie uzasadnienia jesli jedna ze stron nie wystapi z wnioskiem do sadu o jego uzasadnienie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']I nie bedzie uzasadnienia jesli jedna ze stron nie wystapi z wnioskiem do sadu o jego uzasadnienie.[/QUOTE]

Oczywiście. Mogę tylko dodać, że o wyroku p. Stenia wie oraz że musi na czas działać. Jednak domniemam, że warunki bytowe się nie poprawiły. Ludzie widzą domek, to sądzą, że tam się dobrze wiedzie. Pytanie jeśli byli w stanie podjechać i obaczyć dom, czy przy okazji zabrali coś, aby Jej i zwierzakom trochę poprawić? Jurek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kleopatra']A czy mógłby Pan dokładniej podać co to za osoby inne ponoszą winę za niechlujstwo w schronisku?Czyżby niektore osoby przychodziły i donosiły brudy do kojców,czy dorzucały coś do jedzenia psów,ze tak cuchnęło?[/QUOTE]

W tym schronisku byli zatrudnieni pielęgniarze, lekarz weterynarii i co robiły te osoby widząc ponoć taki syf? Gdzie ich wrażliwość? Mieli wiele możliwości inwencji.

I, te osoby przede wszystkim na co dzień winni dbać. Przecież też za to otrzymywali kasę!!!!! Nadto też nie wiem na ile członkowie Zarządu w Poznaniu lekceważyli info na ten temat i czy pomagali w ich rozwiązaniu.Wina pewnie też gdzieś na linii właściwego nadzoru przez naczelne władze TOZ.

Nie znam wszystkich okoliczności spraw i tylko mogę przypuszczać, że coś jest na rzeczy co się tu podaje. Każda sprawa wymaga wnikliwego zbadania i możliwości ustosunkowania się m.in. p. Steni. Jeśli tego brakuje wyrokowanie nie jest pełne.

Smród (zwłaszcza w ciepłych dniach) to jest problem nie tylko schroniska w Swarzędzu. Smrodem i brakiem od lat skierowania przez Ministerstwo Środowiska [URL="http://www.mos.gov.pl/artykul/3960_konsultacje_spoleczne/14864_projekt_zalozen_do_projektu_ustawy_wysylany_do_konsultacji_spolecznych.html"]projektu ustawy o uciążliwości zapachowej[/URL] zajmowałem się przy wielkich fermach trzody chlewnej, gdyż to jest kwestia braku miary przy wyrokowaniu w sprawach procesowych. Smród jako taki nie jest w naszym prawie jeszcze uznany z punktu orzecznictwa prawa karnego. Można najwyżej na podstawie miary stężenia poszczególnych gazów toksycznych. [B]Wystarczy spytać, czy inspekcja sanitarna przeprowadziła badania smrodu ulatniającego się ze schroniska w Swarzędzu. [/B]Dlatego też problematyczne jest podanie odległości schronisk od najbliższych zabudowań mieszkalnych, nie wiadomo na jakiej podstawie legislator określił te 250 m?

Możliwe, że p. Stenia ponosi winę w dbałości o różne sprawy. Miała nie tylko Schronisko w nadzorze. Oddziały i koła TOZ, interwencje, wernisaże, szkolenia nie mówiąc o swoim warsztacie samochodowym. Przy czym
widziano głównie tylko p. Stenię. Pewnie obawiała się zagrożeń ze strony innych osób chcących pomagać i wolała na wszelki wypadek narazić się m.in. tym osobom, niż zaakceptować. Stało się to pewnie jej zasadą działania. Jednak jak wcześniej pisałem, też są różni wolontariusze i darczyńcy. Te osoby też sobie nie pozwalają powiedzieć, że inną ma się koncepcję prowadzenia spraw.

Wiele razy Ją namawiałem, aby jako prezes organizowała, w ślad podobnych z lat 80-tych, spotkania czwartkowe z członkami i sympatykami zwierząt. Organizowała tylko wernisaże, szkolenia i wg niej to wystarczało. Było to bardzo dużo, ale moim zdaniem aby zintegrować samych członków trochę mało. Są różne koncepcje bycia prezesem. :( Pewnie obawiała się jakieś konkurencji. O, nadzorze innych władz TOZ pisałem na początku.

Pozdrawiam,
Jurek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jurek2050']W tym schronisku byli zatrudnieni pielęgniarze, lekarz weterynarii i co robiły te osoby widząc ponoć taki syf? Gdzie ich wrażliwość? Mieli wiele możliwości inwencji.

I, te osoby przede wszystkim na co dzień winni dbać. Przecież też za to otrzymywali kasę!!!!! Nadto też nie wiem na ile członkowie Zarządu w Poznaniu lekceważyli info na ten temat i czy pomagali w ich rozwiązaniu.Wina pewnie też gdzieś na linii właściwego nadzoru przez naczelne władze TOZ.

Nie znam wszystkich okoliczności spraw i tylko mogę przypuszczać, że coś jest na rzeczy co się tu podaje. Każda sprawa wymaga wnikliwego zbadania i możliwości ustosunkowania się m.in. p. Steni. Jeśli tego brakuje wyrokowanie nie jest pełne.

Smród (zwłaszcza w ciepłych dniach) to jest problem nie tylko schroniska w Swarzędzu. Smrodem i brakiem od lat skierowania przez Ministerstwo Środowiska [URL="http://www.mos.gov.pl/artykul/3960_konsultacje_spoleczne/14864_projekt_zalozen_do_projektu_ustawy_wysylany_do_konsultacji_spolecznych.html"]projektu ustawy o uciążliwości zapachowej[/URL] zajmowałem się przy wielkich fermach trzody chlewnej, gdyż to jest kwestia braku miary przy wyrokowaniu w sprawach procesowych. Smród jako taki nie jest w naszym prawie jeszcze uznany z punktu orzecznictwa prawa karnego. Można najwyżej na podstawie miary stężenia poszczególnych gazów toksycznych. [B]Wystarczy spytać, czy inspekcja sanitarna przeprowadziła badania smrodu ulatniającego się ze schroniska w Swarzędzu. [/B]Dlatego też problematyczne jest podanie odległości schronisk od najbliższych zabudowań mieszkalnych, nie wiadomo na jakiej podstawie legislator określił te 250 m?

Możliwe, że p. Stenia ponosi winę w dbałości o różne sprawy. Miała nie tylko Schronisko w nadzorze. Oddziały i koła TOZ, interwencje, wernisaże, szkolenia nie mówiąc o swoim warsztacie samochodowym. Przy czym
widziano głównie tylko p. Stenię. Pewnie obawiała się zagrożeń ze strony innych osób chcących pomagać i wolała na wszelki wypadek narazić się m.in. tym osobom, niż zaakceptować. Stało się to pewnie jej zasadą działania. Jednak jak wcześniej pisałem, też są różni wolontariusze i darczyńcy. Te osoby też sobie nie pozwalają powiedzieć, że inną ma się koncepcję prowadzenia spraw.

Wiele razy Ją namawiałem, aby jako prezes organizowała, w ślad podobnych z lat 80-tych, spotkania czwartkowe z członkami i sympatykami zwierząt. Organizowała tylko wernisaże, szkolenia i wg niej to wystarczało. Było to bardzo dużo, ale moim zdaniem aby zintegrować samych członków trochę mało. Są różne koncepcje bycia prezesem. :( Pewnie obawiała się jakieś konkurencji. O, nadzorze innych władz TOZ pisałem na początku.

Pozdrawiam,
Jurek[/QUOTE]

Co do załogi i nadzoru ma Pan calkowitą rację.Na nich też spoczywała odpowiedzialność za stan schroniska.
Oczywiście szef powinien stawiać wymagania.
Co do smrodu absolutnie się nie zgadzam,że psy samoistnie śmierdzą i dlatego są te przepisowe metry jak przy trzodzie chlewnej.W przypadku psow wystarczy wymienić im co jakiś czas słomę w budach i codziennie sprzątać
i po prostu smrodu nie ma,Panie Jurku.
A czy miała warsztat czy nie to nas nie obchodzi.jeżeli było to za dużo na nią to trzeba było zaangażować kogo innego,
a p Stenia mogłaby sie spokojnie zając warsztatem.

Link to comment
Share on other sites

Psy tylko maja brzydki zapach jak sa zaniedbane ,musza czy chca czy nie chca na zgnilej slomie lezec,kiedy nie jest systematycznie usuwana . Psy przeciez wnosza na lapkach do bud nie posprztane odchody zmieszane z moczem ,kiedy boksy sa nie sprzatane ,myte.Czy to beda psy schroniskowe czy domowe ,o ktore opiekun nie dba,psy beda smierdzilay, nie mowic o pomieszczeniach czy terenie na ktorym psy przebywaja. czesto jestem w schroniskach w ktorych wrze praca jak w ulu ,to nie stwierdzilam, zeby bylo brudno psy byly zyniedbane czy brzydko pachnalay.Zalezy tylko jakich pracownikow zarudnia kierownictwo schroniska.A tak na marginesie kierownik powinien codziennie przychodzic do schroniska ,i kontrolowac stan prac porzadkowych,no i czasami musi tez zakasac rekawy i pmoc.Niestety nigdy nie widzialam przez ladnych kilka lat ,zeby kierowniczka zajmowala sie sprzataniem czy prawidlowym zarzadzaniem pracownikami w kwesti czystosci ,czy prawidlowej pielegnacji zwierzat na terenie schroniska.

Edited by xxxx52
Link to comment
Share on other sites

[FONT=Century Gothic][SIZE=3][quote name='BBB123']
...
Co do smrodu absolutnie się nie zgadzam,że psy samoistnie śmierdzą i dlatego są te przepisowe metry jak przy trzodzie chlewnej.W przypadku psow wystarczy wymienić im co jakiś czas słomę w budach i codziennie sprzątać
i po prostu smrodu nie ma,Panie Jurku.
...
[/QUOTE]

[B]Tylko gdzie ja pisałem o smrodzie ZWIERZĄT?[/B]

Pisałem o braku ustawy i wymogu sprawdzania skali smrodu. Smród na przykład z hodowli trzody chlewnej pochodzi od leżakowanej pod podłogą z otworami gnojowicy. Leżakować musi kilka miesięcy. Jednak nikt nie napisał, że gnojowicę winno się gromadzić poza chlewnią. Stamtąd wyzwala się ca 140 bardzo toksycznych gazów, które oczywiście również śmierdzą. Przeważnie to dotyczy tzw. wielkich ferm, zwanych też przemysłowymi. [/SIZE][/FONT][SIZE=3] [/SIZE][FONT=Century Gothic][SIZE=3]


[quote name='BBB123'][/SIZE][/FONT][SIZE=3] [/SIZE][FONT=Century Gothic][SIZE=3]
A czy miała warsztat czy nie to nas nie obchodzi.jeżeli było to za dużo na nią to trzeba było zaangażować kogo innego,
a p Stenia mogłaby sie spokojnie zając warsztatem.[/QUOTE]

Oczywiście. Jednak łatwo się pisze, gorzej w praktyce takie sytuacje wychodzą. Gdyby było idealnie nie potrzebne by było prawo, policja i nawet rząd. Nie bez kozery pisze się na przykład, że Polacy to trudny naród.[/SIZE][/FONT][SIZE=3] [/SIZE][FONT=Century Gothic][SIZE=3]Na to bardziej chciałbym zwrócić uwagę.

Sprawa p. Steni okazuje się tylko jednym z wielu bardzo podobnych przypadków, jak[/SIZE][/FONT][FONT=Century Gothic][SIZE=3] z Lewina, Korabiewic, Boguszyc, Celestynowa, Nowej Ligoty, Orzechowców, Dąbrówki, Buszkowic, Krzyczek, Wojtyszek, Białogardu. (z otrzymanej wiadomości na innym forum)? Ponoć ich jest znacznie więcej!!!!![/SIZE][/FONT] [FONT=Century Gothic][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Century Gothic][SIZE=3]Ja, sobie zadaje inne pytanie dlaczego pomimo wiedzy znacznej ilości osób, ponoć wrażliwych, nie umie się tego, choćby na przykładzie p. Steni, załatwić w bardziej cywilizowany sposób?

Jurek




[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']
Niestety nigdy nie widzialam przez ladnych kilka lat ,zeby kierowniczka zajmowala sie sprzataniem czy prawidlowym zarzadzaniem pracownikami w kwesti czystosci ,czy prawidlowej pielegnacji zwierzat na terenie schroniska.[/QUOTE]

Czy zwracanie uwagi pracownikom, przy osobach postronnych, to jest najwłaściwsze podejście?

Przy mnie też p. Stenia nie zwracała bezpośrednio uwagi pracownikom. Raz byłem świadkiem, prosiła, abym poczekał i na osobności poszła rozmawiać, w sprawie nieposprzątanych boksów. Również kilka razy przez telefon mi już o sytuacjach drażliwych opowiadała i w tym, że zwracała uwagę. W okolicznościach, kiedy mnie się uznaje jako trybuna obrony p. Steni, to moje info pewnie zostanie zinterpretowane, jako zmyślone. (:
Też jak ją znam, nie lubiła bawić się w biurokrację i pisać upomnienia. Również jeśli to były sprawy z przed 2010, kiedy potem znacznie się poprawiło.

Jurek

Link to comment
Share on other sites

"Sąd stwierdził w środę, że Stefania Kozłowska, była szefowa schroniska w Swarzędzu dopuściła się licznych uchybień w opiece nad zwierzętami. Została ona skazana na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, otrzymała zakaz pracy ze zwierzętami, a także musi wpłacić 500 złotych nawiązki na konto Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals". Wyrok nie jest prawomocny."

Dupa nie sukces, 500 zl to ja miesięcznie w własnej woli daje na psy

Edited by caromina
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jurek2050']W tym schronisku byli zatrudnieni pielęgniarze, lekarz weterynarii i co robiły te osoby widząc ponoć taki syf? Gdzie ich wrażliwość? Mieli wiele możliwości inwencji.

I, te osoby przede wszystkim na co dzień winni dbać. Przecież też za to otrzymywali kasę!!!!! Nadto też nie wiem na ile członkowie Zarządu w Poznaniu lekceważyli info na ten temat i czy pomagali w ich rozwiązaniu.Wina pewnie też gdzieś na linii właściwego nadzoru przez naczelne władze TOZ. [/quote]
Może oni tak samo jak Pan odwiedzali to miejsce i nie zauważyli żadnych nieprawidłowości? Medycyna zna podobne przypadki postrzegania wybiórczego...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pixel']Może oni tak samo jak Pan odwiedzali to miejsce i nie zauważyli żadnych nieprawidłowości? Medycyna zna podobne przypadki postrzegania wybiórczego...[/QUOTE]

Zgadza się. Bardzo to jest modne wśród głoszących para psychologię z zakresu New Age. Jeden z przykładów, o których słyszałem. Ktoś kto chce kupić zielonego mercedesa na ulicy widzi tylko takowe. Przewrotnie, też bym mógł odparować, może Ci co skarżą nie widzą innych okoliczności, bardzo usprawiedliwiających widok. Stąd potrzeba jest poznania zjawiska z różnych stron i najlepiej w najbardziej możliwy sposób. Na ocenę wpływ ma nie tylko tekst i suche zdjęcie. (Bynajmniej nie lekceważę tego co tu ukazano, w związku z tym dalej też nie rozwijam jak można manipulować w takich okolicznościach, a sposoby są przeróżne.)

Ma również widok mówiącego, tembr głosu. Sprawa jak potrafiła oszukać społeczeństwo i policję matka Madzi z Katowic. Również oskarżający może podobne metody stosować, gdyż oskarża w imieniu poszkodowanych, nie mówiących. Jak idę do sklepu sobie coś kupić nie ma problemu. Jak jednak już komuś innemu, mi bliskiemu , to sprzedawcy najlepiej by mnie wyrzucili. Walcząc o kogoś stajemy się bardziej impulsywni i nie zawsze widzi się lub nie stara nawet słuchać tłumaczącego. Proszę obaczyć, że osoby zajmujące się interwencjami tego typu, styka się przede wszystkim z tzw. marginesem społecznym. Czy ten kontakt nie pozostaje bez śladu w psychice? Myślę, że nie, co się przekłada na stosunku do siebie.

Co mogę powiedzieć na temat, tego co pod koniec 2010 roku widziałem. Było ca 60 psiaków. Boksów więcej, dlatego to już może mówić, że nie było takiego problemu z porządkiem, jak było ich 260. Pogotowie dla Zwierząt [URL]http://www.pogotowiedlazwierzat.pl/[/URL] filmowało. Znając kol. Grzegorza Bielawskiego, gdyby wtedy coś widział gorszącego, to by nie omieszkał już wtedy mocno zatrąbić, jeśli nie wierzy się, żeby to zrobił piszący. :)

Pozdrawiam, Jurek

Edited by Jurek2050
Link to comment
Share on other sites

[quote name='caromina']"Sąd stwierdził w środę, że Stefania Kozłowska, była szefowa schroniska w Swarzędzu dopuściła się licznych uchybień w opiece nad zwierzętami. Została ona skazana na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, otrzymała zakaz pracy ze zwierzętami, a także musi wpłacić 500 złotych nawiązki na konto Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals". Wyrok nie jest prawomocny."

Dupa nie sukces, 500 zl to ja miesięcznie w własnej woli daje na psy[/QUOTE]


A mnie dziwi ze Pani z wyrokiem sadowym dalej jest Czlonkiem Zarzadu Glownego TOZ w Warszawie.
A przez wiele lat byla Wiceprezesem.
Ladna laurka dla TOZ?????? Tylko gratulowac!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']A co osoba z wyrokiem moze w dalszym ciagu zasiadac na "wygodnym stolku"?co sa rowni i rowniejsi?[/QUOTE]

Uprzejmie przypominam, że wyrok nie jest prawomocny. Dopóki nie uprawomocni się należy stosować zasadę domniemania niewinności. Wyrok nie "Dura lex, sed lex"- twarde prawo ale prawo :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiktor z Warszawy']A mnie dziwi ze Pani z wyrokiem sadowym dalej jest Czlonkiem Zarzadu Glownego TOZ w Warszawie.
A przez wiele lat byla Wiceprezesem.
Ladna laurka dla TOZ?????? Tylko gratulowac!!!!![/QUOTE]


Toż mówię, ze tylko usiąść i płakać. Pyrrusowe "zwycięstwo". Zgodnie z zasadą ne bis in idem wszystko przepadło, a Kozłowska ma zarzuty z głowy na resztę życia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='caromina']Toż mówię, ze tylko usiąść i płakać. Pyrrusowe "zwycięstwo". Zgodnie z zasadą ne bis in idem wszystko przepadło, a Kozłowska ma zarzuty z głowy na resztę życia.[/QUOTE]

Mam wrażenie odwrotne, że mimo wszystko widać braki, w tym we właściwym i szybkim działaniu nadzoru. Też brak schronisk w okolicy. Tylko to trzeba dalej umiejętnie wykorzystać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...