Jump to content
Dogomania

Do jakiego wieku rośnie DON


Recommended Posts

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=2]Jeśli jest już taki temat to przepraszam i proszę o skierowanie do niego.[/SIZE]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Moi znajomi maja młodego DONka, psiak ma już skończone 9 miesięcy a jest mniejszy niż mój collie, mały ma 55 cm wysokości. Czy to mało jak na młodego samca owczarka, czy jeszcze podrośnie? Do ilu miesięcy rosną ONki? [/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Helvetica][SIZE=3]Proszę o odpowiedz, Ares DONek znajomych, jest pieskiem z rodowodem Polskiego Klubu Psa Rasowego. Rozwija się prawidłowo, jest odpowiednio żywiony, ma piękna budowę, ale jego niski wzrost martwi właścicieli. Do ilu miesięcy rosły wasze owczarki? Hodowca twierdzi ze jeszcze urośnie, ponieważ ONki rosną do 18 miesięcy.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

55cm?Napewno? Jeżeli faktycznie ma tyle cm w kłębie w wieku 9 m-cy ,to za dużo nie urośnie.Może jeszcze 2-3cm.
Owczarki rozwijają się do ok 2 lat,ale nie rosną.Samce rosną do ok roku , pózniej mężnieją.Okres intensywnego wzrostu już za nim.Swoją drogą,to jakoś trudno mi uwierzyć,że dobrze został zmierzony.Możesz podać po jakich jest rodzicach?

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Sama nie jestem pewna czy młody został dobrze zmierzony, mierzyli go właściciele. Z którymi rozmawiałam przez telefon. Ja nie widziałam go od prawie 2 tygodne. Kiedy ostatni raz go widziałam to był o kilka cm niszy niż mój collie, który mierzy 59 cm. Prawdopodobnie będę u nich w sobotę, to sama zmierżę Aresia. A ile powinien odpowiednio mierzyć w tym wieku, pytam ponieważ nie znam się na tej rasie, nie wiem jak się rozwija. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Niestety nie wiem po jakich jest rodzicach[FONT=Times New Roman]i i nie wiem jak brzmi jego rodowodowe imię [/FONT] pochodzi z hodowli Herbu Czarny Wilk[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Dziękuje za odpowiedz. Na pewno sama go zmierżę jak będę u nich, oraz wstawie zdjęcie, w tej chwili takiego zdjęcia nie mam. Z tego co mówili państwo pieska, to jest on niszy od dorosłej suki swojej rasy.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mój "synek" w typie DONka mierzy aktualnie 60 cm w kłębie, ma 2 lata. Rósł aż do osiągnięcia wieku 1, 5 roku. Ten psiak jest już dość duży, więc wiele na pewno nie urośnie, ale możliwe, że kilka centymetrów mu przybędzie. Na to nie ma okreslonej reguły. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mój w wieku 9 miesięcy miał 62 cm. W tej chwili jako 14 miesięczny kawaler mierzy 65 cm w kłębie. Parę cm może złapać jeszcze, więc spokojnie. To jest jednak duża rasa i tak jak pisali poprzednicy, rozwój trwa ok 2 lat. Intensywny wzrost co prawda powinien już się skończyć, ale nie zmienia to faktu że zwierzaki też są jak, np. ludzie - rozwijają się w różnym tempie :)
Żeby nie było wątpliwości - olbrzymem to on już nie będzie :P

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Dziękuje za odpowiedzi.[/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Ares na dzień dzisiejszy ma prawie 61 cm, licząc sobie 11 miesięcy. Może jeszcze urosnąć odrobinkę, czy raczej to już niemożliwe? Wiem ze ogromny nie będzie, choć jego rodzice sa duże, ojciec ma 66cm.[/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Z tym że 60 cm to 'i tak duży' to bym nie przesadzał. Jeśli suka to tak, duża... natomiast pies przy 60cm mieści się w dolnej granicy wzorca FCI. Generalnie jeśli jest pomiędzy 60-65 to wszystko jest OK.
Jeśli chodzi o przerośnięte ONy to niestety ale brak oficjalnego uznania długowłosych za pełnoprawną rasę, zaskutkował tym iż 'hodowcy' nie musieli się trzymać tak ściśle wzorców. A wiadomo że na prostym człowieku zrobi wielkie wrażenie 70 cm długowłosy ON. Cóż skutkuje to nadmiernym obciążeniem układu krążenia i znacząco zwiększonym ryzykiem chorób układu ruchu. Przerośnięcie = duże ryzyko chorób i krótsze życie.
Anyway wyrażenie 'mutanty' zostało użyte z premedytacją, z pełnym negatywnym wydźwiękiem jakie za sobą niesie. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zenobiusz']Z tym że 60 cm to 'i tak duży' to bym nie przesadzał. Jeśli suka to tak, duża... natomiast pies przy 60cm mieści się w dolnej granicy wzorca FCI. Generalnie jeśli jest pomiędzy 60-65 to wszystko jest OK.
Jeśli chodzi o przerośnięte ONy to niestety ale brak oficjalnego uznania długowłosych za pełnoprawną rasę, zaskutkował tym iż 'hodowcy' nie musieli się trzymać tak ściśle wzorców. A wiadomo że na prostym człowieku zrobi wielkie wrażenie 70 cm długowłosy ON. Cóż skutkuje to nadmiernym obciążeniem układu krążenia i znacząco zwiększonym ryzykiem chorób układu ruchu. Przerośnięcie = duże ryzyko chorób i krótsze życie.
Anyway wyrażenie 'mutanty' zostało użyte z premedytacją, z pełnym negatywnym wydźwiękiem jakie za sobą niesie. :)[/QUOTE]




Żadnego negatywnego wydzwięku jak to okresliłaś ze sobą nie niosą. Wzrost onka nie wpływa na układ krązenia czy też ruchu.
To mit niczym nie poparty, po za tym,że owczarek niemiecki jako rasa ma poprostu skłonności do okreslonych chorób.
W każdej rasie występują okreslone choroby,ale problem z ruchem w takim samym stopniu będzie miał predysponowany jamnik,buldog czy pekińczyk.
Wilki osiągają wzrost do 90cm w kłębie,wagę do 80kg i nie maja problemu z poruszaniem się.
Nierzadko w poszukiwaniu zwierzyny potrafią przebiec ponad 100km.
Wzorce to jedno ,a zdrowie drugie.
Często niestety są powodem cierpień zwierząt...ale to już inny temat.

Link to comment
Share on other sites

agasc - weterynarzem nie jestem, a jedynie opieram się na literaturze przedmiotu i opiniach ludzi którzy mają jakieś pojęcie, przynajmniej w moim mniemaniu. Co do braku wpływu na układ krążenia czy też kostny, to sorry ale popatrz ile żyją choćby takie dogi i jak wpływa masa na odsetek psów z chorobami układu ruchu, wynika to tylko z predyspozycji danej rasy? :] Im większy pies tym krótsze życie, skąd to wynika? Ludzie też dorastają do 200kg :P Tylko cholera kolana i biodra idą w drzazgi. Wilków tu nie mieszaj, to tak jakby porównywać kota domowego do tygrysa, sensu nie ma.
Zgadza się wzorce często są powodem cierpień zwierząt, ale tu nie ma sensu się rozwijać na ten temat. W wielu przypadkach jednak swój sens i uzasadnienie mają.

Link to comment
Share on other sites

Zenobiusz - tygrys nie jest protoplastą kota, natomiast wilk tak.Co więcej do dnia dzisiejszego znane są mieszanki wilka i psa,więc jak najbardziej takie porównanie jest uzasadnione.
Nieprawdą jest też że:,,im większy pies,tym krótsze życie''.
Choćby Greyhundy-długosć życia 12-14 lat przy wzroście 70-76 cm.
Jużaki-śrenia dł-15lat przy wzroście ok 70cm.
Bloodhound-średnia dł-12 lat przy wzroście ok 70 cm.
Bauceron-średnia dł12lat-wzrost ok 70cm.
Buldog angielski-ok 9 lat przy wzroście35-40cm.
I nie bardzo rozumiem co ma do tego 200 kg człowiek ???
Przecież piszemy o wzroście ,a nie masie,zwłaszcza,że i yorka można zatuczyć do 8-9 kg,gdzie przy takim samym wzroście inny będzie ważył 2,6-2,8kg no i wtedy to napewno będzie miał problem z krążeniem:)
Zapominasz,że jednak wzorce mają nadrzędną rolę. Choćby kształt kufy psa jest jedną z cech długości życia.
Także opieka, oraz indywidualny tryb życia są znaczące.Nie wspominając o genetyce i cechach dziedzicznych.
Co do dogów,to wpływ na długość życia ma bardzo częste występowanie złośliwych nowotwo­rów kości (kostniakomięsaków) .Typowe schorzenie rasy...niestety:(

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...