Jump to content
Dogomania

Szamanek-za cale dobro swiata cioteczkom dziękuje.MAM DOMEK


giselle4

Recommended Posts

  • Replies 504
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Hej dziewczyny.

Mam nowe wiesci o Szamanku, ale niestety nie sa za wesole.

Szamanek nam ostatnio nieco zaniemogl.
Oo jakiegos czasu zaczal gorzej chodzic. Na szeroko rozstawionych tylnych lapkach, ktore czesto sie rozjezdzaly na boki.
Paluszki jednej z lapek byly podkurczone.
Odwiedzil wiec lekarza.
Pan doktor osluchal przy okazji i stwierdzil, ze jak na swoj wiek Szamcio ma silne serduszko i bardzo ladnie wyglada.
Co do lapek ..... jesli dobrze miu pani Marysia przekazala, to ta choroba nosi popularna nazwe " konski ogon " ( czy znacie cos takiego ? ). Szukalam w internecie ale cos nie umialo mi znalezc.

Szamanek bierze nastepujace leki ( i oczywiscie zeby potwierdzic diagnoze, musi jutro znow byc u lekarza i okaze sie, czy leki sa skuteczne ; bedzie to znaczylo, ze rzeczywiscie mamy do czynienia z ta choroba ) :

Carprodyl F 100
Vitaminum B Compositum
Ruthinoscorbin
Fosforan wapnia

Lekarz zalecil rowniez podawanie specjalistycznej karmy Royal Canin Mature Veterinary ( Szamanek dostal na razie probke ).

Nie musze mowic, ze takie leczenie + karma bedzie sporo kosztowalo.
Lekarz wyliczyl, ze ok 15 zl dziennie. To bardzo duzo.

Ja dzisiaj zamierzam skonsultowac sie z moja pania doktor i posluchac, co ona na to zaproponuje.


W kazdym razie czekamy do jutrzejszej wizyty, aby potwierdzic diagnoze ( a wiem od dzisiaj rano, ze Szamanek czuje sie lepiej, jest weselszy i lepiej schodzi po schodach ) i wtedy bedzie trzeba niestety pomyslec o pomocy dla pani Marysi.
Jak Grazynka i Edytka wiedza, pani Marysia ma wielkie serce i ogromnie kocha Szamanka, ale jest niestety rencistka.

Napisze wiec jutro, co powiedzial lekarz Szamanka i co zaproponowala moja pani doktor.

Jesli mozecie rowniez skonsultowac ta diagnoze, to byloby swietnie.

Link to comment
Share on other sites

[h=3]Czym jest zespół końskiego ogona u psów?[/h]Zespół końskiego ogona jest chorobą spowodowaną uciskiem na nerwy rdzeniowe. Czasami o chorobie mówi się „zwyrodnienie kręgosłupa owczarków niemieckich”, gdyż najczęściej spotykana jest właśnie u psów tej rasy. Oprócz nich, w grupie ryzyka znajdują się także psy dużych ras, np. dog niemiecki, bokser, rottweiler.
[h=3]Przyczyny[/h]Przyczyną choroby jest zwężenie kanału rdzeniowego między ostatnim kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową. Powoduje to ucisk na nerwy rdzeniowe, które prowadzi zapalenia, niedokrwienia i w końcu trwałego uszkodzenia włókien nerwowych.

Najczęstsze choroby, prowadzące do zwężenia kanału rdzeniowego:
– bakteryjne zapalenie kręgów,
– [URL="http://www.vetopedia.pl/article73-1-Dyskopatia.html"]dyskopatia[/URL],
– nowotwory kręgosłupa,
– zmiany zwyrodnieniowe kręgów lędźwiowych i kości krzyżowej,
– urazy (złamania, zwichnięcia),
– wrodzone wady kręgosłupa.
[h=3]Objawy[/h]Objawy pojawiają się u psów pomiędzy 3 a 7 rokiem życia. Wyjątkiem są psy z wrodzonymi wadami budowy kręgosłupa, gdyż u nich pierwsze objawy mogą wystąpić już w 8-10 miesiącu życia.

Schorzenie to jest chorobą postępującą, z upływem czasu nacisk na nerwy zwiększa się, co jest przyczyną coraz to większych uszkodzeń. Objawy choroby pojawiają się bardzo powoli, z miesiąca na miesiąc pogarszając się. U niektórych psów występują wszystkie objawy naraz, u innych – tylko część, bądź nawet tylko 1 symptom choroby.

Główne objawy zespołu końskiego ogona:

– ból w okolicy lędźwiowej,
– ból jednej lub obu tylnych kończyn,
– ból podczas podnoszenia ogona powyżej zadu,
– ból podczas wysiłku (np. skok, wstawanie),
– piszczenie, skomlenie lub wycie spowodowane bólem,
– osłabienie tylnych kończyn,
– problemy ze wstawaniem,
– problemy z chodzeniem (plątanie się nóg),
– kulawizna jednej lub obu tylnych kończyn (czasem okresowa),
– w zaawansowanym stanie: zanik mięśni, problemy z oddawaniem moczu i kału,
– całkowite porażenie (niedowład) kończyn.
[h=3]Diagnozowanie[/h]Ciężko jest zdiagnozować zespół końskiego ogona, gdyż objawy mogą występować również przy innych chorobach. Aby to zrobić, należy przeprowadzić ogólne badanie kliniczne, badanie ortopedyczne i neurologiczne. To ostatnie daje możliwość całkowitego potwierdzenia zespołu końskiego ogona. Następnie, wykonuje się zdjęcie RTG oraz [URL="http://www.vetopedia.pl/article356-1-Rezonans_magnetyczny_w_weterynarii.html"]rezonans[/URL] magnetyczny, który ukazuje dokładny wygląd rdzenia kręgowego.
[h=3]Leczenie[/h]W przypadku zespołu końskiego ogona leczenie można przeprowadzić w dwojaki sposób: nieoperacyjnie (zachowawczo) lub operacyjnie. Wybór metody zależy od objawów choroby i stopnia jej zaawansowania.

Leczenie nieoperacyjne (zachowawcze) – stosuje się je w przypadku, gdy choroba przebiega dosyć łagodnie i nie ma poważnych zaburzeń neurologicznych. Polega ono na podawaniu zwierzęciu leków przeciwbólowych i ścisłym ograniczeniu ruchu (na okres 4-6 tygodni spacery ograniczone do minimum). U psów, u których wystąpiło zapalenie kręgów, podaje się dodatkowo przez długi czas (6-8 tygodni) antybiotyki. Lekarze zalecają również wykonywanie specjalnych ćwiczeń, które wspomagają mięśnie tylnych kończyn.

Leczenie operacyjne – stosuje się je u psów, u których: choroba trwa kilka miesięcy, wystąpiły poważne zaburzenia neurologiczne, leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów bądź są ono krótkotrwałe, stan zdrowia szybko się pogarsza i pojawiają się kolejne, coraz bardziej poważne objawy. Zabieg polega na poszerzeniu kanału rdzeniowego i usunięciu ucisku na nerwy. Chirurg usuwa operacyjnie fragmenty kręgów i ewentualnie zmienione dyski. Najlepsze rezultaty uzyskuje się u psów z krótką historią choroby, gorsze – u tych z długą, jednak i u jednych i u drugich zabieg przynosi ulgę od bólu i całkowicie likwiduje nacisk na nerwy. W okresie rekonwalescencji stosuje się silne środki przeciwbólowe i rygorystycznie ogranicza aktywność ruchową psa na okres 6 tygodni.
[h=3][/h][h=3][/h][h=3][/h][h=3][/h][h=3][/h]

Link to comment
Share on other sites

Mam nowe wiesci.

Diagnoza potwierdzona na 99 %.
Glownie z powodu skutecznosci dzialania zaaplikowanych lekow ( ktore wymienilam wyzej ).
100 % pewnosci bedzie po zrobieniu zdjecia RTG, ale to pozostawilam decyzji pani Szamanka.
W zwiazku z naciskiem kregu na nerw nie dzialaja przewodziciele w prawej tylnej lapce.
Stopka Szamanka jest zwinieta w piastke i nie wraca do normalnej pozycji.

Karme Royal Canin Mature mozna sobie podarowac, poniewaz akurat ta zaproponowana to karma po prostu dla starszych psow.
Ale poniewaz Szamanek je naprawde dobre i zdrowe jedzonko, czyli makaron i gotowane mieso z kurczaka ( szyjki i porcje rosolowe ), to naprawde mu wystarczy. Trzeba bedzie jedynie uwazac zeby nie dawac mu jedzenia tlustego.
Poza tym trzeba podawac w innej postaci ( lekow ) skladniki , ktore ta karma zawiera, a ktore sa wazne.
[U]Chodzi o[/U] :
[B]GLUKOZAMINE
SIARCZAN KERATANU
SIARCZAN KERATYNINY
[/B]I te leki beda stale podawane Szamankowi.
Nie wiem, w skald jakich lekow wchodza te dwa ostatnie ( siarczany ).

[U]Jesli chodzi o leki, to juz na stale bedzie musial brac[/U]:
[B]CARPRODYL F100 [/B]( jedynie dawki beda zmieniane, zeby dostosowac do ich przyswajania i skutecznosci w dzialaniu - teraz Szaman dostaje 1,5 tabl. dziennie ) ...
[B][COLOR=#ff0000]1 tabletka ( F100 ) kosztuje 4,20 zl
[/COLOR]VITAMINA B
RUTHINOSCORBIN
FOSFORAN WAPNIA
[/B]
Carprodyl ( co powiedziala mi moja pani doktor ), moze w dlugotrwalym stosowaniu, spowodowac powstanie wrzodow.
Na to jednak jest rowniez psi lek - [B]HELICID [/B]( dziala jak ludzki Ranigast ).


[B][COLOR=#0000ff]Ja bardzo prosze o pomoc w zdobyciu jak najwiekszej ilosci, [U]tych napisanych grubym drukiem lekow[/U], bo Szamanek musi je brac.
Inaczej nie bedzie juz niedlugo chodzil.
[/COLOR][/B]Za jakis czas po podawaniu lekow, bedzie trzeba zrobic wyniki krwi na watrobe, trzustke i nerki.

Szamanek jest naprawde cudownym psiakiem i jest bardzo kochany przez swoja pania.

Zrobilam zdjecie jego lapki kilka dni temu , jeszcze przed wizyta u lekarza.
Teraz, kiedy bierze juz leki, Szamanek jest weselszy, sprawniejszy. Bez problemow juz pokonuje znow schody.
[B][URL="http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/00a32bb3662442cd.html"][IMG]http://images39.fotosik.pl/1937/00a32bb3662442cdgen.jpg[/IMG][/URL]
[/B]

Link to comment
Share on other sites

Nasz staruszek :/ Biedactwo :/
Pamiętam, że zespół końskiego ogona miał psiak z Uciechowa, ale za wiele nie wiem nt. Dobrze, że Zuzi wkleiłaś opis choroby.
Cioteczki, bazarków nie można ale możemy przecież finansowo wspierać psiaki w potrzebie. Wiem, że obecnie jest bardzo ciężko ale...wierzę, że się uda.
Napiszę do moda aby umieścił wątek Szamanka w dziale "Mają dom, ale potrzebuja pomocy".

Zuziu, którą dokładnie dostaje Szamanek tabl: [B]CARPRODYL F100/20mg czy 50mg czy 100mg?
[/B]Dobra, już wiem :) Jesli jest oznaczone F100 - to oznacza: 100mg

Znalazłam na internecie taką ofertę:
[url]http://www.tanieporownanie.pl/pielegnacja-psow/carprodyl-f-100-mg-x-10-tabletek-blister.html[/url]
2 opakowania+przesyłka wynoszą 78zł, przesyłkę przekierowałam na Zuzię.
Cioteczki, znajdę wsród Was sponsora na kolejne opakowania?
20 tabletek zakupionych przeze mnie wystarczy na niecałe 14 dni :(

Edited by fiorsteinbock
Link to comment
Share on other sites

[quote name='giselle4']cholera jasna jeszcze i to
Bastus chory na to samo
Tuptus chory
jeszcze i Szamanek
trzeba zrobic bazarek bo juz finansowo nie wyrabiam
prawie codzienie wet.
Pomoge ,pewnie ze pomoge

[B]to moj pies....[/B][/QUOTE]

I moj tez :lol:.
To jeden z najwspanialszych psiakow, jakie goscilam u siebie.

Kupilam dla Szamanka Ruthinoscorbin, witamine B i 2 opakowania lekow na stawy z glukozamina ( Artrostav po 60 kaps. ).
Dowiem sie jeszcze , co zawiera fosforan wapnia ( zapomnialam zapytac w aptece ).
Bedzie zapasik na troche.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zuziaM']I moj tez :lol:.
To jeden z najwspanialszych psiakow, jakie goscilam u siebie.

Kupilam dla Szamanka Ruthinoscorbin, witamine B i 2 opakowania lekow na stawy z glukozamina ( Artrostav po 60 kaps. ).
Dowiem sie jeszcze , co zawiera fosforan wapnia ( zapomnialam zapytac w aptece ).
Bedzie zapasik na troche.[/QUOTE]

Dziekuje Zuziu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='teresaa118']Ciociu giselle4 wyladowalam u ciebie przez przypadek. Smutna historia ze staruszkiem. Dam rowniez na lekarstwo. Podaj konto. Pomoge.[/QUOTE]

[B]ciocia Tereska przelala -100zl na Szamankowe leki
dziękuje':)
to mamy juz 180zl
i za wszystko Edytka kupi ten lek
ale dalej zebramy
bo jedno opakowamnie to-40zl z przesyłką a w opakowaniu -10 tabletek
wiec jest to bardzo kosztowny ale pomocny lek
dziekuje wszystkim ktorzy okazali serce staruszkowi i jego kochanej
choc biednej panci[/B]

Link to comment
Share on other sites

Zamowione leki jeszcze do nas nie dotarly, ale zadzwonila pani z firmy wysylkowej, bo musiala otrzymac sporo informacji o psie i lekarzu, ktory zdiagnozowal chorobe.
Podalam juz wszystko przez email i mam nadzieje, ze niedlugo lekarstwa dotra do nas.
Potem wszystkie juz razem dostarcze dla Szamanka.

Link to comment
Share on other sites

Gosiu, dostałam maila, że zamowienie zostało wysłane, na dniach pewnie dotrze do Was.
No troszke zachodu z tym zamówieniem, tzn. chcą dokladne dane przed sprzedażą leku. Mam nadzieję, że przy kolejnym zamówieniu już nie bedą tego wymagac?
Wpłyneło:
40zł od Myszki i 40zł od Giselli. Jak wpłynie 180zł, wyśle kolejne zamówienie na leki.

Dziękuję Wam Cioteczki za wsparcie Szamanka!!!

[SIZE=3][B]Rozliczenie wpłat na wsparcie leczenia Szamanka:
strona 1, post 21[/B][/SIZE]

Edited by fiorsteinbock
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...