Jump to content
Dogomania

Cleo - zepsuty źrebak jest do wyrzucenia....


Dorothy

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dziekuje bardzo :-)
nie sadzilam ze material z TVP Katowice pojdzie do teleexpresu, to prawdziwe zaskoczenie :-)
w ogole wzieli mnie z zaskoczenia zadzwonili ze jada z tvp i czy jestem w domu, bo beda za pol godziny
a my z Cleo takie nieuczesane :-D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorothy']Dziekuje bardzo :-)
nie sadzilam ze material z TVP Katowice pojdzie do teleexpresu, to prawdziwe zaskoczenie :-)
w ogole wzieli mnie z zaskoczenia zadzwonili ze jada z tvp i czy jestem w domu, bo beda za pol godziny
a my z Cleo takie nieuczesane :-D[/QUOTE]
Ale i tak wyszłyście świetnie :)
Mam nadzieję, że Was zauważą i wspomogą Cleo groszem :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Źrebie jest codziennie poddawane rehabilitacji - naświetlanie (rozgrzewanie) ściegien, masaż, rozciaganie nadgarstków, pole magnetyczne, ruch w reku po twardym podlozu stepem i klusem celem wzmacniania sciegien. Razem praca ta zajmuje sporo czasu - rehabilitujemy kazdego dnia, co dwie godziny po 15 minut.
Źrebie wlasciwie wcale nie biegalo wczesniej, aparat ruchu przednich nog jest slaby, sciegna sa nieelastyczne, , wiezadla nie trzymaja stawów. Nie mozna podjac zabiegu w takim stanie, bo jest ryzyko ze kon nie bedzie wtedy zdolny do samodzielnego ruchu w opatrunkach. Najpierw musimy maksymalnie wzmocnic nogi i wyprostowac koziniec w nadgarstkach ( podcinanie sciegien w celu jego likwidacji jest ostatecznoscia, jak powiedzial lekarz, wiele koni niestety zle znosi okres pooperacyjny, zdziera opatrunki, dosc czesto niestety zdarzaja sie komplikacje a nawet koniecznosc uspienia konia). Jednak bez tego nie mozemy prostowac pecin. Ponadto podawane sa leki wplywajace na sprawnosc sciegien w zastrzykach. Dodatkowo konik dostaje specjalne suplementy, witanminy i pasze.Zostal odrobaczony, zaszczepiony oraz jest pod stala opieka kowalska, kowal stara sie tak prowadzic podstrugiwanie kopytek by wzmocnic prostowanie nog. Wszystko to finansowane jest z cegielek, podobnie jak wizyty lekarzy i specjalistow, ktorzy jak widze maja nieco rozbiezne zdania w kwestii przebiegu dalszego leczenia. W tej chwili skierowalam jeszcze zapytanie na SGGW do lekarzy ktorzy lecza i operuja konie na Sluzewcu, ciekawa jestem ich opinii.
Uwazam ze nie ma sie co spieszyc jesli nie ma zgodnosci co do rodzaju zabiegu. To jest zabieg bardzo inwazyjny, te cienkie nóżyny juz nosza ciezar 250 kg, a bedzie on rósł nieubłaganie, i kazdy kilogram jest obciążeniem dla nich, a po jakimkolwiek cięciu i skladaniu beda one szczegolnie narazone na urazy. Nawet zwykle zapakowanie nóg w usztywniajace opatrunki to dla konia trauma, on nie rozumie (jak my) ze nie wolno biegac, ze trzeba lezec, itd. Lezacy kon w ciagu 24 godzin dostaje odlezyn wskutek ciezaru ciala spoczywajacego na skórze, wiec zbyt dlugo lezec nie moze, biegajacy kon ociera sobie pod opatrunkami skore co prowadzi do powstawania trudnogojacych sie ran. Nie mowiac o tym ze opatrunki ulegaja zniszczeniu. Zagipsowane konie czesto trzeba trzymac podwieszone na pasach w klinice, zeby uniknac bardzo powaznych problemow w procesie gojenia i rehabilitacji.
Takze powolutku dzialamy, majac na wzgledzie dobro konia :-)

Link to comment
Share on other sites

a ja w stosunku do Gliwic tez mam mieszane uczucia, kilka koni ktore znam pojechalo tam i juz nie wrocily, czasem pojechaly na nogi a zeszly w klinice na kolke...oczywiscie rachunek do zaplacenia zostal, w mnogich tysiacach, takze mam duzy dystans.
Poza tym juz taniej jest w klinice w Brnie, niz w Gliwicach. Mam tez Wroclaw jakies 260 km, wiec narazie rozwazam.
Doktora S z SGGW nie znam?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ma sie nadspodziewanie dobrze :-)
koziniec czyli ugiecie w nadgarstkach troche sie zmniejszylo, nozki robia sie coraz silniejsze, ostatnio ze zdumieniem ogladam jak małe staje na przednich nozkach tylnymi strzelając w kolege az milo i zadzierajac je ponad głowę.
To oznacza ze nogi wzmocnily się, juz sie nie trzesa jak chodzi. Jednak peciny nadal bardzo miekkie, nie podniosly sie nic.
Czekamy na decyzje lekarza kiedy bedzie mozna cos dalej.
Niestety psychika konika tez marnie sie regeneruje, nadal nie da sie czyscic bez strachu, delikatne gladzenie po grzbiecie i szyi przyjmuje, dotykanie brzucha i nog konczy sie histeria. Przywiazywanie nie ma sensu bo napad histeroo prowadzi do odsadzania sie i omal sie nie wywraca, wiec chce tego oszczedzic. Probuje trzymac na uwiazie i glaskac po brzuchu ale wybaluszone oko z blyskajacym histerycznie bialkiem swiadczy o slabej tolerancji, i w pewnym momencie zwierzatko wybucha tj zaczyna wierzgac i uciekac.
Byl kowal, w cztery osoby udalo nam sie odrobine strugnac przody, i koniec, nie chcialam doprowadzac do skrajnosci. I tak te przody okupione byly panika i koniecznoscia trzymania na sile... :-( a tylne nogi trzeba by chwycic liną i zrezygnowalam.

Duzo wody uplynie nim naprawimy to, co zepsuto tak szybko. :-(
obawiam sie tez, ze paru rzeczy moze nie udac sie naprawic....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

... tu znowu nieszczęśliwe zwierzę do uśpienia...
Boję się nawet już opisywać... więc po prostu proszę- zajrzyjcie do[B] miesięcznego oseska konika.[/B].. nie tylko cierpi ból, ale zagładza się, bo nie sięga sutka klaczy... a ostateczny wyrok- uśpić, choć nie tak trudno skutecznie wyleczyć.

[URL="http://www.dogomania.pl/threads/209489-Miesi%C4%99czny-OSESEK-KONIA-skazany-na-U%C5%9APIENIE-bo-chory%21-A-mo%C5%BCna-wyleczy%C4%87...URATUJMY%21?p=17061524#post17061524"]http://www.dogomania.pl/threads/209489-Miesi%C4%99czny-OSESEK-KONIA-skazany-na-U%C5%9APIENIE-bo-chory!-A-mo%C5%BCna-wyleczy%C4%87...URATUJMY!?p=17061524#post17061524[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...