Jump to content
Dogomania

Zaproszenie do PTK


dogomAnka

Recommended Posts

Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne - organizacja powołana do promocji kynoterapii, stworzenia zawodu i poprzez etyczne działanie Partnerów PTK nadanie mu rangi zawodu zaufania publicznego - uruchomiła oficjalną stronę. Zapraszam tych, którym kynoterapia nie jest obojętna, do pracy nad kanonem kynoterapii i kodeksem etyki kynoterapeuty, zręby których opracowane zostały przez PTK i opublikowane na stronie Towarzystwa [url]www.kynoterapia.eu[/url]

Link to comment
Share on other sites

a jak to się ma do Polskiego związku dogoterapii?

I czy jest sens tworzyćkolejną instytucję roszcząca sobie prawo do bycia wyrocznią w kwestii dogo? Mam wrażenie, że w polsce każdy che być górą (dogomAnka, to nie koniecznie personalnie do CIebie) Po prostu mam wrażenie, że zamiast stworzyć jeden, ogólnopolski standard, oparty na doświadczeniach zagranicznych i krajowycjh fundacji, kazdy che stworzyć coś swojego, lepszego.

Szkoda. Czy aż tak trudno dogadać się pomiędzy fundacjami??

(możliwe, że troudno, dopiero zaczynam w tej brnży... jednak uważam, że na dobre by wszystkim wyszła wspólpraca, zamiast konkurencji..)

Link to comment
Share on other sites

Towarzystwo powstało jako reakcja na brak realizacji przez Polski Związek Dogoterapii celów które przyświecały jego powstaniu, gdy go współtworzyłam. Wejdź na stronę Towarzystwa i zobacz co udało się już stworzyć w króciutkim czasie dla ludzi działających w kyno. Tak Towarzystwo ma się do PZD :-)
Towarzystwo realizuje to o co się dopominasz: zaprasza wszystkich do stworzenia standardów kynoterapii w Polsce. Daje punkty wyjścia: Kodeks Etyki i Kanon Kynoterapii. Zapraszamy do stworzenia wspólnego i czytelnego dla wszystkich programu. Po to zostały umieszczone na ogólnodostępnym Forum PTK - [url]www.kynoterapia.fora.pl[/url] - aby wymieniać się opiniami, dyskutować, wnosić swoje propozycje poprawek. Chciaż staraliśmy się opracować je tak aby były uniwersalne i możliwe do stosowania w każdej organizacji, coś mogło nam umknąć. Cieszę się, że czujesz chęć i konieczność współpracy. Zapraszamy wszystkich, w tym Ciebie do działania.

Link to comment
Share on other sites

[quote]dogoterapeutom - pasjonatom pracy z psem na rzecz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, bez prawnego umocowania swojej działalności i bez jednolitych standardów wyszkolenia ludzi i psów, dać możliwość przekształcenia w kynoterapeutów - fachowców, których tytuł i kwalifikacje zawodowe, zdobyte na certyfikowanych kursach, potwierdzi państwowy dokument[/quote]
Dogomanka
Powiedz mi, czy ja zle rozumiem to co czytam czy tez zle analizuje tekst.
Dla mnie powyzszy cytat ze strony PTK jest forma dyskredytacji wszystkich tych ktorzy pracuja jako dogoterapeuci. Bo oni niby pasjonaci, ale bez umocowania prawnego i wyszkolonych psow, a jak beda kynoterapeutami to juz sa fachowcami i to z uprawnieniami.

Czyli co wszystcy ci ktorzy 6,10 lat pracuja jako terapeuci, psycholodzy, rehabilitancji itp z psami po PTI i innych szkoleniach to chalturza? To sa tylko pasjonaci tylko dlatego ze mowia ze sa dogoterapeutami?
I co, jak przystapia do PTK to stana sie kynoterapeutami-fachowcami,?
Pojda na kurs w Bydgoszczy, na ten jeden jedyny ktory daje "Uprawnienia państwowe":evil_lol: :evil_lol: :megagrin: i beda jedynymi fachowcami w Polsce?

Ok, przypuscmy ze uda ci sie uprawomocnic, czyt. przekonac jakiegos "madrego pana z wladz" ze powola zawod kynoterapii. Na jakiej podstawie? Na podstawie zaswiadczen rodzicow dzieci ze to dziala?
To brzmi jak "te rece lecza", ale nie ma to wartosci ani naukowych ani poznawczych.
Moze warto by bylo przeprowadzic wspolne badania, jednolite dla wszystkich organizacji, zebrac dane, powtorzyc je za rok w tej samej grupie badanych, na kontrolnych grupach i dopiero potem wspolnie zaczac myslec nad tym jak opracowac uzasadnienie powolania zawodu. Czego uczyc na studiach, z jakich dziedzin itp. No i kto ma te dzidziny wykladac i gdzie.
Tak to znowu wchodzisz w monopol, mimo ze pomysl i idea PTK jest naprawde dobra, powiedzialbym bardzo dobra. Ale na stracie popelnilas falstart powyzszym zapisem na stronie, przez co mam watpliwosci co do prawdziwosci idei.
A szkoda bo pomysl na prawde dobry i godny wejscia w niego.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym bardzo chętnie włączyła się w tworzenie czegoś razem.

ale jak na razie sama się szkolę, i nie czuję się na siłach tworzyć nowe standardy (najpierw przyswoję sobie istniejące..)

Zastanawiam się tylko, jak to wszystko ma funkcjować.. istnieje PZD już kilka lat.. nie wnikam, co i jak szybko robią, ale chyba coś tam jednak robią. Teraz powstało PZK, które tak na prawdę waliczy o to samo, tylko pod innymi nazwiskami.
Może za 3 lata powstanie kolejne, powiedzmy, Państwowe Stowarzyszenie Dogoterapeutów (PSD), które będzie chciało osiagnąc to sammo tylko z innymi ludźmi.

Moim zdaniem trudno będzie przekonać kogokolwiek z władz państwowych o wyższosći PTK na PZD (albo odwrotnie, ew jak by dodać do tego jeszcze PSD) ... Dla kogoś nie w temacie to jest po porstu podważanie sobie autorytetu i tyle. I podejrzewam, że albo "wygrają" CI, którzy mają więcej znajomości i wpływów, albo "władza" stwioerdzi, że nie będzie się mieszać, dopóki nie dogadamy się we własnym gronie.
Nawet, jeśłi któraś z tych organizacji działa sprawniej, to na zewnątrz wyglada to chyba mało poważnie...

Link to comment
Share on other sites

Do ElGreco.

Ludzie, którzy realizując swoją pasję zgromadzili ogromną wiedzę i doświadczenie - jeśli nie mają umocowania prawnego - są tylko pasjonatami. I nie zmienia tego fakt, że nazwą się dogoterapeutami, ponieważ nie mają za sobą umocowania prawnego, nie stoją za nimi standardy wyszkolenia ludzi, ani wyszkolenia psów. Nie mamy nawet - jako społeczność - kodeksu etyki! Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. I chociaż od lat płyną apele o powołanie zawodu nic nie zostało zmienione. Dlatego powstało PTK. Po to aby zmienić sytuację jednocząc wokół wspólnego celu wszystkich, którym zależy aby ich wiedza pasjonatów została oficjalnie uznana za zawodową fachowość. Uznana przez państwowy organ, a nie przez PTK. Jeśli więc będziemy mówić w takiej sytuacji o monopolu, to tylko o monopolu Państwa. Mam nadzieję, że rozwiewa to Twoje wątpliwości i dołączysz do pracy w tym kierunku.

"..warto by było przeprowadzić wspólne badania.." Jest to niezły pomysł na stworzenie bazy metodycznej. Może zrobimy coś by nie zostało to w (licznej) sferze tylko pomysłów? Bo niestety tak bywa - nie tylko w naszym środowisku - że pomysłów mamy mnóstwo, ale z realizacją już gorzej. I daj sobie spokój z wynajdowaniem sztucznych problemów, tylko zakasaj rękawy i do pracy. Zapraszam do wspólnego działania! Jeśli jesteś tak dobry w działaniu jak w mówieniu (pisaniu) to stworzymy na forum PTK dział metodyki i zapraszam Cię do poprowadzenia go jako moderatora.

Link to comment
Share on other sites

Do Megi.

Wejdź na stronę PZD oraz na stronę Towarzystwa [url]www.kynoterapia.eu[/url] i porównaj co zostało przez nie zrobione. Jedyne standardy w PZD zostały stworzone przez Martę Czerwińską z DOGTORA i przeze mnie. I DOGTOR i WŁAŚNIETAK-i wypisały się z PZD. Reszta bez komentarza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...