Jump to content
Dogomania

jamnik i klasy wystawowe


basaga

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

basaga

Spokojnie :) Wprawdzie jesteśmy lożą szyderców, ale nie jesteśmy bezmyslni i nieczuli. Faktycznie może mogłaś inaczej zdać pytanie i nie narażać się na lekkie uszczypliwości. Stało się, jak się stało, ale to nie powód, żeby się obrażać.

Nie znamy sie na jamnikach, ale moim zdaniem (chociaż może jestm niedoinformowana), to skoro jamnik jest po mianiaturach, to JEST miniaturą. No chyba, że jest tak jak u kotów egzotycznych (jeszcze tej wiadomości nie sprawdziłam), że pers i jakiś tam inny kot daje kota egzotycznego. Dla mnie to jest mieszaniec, ale widocznie nie wszyscy tak uważają, skoro wydaje się takiemu papiery.

Reasumując. Jedna i ta sama rasa rozmnożona nie daje, albo nie powinna dawać innej rasy.

A o wątpliwościach, decyzjach i postępach melduj :)

Link to comment
Share on other sites

TO NIE bYŁO PRZEJEZYCZENIE z Twojej strony !!

Pytanie bardzo na miejscu, bo to naprawdę trudno przewidzieć i:

1. teoretycznie powinien iść tak jak w metryce pisze...

2. ponieważ jest dopuszczalne krycie między miniaturą a króliczym a w metryce piszesię wielkość wiekszego czyli miniatura w tym wypadku, to trudno powiedzieć jak to bedzie po 15-tu miesiącach życia.

3. Z powodów powyższych KLUB ustalił na ostatnim zjeździe co następuje:

a) jeśli rejestrujemy jamnika w Oddziale, to nadają numer rejestru, ale metryka czeka na decyzję właściciela w Oddziale i narazie nie jest odsyłana do Zarządu Głównego

b) jamnik na ryzyko właściciela zgłasza go jako królika lub miniaturę w kl.młodzieży

c) jeśli niema uwag ze strony sędziów, to jest OK i w wieku 15-tu miesięcy na prośbę właściciela sędzia (klasy międzynarodowej) pisze w karcie oceny że króliczy lub,że miniatura i z kopią tej karyt oceny wysyła się dopiero metrykę do ZG.

Trochę to może skomplikowane, ale tak jest.

Jeśli jamnik w wieku około 12 miesięcy ma obwód 30cm to moze okazać się miniaturowym. Podaj mi dokładnie po jakich rodzicach jamnik jest i kiedy się urodził, no i jaki ma obecnie obwód klatki piersiowej.......

Wtedy będzie prościej.

Jeśli ma wpisane ,że miniatura to mozna się tego trzymać i tak zgłaszać...

A co na to hodowca?? Pytałaś??

Link to comment
Share on other sites

Dla tego ja w pierwszym poście zapytałam, czy to nie było, przypadkiem, przejęzyczenie :niewiem:

Dopiero potem przylazła cała reszta i zaczęła się goopio (jak zwykle) i złośliwie( jak zwykle) wymądrzać. :evil:

A ciekawe, kto tu tą cała resztę ściągnął, hę? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ano dokładnie tak!! Czyli płaciłaś za miniaturkę a masz dużo droższego ,bo króliczego jamnika!!

Biorąc pod uwagę, że miniatura ma obwód klatki piersiowej 35-30cm (w/g wzorca+- 2cm) a króliczy ma poniżej 30cm obwodu, to wszystko to co "na pograniczu" to w sumie moze dawać i miniaturki i królicze. Sama mam 2 suki o obwodzie 31cm, czyli duży króliczy lub bardzo mała miniaturka. Były wystawiane jako miniaturki. Wyznaję zasadę,że wolę 100% miniaturę niż szemranego królika.

Jamnik króliczy ,czyli taki który mieści się bez problemu w norce dzikiego królika i potrafi go wypłoszyć z tamtądi nigdzie nie zaklinować się przy tym to naprawdę super egzemplarz!! Wzorzec przewiduje w obie strony 2cm dopuszczelnego błędu, ale......... Matka Gravinia Gracja Sznuki jest Championką Polski, ma 2xres.CACIB, brąz z Wystawy Europejskiej i po 4 porodach nadal ma w obwodzie 31cm. Jej córka NAMIRA NETIA Sznuki jest Młodzieżowym Championem Polski, 1x BOB i po dzieciach nadal ma 31cm. Syn Namiry natomiast mając 10 miesięcy miał obwód 28cm i to jest mały problemik.........czekamy co wyrośnie........

Ja mam krótkowłose, a jakiego planujesz basaga??

Link to comment
Share on other sites

basaga Czy masz już upatrzoną hodowlę?? Czy dopiero się rozglądasz ??

Tym od długonogich ras przypomnę ,że jamniki limituje obwód klatki piersiowej !! A nie rodzaj włosa !!

Królicze : obwód do 30cm

Miniaturowe: 30-35cm

Standardowe: powyzej 35cm i górna granica wagi około 9kg.

Każda z wielkości może występować w 3 odmianach włosa:

krótkowłose

długowłose

szorstkowłose

W sumie mamy 9 RAS JAMNIKÓW !!

Link to comment
Share on other sites

ursus

Czy masz już upatrzoną hodowlę?? Czy dopiero się rozglądasz ??

Dopiero się rozglądam, bo chciałabym jamniczka wystawowego. Ale to i tak jeszcze nie teraz, bo chcę dokładnie przemyśleć decyzję...

Ale chętnie wszelkich rad wysłucham :roll:

Link to comment
Share on other sites

Osobiście mam krótkowłose, ale z długowłosych polecam hodowlę " z Gaju Karczów". Doskonałe pochodzenie, w domku, małe najczęściej w kuchni przy domownikach, suki matki nie tylko po 3 wystawy robią byle zaliczyć i kryć, cały czas dostepny hodowca pod telefonem 24h/dobę i porady w całokształcie....... Różne umaszczenia do wyboru!! Tam głównie są miniaturki długowłose, ale od niedawna coś ciekawego : standardy długowłose marmurkowe !! W chwili obecnej jest do sprzedania taka jedna suczka, narazie została bo zbyt ładna i słodka aby poszła do kogoś kto nie będzie wystawiał..... tel: 077/4641087

Link to comment
Share on other sites

A jest krajowym sędzią , to prawda. Nie sprzedaje zbyt drogo, raczej umiarkowanie, no i ma to dobrą srtonę , bo na wystawy będzie chciała aby najlepsze jeździły, więc pomoże wybrać coś ładnego !! Wiem ,że można było kupić u niej na raty szczenię !

Link to comment
Share on other sites

To w opolskim . Jest tam jeszcze inna hodowla, ale same standardy: Japońskie Złocienie FCI. Jedna zaleta,że są tanio, bo nie dla forsy je tam ma , a dla hobby. Można kupić za 500zł tylko trzeba przebierać w miocie dobrze i brać najlepiej około 10tego tygodnia albo wcześniej........ tam są głównie rude a czasem trafi się czarny podpalany. Z hodowli japońskie Złocienie FCI ma moja siostra sukę , zrobiła Championa Polski, suka zgadzała się z bernardynem(budziła go na czas) i kotami. SWÓJ kot to domownik, ale obce koty musiały omijać podwórko......... Teraz tam nic akurat niema, ale można by zamówić........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...