Jump to content
Dogomania

Projekt nowej ustawy dla zwierząt -przeciwdziała okrucieństwu-zobaczcie-podpiszcie


Pankracy

Recommended Posts

[B]Zaczynamy zbierać podpisy pod projektem nowej "Ustawy o ochronie zwierząt." Do końca lutego chcemy zebrać 1000 podpisów i zarejestrować Komitet Obywatelski, który przez następne trzy miesiące będzie zbierał podpisy do wymaganych minimum 100 tysięcy.[/B]

[URL]http://www.koalicja.org.pl/[/URL]



[LIST]
[*][B]podpisujący muszą być osobami pełnoletnimi[/B], koniecznie.
[*]jeśli dajecie komuś do podpisu, to [B]musicie[/B] - tego wymaga prawo - [B]mieć też przy sobie pełny tekst (11 stron) projektu ustawy[/B], a nie tylko jego jednostronicowe streszczenie. Tekst projektu ustawy jest na stronie i można go wydrukować.
[*]zbierając podpisy [B]nie wolno nikogo oszukiwać, straszyć ani przekupywać w jakikolwiej sposób[/B] - są to działania nielegalne w świetle prawa.
[*][B]jeśli ktoś wpisuje nieprawdziwe dane, to działa na szkodę naszej inicjatywy, podważa naszą wiarygodność.[/B]
[/LIST][B]Arkusze z podpisami przesyłajcie na jeden z adresów:[/B]
[LIST]
[*]Fundacja VIVA, ul. Kawęczyńska 16 lokal 42a, 03-772 [B]Warszawa[/B],
[*]Fundacja Psia Wachta, Skrytka nr 2, 60-990 [B]Poznań [/B]43
[*][B]osobiście[/B] można wrzucać do skrzynki pod adresem Borsucza 30, 61-065 [B]Poznań[/B]
[*]Elżbieta Górecka, ul. Edwarda Jelinka 36, 01-646 [B]Warszawa[/B]
[*]EKOSTRAŻ Wrocław, ul. Spółdzielcza 13/4, 51-662 [B]Wrocław[/B]
[*][B]Wrocław[/B] - tel. 605 78 22 14 - odbierzemy listy lub umówimy się na ich odebranie
[*]Fundacja Nauka i Kultura, al.Krasińskiego 21/7; 31-111 [B]Kraków[/B] (pocztą lub osobiście, tel. do umówienia się:600 690 590; 883 390 058)
[/LIST][B]Na kopercie prosimy umieścić oprócz adresu odbiorcy również adres osoby wysyłającej zebrane podpisy.[/B]

[B]Liczymy na Was![/B]

[I]Koalicja dla Zwierząt[/I]

[B]Pobierz:[/B]

[LIST]
[*][URL="http://www.koalicja.org.pl/projekt_ustawy.pdf"]pełny tekst projektu ustawy (pdf)[/URL]
[*][URL="http://www.koalicja.org.pl/wzor_do_podpisow.pdf"]formularz do zbierania podpisów (pdf)[/URL]
[/LIST][B]UWAGA![/B] Ponieważ pojawiły się pytania o klauzulę dotyczącą przetwarzania danych osobowych informujemy, że formularz do zbierania podpisów jest zgodny z [URL="http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,1999,nr,79/poz,893,rozporzadzenie-prezesa-rady-ministrow-w-sprawie-ustalenia-wzoru-wykazu.html"][B]"ROZPORZĄDZENIEM PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 28 września 1999 r.[/URL] w sprawie ustalenia wzoru wykazu obywateli, którzy udzielają poparcia projektowi ustawy stanowiącej przedmiot inicjatywy ustawodawczej" (Dziennik Ustaw z 1 października 1999 Nr 79 poz. 893 )[/B]

[B]Linki do odpowiednich aktów prawnych[/B]
[URL]http://www.sejm.gov.pl/prawo/inicjat.htm[/URL]
[URL]http://www.sejm.gov.pl/prawo/nowaord/kon11.htm[/URL]
[URL]http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,1999,nr,79/poz,893,rozporzadzenie-prezesa-rady-ministrow-w-sprawie-ustalenia-wzoru-wykazu.html[/URL]


[CENTER][B]Najważniejsze nowe elementy w stosunku do ustawy obecnie obowiązującej:[/B]

[/CENTER]


[B][B]Ogólnie chodzi o:[/B][/B]
[LIST]
[*]zmniejszenie ilości zwierząt bezdomnych
[*]minimalizowanie cierpień zarówno zwierząt domowych jak i hodowlanych
[*]skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ustawy
[/LIST][LIST=1]
[*][B]Utworzenie - zgodnie z Europejską Konwencją Ochrony Zwierząt - instytucji Krajowego Inspektora ds Zwierząt i jego wojewódzkich przedstawicieli[/B], których zadaniami będą m.in:[LIST=1]
[*]nadzór nad miejscami opieki nad zwierzętami bezdomnymi;
[*]nadzór nad hodowlami zwierząt domowych;
[*]nadzór nad innymi miejscami wykorzystywania zwierząt domowych i dzikich do celów zarobkowych.
[/LIST][B]1.1 Uczynienie z Krajowego Inspektora ds Zwierząt osoby współodpowiedzialnej za realizację ustawy.[/B]

[*][B]Zwierzęta domowe i dzikie[/B][LIST=1]
[*]zakaz stałego trzymania psów na uwięzi lub w zamknięciu;
[*]zakaz pośredniego zabijania kotów wolno żyjących przez uniemożliwianie im dostępu do pożywienia i schronienia;
[*]zakaz przycinania psom ogonów i uszu (kopiowania);
[*]zakaz utrzymywania zwierząt dzikich w cyrkach (nie obejmuje zwierząt już będących w cyrkach).
[/LIST]
[*][B]Zwierzęta bezdomne, zapobieganie bezdomności zwierząt[/B][LIST=1]
[*]jednoznaczne stwierdzenie, że gminy są odpowiedzialne za opiekę nad zwierzętami bezdomnymi a nie po prostu za wyłapywanie ich;
[*]obowiązek sporządzania gminnych programów walki z bezdomnością zwierząt;
[*]wprowadzenie schronisk wojewódzkich, prowadzonych przez samorządy, dla zwierząt okrutnie traktowanych, dla których nie ma miejsca w działających schroniskach. Kosztami opieki obciążani będą dotychczasowi właściciele;
[*]obowiązek odpowiedniego oznakowania psów: obowiązkowe adresatki oraz stopniowe wprowadzanie jednego powszechnego systemu identyfikacji (czipowanie);
[*]wprowadzenie oprócz schronisk jako miejsca opieki dla zwierząt bezdomnych również domów tymczasowych dla niewielkiej ilości zwierząt;
[*]wprowadzenie zasady, że prowadzić schronisk ani wyłapywać zwierząt bezdomnych nie mogą podmioty nastawione na zysk ani osoby skazane za przestępstwa przeciw zwierzętom;
[*]zamiast strzelania do bezdomnych psów w lasach - wyłapywanie.
[/LIST]
[*][B]Ograniczenia w podaży zwierząt domowych, zmniejszające ilość zwierząt bezdomnych:[/B][LIST=1]
[*]uznanie hodowli zwierząt domowych za normalną, opodatkowaną działalność gospodarczą;
[*]zakaz handlu zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu (w tym na targowiskach); w sklepach zoologicznych dopuszczona sprzedaż niektórych zwierząt;
[*]zakaz rozmnażania pewnych ras psów agresywnych i ich mieszańców;
[*]wprowadzenie obowiązku zdawania odpowiedniego egzaminu przez właścicieli pewnych ras psów i mieszańców ras; wprowadzenie ewidencji takich osób.
[/LIST]
[*][B]Zwierzęta hodowlane:[/B][LIST=1]
[*]zakaz transportowania ryb żywych bez wody i innych czynności powodujących nadmierne cierpienia;
[*]zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra (z okresem karencji);
[*]ograniczenia czasu trwania transportu zwierząt do 12 godzin;
[*]nakaz wprowadzenia przegród oddzielających zwierzęta zabijane od oczekujących na zabicie w ubojniach;
[*]ograniczenie uboju rytualnego poprzez zakaz wywozu i eksportu mięsa pochodzącego z tego uboju;
[*]jasny zakaz kastrowania świń bez znieczulenia.
[/LIST]
[*][B]Karanie:[/B][LIST=1]
[*]znaczne zwiększenie kar finansowych (nawiązki i grzywny) orzekanych w sprawach znęcanie się nad zwierzętami, do kilkudziesięciu tysięcy złotych;
[*]zwiększenie do 3 lat kar pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami;
[*]wprowadzenie kary tymczasowego lub stałego zakazu posiadania zwierząt.
[/LIST]
[/LIST]

Link to comment
Share on other sites

Mogę mieć pytanie? Co drodzy koalicjanci rozumieją poprzez punkt 4.3? Otrzymałam już odpowiedź, że [B]prawdopodobnie [/B]chodzi o zakaz rozmnażania "psów bojowych". Osoby z taką wiedzą powinny wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak "rasy agresywne" a ta przestarzała lista ras agresywnych to bzdura, a rasy wybrane na chybił-trafił... I dlaczego akurat pewne rasy mają być zakazane a inne nie?

Ogólnie popieram, ale jakoś mi pozostaje niesmak, jeśli chodzi o ten punkt.

Link to comment
Share on other sites

nie jestem koalicjantką-mając na uwadze dobro zwierząt- sama mam pieska uratowanego z Boguszyc (od wallowej) zbieram podpisy pod projektem nowej ustawy ponieważ nie mogę pogodzić się z tym co ludzie wyprawiają ze zwierzętami-i tylko to budzi mój niesmak.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pankracy']nie jestem koalicjantką-mając na uwadze dobro zwierząt- sama mam pieska uratowanego z Boguszyc (od wallowej) zbieram podpisy pod projektem nowej ustawy ponieważ nie mogę pogodzić się z tym co ludzie wyprawiają ze zwierzętami-i tylko to budzi mój niesmak.[/QUOTE]
A czy ktoś Cię z tego powodu atakuje? Jesli podaje się na forum projekt ustawy, opis jej najważniejszych założeń, a zarazem prosi o składanie podpisów, to poddaje się to co zostało tam napisane pod publiczny osąd. Myslę, że każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii w tym wątku, a że opinia może być nie po Twojej mysli, cóż musisz się z tym pogodzić.
Jak znajdę czas to szerzej napiszę o tym co budzi mój niesmak i zapewniam, że nie będzie to złośliwe czepianie się szczególików i potknięć, których temu projektowi nie brakuje. Zapewniam też, że uwagi czynic będę mając na względzie to samo co Ty, czyli dobro zwierząt.

Link to comment
Share on other sites

Oj jest wielki niesmak i powiem
tak ten projekt powinien trafić do kosza i bardzo się ucieszę jeśli tak się stanie.
Po pierwsze to nas jako kraj nie stać na realizację takiej ustawy.
Jest zbyt restrykcyjna względem, zwykłych ludzi.
To jest aż straszne i trąci zachodem sory , ale tak czuję.
Obecna ustawa jest zasadniczo dobra tylko nie respektowana.
Po co 3 lata więzienia skoro te 2 obecne są nierespektowane.
Czy szanowne fundacje policzyły ile kosztuje utrzymanie więżnia? Zapewniam ,że po przeliczeniu mocno się zastanowicie. Czy nie lepiej za tą kasę nakarmić zwierzaki i je leczyć.
Lepszą karą było by trzepnięcie po kieszeni oraz publiczne ośmieszenie w prasie lokalnej. A jeszcze lepiej zagonić takich do kopania rowów i łatania dziur w asfalcie.

Link to comment
Share on other sites

nie napisałam nic o ataku,czy złosliwościach-odniosłam się ogólnie do wątku.a jeśli chodzi o ustawę mam nadzieję że wejdzie w życie - Dania jest dla mnie krajem który jeśli chodzi o ochronę zwierzaków jest dla mnie przykladem-i mam nadzieje ze do takich standardów dojrzejemy.Jeśłi chodzi o więzienia to jest jeszcze coś takiego jak areszt domowy (powszechnie juz stosowany)pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A ja mam pytanie z innej beczki - czy jest możliwość wycofania mojego podpisu pod tym czymś i w jaki sposób?

Naprawdę nie sądziłam, że miłośnicy zwierząt, w tym psów, zamieszczą w tekście Ustawy zapis o eksterminacji ras psów rzekomo z piekła rodem, i w dodatku o niebezpiecznych rasach ma decydować minister - z pewnością wybitny kynolog z doświadczeniem. Biorąc pod uwagę wpływ (czy raczej jego brak) na skalę i drastyczność pogryzień w krajach, gdzie takie przepisy o eliminacji wyklętych ras wystosowano, nie mówiąc już o liście MSWiA, nie sądziłam, że przy takim poziomie reszty Ustawy, znajdzie się w niej coś tak idiotycznego.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem to zakaz rozmnazania tzw.raz niebezpiecznych to godne jest pochwaly.
Oczywiscie pojecie pies agresywny to mozna i inne rasy uznac ,ale uwazam ,ze np.staffordy ,pitt itd i mieszance z tymi rasami powinno wejsc zakaz rozmnazania,kupowania na targowiskacjh.Najczesciej te psy trafiaja do osob niekompetentnych ,a w efekcie te biedaki trafiaja do schronisk w ktorych siedza w klateczkach pojedynczo bez kontaktu z innymi psami az nie umra smiercia z powodu chorob lub smiercia naturalna ,sa zakowane lancuchami ,szkolone do walk,usypiane .Powinno sie utworzyc liste, jakie to psy nalezec beda do tzw.ras niebezpiecznych.
Milosnicy tych psow ,zeby posiadac ta rase psa lub mieszanca mogliby go tylko adoptowac ze schroniska lub organizacji zajmujacej sie adopcja tych ras.
Psy powinny byc wszastkie zyjace rejestrowane,kastrowane.Opiekunowie powinni psy obowiazkowo ubezpieczyc i oplacac wyzszy podatek . Powinni okazac zaswiadczenie przy meldowaniu psa , o ukonczeniu szkolenia .Jednym miejscem adopcji psa bylo by tylko schronisko lub org.bazujace na DT,w ktorym te psy nalezaloby sprawdzic ,czy te psy sa socjalne.
Moze wtedy te rasy psow trafialby do odpowiedzialnych osob,tylko milosnikow tych ras ,jak i oszczedzioby sie im cierpien fizycznych jak i psychicznych.

ps nie moze do jsc do tragedi jaka stala sie kilka lat temu w Holandi ,w ktorej uspiono 10 000 tysiec psow ras tzw "niebezpiecznych "i mieszancow.

Link to comment
Share on other sites

Czyli jak rozumiem, będzie można by adoptować często już genetycznie agresywne mixy tych ras pochodzące zwykle z pseudohodowli, a legalne, dobre hodowle rozmnażające psy o dobrych charakterach powinny zostać zamknięte? Nie pojmuję logiki - jak to ma zwiększyć ludzkie bezpieczeństwo, skoro niemal wszystkie przypadki pogryzień powodują psy w typie, bez papierów?

Rozumiem zakaz hodowli takich psów bez papierów, kontroli i uprawnień, byłabym nawet bardzo za tym, żeby coś takiego wprowadzono, żeby psy tych ras przestały trafiać z złe ręce, ale niszczyć rasę za głupotę niektórych idiotów? I czemu akurat asty i pity - rotty czy ONki nie mają zębów, nie gryzą? Moja koleżanka mało nie straciła życia pogryziona przez ONka, z agresją tej rasy spotykam się niemal codziennie, a pogryzienie przez amstaffa przez całe życie widziałam jedno - co taki przepis w takim razie da poza znalezieniem kozłów ofiarnych w postaci niewinnych psów i napompowaniem urzędasów poczuciem, że coś robią, bo ja naprawdę nie rozumiem?

Link to comment
Share on other sites

Dobrze, że temat ochrony zwierząt jest tak żywy na Forum. Z okrucieństwem należy bezwzględnie walczyć, bo to, co ostatnio się dzieje, wymaga zastanowienia, refleksji i wreszcie - egzekwowania surowych kar dla sprawców katowania zwierząt!

[URL="http://www.mojagoldenka.blogspot.com"]www.mojagoldenka.blogspot.com[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...