Jump to content
Dogomania

współwłasność


hes.

Recommended Posts

nie wiem czy to tutaj się nadaje, ale zaryzykuje. ;-)

wiem, że napewno kilka osob z Dogomanii ma psy na współwłasność. Powiedzcie mi, jakie hm, "warunki" spełniaja obie strony? chodzi mi o to że załóżmy hodowca X chce swoje szczenie na współwłasnośc z osobą prywatną/osobą prowadzącą hodowlę Y. Pies miałby mieszkać nie u hodowcy, ale u tej drugiej osoby. Jak to u Was wygląda?

Pytam z czystej ciekawości, być może się przyda w przyszłości. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Obaj współwłaściciele muszą być członkami ZKwP i mieć opłacone składki. To chyba jedyny warunek. A to, gdzie pies mieszka to już kwestia umowy między nimi, nikt tego nie sprawdza i nikt w to nie ingeruje. W rzeczywistości pies może nawet mieć dwóch właścicieli a mieszkać u osoby trzeciej, z dokumentów nie będącej właścicielem tego psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosiak']Obaj współwłaściciele muszą być członkami ZKwP i mieć opłacone składki. To chyba jedyny warunek. A to, gdzie pies mieszka to już kwestia umowy między nimi, nikt tego nie sprawdza i nikt w to nie ingeruje. W rzeczywistości pies może nawet mieć dwóch właścicieli a mieszkać u osoby trzeciej, z dokumentów nie będącej właścicielem tego psa.[/quote]

Znajoma (nie mając wiele pieniędzy) kupowała psa od hodowczyni,która zaproponowała współwłasność.Zapłaciła pół normalnej ceny i w umowie było m.in.sporo o traktowaniu zwierzaka,warunkach utrzymania,o odpowiedzialności za niego,że pies ma być określoną ilość razy wystawiany itp. Po roku,hodowczyni widząc,ze psu ptasiego mleka nie brakuje i na wystawy biega,zaproponował sfinalizowanie umowy i przepisanie własnosci na faktyczna posiadaczkę.W tym przypadku była to forma zabezpieczenia na wypadek,gdyby okazało sie,ze psu jest źle.Łatwo odebrac swoja współwłasność,gorzej wygląda interwencja, jeżeli się sprzeda szczenię w nieodpowiednie ręce.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ja wróce do tematu.Jak to jest jak np. dwie osoby będą chciały kupić psa na spółe tzn nie hodowca i jakas osoba prywatna tylko dwie osoby.Jednej osoby nie stać na zakup i utrzymanie psa, razem z drugą by sobie poradzili.Miesięczne utrzymanie dzielone na dwa,zakup psa(suki) dzielone na dwa, wszystkie decyzje o wystawach i wszytskim innym razem,odchowanie miotu,wybór partnera( i pokrycie kosztów) też razem i "zysk" podzielony na dwa. Pies bedzie mieszkał u tego pierwszego,wiec jaką radość ma ten drugi? Jakie sa za i przeciw takiemu czemuś? Czy to ma sens?

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam mieć psa na współwłasność z drugą osobą, a nie hodowcą. I miało być tak, że dzielimy się 50/50 kosztami psa i sprowadzeniem go do Polski (US). Pies miał być u mnie i ja miałam się nim zajmować i utrzymywać. Ogólnie tamta osoba miała z tego tyle, że gdyby pies wyrósł fajnie, to ta druga osoba może go użyć ileś tam razy dla swoich suk nie płacąc za to.

Link to comment
Share on other sites

Jak sie do tego hodowcy odnoszą? Są chętni na dawanie szczeniaka na współwłasność czy raczej nie? Szukam powoli hodowli w której chciałabym kupić szczeniaka i nie ukrywam, że było by to dla mnie bardzo korzystne kupić szczeniaka na współwłasność albo na warunki hodowlane..

Link to comment
Share on other sites

Mnie tez ciekawi, jak wyglądałoby zapisanie psa na 2 właścicieli : jedenz Polski drugi z Rosji? Czy ma ktos takie doświadczenie? Nie chodzi mi o uzgodnienia między właścicielami, ale na warunki prawne i to jak pies bedzie traktowany w Polsce i w Rosji? Np koszty wystaw?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='virtavalo']Mnie tez ciekawi, jak wyglądałoby zapisanie psa na 2 właścicieli : jedenz Polski drugi z Rosji? Czy ma ktos takie doświadczenie? Nie chodzi mi o uzgodnienia między właścicielami, ale na warunki prawne i to jak pies bedzie traktowany w Polsce i w Rosji? Np koszty wystaw?[/quote]


Pies musi być zarejestrowany w jednym ze związków. Jeśli będzie zarejestrowany w Polsce, to może być wystawiany normalnie, mimo że ma drugiego właściciela np. w Rosji i wówczas płaci się też normalną stawkę, bo ma polski numer rejestracji.
Jeśli byłby zarejestrowany n.p. w Rosji, to zgłaszając go na wystawy w Polsce trzeba zapłacić jak za psa zagranicznego (czyli druga stawka w Euro).
Niektóre kraje nie mają podwójnych stawek: dla psów krajowych i zagranicznych (głównie kraje zachodnie). Tak więc korzystniejsze byłoby posiadanie psa na współwłasność z osobą z któregoś z tamtych krajów, następnie zarejestrowanie psa w Polsce, wówczas przy wystawianiu w Polsce jak i na zachodzie płaci się normalnie.

Podobne zasady (papierkowo) obowiązują przy wypozyczeniu psa.

Przy wykorzystywaniu psa do krycia - traktowane jest to jako krycie za granicą (ma zagraniczny rodowód, który nie został nostryfikowany w Polsce)

Trudności mogą być (nie wiem tylko do końca), jak się ma to do zarejestrowanej za granicą, a wypożyczonej i odchowującej miot suki. Wówczas miot powiniem być zgłoszony za granicą, ale co wtedy z przeglądem miotu?
Wiem natomiast, że jest praktykowane również wypożycznie suki ze zgodą na odchowanie miotu / ów za granicą, ale to może będzie wiedział ktoś bardziej praktycznie doświadczony w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

Pies moze być zarejestrowany w obydwu krajach i wtedy w obydwu płaci sie za niego na wystawach jak za "krajowca".Warunek,to zgłoszenie go przez współwłasciciela z kraju gdzie odbywa sie wystawa.

Ojciec moich suk ma takie "podwójne obywatelstwo". Jest zarejestrowany w Danii (DKK20333/99) i Słowacji (SPKP275/01). Obydwa nr sa wpisane w rodowód.

Ze wzgledów finansowych najlepiej mieć psa na współwłasność z Czechem lub Słowakiem. Tamtejsze Związki Kynologiczne po rozpadzie Czechosłowacji doszły do porozumienia i pobieraja na wystawach krajowe stawki za psy z obu krajów. Wystarczy,ze psa bedzie zgłaszał współwłasciciel tam zamieszkały i mozna robić psu championaty obu krajów płacąc za każda wystawę 70 koron a nie 50-60 euro

Link to comment
Share on other sites

Nie znalazłam w regulaminie ani słowa na ten temat. Sa uregulowania dot. współwłasności psa, przydomku pod którym bedą rodziły sie szczenięta itd. ale wszystko w obrebie ZK.
Nigdzie nie jest napisane,ze pies moze być zarejestrowany tylko w jednym kraju. Jezeli współwłasciciele mieszkaja w różnych krajach to dla mnie byłoby nielogiczne gdyby jeden z nich nie mógł zarejestrować psa. Tym bardziej ze to wciąz ta sama struktura (FCI).
Skoro członek ZKwP moze nalezec do zagranicznych związków kynologicznych to pies chyba tez??

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem o co najmniej dwóch psach które mają "podwójne obywatelstwo" więc to jak najbardziej możliwe. Jeden właściciel z Polski a drugi ze Słowacji.

Jeśli bym miała mieć kiedyś psa na prawach (na co mam nadzieję) albo na współwłasność to napewno konieczna jest pisemna umowa, żeby wszystko było jasne. W takiej umowie byłoby zaznaczone gdzie pies mieszka, czy ma być wystawiamy i ewentualnie kiedy i na jakich zasadach może przejść już całkowicie na własność jednej ze stron. Obecnie wiem o sytuacji, że osoba, która dostała psa na prawach teraz chce wymusić przepisanie go na siebie grożąc,:mad: że nie będzie go wystawiać a pies był sprowadzony do hodowli i choćby dlatego powinien być wystawiany. Umowana piśmie pozwala uniknąć takich właśnie sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

A ja mam takie pytanie. Dostaję czeską sukę, kopiuję, rejestruję w Polsce, robię uprawnienia hodowlane. Hodowca z Czech chce ją kryć pod swoim przydomkiem (umowa oczywiście jest). W CZ jest zakaz kopiowania i psy kopiowane mają problem ze zrobieniem uprawnień hodowlanych (testy np.) Ale pytanie - czy polskie uprawnienia hodowlane będą respektowane w Czechach ? Z tego co się orientuję, kupując sukę hodowlaną w CZ na własność muszę w Polsce zrobić jej nasza hodowlankę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...