Jump to content
Dogomania

sh po łacinie


agacia

Recommended Posts

no wlasnie ja slyszalam - tylko nie wiem czy zostalo to ofiacjalnie potwierdzone:

canis lupus to wilk - a chyba w latach '40-tych jakis naukowiec zmienil psa canis familiaris na canis lupus familiaris - z racji tej, ze pies pochodzi o wilka i jest jakby udomowionym wilkiem (DNA maja takie same). Jak dla mnie calkiem logiczne rozumowanie...

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie, swego czasu próbowałam dojśc do ładu z tą systematyką wilków i psów, bo sama się w tym gubiłam. :-?

Dalej nie jestem pewna, ale wyszło mi tak:

RZĄD: Carnivora (Ssaki drapieżne)

RODZINA: Canidae (Psowate)

RODZAJ: Canis

GATUNEK:

1. Canis Lupus (Wilk Szary)

[w tym PODGATUNKI: Wilk meksykański, Wilk arktyczny,Wilk Polski (Canis Lupus Lupus) i wiele wiele innych...]

2. Canis Familiaris (Pies domowy)

3. Canis Latrians (Kojot)

4. Canis Rufus (Wilk czerwony)

i inne

W Europie jest około 8-9 podgatunków Canis Lupus, w Ameryce Płn. około 24. Ta nieścisłość wynika stąd, że różni "systematolodzy" mają rózne zdanie. :wink:

Tak samo niektórzy używają zamiennie określeń RODZAJ i GATUNEK w tym wypadku (jest wtedy RODZAJ/GATUNEK: Canis Lupus)

To taki malutki wykładzik z mojej strony... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nie moze istniec nazwa husky po lacinie i nie powstaja zadne nowe nazwy w tym jezyku, poniewaz lacina jest jezykiem martwym, to znaczy, ze nie ma nigdzie na swiecie grupy ludnosci, ktora uzywa laciny jako jezyka rodzimego. Lacina jest jezykiem teksow pisanych i ma ograniczony zasob slow.

Link to comment
Share on other sites

mag. nie do konca sie z Toba zgodze... moze i nie uwyza jej zaden lud.. ale jak juz napisalam wszystkie gatunki, nie wiem czy rasy nazywane sa po łacinie, i to nie tylko te odkryte przed XX wiekiem, ale równiez te ktore odryto dzis, odkryte zostana jutro... keidys czytalam ze w Amazonii kazdego dnia odkrywa sie kilka nowych gat. motyli i drzew... i co? no i one musza miec lacinskie nazwy.... bo tak wyglada systematyka ze ich sie uzywa i sa to okreslenia miedzynarowode, niezalezne od danego jezyka..wiec Siberian Husky..tezmoze miec odpowiednik - moze ale nie musi..ale tylko z tego wzgl. ze to rasa a nie gatunek, a nie ze lac. jest matwym jezykiem

Tajraga przez 4 lata uczylam sie laciny w liceum a pozniej 3lata na studiach.

Nadawanie nazw systematycznych odbywa sie na nieco innej zasadzie. Nie tworzy sie nic nowego.

Link to comment
Share on other sites

Taj,rozmawialam z babka od biologii i powiezdiala,ze musi byc taka nazwa,ale to trzba by w zwiazku pytac o jakas taka ksiege, bo nawet jesli mialabys super systematyke to tam nie byloby wszytskiego tylko,zalozmy przykladowe, a z reszta jest problem, bo jest "tego" teraz tyle,ze sa problemu,kiedy gatuenka kiedy rasa, bo sie niekrzyzuja i cos tam :P jakos mi to tlumaczyla,ale koniec koncem wyszlo na to ze najlepiej udac sie z ta sprawa do zwiazku :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...