Jump to content
Dogomania

Problem z akwarium


Stevie Rae

Recommended Posts

Mam akwarium, 80cm. Hoduję w nim skalary, gurami, mieczyki i kilka innych rodzai rybek. Wodę wymieniam często, szczególnie w ostatnim czasie, gdyż:
moja woda w akwarium robi się zielona. FIltr chodzi cały czas ...
Wylałam do połowy wodę, i nalałam nową. Nic.
Wylałam całą wodą, i nalałam nową - dodałam preparat AquaSafe i AntyGlon. Nic.
Wylałam całą wodę, wyciągnęłam wszystkie rzeczy, włącznie ze żwirkiem, wymyłam, nalałam nowej wody razem z ww preparatami. Było czysto. Filtr chodzi cały czas, minęło dwa tygodnie od wymiany wody, i robi się zielenica ...
Co ja mogę zrobic, chcę miec śliczne akwarium, takie jak w sklepach zoologicznych ...:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Ile masz rybek?
Nie wymienia się nigdy całej wody w akwarium. Taki kolorek wody świadczy o młodym akwarium zbiornik niedojrzały.
Daj mu dojrzeć. Zielona woda ,ale czy mętna czy klarowna.
Skalary oddaj to akwarium jest dla nich za małe .
Jaki masz filtr?
Czyste akwaria w sklepach to zasługa preparatów.
Ja polecam tropical bactosan woda kryształ, a mam żyworódki w xxxxx ilości.

Link to comment
Share on other sites

80 cm to ile litrow? Jaką masz temperaturę wody i jakie oswietlenie? Jak długo jest włączone w ciągu dnia światło? Jaki filtr? Jak dużo masz roślin? Czy na roślinach i elementach dekoracyjnych tworzą się glony? Czy masz ryby zjadające glony (np gibicepsy, kosiarki)?

Link to comment
Share on other sites

A jak przygotowujesz wodę? To może być źródło twojego problemu.




--------------------------------------
[URL="http://www.wczasy-rodzinne.tanieoferty.eu"]wakacje rodzinne[/URL][URL="http://www.wczasy-z-psem.tanieoferty.eu"]-[/URL][URL="http://www.wczasy-z-dzieckiem.tanieoferty.eu"]wczasy z dziećmi[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

jako właścicielka sklepu zoo powiem tyle, że akwaria w sklepie są czyszczone co 2-3dni, dlatego woda jest krystalicznie czysta i nie jest to zasługa żadnych środków ;)

najczęstszym problemem "zielonego akwarium" jest światło słoneczne, które powoduje wzrost glonów. Jak masz umiejscowione akwarium? "Czy pada na nie światło słoneczne? Jakie masz oświetlenie - żarówka, świetlówka - jeśli tak to jaka?

Na początek spróbuj ograniczyć karmienie rybek do 1 procji dziennie (zbyt duża ilość pokarmu ma wpływ na jakość wody, a rozkładające się resztki stanowią źródło świetnej pożywki dla glonów i pierwotniaków). Zasłoń akwarium szczelnie, oświetlenie włączaj na 3h dziennie, stosuj co tydzień podmiany 20-30% wody najlepiej odkurzaczem akwarystycznym, który pozwoli usunąć wszelkie osady i nieczystości z dna. Kup preparat Aquasan lub FMC/CMF w zoologiku i dodaj do wody w ilości mniej niż 1/3 buteleczki (na ten czas wyjmij z filtra wkład z węglem aktywnym, który ma za zadanie m.in. pochłaniać chemiczne zanieczyszczenia).
I najważniejsze - pomyśl o zmniejszeniu obsady akwarium, skalary to piękne ryby ale potrzebują znacznie większej przestrzeni niż 112L. Kup sobie natomiast parę kosiarek, kirysków, glonojadów, ślimaki ampularie, które pełnią rolę czyścicieli akwariów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nat - Mare']80 cm = 112 l
Filtr firmy HAILEA model HL - BT700. Temperatura wody to 21 - 23 stopnie, światło pali się przez 5 godzin dziennie. 5 sporych roślinek, sztucznych, na nich ani na kamieniach nie ma ani odrobiny glonów.[/QUOTE]
sztuczne roślinki to nie roślinki (spróbuj zjeść piękne czerwone sztuczne jabłko ;) ) do wyrzucenia

A tak wogóle to ile czasu masz to akwarium?

Tak jak pisała Kero, akwarium musi dojrzeć. Dojrzewanie trwa nawet parę miesięcy, potrzeba czasu aż się wszystko ustabilizuje.
Poza tym to naturalne, że pojawiają się glony, a i woda w akwarium nigdy nie jest krystaliczna.
Jeśli rybki są zdrowe, roślinki ładnie rosną, to wszystko w porządku :)
Jest mnóstwo for o akwarystyce - poczytaj sobie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pamiętaj też o tym,aby wkład do filtra myć w wodzie z akwarium. W innym razie pozbędziesz się wszystkich przydatnych bakterii
***
Po co dodawać chemię przy zmianie wody? Nalej do wiadra,zostaw na dwa-trzy dni i sama się zneutralizuje.

Link to comment
Share on other sites

podejrzewam, że akwarium stoi w nasłonecznionym miejscu i stąd te glony. u mnie światło pali się ok 10godzin dziennie ale akwarium stoi w miejscu gdzie słońce nie pada i z glonami nie mam problemu. owszem, czasem szyby robią się zielonkawe ale wtedy gąbeczką je przecieram i jest ok. woda zawsze jest przejrzysta a nie używam żadnej chemii.

do czyszczenia szyb najlepiej użyć zwykłej gąbki(nowej!!! :D )-zmywaka, takiej z jedną stroną szorstką. ja zawsze taką czyszcze szyby


możliwe też, że masz za dużo rybek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agaga21']
możliwe też, że masz za dużo rybek[/QUOTE]

albo za dużo karmi albo za dużo słońca albo za mało roślin żywych albo za mało jedzących glony ryb albo za młode akwarium :) albo wszystko na raz. anyway wszystko w tym temacie napisała już Kero :klacz:

Link to comment
Share on other sites

Zaczęłabym od obsadzenia (dosyć gęstego) roślinami i stosowania dobrych nawozów. Bez roślin które wchłaniają produkty przemiany materii rybek nawet nie ma co marzyć o równowadze biologicznej w akwarium. Sprawdziłabym oświetlenie- jeżeli to zwykła świetlówka montowana fabrycznie w pokrywie to w 99% przypadków nadaje się do kosza. Wcześniej już był poruszony temat całkowitych podmian wody i płukania filtra w kranówce- tego się nie robi. Zmniejszenie zarybienia oczywiście jak najbardziej wskazane, proponuję również zdobycie wiedzy co do wymagań ryb i skompletowanie obsady pod kątem "co z czym może pływać" tzn. ma zbliżone wymagania co do litrażu, parametrów wody i nie będzie sobie wzajemnie przeszkadzać, nie zaś wrzucanie do zbiornika wszystkiego, co się w zoologu spodoba.
Akwarystyka to hobby dla cierpliwych, działania gwałtowne i nieprzemyślane tylko szkodzą, szybko trzeba tylko łapać wodę z przeciekającego akwarium.
Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Roszpunka zgadzam się ze wszystkim prócz z tymi nawozami, niestety po dodaniu nawozów wzrost glonów może być jeszcze lepszy, proponuję zacząć od poprawy oświetlenia i dodania maxymalnej ilości roślin najlepiej szybko rosnących, rogatek, moczarka one bardzo pomagają ustabilizować zbiornik.

Link to comment
Share on other sites

Od kilku lat stosuję nawozy węglanowe (łatwo przyswajalne przez rośliny, słabo przez glony) i rezultaty są bardzo zadowalające. Na początku swojej przygody z akwarystyką zaliczyłam oczywiście inwazję glonów, spowodowaną przez brak doświadczenia i działania na "łapu- capu".
Zbilansowane nawożenie powoduje lepszy, silniejszy rozwój roślin- silniejsze rośliny to lepsze naturalne "filtry" stanowiące konkurencję dla glonów.
Ale masz rację- w sytuacji awaryjnej (ataku zielenic w tym przypadku) zacząć trzeba od zmiany oświetlenia i maksymalnego obsadzenia szybko rosnącymi roślinami, w tej kolejności- bo kiepskie światło, nieustabilizowane parametry wody i kompletny brak [B]odpowiedniego[/B] nawożenia może skończyć się gniciem roślin, co doprowadzi do nasilenia problemu i spowoduje kilka nowych.

I tak trochę nie na temat : Dziś byłam w zoologu i po raz kolejny spotkałam się z sytuacją, kiedy najpierw kupowana jest rybka (biedny bojownik) a potem zbiornik czyli max 2 litry kula + "wyposażenie" czyli kolorowe szklane kamyczki. Mamusia kupuje bo synuś się wydziera, że chce i już! Moja sześcioletnia córka oglądała spokojnie całą scenę i pyta mnie (wcale nie szeptem) : czemu oni chcą męczyć rybkę w kuli, tak przecież nie można? Pani lekko zarumieniona odwraca się do Młodej i mówi tonem znawcy: bojowniki można. Na co dziecię niewinnie: chyba kaktusy można.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Jak na sześciolatkę-tekst naprawdę powalający :) Tylko pogratulować wiedzy i świadomości malucha. No i odwagi, żeby powiedzieć to dorosłemu prosto w twarz :)
Pani miała pewnie wieczór z głowy, dziwne że się nie zmyła z tego sklepu cichaczem.

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak - tekst, tak naprawdę jest mój, córka go tylko powtórzyła. Mnie się w głowie nie mieści, żeby dziecko krzykiem wymuszało na mnie zakup jakiegokolwiek pupila.
Przed zakupem akwarium, były rozmowy na temat rybek jakie możemy zakupić do naszego litrażu (70l) i czasu jakiego potrzebuje zbiornik, żeby dojrzeć, zanim wpuścimy do niego cokolwiek żywego. Ponad osiem tygodni w pokoju dziecinnym stało zalane akwarium bez obsady.Potem były emocjonujące wyprawy po nasze rybki.

Zamarzył mi się bojownik, w trakcie rozmowy córka zapytała, czy kupimy mu kulę, bo dotychczas widywała bojki tylko w "słoikach".
Stąd właśnie tekst o kaktusach w kuli.
A w sklepie dziecko, jak dziecko - zapytało mnie, nie panią i gdyby pani się nie odezwała, temat byłby skończony. Ponieważ sklepik malutki, usłyszała, co córka powiedziała i wyszło jak wyszło.
Pani wyszła ze sklepu z bojownikiem i małą kulą.

A mój bojek o imieniu Dorotka :evil_lol: ma się świetnie i panuje niepodzielnie w swoich 25 litrach (za towarzystwo jest kilka krewetek karłowatych)

Link to comment
Share on other sites

Witam

Obsadę masz do wymiany . Pomyśl również nad filtrem zewnętrznym . To co napisane było to mi przypomina filtr wewnętrzny i na pewno to jest problem twojej wody . Masz przerybienie a rośliny(jeżeli je masz ) nie są w stanie przerobić takiej ilości pożywki i stąd glony i zieleniejąca woda .Nigdy nie podmieniaj całej wody , ponieważ zaburzasz cykl azotanowy , czyli nasze pożyteczne bakterie . Jaki typ obudowy masz i gdzie stoi akwarium . FMC nie jest Tobie na razie potrzebne , tak więc nie wiem po co Kero Tobie to proponuje . Czytając Twoją wypowiedz to sugeruję , że jest za dużo związków z przemiany materii , a to ma wpływ na naszą wodę . Napisz gdzie stoi akwarium i jak jest oświetlone. Na początku zacząłbym od zbadania parametrów wody NO2 i NO3 . Zakup jakieś testy bo tak ciężko coś powiedzieć . Na eutotrofizację mają wpływ azot i wszelkiego rodzaju fosforany . Przy dobrze działającym akwarium podmiany robi się raz w tygodniu 20-30 % . Nie musisz tego robić co 2-3 dni .

Pozdrawiam

Twój Zwierzyniec
Łukasz Tomaszewski

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam. Jeśli chodzi o przygodę w zoologu z bojkami to w pełni popieram, w kulach to można trzymać ulotki, słodycze ale nie ryby, sam sprzedaję taki asortyment ale gdy dzwoni klient to kulę odradzam jak tylko mogę, faktem jest jednak, że kula jest bardziej korzystna dla typowego sklepu, bo klient będzie latał raz na tydzień lub dwa i kupował nowe rybki a w końcu i tak zrezygnuje lub pójdzie po rozum do głowy i kupi porządny zestaw, więc zyskuje się kilka razy. Na wielu forach akwarystycznych są wątki poświęcone cudownym radom sprzedawców z zoologa. Co do pierwszego posta najważniejsze rady dla potomnych już są, ja mogę tylko dodać od siebie, że nie warto za ideał stawiać baniaków ze sklepów. Tam ryby lecą na gigantycznej ilości chemii, żeby ładnie wyglądały i nie chorowały, a sprzedawca jak się nudzi pół dnia i siedzi i pucuje szkło do czysta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...