Jump to content
Dogomania

agresja małego psa


Guest olka12

Recommended Posts

Guest olka12

mam mopsa i on nigdy nie warczał nie gryzł lecz od pewnego czasu broni swoich gryzaczków. To się stało gdy mój brat , 8 lat, zaczął mu dawać i zabierać gryzaki np. kurze łapki jego ulubione. przy misce nie warczy tylko przy smakołykach to się nasila bo jest prowokowany dla mojego brata to śmieszne i po prostu prowokuje i to się nasila jakiś czas temu tylko warczał jak się zbliżyło rękę bardzo blisko teraz nie można koło niego siąść bo warczy i atakuje wprawdzie jego ataki nie są szkodliwe ale mam obawy bo przecierz nie każdy wie że ten pies nie potrafi mocno ugryżć

nie wiem co robić to się nasila przestałam dawać mu gryzaki ale wiem że to nie rozwiąże problemu proszę o szybkie rady bo muszę działać

Link to comment
Share on other sites

Zaczęłabym od brata - do póki on nie przestanie prowokować psa, to nic się nie zmieni i twoja praca pójdzie na marne - niestety to będzie trudne - bardzo często jest tak, że do póki pies samego prowokatora nie ugryzie będzie to tylko śmieszna zabawa. Każdy pies ugryzie, nawet mops, wielkość nie ma tu nic do rzeczy.
Natomiast co do samego zachowania. Czy warczy już jak podajesz mu te kurze łapki do pyska, to znaczy jak już je złapie? Ja w takiej sytuacji zabrałabym gryzak i spróbowała jeszcze raz, aż do czasu kiedy pies nauczy się, że warczeniem gryzaków nie zdobędzie. Ewentualnie podchodziłabym do psa i spokojne zachowania nagradzała innym przysmakiem, tak, żeby wyrobić w psu skojarzenie, że pan nie tylko zabiera, ale daje. I jak najczęściej bym zabierała gryzaki potem, za spokojne zachowanie nagradzała innymi przysmakami, i oddawała gryzaki z powrotem.

Link to comment
Share on other sites

U Twojego mopsa pojawił się instynkt posiadania..... Pies uważa się za dominanta, czuje się "wyższy w sforze" i pilnuje tych gryzaków. Musisz pokazać mu, że to są Twoje gryzaki. Jeśli pies traktuje smaki jak swoją własność i broni przed bratem, udostępniaj je tylko pod Twoją obecnością...
zgadzam się z [B]Paulix[/B], że powinnaś bratu wytłumaczyć, aby nie prowokować psa, póki jeszcze nie jest za pózno..... Zdaje mi się, że 8latek powinien zrozumieć, że zle postępuje i że pies to nie zabawka

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam podobny problem, też spowodowany przez siostrę, 8 lat. Tylko, że temu dziecku nieda się nic wytłumaczyć... Mój pies nie jest agresywny przy misce, gryzakach skórzanych, patyczkach i kurzych łapkach. Ma jednak problem z podzieleniem się dużą kością wołową taką wędzoną. Teraz i tak mamy duużo mniejszy problem, kiedyś nie można było obok niego usiąść, zdarzało się, że mnie ugryzł. Teraz od dawna nie zostałam ugryziona, ale zostało mu warczenie przy tej jednej kości.

A więc robiłam tak:
Stawałam dwa kroki przed psem, mówiłam do niego miłym tonem i rzucałam obok pyska smakołyk. Stopniowo się zbliżałam i dalej rzucałam. Tylko, że te ćwiczenia należy wykonywać często. Długo trwa oduczenie psa warczenia. Ważne, aby rzucić smakołyk ZANIM pies zawarknie bo inaczej możemy nauczyć go czynności odwrotnej.

Link to comment
Share on other sites

Guest olka12

mój mops warczy na wszystkich łączniez gośćmi i innymi psami.dzięki za rady ale ze mną to jest tak że już jest dobrze i prawie się udaje i wchodzi brat i wszystko psuje a po za tym nawet pod moją nieobecność brat tak robi bo dla niego to warczenie jest śmieszne bo mopsy warczą inaczej niś inne psy dzięki za rady może coś jeszcze wymyślicie piszcie

Link to comment
Share on other sites

mojemu yorkowi się zdarza warknąć ale nigdy nie ugryzie.Natomiast ja się go nie boje i jak chcę-to zabiorę mu i kurzą łapkę a niech spróbuje mnie ugryźć...zresztą on mnie nie gryzie częściej rodzinę choć bardziej kłapie zębami niż gryzie.Ale do nich nie dociera ,ze to pies i mają się go nie bać-jak mały warknie to wszyscy stoją na baczność i oddają mu wszystko co chce.Tak samo jak wszyscy uważają ,ze psa męczę karząc mu iść przy nodze i nie ciągnąć na rozciągniętej flexi jak parowóz...To czego wymagać-dla nich to jakieś science-fikction odebrać Franulkowi gryzaczek.A bo się zestresuje(!) a bo się zdenerwuje...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asia&Luna']U Twojego mopsa pojawił się instynkt posiadania..... Pies uważa się za dominanta, czuje się "wyższy w sforze" i pilnuje tych gryzaków. Musisz pokazać mu, że to są Twoje gryzaki. Jeśli pies traktuje smaki jak swoją własność i broni przed bratem, udostępniaj je tylko pod Twoją obecnością...
zgadzam się z [B]Paulix[/B], że powinnaś bratu wytłumaczyć, aby nie prowokować psa, póki jeszcze nie jest za pózno..... Zdaje mi się, że 8latek powinien zrozumieć, że zle postępuje i że pies to nie zabawka[/QUOTE]

A co ma "wyższość w sforze" do bronienia łupu? Obejrzyj pierwszy lepszy film przyrodniczy - każdy drapieżnik, nawet najniższy w hierarchii próbuje bronić zdobyczy przed innymi członkami stada, warczy, kiedy dominant próbuje mu ją odebrać (nawet jesli koniec końców zostaje mu odebrana) - to podstawowy instynkt: samozachowawczy. Tę teorię o której piszesz wymyślili twórcy teorii dominacji w szkoleniu - nie ma ona przedłożenia na rzeczywistość nawet wśród dzikich zwierząt, a co dopiero domowych psów.
Każdy nawet najłagodniejszy pies, drażniony i prowokowany w taki sposób, będzie w końcu warczał.

Zgadzam się z przedmówcami, dopóki pies nadal będzie drażniony w ten sposób, nie ma co liczyć na poprawę, raczej pozostaje czekać aż kogoś ugryzie. 8-letni chłopak już co nieco rozumie, to nie 2-letnie dziecko... Psa można nauczyć bez większych problemów, żeby pozwalał dłubać przy swoich gryzakach, jedzeniu, ale to co robi chłopak, jest dokładnie przeciwieństwem tego; jest właśnie wyuczaniem agresji i prowokowaniem problemów.

Link to comment
Share on other sites

Guest olka12

Dzięki bratu tłumaczyłam że nie wolno i obiecał poprawę lecz obawiam się powturki bo ma ospe i zostanie z psem . W jaki sposób mogę go oduczyć tej agresji?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olka12']Dzięki bratu tłumaczyłam że nie wolno i obiecał poprawę lecz obawiam się powturki bo ma ospe i zostanie z psem . W jaki sposób mogę go oduczyć tej agresji?[/QUOTE]

Brata oduczyć? Jak oduczyć psa było już wielokrotnie wyżej napisane.

Link to comment
Share on other sites

Guest olka12

dobrze, więc dawałam mu gryzaka i kazałam zostawić bo zna tą komendę. lecz on mnie mocno i boleśnie ugryzł, cały dzień ćwiczyłam z nim tę żecz jednak pod koniec gdy pokazywałam osiągnięcia koleżance ugryzł mnie i na nią warczał

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze: ja użyłabym smaczka, żeby odwrócić uwagę od gryzaka i wtedy zabrałabym mu ten gryzak - dała smaczek. Po kilku powtórzeniach nie pokazywała psu smaczka, a spróbowała zabrać gryzak. Czy jak pies Cię ugryzł, zabrałaś mu gryzak? Ćwicz rzadziej, nie cały dzień. W pierwszy dzień nie wprowadza się koleżanki i nie skupia na pokazaniu jej osiągnięć, tylko na psie, na pewno obecność obcej osoby dobrze na psa nie wpływa. Czy jak pies warczał na koleżankę zabrałaś mu gryzak?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulix'] Po kilku powtórzeniach nie pokazywała psu smaczka, a spróbowała zabrać gryzak. [/QUOTE]

Sprobowala zabrac? A jak sie nie uda to co, cofamy sie do poczatku procesu?

[B]olka12[/B] karm psa z reki, po troche kilka razy dziennie. Gryzak czy kosc mozesz mu podac, ale nie wypuszczac z dloni, niech zuje kiedy Ty to trzymasz (tylko nie wpatruj sie w niego w tym czasie; patrz sobie gdzies w bok). W razie jakiejs nieporzadanej reakcji z jego strony (np. warkniecie) zabierz i odejdz zostawiajac psa samego. Miej w pogotowiu jakis smaczek, lepszy dla niego od gryzaka czy kosci i jak bedzie sie grzecznie sprawowal w tym czasie, to po kilku minutach pokaz smaka, wydaj polecenie puszczenia gryzaka (pisalas chyba, ze zna), daj smaka i zakoncz tym sesje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olka12']dzięki za rady ale ze mną to jest tak że już jest dobrze i prawie się udaje i wchodzi brat i wszystko psuje a po za tym nawet pod moją nieobecność brat tak robi bo dla niego to warczenie jest śmieszne bo mopsy warczą inaczej niś inne psy dzięki za rady może coś jeszcze wymyślicie piszcie[/QUOTE]
Może skuteczne będzie dawanie bratu duzej tabliczki czekolady i odbieranie jej zanim zdąży skosztować. Jeżeli nie będzie chciał oddać można wyrwać siłą. To samo mozna postępować z jego ulubioną zabawką (odbieramy jak będzie sie bawił w najlepsze), filmem, grą itd. Gdy rozżalony zacznie się wściekać i płakać, wybuchamy radosnym śmiechem mówiąc że to kapitalny widok jak sie tak denerwuje i pieni.

Sorry za ironię ale jeżeli nikt w domu nie jest w stanie wytłumaczyć 8-latkowi że drażnienie sie z psem jest okrutne i głupie, to najlepszym wyjściem będzie poszukanie psu nowego domu gdzie będzie mógł dojść do siebie i odzyskać zaufanie do człowieka. Szukaniem domu zajęłabym sie jak najszybciej, zanim dojdzie do nieszczęścia.
Z opisu wynika że pogryzienie jest tylko kwestią czasu a wtedy pies prawdopodobnie zostanie zabity przez weterynarza albo skończy w schronisku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pies Pustyni']Sprobowala zabrac? A jak sie nie uda to co, cofamy sie do poczatku procesu?[/QUOTE]

Wtedy powiedziałabym NIE, poczekałabym, aż pies się uspokoi, uspokojenie nagrodziła smaczkiem. Powtórzyłabym kilka razy i spróbowała jeszcze raz.

Link to comment
Share on other sites

Guest olka12

Używam smaczka. Ta koleżanka to siostra cioteczna która mieszka za mną w sąsiednim domu i przychodzi ze swoim yorkiem jak nam się nudzi.Gdy zaczął na nią warczeć mu nie zabrałam bo by mnie ugryzł.Nie zabrałam mu bo by mnie ugryzł.Nie będe szukała mu nowego domu ale pomysł z czkoladą podoba mi się.

Link to comment
Share on other sites

To jest mały pies, w pierwszym poście napisałaś:

[QUOTE]wprawdzie jego ataki nie są szkodliwe ale mam obawy bo przecierz nie każdy wie że ten pies nie potrafi mocno ugryżć[/QUOTE]

Weź skórzane rękawice w takim wypadku, złap psa za obrożę, i pewnie zabierz gryzak, inaczej cały czas uczysz go, że warczenie jest najlepszą metodą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulix']Po pierwsze: ja użyłabym smaczka, żeby odwrócić uwagę od gryzaka i wtedy zabrałabym mu ten gryzak - dała smaczek. Po kilku powtórzeniach nie pokazywała psu smaczka, a spróbowała zabrać gryzak. Czy jak pies Cię ugryzł, zabrałaś mu gryzak? Ćwicz rzadziej, nie cały dzień. W pierwszy dzień nie wprowadza się koleżanki i nie skupia na pokazaniu jej osiągnięć, tylko na psie, na pewno obecność obcej osoby dobrze na psa nie wpływa. Czy jak pies warczał na koleżankę zabrałaś mu gryzak?[/QUOTE]

[quote name='Paulix']Wtedy powiedziałabym NIE, poczekałabym, aż pies się uspokoi, uspokojenie nagrodziła smaczkiem. Powtórzyłabym kilka razy i spróbowała jeszcze raz.[/QUOTE]

[quote name='Paulix']To jest mały pies, w pierwszym poście napisałaś:



Weź skórzane rękawice w takim wypadku, złap psa za obrożę, i pewnie zabierz gryzak, inaczej cały czas uczysz go, że warczenie jest najlepszą metodą.[/QUOTE]
Paulix proponowałabym żebyś darowała sobie udzielanie rad na tematy o których delikatnie mówiąc niewiele wiesz.
Ktoś jeszcze potraktuje poważnie to co wypisujesz i dopiero wtedy rozwali jakiemuś psu psychike.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulix']To jest mały pies, w pierwszym poście napisałaś:



Weź skórzane rękawice w takim wypadku, złap psa za obrożę, i pewnie zabierz gryzak, inaczej cały czas uczysz go, że warczenie jest najlepszą metodą.[/QUOTE]

Brawo... :roll:
Zgadzam się z puli.
W tym dziale chyba jeszcze długo powinnaś zostać tylko uważnym czytelnikiem :roll:
Wszystkie Twoje rady to wspaniałe metody na nasilenie agresji i doprowadzenie do pogryzienia.

Link to comment
Share on other sites

Martens zostawisz psu gryzak jak Cię ugryzie?

Ja jak najbardziej pracowałam z moim psem na wymianę, bo mój ojciec uczył go dokładnie tego samego. Ale w momencie kiedy pies mnie ugryzie, czyli przekroczy barierę dawania sygnałów ostrzegawczych (oczywiście nie mówię tutaj o sytuacji kiedy ktoś robi dokładnie to samo co brat w tym temacie) ja bym gryzak mojemu psu zabrała, z racji gdyż w mojej ocenie jest to zachowanie niedopuszczalne i zostawienie gryzaka jak dla mnie jest nagrodą, bo pies swój cel osiągnął. Rękawice były przenośnią, ale pies duży nie jest i można sobie na to pozwolić.

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby pies mnie ugryzł kiedy biorę zabawkę. Od pierwszych problemów do pogryzienia jest bardzo długa droga, kiedy można spokojnie zaradzić temu bez używania przemocy.
Jeśli doprowadziłabym do aż takiej sytuacji, tak, zostawiłabym gryzak, bo moment kiedy pies już nad czymś stoi i warczy to nie pora na przepychanki. Do czego niby ma doprowadzić zabranie gryzaka? Do tego, że pies zacznie sam go oddawać, przestanie warczeć? Nie - do tego, że pies przy następnej takiej sytuacji zareaguje jeszcze agresywniej, bo już wie, że idziesz po to, żeby zabrać mu zdobycz, ma jeszcze bardziej negatywne skojarzenia z sytuacją. I się nakręca.
Owszem, to co proponujesz czasami działa, tylko że rozwiazania siłowe maskują jedynie problem pilnowania i lubią działać tylko na właściciela - pomyśl za to co ten pies zrobi później, gdy do tej jego zabawki/żarcia zbliży się później dziecko czy obca osoba do której pies nie ma takiego respektu? Pewnie już nawet nie będzie marnował czasu na warczenie.

I Ty proponujesz takie rozwiązanie dziecku. Gratuluję odpowiedzialności. Kiedy doradza się komuś przez internet, szczególnie w kwestii żywych stworzeń, a jeszcze szczególniej gdy jest to problem agresji, trzeba najpierw trochę pomyśleć, bo dzięki Twojej genialnej radzie ktoś może zostać pogryziony.

To co proponujesz jest łatwe, kiedy masz do czynienia z psem mniejszym i słabszym. A Ty, zostawisz gryzak rottweilerowi, kiedy Cię ugryzie? :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...