Jump to content
Dogomania

Cofanie się z klasy wyższej do niższej


Guest Mrzewinska

Recommended Posts

Guest Mrzewinska

No to odprawa potrwa, bo watpliwosci lepiej wyjasnic przed startem.

Poniewaz nie mialam tego projektu w rece, pytanko do tych, ktorzy maja - czy w przepisach ogolnych sa postanowienia wykluczajace cofanie sie do poprzedniej klasy po zaliczeniu bodaj na minimum startu w klasie wyzszej?

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']No to odprawa potrwa, bo watpliwosci lepiej wyjasnic przed startem.

Poniewaz nie mialam tego projektu w rece, pytanko do tych, ktorzy maja - czy w przepisach ogolnych sa postanowienia wykluczajace cofanie sie do poprzedniej klasy po zaliczeniu bodaj na minimum startu w klasie wyzszej?

Zofia[/quote]
Nie znalazlam takiego ograniczenia. Jest tylko powiedziane, ze zarowno z klasy 1 do 2, jak i z 2 do 3 wystarcza dwie oceny doskonale od roznych sedziow. Oraz to, ze jesli zawodnik ma taka wole moze startowac caly czas w tej samej klasie. Nie ma tez ograniczenia wieku psa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Byc moze piszacy regulamin przyjeli za pewnik, ze nikt nie bedzie sie cofac .. tak jak oczywiste, ze pies, ktory zaliczyl IPO II nie idzie na zawody w IPO I.
No ale u nas wszystko jest mozliwe.
To wlasciwie co bedzie obowiazywac w Gdansku?
Stary regulamin? Propozycja nowego? Zdrowy rozsadek sedziow?

Nie zazdroszcze organizatorom, bo postawiono ich w "nieco" niezrecznej sytuacji.
Czy propozycje nowego regulaminu sa gdzies zawieszone w sieci?
Na stronie obedience chocby?

Mam wielka ochote dokladnie wynotowac, jakie bledy uzna za jak istotne pani Sjosten, ale do diabla rogatego, jak to zrobic, nie majac zatwierdzonego regulaminu startow u nas????
Pozostaje miec nadzieje na dokladne tlumaczenie sedziowskiego komentarza i dobre naglosnienie zawodow...

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Bardzo by sie przydal jakis projekt do ktorego by mozna bylo zglaszac swoje uwagi i postulaty. Bo chyba nikt by ich tyle nie mial co osoby startujace w zawodach i jak dla mnie po prostu niepodobna nie wziac pod uwage tych naszych spostrzezen przy konstrukcji regulaminu, ktory bedzie zatwierdzony i obowiazujacy przez lata. Byly juz dyskusje na roznych forach, na Dogomanii takze, gdyby to wszystko zebrac to opracowujacy regulamin mieliby na czym oprzec swoje analizy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Byc moze piszacy regulamin przyjeli za pewnik, ze nikt nie bedzie sie cofac .. tak jak oczywiste, ze pies, ktory zaliczyl IPO II nie idzie na zawody w IPO I.
Zofia[/quote]

Tez jestem ciekawa jak z tym w końcu jest.
Po zaliczeniu wymogów do dwójki (zaliczone 2 starty w jedynce na ocenę doskonała u dwóch róznych sędziów - a tak naprawdę trzy starty, ale dwukrotnie u tego samego sędziego), nie startowałam, bo nie byłąm gotowa do dwójki i myślałam, że już nie można, tak jak jest to w regulaminie amerykańskim (tam można jeszcze chyba przez miesiąc po spełnieniu wymagań i zrobieniu tytułu, albo można od razu przejść do klasy wyższej). I po jakimś czasie rozmawiałam z Marią Kuncewicz na ten temat, że mam problem z kwadratem, więc na razie w dwójce nie będę startować. Maria powiedziała mi, że mogę cały czas startować w jedynce. Oczywiście to byłoby dobre, żeby nie odzwyczajać się od zawodów.
W końcu jednak nie startowałam aż dopiero w Łącku, kiedy dowiedziałam się, że są zawody i podjęłam decyzję i wystartowałam raz jeszcze w jedynce. Po czym od kogoś usłyszałam, że nie powinnam i że taki zakaz jest w regukaminie????
Jak z tym w końcu jest?
Mam wrażenie, że dyskutanci mylą to dwie rzeczy: spełnienie wymagań do przejścia do klasy to przecież nie jest COFANIE SIĘ. Cofanie byłoby wtedy, gdybym wystartowała sobie w dwójce (choćby raz i kiepsko) a potem stwierdziła, że mi nie idzie, więc sobie wrócę do jedynki. (Tak jak przykład z IPO.)
Natomiast w takiej sytuacji jak moja, byłoby to tylko POZOSTANIE na danym poziomie. I moim zdaniem jest to bardzo dobre, bo pozwala startować wiele razy, dopóki nie dojdę do poziomu dwójki, co przecież może różnym osobom i psom zająć różny czas. Ja np. mam poważny problem z kwadratem i nie mam zamiaru wysyłać psa do pachołka, co jest potrzebne w dwójce, dopóki nie zrozumie dobrze kwadratu, bo wtedy zamącę jej w głowie całkowicie. Przecież w PT można sobie startować wiele razy, ba, nawet startując w MPPT możemy nadal startować w PT.
Oczywiście jestem za zakazem COFANIA, ale nie za zakazem startów przez dłuższy czas na jednym poziomie. (A tym bardziej, że w Ob. FCI możliwe jest zaliczenie klasy na oc. dosk. nawet nie zaliczając jakiegoś ćwiczenia, czyli np. teoretycznie pies może w ogóle nie umieć kwadratu =- pod tym względem bardziej podoba mi się regulamin amer. gdzie oprócz ogólnej ilości pkt. pies do zaliczenia klasy musi zaliczyć każde ćwiczenie na ponad 50% pkt)
No i chyba kto jak kto, ale Maria, która brała udział w pisaniu regulaminu, powinna mieć rację?

Ula

Link to comment
Share on other sites

Ula, z tego co mi wiadomo, to nie ma takiego zakazu w regulaminie. Poza tym w Twoim przypadku nie może być mowy o cofaniu. Możesz sobie startować w jedynce ile chcesz :). Zawsze lepiej jest dobrze utrwalić psu ćwiczenie niż później długo walczyć z błędami.

Kurczę, jako moderator od jakiegoś czasu zastanawiam się jak sprytnie podzielić ten wątek :diabloti: na [B]mistrzostwa[/B] i [B]regulaminy[/B], ale nie chciałabym aby wypowiedzi poszczególnych osób straciły sens, więc chyba zostawię to tak jak jest :).

Link to comment
Share on other sites

Azir - logicznie jest, ze nawet z mozliwoscia startu w klasie wyzszej nie ruszasz jej poki nie czujesz sie przygotowana do nowego programu. W koncu zaliczenie mozna dostac gdzies w okolicy dolnej, wymaganej granicy punktow i uznac, ze to nie jest jeszcze poziom satysfakcjonujacy. Zreszta jakos dla mnie zgodne jest to ze sportewym duchem... szlifowac swoj poziom a nie lapac tytuly czy chwalic sie przejsciem do wyzszej klasy mimo, ze tak naprawde sporo jest do zrobienia w klasie, ktora sie wlasnie zaliczylo. Natomiat COFANIE sie do klasy nizszej, po tym jak sie juz wystartowalao w klasie wyzszej- i nie poszlo to jest dla mnie cwaniactwo i kompletnie nie fair i ze sportem niewiele ma juz wspolnego. Powiem tak : jest to oszustwo wobec zawodnikow z tej nizszej klasy, do ktorej sie cofamy :angryy: , bo wyglada jakbysmy chcieli blysnac... I regulamin powinien to wyraznie ustalic.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gaga'] COFANIE sie do klasy nizszej, po tym jak sie juz wystartowalao w klasie wyzszej- i nie poszlo to jest dla mnie cwaniactwo i kompletnie nie fair [/QUOTE]

Nie do końca. Ktoś może wystartować w wyższej klasie i stwierdzić, że jego pies nie jest do niej jednak przygotowany jak należy i trzeba dużo ćwiczyć. Nawet rok ;). I co, wtedy nie startować bo raz zrobiło się falstart? W każdym razie nie piętnowałabym tego aż tak ;).

Link to comment
Share on other sites

Dyskusja jest o pogladach bo regulamin tych spraw nie reguluje, wiec innosc zdan dozwolona ;)
ALe wg mnie to troche tak, jakbys trenowala cos, z mlodzikow weszla do druzyny reprezentacyjnej a po kiepskim starcie wrocila do amatorow. I nagle tam zaczynasz blyszczec.. a co z pozostalymi? A jakiego wyniku sie psodzieac po meczu pierwszej ligi z regionalna "szostka" ?
Uwazam, ze czlowiek ma swoj rozum i wie co i na jakim poziomie cwiczy z psem. I wymagalabym aby wiedzial :evil_lol: a nie raz tu, raz tam....
To naprawde sie wie.. ja przed pierwsza swoja dyskwa wiedzialam ze to nie jest czas na wystep, poszlam zeby zobaczyc jak to jest ale poziomem naszego startu nie bylam zakoczona w ogole. Na drugim, juz zaliczonym wiedzialam ze jakos powinnismy zaliczyc. Oczywiscie wyplynelo mnostwo rzeczy, ktorych nie bylam wczesniej swiadoma ale szlam z przekonaniem ze zrobimy zrerowke minimum poprawnie.

takie balansowanie jedna noga w jednej klasie i druga w innej jest to po prostu niesportowe i juz. A cwiczyc zaliczona klase na zawodach mozna i 10 lat- o ile pies nam na to pozwoli:lol: . Tu chodzi o dazenie do coraz wyzszego poziomu a nie szukanie okazji do latwiejszej wygranej.
I naprawde wielkim szacunkiem darze osoby, ktore mimo naprawde przywoitych wystepow siedza w swojej klasie i widac , ze pokazuja efekty pracy.

Link to comment
Share on other sites

Moze moj przyklad cos rozjasni - otoz na tegoroczne, czerwcowe zawody w Krakowie bylam zgloszona do zerowki na sobote i niedziele. Zaliczylysmy zerowke w sobote i ja wyrazilam chec sprobowania sil w jedynce w tym samym dniu, czulam sie na silach. Sedzia powiedzial, ze w takim razie juz w niedziele w zerowce startowac nie bedziemy mogly. Zdecydowalam sie na jedynke w sobote i w niedziele bo bardziej mi zalezalo zeby w tej klasie powalczyc. Cos wiec w tym chyba jest, ze jesli ktos probuje sil w klasie wyzszej to powrot do klasy nizszej jest niedozwolony ale ja w regulaminie takiego zapisu nie znalazlam, moze sedziowie maja jakies swoje wytyczne? Tylko jakie maja mozliwosci sprawdzic kto jakiej klasy juz probowal? Zeby przejsc do wyzszej klasy trzeba sie okazac kartami ocen ale tez mozna sie nie przyznac, ze sie juz startowalo wyzej.
Czekamy na wiesci z Sopotu...

Link to comment
Share on other sites

Nie tyle mi nie pozwolono ile dano do wyboru, mnie na tej drugiej zerowce nie zalezalo, chcialam tylko zaliczyc i isc dalej a zglosilam na dwie zerowki bo gdyby w sobote sie nie udalo to w niedziele byla jeszcze szansa. Jedynkowo bylysmy w miare przygotowane, cwiczylysmy od dosc dawna i druga zerowka wydawala mi sie ponizej naszych mozliwosci. Powinnysmy ja miec za soba juz rok temu, suka fajnie cwiczyla tylko jeszcze nie wiedziala, ze z ringu sie nie ucieka:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Gaga, a tak poważnie: zetknęłaś się już z takim przypadkiem na zawodach, że ktoś ćwiczy dajmy na to w dwójce (bo piszesz o reprezentacji, czyli szukamy osób które już coś osiągnęły) a wystartował w jedynce? Bo gadamy o niczym :roll: . Żadna ze znnych mi osób z wyższych klas nie wystartowała w niższej, więc o co kruszyć kopie? Może Ty masz inne dane?
Uważam, że nie cieszy wygrana w niższej klasie jeśli kogoś stać na więcej. Nie widzę powodu aby jechać na drugi koniec Polski i tracić kasę aby startować poniżej swoich możliwości.
Tym bardziej , że start w zawodach obediencenie nie liczy się do użytku i nic nie daje nic poza satysfakcją i możliwością SPRAWDZENIA psa.

Link to comment
Share on other sites

A jeśli chodzi o dyskusję nad regulaminem, to też się odezwę, mimo, że nigdy w życiu nie startowałam w zawodach ;) :lol:

[quote name='Gaga']ALe wg mnie to troche tak, jakbys trenowala cos, z mlodzikow weszla do druzyny reprezentacyjnej a po kiepskim starcie wrocila do amatorow. I nagle tam zaczynasz blyszczec.. a co z pozostalymi? A jakiego wyniku sie psodzieac po meczu pierwszej ligi z regionalna "szostka" ?
[/quote]
Wydaje mi się, że trochę przesadzasz. A raczej generalizujesz ;)
Jeśli zaliczę zerówkę co da mi możliwośc startu w jedynce, to mogę zechcieć spróbowac, ot po to, żeby, jak napisałaś o swoim pierwszym starcie "zobaczyć jak to jest", wypróbować i siebie i psa. I nie sądzę, żeby jeden start w jedynce sam z siebie spowodował, że nagle w zerówce zacznę błyszczeć. Będę przeciez wypadała tak samo, jak wypadałabym, gdybym w tej jedynce nie wystartowała, bo sam start w wyższej klasie ani ze mnie, ani z psa nie uczyni nagle geniusza :niewiem:

[quote name='Gaga']takie balansowanie jedna noga w jednej klasie i druga w innej jest to po prostu niesportowe i juz. A cwiczyc zaliczona klase na zawodach mozna i 10 lat- o ile pies nam na to pozwoli:lol: [/quote]
A to już dla mnie nielogiczne :niewiem: Bo jeśli ktoś, jak piszesz, przez 10 lat startuje tylko w zerówce, mimo, że jego pies jak najbardziej nadaje się do przejścia do wyższych klas, to chyba początkujące psy też wypadną przy takim "weteranie" blado? I to może nawet bardziej blado, niż przy zawodnikach, którzy raz wystartowali w klasie wyższej, ale im nie poszło, cofnęli się więc do zerówki...

Link to comment
Share on other sites

Akurat w obedience niekiedy trzeba się cofać. Kiedy TOBIE wydaje się, że pies już wie o co chodzi w ćwiczeniu, a on w pewnym momencie pokazuje, że jednak nie. Tu zwł. chodzi o ten nieszczęsny kwadrat. Czasem jest tak, że gdy sami kładziemy psu pachołki, to pies idealnie trafia w kwadrat. Na zawodach - ślepnie ;). Jeśli pies nie umie go dobrze w jedynce to nie zrobi w dwójce. I trzeba się cofnąć :diabloti: . Niekoniecznie o całą klasę, ale podczas treningu z psem - na pewno.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Trapa']ale po co się cofać, jeżeli zawsze chodzi o to, żeby się rozwijać i iść do przodu[/quote]A choćby po to, żeby po niewypale w wyższej klasie nie stracić kontaktu z zawodami, nadal oswajać z nimi i siebie i psa? Przecież przygotowanie do wyższej klasy może trochę potrwać... A chyba bez sensu są starty z nieprzygotowanym psem, raz, dla sprawdzenia jak to jest rozumiem, ale ciągle startować po to, żeby cięgi zbierać? :niewiem: ;)

[B]MonikaSz[/B], dzięki za link :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Trapa']ale po co się cofać, jeżeli zawsze chodzi o to, żeby się rozwijać i iść do przodu[/QUOTE]

Ja też się odezwę. Dla mnie obedience jest zabawą 100%, ale nie zmienia to faktu że przed startem denerwuję się jak nie wiem co:diabloti: i zawsze popełniam głupie błędy przez co tracę duuużo punktów. :placz: :placz: :placz: zerówkę zaliczyłam już w zeszłym roku i w tym roku na wiosne startowałam w jedynce. Wydawało mi sie że pies większość umie i jesteśmy gotowe do jedynki. Niestety przez moje nerwy nie poszło nam najlepiej. Później doszły jeszcze głupie komentarze na tym formum, że w takich zawodach amatorzy nie powinni startować i że przez takich jak ja obniżany jest poziom. To ja się pytam gdzie mam startować??? Dlatego wróciłam do zerówki i dopóki nie pokonam swojego strachu, albo dopóki nie zmienią się przepisy zakazujące powtarzania zerówki to będę w niej startować, chyba że mi się to znudzi. Ja traktuję te stary jak pokonanie swojego strachu, gdyż ja wiem co mój pies potrafi i wiem jak ćwiczy, a przezemnie pokazuje się z tej gorszej strony:cool1: czasami warto poczekać a nawet cofnąć się w swoich startach i nikt mi nie wmówi że jest to błędem:p

Link to comment
Share on other sites

Szira/Gosia, nie przejmuj sie komentarzami, skoro masz juz uprawnienia do jedynki to ja na Twoim miejscu startowalabym w tej wlasnie klasie. To nie jest dyscyplina tylko dla zawodowcow, wszyscy startowac moga a zawodowcy nie mieliby z kim rywalizowac gdyby nas nie bylo, troche za malo ich jest. Z nerwami sobie poradzisz jesli startowac bedziesz czesto i oswoisz sie z roznymi sytuacjami na ringu, ktore nie tylko amatorom sie zdarzaja. A radzilabym Ci startowac w jedynce bo kazdy start pozwoli Ci wylapac bledy jakie robisz i probowac je naprawiac.

Link to comment
Share on other sites

Hi!
Moim zdaniem zlaiczenie jakiejś klasy na ocenę doskonałą jedno lub dwukrotnie nie powinno skutkować automatycznie przeniesieniem do klasy wyższej. Jedynie zaliczenie na ocenę doskonałą klasy powinno skutkować brakiem możliwości startów w klasie niższej szczególnie na zawodach rangi MP. I w regulaminie powinno być to zaznaczone.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='figek']Zaliczenie danej klasy na ocene doskonala wcale nie oznacza ze juz w niej nie mozna startowac. Dopiero start w wyzszej klasie uniemozliwia powrot do nizszej.[/quote]
Na mistrzostwach Polski w Sopocie rozstrzygnieto to nastepujaco:
jesli pies startowal w wyzszej klasie, ale nie zaliczyl ani jednej oceny doskonalej, moze cofnac sie klase nizej,
jesli w nowej klasie zaliczyl choc jedna doskonala, juz nie moze sie cofnoac do nizszej klasy.
Niestety regulamin nie zawiera zapisow mowiacych co w tej sytuacji powinno sie robic.
Oczywiscie 2 oceny doskonale to minimum, jesli ktos chce isc do klasy wyzszej. Jesli ktos chce startowac przez 3 sezony wylacznie w klasie np 0, czy 1 regulamin tego nie zabrania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Na mistrzostwach Polski w Sopocie rozstrzygnieto to nastepujaco:
jesli pies startowal w wyzszej klasie, ale nie zaliczyl ani jednej oceny doskonalej, moze cofnac sie klase nizej,
jesli w nowej klasie zaliczyl choc jedna doskonala, juz nie moze sie cofnoac do nizszej klasy.
Niestety regulamin nie zawiera zapisow mowiacych co w tej sytuacji powinno sie robic.
Oczywiscie 2 oceny doskonale to minimum, jesli ktos chce isc do klasy wyzszej. Jesli ktos chce startowac przez 3 sezony wylacznie w klasie np 0, czy 1 regulamin tego nie zabrania.[/quote] Moim zdanie zrobiono to z głową. Ale regulamin powinien przewidywać taką sytuację aby było jak najmniej niedomówień. Bo znowu każdy sędzia będzie mógł taką sytuację różnie interpretować. Zgadzm się, że jeśli ktoś nie chce startować w klasie wyższej to regulamin nie powinien go do tego zmuszać. A jedynie jak już ktoś spróbował startu w klasie wyżsej z dobrym rezultatem (kryterium co oznacza dobry rezultat jest do ustalenia) nie powinien mieć prawa do startów w klasie niższej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...