Jump to content
Dogomania

Posylwestrowa fobia


xHopeless

Recommended Posts

Posiadam roczną suczkę westie o imieniu Ginny. Ostatnio przeżyła swojego pierwszego Sylwestra w nowym domu. Mój bardzo mądry i odpowiedzialny ojciec specjalnie wyprowadził ją na ogród, żeby pooglądała fajerwerki. :shake: Psina wystraszyła się już po pierwszym strzale i uciekła do domu. Niestety ja byłam wtedy 10 km od domu, więc nie mogłam nic zrobić. Od tego czasu Ginny boi się obcych (dzisiaj na widok znajomego rodziców uciekła w drugi kąt domu). Wcześniej bardzo kochała poznawać nowych ludzi i nigdy się nie zdarzyło, żeby uciekła. No i boi się wychodzić na dwór po zmroku. Zawsze wypuszczaliśmy ją na ogród wieczorem, żeby załatwiła swoje sprawy, a teraz nawet jak wychodzę z nią, piszczy i ucieka z powrotem do domu. Przez to w nocy nie może wytrzymać i załatwia się w domu.
Co można zrobić w tej sprawie? Czy kiedyś jej to przejdzie?

Link to comment
Share on other sites

Szansa na poprawę jest, ale być może będzie wymagała dużo pracy.
Po pierwsze zaniechaj wszelkich kar, pokrzykiwania, szarpania itd. Nic na siłę. Zachęcasz smakołykami, chwalisz i nagradzasz nimi. Na początek ludzi omijaj i nagradzaj z większej odległości.
Gdy pies się czegoś wystraszy i zacznie ciągnąć do domu po prostu stań i patrz się na niego. Gdy tylko się uspokoi (usiądzie, poluzuje smycz, poluzuje mięśnie lub spojrzy na Ciebie) dostaje nagrodę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dogue']Szansa na poprawę jest, ale być może będzie wymagała dużo pracy.
Po pierwsze zaniechaj wszelkich kar, pokrzykiwania, szarpania itd. Nic na siłę. Zachęcasz smakołykami, chwalisz i nagradzasz nimi. Na początek ludzi omijaj i nagradzaj z większej odległości.
Gdy pies się czegoś wystraszy i zacznie ciągnąć do domu po prostu stań i patrz się na niego. Gdy tylko się uspokoi (usiądzie, poluzuje smycz, poluzuje mięśnie lub spojrzy na Ciebie) dostaje nagrodę.[/QUOTE]
chyba chciałaś napisać nie patrz na niego:) patrzenie to nagroda, zwracanie uwagi i utwierdzanie w tym, że robi dobrze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marta23t']chyba chciałaś napisać nie patrz na niego:) patrzenie to nagroda, zwracanie uwagi i utwierdzanie w tym, że robi dobrze[/QUOTE]

Na jakiej podstawie uwazasz, ze w takiej sytuacji

[QUOTE]Gdy pies się czegoś wystraszy i zacznie ciągnąć do domu po prostu stań i patrz się na niego.[/QUOTE]

patrzenie na psa bedzie dla niego nagroda?

Link to comment
Share on other sites

Ignorowanie nieporzadanych zachowan - zgoda. Natomiast co do reszty, to troche nie tak. Kiedy np. ogladasz film, a w tym czasie znudzony pies pozera noge od fotela, to zwrocenie na niego uwagi moze byc tym o co mu chodzilo.
Pies, ktory przestraszywszy sie zaczyna ciagnac w strone domu, nie bedzie sie czul nagrodzony kiedy staniesz i zaczniesz na niego patrzec. Przeciwnie, mysle ze moze odebrac to jako "grozenie" z twojej strony. Nagroda dla niego bedzie dojscie do tego domu, bo wtedy odczuje ulge.

Link to comment
Share on other sites

Okej, widzę, że mój temat wywołał małą burzę. ;) Nie znam się za bardzo na behawiorze psów w takich przypadkach, moje poprzednie psy nigdy nie miały problemów z fajerwerkami. Dziękuję wszystkim za rady i mam prośbę: jak już ustalicie, co będzie właściwym rozwiązaniem dla mojego psa i mnie, napiszcie jakieś "podsumowanie". :)

Link to comment
Share on other sites

Mogę się pokusić o podsumowanie ;)
Jeśli pies jest w głębokim szoku to i tak na Ciebie nie spojrzy (chyba, że na prawdę jest z Tobą zżyty). Jednak czasami jak nie patrzymy na psa podczas, gdy ten się boi, myśli on, że jest sam i zaczyna się denerwować (nie czuje oparcia).
Czasami jak tak się wpatrujemy w psa to sam on nas spojrzy (a wtedy dostaje nagrodę i przestajesz się na niego patrzeć). Jakby przyciągasz go wzrokiem.
Możesz także spróbować inaczej. Gdy się zdenerwuje, odwróć się do niego tyłem lub bokiem i ukucnij. Możesz wymachiwać rękami do tyłu, gwizdać, ziewać, oblizywać się (to sygnał uspokajający), patrzeć na psa a potem uciekać wzrokiem (zachęcając go do spojrzenia w Twoją stronę). Jeśli choć się poruszy, spojrzy na Ciebie- dostaje nagrodę (dobry byłby w tym przypadku kliker, pożądane zachowanie może nie trwać tak długo, być mogła je prawidłowo wzmocnić).
Takie jest moje zdanie :)

Link to comment
Share on other sites

Jesli pies w domu obawia sie gosci, to moze pomoc nie zwracanie na niego przez gosci uwagi. W zamian moga upuszczac jakies smokolyki tak, zeby pies to zauwazyl, to moze sie skusi i podejmie.
A skoro obawia sie wychodzic po zmroku, to moze wyjdz z nim na spacer kiedy jeszcze jest w miare widno i spacerujcie dotad, az zrobi sie ciemno (tylko spacer ma byc ciekawy). Wieczorem sprobuj pobawic sie z nia blisko drzwi na ogrod, najpierw zamknietych, potem otwartych; jesli to mozliwe usiadz na progu, posiedz chwile spokojnie, oczywiscie postaraj sie zeby pies byl kolo ciebie, nagradzaj za kazdy objaw zainteresoania, za spokoj. A jak juz wychodzicie to prowadz ja na smyczy przez drzwi, nie zwalniaj, nie zatrzymuj sie i nie ogladaj tylko glowa do gory i pewny krok - takie zachowanie przewodnika czesto dodaje psu pewnosci siebie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...