Jump to content
Dogomania

Pierwsze krycie


Labradore

Recommended Posts

Więc od razu zaznaczam że nie zamierzam obecnie kryć suki (choć mojemu tacie się świecą oczy:shake::shake::shake: ) ale zrodziła się pewna sytuacja w której mam pewne, bardzo głupie pytania:

Jak powinno przebiegać krycie (chodzi głównie o rasę dużą, Labrador)? W jakich dniach, w jakim wieku czy tam z ilości cieczek (jak kto liczy/?/) i jaką karmę podawać suce w okresie ciąży? Jaki minimalny wiek powinien mieć tatuś?

i co do maści Labradora: gdy oboje rodzice są biszkoptowi to maluchy też będą biszkoptowe (zakładając, że dziadkowie (z 1 wyjątkiem na przykład xd) też są biszkoptowi)???


Ja wiem że to głupie pytania, bardzo proste, proszę : możecie mnie zjechać, ale nie mam hodowli, wiedzy też zbytniej nie mam. Od czegoś trzeba zacząć ;)

Link to comment
Share on other sites

Myslę, że na te pytania odpowie Ci z powodzeniem własciciel reproduktora, bo chyba poszukasz czegoś dobrego w rasie, a to z reguły wiąże się z doświadczonym hodowcą, a jeśli on nie bedzie miał wiedzy, to odesle Cie do hodowli z której wziął psa. Co do koloru, to najmniej ważna sprawa w labkach, duzo bardziej liczą się inne rzeczy.
No i mam nadzieję, że tata jest przygotowany, że szczeniaki beda przebywać w domu do 4-5 miesiaca, co ostatnio zdarza sie w tej rasie coraz częściej, a wydatki znacznie przekroczą korzysci o ile powaznie podchodzi sie do hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Zakup lekturę na ten temat, poszukaj w internecie artykułów na temat ciąży. Co do kolorów, zakup lekturę na temat genetyki. Z tego co mi wiadomo: szczenięta będą biszkoptowe, jeżeli rodzice i dziadkowie byli biszkoptowi. Jeżeli w jednej ze stron dziadków wystąpił inny kolor, szczenięta też będą biszkoptowe, ale mogą (ale nie muszą) inny kolor przenosić. Jeżeli po obydwu stronach dziadków wystąpił inny kolor i rodzice go przenoszą, mogą pojawić się inne kolory. Jak i w przypadku wyżej pojawią się też szczenięta, które ten kolor przenoszą i takie, które go nie przenoszą. Odsetek pojawienia się szczeniąt w innym kolorze niż rodzice jest zawsze mniejszy. Mam nadzieję, że jakoś zrozumiale to wytłumaczyłam, jeżeli nie, to proszę mnie poprawić ;) Regulamin ZK jasno określa kiedy można kryć sukę i w jakim wieku musi być reproduktor.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Labradore']

Jak powinno przebiegać krycie (chodzi głównie o rasę dużą, Labrador)? [/quote]
Bardzo, bardzo różnie zależnie od sytuacji, psów i decyzji ich właścicieli - naturalnie, prze inseminacje nasieniem świeżym, schłodzonym, mrożonym. Obecnie możliwości jest dużo.
[quote name='Labradore']
W jakich dniach, w jakim wieku czy tam z ilości cieczek (jak kto liczy/?/) i jaką karmę podawać suce w okresie ciąży? Jaki minimalny wiek powinien mieć tatuś?[/quote]
Termin wyznacza się raczej na podstawie poziomu progesteronu niż wylicza dni - bo to bardzo różnie wychodzi są suki gotowe do krycia w 8 dniu cieczki, a są takie, które kryje się w 20. jeśli chodzi o wiek to zgodnie z regulaminem ZK oczywiście. Kwestia żywienia bardzo różnie, jest sporo możliwości i sporo sposobów, różni hodowcy różnie robią. Informacje na ten temat można znaleźć w wielu książkach, ewentualnie jak się nie ma doświadczenia znaleźć dobrego w tej kwestii weta, który poprowadzi ciążę i pomoże przy porodzie.
[quote name='Labradore']
i co do maści Labradora: gdy oboje rodzice są biszkoptowi to maluchy też będą biszkoptowe (zakładając, że dziadkowie (z 1 wyjątkiem na przykład xd) też są biszkoptowi)???[/quote]
Biszkoptowe lub NBP

[quote name='Labradore']
Ja wiem że to głupie pytania, bardzo proste, proszę : możecie mnie zjechać, ale nie mam hodowli, wiedzy też zbytniej nie mam. Od czegoś trzeba zacząć ;)[/QUOTE]
Zacznij od przeczytania regulaminu ZK i paru książek, znajdziesz tam odpowiedzi na te pytania.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[quote name='Labradore']Więc od razu zaznaczam że nie zamierzam obecnie kryć suki (choć mojemu tacie się świecą oczy:shake::shake::shake: ) ale zrodziła się pewna sytuacja w której mam pewne, bardzo głupie pytania:

Jak powinno przebiegać krycie (chodzi głównie o rasę dużą, Labrador)? W jakich dniach, w jakim wieku czy tam z ilości cieczek (jak kto liczy/?/) i jaką karmę podawać suce w okresie ciąży? Jaki minimalny wiek powinien mieć tatuś?

i co do maści Labradora: gdy oboje rodzice są biszkoptowi to maluchy też będą biszkoptowe (zakładając, że dziadkowie (z 1 wyjątkiem na przykład xd) też są biszkoptowi)???


Ja wiem że to głupie pytania, bardzo proste, proszę : możecie mnie zjechać, ale nie mam hodowli, wiedzy też zbytniej nie mam. Od czegoś trzeba zacząć ;)[/QUOTE]

Temat stary ale ciągle dla wielu aktualny:
Jak powinno przebiegać krycie.
Najpierw suka ma zrobione wystawy na których następuje odsiew osobników wadliwych, robi minimum RTG w kierunku dysplazji, a dodatkowo przydałoby się badanie serca i oczu w kierunku PRA, dobiera repa z listy Związku Kynologicznego i jedzie się z wykupioną kartą krycia w ZK i oryginałem rodowodu z wpisem "suka hodowlana".
Regulamin ZK dokładnie określa minimalny wiek i kryteria dopuszczenia do hodowli.

A skoro takiemu Tacie się świecą oczy to rozumię że osoba taka ma okrągłą sumkę na prowadzenie suki w ciąży i ewentualne komplikacje, tzn. około 1000 na cesarkę bo ta może w każdej chwili być jedyną drogą szczęśliwego zakończenia ciąży, następnie około 140 zł na zaszczepienie każdego urodzonego szczeniaka no i po kilka stówek na wychów (jedzenie, środki czystości, weterynarz itd. ) każdego szczeniaka do 8 tyg :)
Dodatkowo rozumie że będzie przygotowany porządny, przestronny, suchy i cieplutki kojec w celu zabezpieczenia szczeniąt i domu - szczeniaki w oczekiwanym "zarobku" często w cenie mają niespodziewaną dla właściciela suki-matki wymianę paneli/parkietu, szpachlowanie, kładzenie gładzi i malowanie ścian oraz wymianę drzwi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...