Jump to content
Dogomania

Kamica pęcherza moczowego


Magda

Recommended Posts

Niestety dostaliśmy złą wiadomość przed Świętami - Miki ma kamienie w pęcherzu:-(

Ale od początku. Na spacerze zauważyłam, że mocz jest zabarwiony na czerwono. Zdziwiło mnie to, że nie cały mocz był zabarwiony, ale tylko jego końcówka. Pojechaliśmy do weta, zrobiliśmy badania i wyszło:
SG 1.020
ph 5
LEU neg
NIT pos
PRO 75 mg/dl
GLU norm
KET neg
UBG 1 mg/dl
BIL neg
ERY 10 Ery/ul
Do tego znajdują się bakterie + zlepy
Leu 3-5
Ery 2-3
kryształki wapnia
nabłonki okrągłe

Wyniki wskazują na kamienie. Następnego dnia USG potwierdziło obecność kamieni w pęcherzu i osadu. Największy kamień ma 0,7cm. Pies dostał antybiotyk w zastrzyku i do domu w tabletkach (1/24h). W środę/czwartek mamy kontrolę i umówimy się na operację.
Czy ktoś już przechodził kamicę ze swoim yorkiem? Sporo poczytałam na necie i rzeczywiście okazało się, że kamica to częsta przypadłość yorków.
Więcej do poczytania:[URL]http://www.laboklin.ch/pdf/pl/wetinfo/aktualnosci/2007_6_kamieniemoczowe.pdf[/URL]

Edited by Magda
Link to comment
Share on other sites

Jutro o 8 mamy operację. Ma trwać 1,5h.
Uszyłam Mikiemu kaftanik zawiązywany na plecach, bo będzie cewnikowany przez 5 dni i trzeba jakoś zamontować pieluchę. Ponoć M ma dzisiaj zły humor... mam nadzieję, że go nie boli:(
Już jutro go zobaczę i mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Zdam relację później.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko poszło gładko. W sumie tak jak przewidywaliśmy 1,5h. Okazało się, że kamyczki mają wielkość maku, a dosłownie kilka jak kasza. Na USG widocznie musiały się jakoś złączyć i dlatego wyglądały na większe. Ma cewnik, ale musimy dzisiaj zadzwonić do weta czy jest sens go trzymać, bo mocz nie spływa samoczynnie do pieluchy. Miki załatwia się normalnie na spacerze... dziwnie jakoś. Dostaje łyżkę gerbera 6 razy w ciągu dnia. Dzisiaj już wrócił mu humor:) We wtorek ściągamy szwy.

Link to comment
Share on other sites

Cewnik był dość długi, a przez to, że Miki miał zwężone przewody to wet bał się za bardzo go wcisnąć. Na szczęście już usunięty i pies od razu weselszy się zrobił. Wszystko się ładnie goi. Dzisiaj ściągamy szwy:) Za jakiś czas jeszcze tylko badanie moczu i ustalimy sobie odpowiednią dietę.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Rana zagojona. Wczoraj robiliśmy ponowne badanie moczu i wychodzi na to, że kamienie to struwity. Mamy stosować karmę RC Urinary OS, ale nie zapytałam czy cały czas, czy tylko przez kilka tygodni... Muszę poczytać na necie. Karma nie jest taka tania.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zrobiłam małe rozeznanie na rynku. Royal wycofał swoje weterynaryjne karmy ze sklepów - teraz można je dostać tylko u weta. Padło na karmę firmy Trovet. Jak skończymy opakowanie 3kg to pójdziemy na badania i zobaczymy jakie wyniki. Doczytałam też, że tę karmę stosuje się przez jakiś czas i potem znowu wraca się do poprzedniej diety. Trzeb tylko kontrolować ph moczu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...