Jump to content
Dogomania

WANTED - reproduktor, czarna miniatura, z predyspozycjami do sportu


Equus

Recommended Posts

Jako, że bawię się trochę w psie sporty, a konkretnie agility i mam do tego świra na punkcie pudli (i sporo osób już o tym wie;)) to odezwała się do mnie dziewczyna z Czech z pytaniem o reproduktora z Polski dla swojej suki -czarnej miniatury (suka stratuje z powodzeniem w agility). Właścicielka uzyskała w czeskim klubie pudla informacje, że mamy w Polsce piękne, temperamentne psy (i do tego startujące w agility):cool3:. No i jestem w kropce... bo ja nie znam żadnego czarnego miniaturowego pudla, startującego w agility, który miałby uprawnienia hodowlane. Znacie jakiegoś?

A może możecie polecić reproduktora, który choć nie trenuje agility to ma predyspozycje do sportu, a więc:

[LIST]
[*]z dobrą psychiką,
[*]przebadanego (przynajmniej rzepki 0/0)
[*]nakręconego na aport
[*]prawidłowo zbudowanego (nie musi być multichampionem ale dobrze by miał wszystkie zęby;))
[/LIST]
Przychodzi Wam do głowy taki pies?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']apropo rzepek - kto ma uprawnienia do badań? w pl oczywiście, tak żeby było to respektowane przez nasze ZK i można to było wpisać w rodowód.[/QUOTE]
Ja też jestem zainteresowana taka informacją, bo nie mam pojęcia jak to ugryźć. Przynajmniej z oczami temat jest dla mnie prosty.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co ja wiem w PL nie ma wetów uprawnionych przez ZK do rzepek, a rzepkę może zbadać każdy wet, do tego nie trzeba specjalisty wybitnego. Tak - z oczami sprawa jest jasna, z dysplazją również - rzepki to inna bajka. Ja wiem że moje mają zdrowe, znaczy dorosłe miały, bo to trzeba poczekać aż wszystko się "zastoi" czy jak to tam nazwać, tylko co z tego jak tego w papiery wbić mi nie mogą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']Hahahaa czytaj Ty ze zrozumieniem!!! DO tego nie trzeba specjalisty, kazdy wet zbada ci rzepkę! Rzepki wypadają również u kundli.[/QUOTE]

A nie "również" tylko częściej -te kulejące psy po wsiach które się mówi, ze samochód potrącił - jak człowiek dokładniej zerknie to jest to dość dziwnie podobne u większości ....

Link to comment
Share on other sites

Racja! Źle się wyraziłam, chodziło mi jednak o to że po prostu każdy wet stwierdzi wypadanie rzepek, gdyż jest to coś jakby to powiedzieć "na porządku dziennym" w większości lecznic. Przynajmniej w tej w której ja od 6 lat pracuję.
Zadzwoniłam do zarządu głównego i dowiedziałam się, że oni na ten temat czyt wetów uprawnionych do badania rzepek nic nie wiedzą. Kazali mi zadzwonić do oddziału, tyle że w oddziale to ja już pytałam uzyskując informację, że oni nie mają i aby zadzwonić do głównego (śmiać się? płakać? hmm). W każdym razie zapytałam jeszcze czy ktokolwiek jest w stanie mi odp na to pytanie i mam zadzwonić jutro jak będzie szefowa. Niemniej nie łudziłabym się. To jest po prostu tragikomiczne, żeby jechać za granicę po coś co można zrobić na miejscu.

Link to comment
Share on other sites

niestety, polska kynologia jeszcze w tym względzie nie dorosła i woli nie widzieć problemu.Dlatego też, nie ma ustalonego sposobu badań, można zbadać manualnie i rtg, ale nikt tego nie określił, jak badanie to ma być wykonane, by było wiarygodne.
Po prostu w PL nie wbije Ci nikt, bo nie ma ku temu uprawnień. tzn każdy może wbić wet.
Pozostaje tylko robienie tych badań sobie na własną rękę najlepiej za granicą, tam gdzie jakieś normy ktoś siadł i ustalił.

Link to comment
Share on other sites

Lotty na pewno zadzwonię! ale czy czegoś się dowiem? to inna bajka. Dla spokoju sumienia własnego można poprosić swojego weta o sprawdzenie rzepek. Ja poprosiłam wszystkich czterech z którymi pracuję, ale też i moje burki bardzo często służą jako egzemplarze testowe. Jak przyjechało nowe USG to były wszerz i wzdłuż przebadane, teraz co przyjdzie ktoś nowy na naukę i chce się nauczyć biorę swoje i pędzę do lecznicy, a na moich łatwo się uczyć bo na leżeć leżą ;) A jak przyjechał aparat do analiz krwi to miały przebadane wszystkie płyny ustrojowe :D
Ok dam znać jutro co i jak.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']Racja! Źle się wyraziłam, chodziło mi jednak o to że po prostu każdy wet stwierdzi wypadanie rzepek, gdyż jest to coś jakby to powiedzieć "na porządku dziennym" w większości lecznic. Przynajmniej w tej w której ja od 6 lat pracuję.
...[/QUOTE]

A czy określają wynik badania w skali 0-4?

Z tego co ja zaobserwowałam i wypytałam się, to wcale nie jest takie proste badanie ;), określanie stopnia w dużym stopniu zależy od wiedzy, przeszkolenia,wyczucia i doświadczenia badającego lekarza, bo jak się lekarz przyłoży :lol: to jest w stanie każdą rzepkę wywichnąć :lol::roll:
W Polsce wiem, że rzepki bada dr Jan Siembieda we Wrocławiu (zdjęcie RTG + badanie manualne).
O adresy lekarzy badajacych rzepki i wystawiajacych certyfikaty najlepiej spytać hodowców grzywek, bo oni w zdecydowanej wiekszości niż hodowcy pudli, badają psy ;)

A wracajac do tematu, który z reproduktorów pudli miniaturowych ma przebadane rzepki, to ja wiem o dwóch:
[B]Airi Arabeska Picasso Overnight Painter[/B] (mój ci on;)) i [B]Kudos Lexus[/B]
ktoś wie jeszcze o innych?


[quote name='Iwax']niestety, polska kynologia jeszcze w tym względzie nie dorosła i woli nie widzieć problemu...[/QUOTE]

[B]Iwax[/B] ale trzeba wprost powiedzieć, że [B]polska kynologia[/B] to [B]polscy hodowcy :roll:[/B] i skoro ty badasz psy, ja badam psy i parę innych jeszcze osób ;), to znaczy, że trzeba tylko chcieć :roll:...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...