Jump to content
Dogomania

cieczka


BooBC

Recommended Posts

Miałam do tej pory psa ..... a teraz mam suczke i nie jestem w temacie, a 9 listopada br. chcę jechać na wystawe ... o ile się orientuje suki z cieczką nie mogą brać udziału w wystawie .... moje pytanie kiedy sunia dostanie pierwszej cieczki, czy jest możliwość że przypadnie to akurat na wystawę .... SUNIA URODZONA 14.03.2006 ;)

I prosiłabym o nazwe jakiegoś b. dobrego płynu którym spryskuje się suczki z cieczka aby psy nie wyczuwały ..... ;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Palmuniu ciężko określić czy twoja sunia akurat w listopadzie dostanie cieczkę. To zależy od suki. Niby tak jest, że ta pierwsza cieczka u suki pojawia się pomiędzy 6 a 8 miesiącem; moja np. dostała jak miała 7 mięsięcy, ale znam sukę (średniaka, gdzieś takiej wysokości jak moja), która swoją pierwszą cieczkę dostała dopiero jak miała 1,5 roku :-o

[quote]Istnieją jednak różnice w zależności od rasy. Z reguły suki ras małych dostają cieczkę wcześniej niż suki ras dużych, u których pierwsza cieczka może pojawić się czasami nawet po 12 miesiącu życia. Cieczka zazwyczaj występuje co pół roku, jednak tu też mogą być odstępstwa - niektóre suki mogą mieć cieczkę tylko raz w roku.
W tym czasie suka staje się bardzo atrakcyjna dla psów. Chcąc uniknąć niechcianej ciąży należy izolować ją od samców, a na spacerach trzymać na smyczy. Pamiętaj, że pies jest zdolny wyczuć sukę z dużej odległości.
Cieczka przeważnie trwa około 3 tygodni i jest krwawą wydzieliną z pochwy, która początkowo jest obfita, a z czasem staje się gęsta i skąpa. W czasie pierwszej fazy ( proestrus- okres przed rują) jajniki produkują hormony stymulujące macicę tak aby była przygotowana do ciąży, pojawia się krwisty wypływ z dróg rodnych i obrzęk zewnętrznych narządów rozrodczych suki a psy zaczynają się nią interesować. Jednak suka w tym czasie nie dopuszcza psów do siebie.
Następnie rozpoczyna się okres rui właściwej (oestrus), trwający od około 7 do 10 dni. W tym czasie następuje proces jajeczkowania. Równocześnie zachodzi szereg wyraźnych zmian zewnętrznych narządów rozrodczych, zwiększa się ich ukrwienie, następuje też obrzmienie i wydzielanie śluzu. Teraz samica jest gotowa do przyjęcia samca.
Trzeba pamiętać, że w połowie czasu trwania cieczki suka zaczyna szukać partnera i należy uważać, bo może skorzystać z każdej okazji żeby uciec.
[/quote]

Co się znowu tyczy wystawiania suki z cieczką - jeśli np. miała by pierwszy lub ostatni tydzień cieczki to spokojnie mogła byś ją wziąć na wystawę. Najgorzej jest gdy suka ma dni płodne - wtedy bym nie ryzykowała ;)

A co do preparatów - czego byś nie zastosowała to i tak pies wyczuje sukę :eviltong: Ja daję mojej tabletki ziołowe i widzę, że ten zapach suki jest mniej intensywny przez co mniej amantów koło nas się kręci.

Link to comment
Share on other sites

zawsze jest takie ryzyko, że zgłosisz sunię a tu cieczka wypadnie ;)
Zawsze możesz zgłosić a jeśli zmienisz zdanie to możesz się wycofać, ale tylko do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń.
Jak będzie po pierwszych dwóch cieczkach nie będziesz już miała problemów ze zgłaszaniem na wystawy, bo będziesz znała przybliżone terminy cieczek ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='palma']Miałam do tej pory psa ..... a teraz mam suczke i nie jestem w temacie, a 9 listopada br. chcę jechać na wystawe ... o ile się orientuje suki z cieczką nie mogą brać udziału w wystawie .... moje pytanie kiedy sunia dostanie pierwszej cieczki, czy jest możliwość że przypadnie to akurat na wystawę .... SUNIA URODZONA 14.03.2006 ;)

I prosiłabym o nazwe jakiegoś b. dobrego płynu którym spryskuje się suczki z cieczka aby psy nie wyczuwały ..... ;)

Pozdrawiam[/quote]


Płyn firmy BEAPHAR i tabletki chlorofilowe (podawane duuuużo wczesniej niż początek terminu spodziewanej 1 cieczki - którego nie określisz dokładnie ;) ..mojej gordonce "spóźnił" się o 4 m-ce :p).
Ułatwi Ci to sprawę albo nie..to też chyba sprawa indywidualna suki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='palma']Miałam do tej pory psa ..... a teraz mam suczke i nie jestem w temacie, a 9 listopada br. chcę jechać na wystawe ... o ile się orientuje suki z cieczką nie mogą brać udziału w wystawie .... moje pytanie kiedy sunia dostanie pierwszej cieczki, czy jest możliwość że przypadnie to akurat na wystawę .... SUNIA URODZONA 14.03.2006 ;)

I prosiłabym o nazwe jakiegoś b. dobrego płynu którym spryskuje się suczki z cieczka aby psy nie wyczuwały ..... ;)

Pozdrawiam[/quote]

A Ty chcesz hodowle miec?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylrwia']ARKA co do czasu cieczek to raczje jest nie do przewidzenia. I nie ma reguły na czas. Choć istnieje coś takiego jak powiedzmy "solidarność jajników" w stadzie gdzie jest kilka suk może ich czas cieczek się ze "soba zegrać" ;)[/quote]

W stadzie, na 100% sie zgrywa i w miastach, miasteczkach,wsiach tez:lol:

Link to comment
Share on other sites

W stadzie się pewnie zgrywa. Ale w miastach? Nie wiem. Praktycznie o każdej porze roku w mieście idzie spotkać sukę w cieczce. Więc do której nasza suka miałaby się dostosowywać?
Podobnie z miesiącem. Moja suka cieczkę dostala na początku maja. Jeśli okaże się tą zegarkowo punktualną (a więc co pól roku), to będę miała problem, bo kolejna wypadnie idealnie na światową, a więc w listopadzie. Ale i tak zgłaszam :)
Co do samej piewszej cieczki. U belgów waha się to między 8 a... 22 miesiącem. Tak więc przewidywanie, kiedy nastąpi jest jak udział w loterii :) Może trafisz, może nie :) Ja nie trafiłam :lol:

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie sie zgrywaja sunie u mnie na wsi tak jest jak moje mialy to sasiadow rowniez, ale teraz wszystkie sunie sa wysterylizowane i moje i sasiadow;) .

Ja rowniez slyszalam o jakis ziolkach dla psow, ktore zapach troszke zmniejszaja;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']A nic, może najpierw niech sunia dorośnie i zrobi hodowlankę, a potem będziesz mówiła "napewno" ;)
Jeden miot to też hodowla :p[/quote]
Właśnie dlatego jadę i będę jeździć na wystawy, aby zrobić jej hodowlanke, nie mam zamiaru dopuszczać suni gdby szczenięta nie miałyby mieć metryk, bo jestem przeciwko pseudohodowli ;) Ale więcej na ten temat nie będę pisała, bo znowu na mnie nakrzyczą że jestem niedobra ... :lol: ;) :lol:

KaRa_TC jakie to ziółka ...... :)

Godelaine dowiedziałam się że zmienili zasady i możne wystawiac suczki z cieczką ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='palma'] dowiedziałam się że zmienili zasady i możne wystawiac suczki z cieczką ;)[/quote]

No niby mozna,ale jak na wystawie przypadnie czas "chciejstwa" to wyobrażasz sobie na ringu sukę z ogonem na bok,wyrywającą się do samców?:roll:

Az tym zgrywaniem,to róznie bywa.Ja mam dwie trzyletnie suki, miotowe siostry, i cieczki mają w odstępie 2 m-cy.Jak sie jednej cieczka przesunie, to drugiej tak samo:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

[quote name='Paula1000000']Wiecie może , czy pies zachodzi w ciąże w czasie czy po cieczce ?
Proszę o szybką odpowiedz : )[/quote]

zależy co rozumiesz pod samym pojęciem "cieczka".

regułka jest taka, że cieczka może trwać ok. 21 dni i na początku występuje krwawienie a później, (miedzy 9 a 15 dniem) powinny nastąpić dni płodne, u niektórych suczek dni płodne są wcześniej, u innych później.

planujesz hodowlę czy coś?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...