Jump to content
Dogomania

prawie 6miesieczny szczeniak skacze i szarpie.


plusia

Recommended Posts

Witam, mam prawie 6-miesieczna suczke w typie owczarka niemieckiego. Przechodzę z nią różne etapy jeśli chodzi o wychowanie - ma dni kiedy jest b. posłuszna i takie kiedy jest mała diablicą. Mam problem - nie wiem jak reagowac w niektórych sytuacjach. Nie chcę bic psa ani nic w tym rodzaju i przeczytałam już tyle wątków o karaniu psów, że sama zgłupiałam.
Codziennie rano biorę małą na intensywny 1-2 godzinny spacer, gdzie spotyka inne psy, aportuje, biega za śnieżkami. Dzisiaj nie spotkałyśmy żadnego psiaka i po jakichś 40 minutach kiedy ja spacerowałam na pies biegał sobie wokół mnie rzuciła się na mnie. Kiedy zauważyłam że zamierza skoczyc, odwróciłam się do tyłu, chwyciła za kaptur, potem za rękaw i nogę. Mała ma siłę i zęby (które wymienia) i niereagowanie jest niemożliwe.
Co robic, gdy zdarza się takie cos - na spacerze i w domu ? Zapiąc na smycz i koniec spaceru? Rzucic jej patyk (nie odbierze tego jako nagrode za takie zachowanie) ? Pomozcie!

Link to comment
Share on other sites

Suka najprawdopodobniej probuje w ten sposob wciagnac Cie do zabawy. Oczywiscie przyjemne jest to tylko dla niej, a nikt jej nie pokazal, ze przesadza w stosunku do czlowieka. Moze jestes dla niej za malo stanowcza, konsekwentna na codzien i dlatego pozwala sobie na takie "ostre" zachowanie. Czy ona zachowuje sie podobnie w stosunku do innych domownikow?

[QUOTE] Kiedy zauważyłam że zamierza skoczyc(...)[/QUOTE]

W takim razie mozesz zadzialac zanim skoczy, a w tym przypadku odwracanie sie nie jest wyjsciem.
Ale piszesz, ze "niereagowanie jest niemożliwe", wiec jak zareagowalas? Czy odwracanie sie juz bylo ta reakcja, czy jeszcze cos zrobilas?

Link to comment
Share on other sites

Ja bym przede wszystkim nie dopuszczała do takiego zachowania. Kiedy widzisz, że ma takie plany to odwróć jej uwagę, wtedy rzuć patyk, zanim skoczy. Jeżeli nie zdążysz to zrobiłabym coś czego ona się zupełnie nie spodziewa czyli np zapięła na smycz i trzymała krótko, tak żeby nie miała korzyści z tego co zrobiła. Jeżeli zobaczy, że takie zachowanie się nie opłaca, to prędzej czy później z niego zrezygnuje;)

Link to comment
Share on other sites

zareagowałam tak ze wlaśnie zapielam ja na smycz i zaprowadzilam prosto do domu. co do reagowania przed skokiem - to ciezko by bylo, poniewaz przez poprzednie 40 minut zachowywala sie bez zarzutu i nagle skoczyla (zauwazylam ze ugina nogi wiec wtedy zareagowalam - odwrocilam sie, ale na inna reakcje byloby za pozno).
zachowuje sie tak samo w stosunku do innych.
mała zna komendy siad, daj łapę itd, ale kiedy wlasnie chce sie bawic to nie reaguje i skacze.
jak byla mniejsza rowniez byly podobne problemy ale zawsze byly konsekwencje (zwykle koniec zabawy/spaceru/odwrocenie sie) i wydawalo sie ze juz zrozumiala co moze a co nie. od paru dni przechodzi bunt...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='plusia'].
Codziennie rano biorę małą na intensywny 1-2 godzinny spacer, gdzie spotyka inne psy, aportuje, biega za śnieżkami. Dzisiaj nie spotkałyśmy żadnego psiaka i po jakichś 40 minutach kiedy ja spacerowałam na pies biegał sobie wokół mnie rzuciła się na mnie.[/QUOTE]

Młodej się widocznie nudziło i chciała urozmaicić sobie spacer wciągając Cię do jakiejś interakcji. To ciekawsze niż bezcelowe chodzenie 'pani sobie, a pies sobie'. Wykorzystaj ten czas na spacerach na wspólną zabawę (z Tobą, a nie z innymi psami) połączoną ze szkoleniem. Popracuj też nad wykonywaniem znanych jej komend w większym rozproszeniu. To, że pies potrafi wykonać siad w domu nie znaczy, że automatycznie wykona to na dworze.

Tutaj masz podobny przypadek [URL]http://www.dogomania.pl/threads/179787-Skakanie-na-obcych-ludzi-gryzienie-w-przedramiona[/URL]. W drugim poście karjo2 podała linki do ciekawych blogów i artykułów. Poczytaj koniecznie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='plusia']Na spacerach czesto rzucam jaj sniezki czy patyki i ucze aportowac. Komendy cwicze co chwile i na dworze tez je wykonuje, Dziekuje za pomoc, poczytam :)[/QUOTE]Rzucając jej śnieżki oduczasz aportu, natomiast uczysz psa że Twoje gesty i komendy są bez znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='plusia']ok... wiec skupie sie na patykach. powiedzcie co zrobic gdy ona nie oddaje patyka?[/QUOTE]

Probuj sie z nia wymieniac na jakis smaczny kasek. Ale rob to nie tylko z patykiem na spacerze, ale tez w domu jesli nosi w pysku cokolwiek. Tylko na poczatek nie lap za ten patyk, niech sama wypusci, bo jak poczuje opor to moze jej sie wlaczyc "silowaniec" ;). Kiedy zauwazysz, ze ma zamiar puscic, dorzuc jakies haslo, np. ...pusc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='plusia']ok... wiec skupie sie na patykach. powiedzcie co zrobic gdy ona nie oddaje patyka?[/QUOTE]
Będzie oddawała gdy ją przekonasz że warto.
Zamiast patyków użyj zabawki na sznurku i używaj jej tylko do nauki aportu.
Tu jest doskonały artykuł o nauce aportu
[url]http://pies.onet.pl/1262,13,16,niezastapiony_aport,artykul.html[/url]
Tu co nieco o rozwijaniu popedu łowieckiego
[url]http://dog-sport.eu/content/view/180/153/[/url]
A tu kilka przydatnych tematów
[url]http://www.owczarek.pl/forum/forum_posts.asp?TID=6740[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...