Jump to content
Dogomania

Dawka karmy podana na opakowaniu.


ninik

Recommended Posts

Czy dzienne dawki karm podane na opakowaniach sa prawidlowe???Kupuje ostatnio karme Brit Junior dla swojego 5 miesięcznego Border Collie,wedlug producenta dzienna dawka dla psa w tym wieku o wadze 20 kg wynosi 200 gram, czy to aby nie za malo???Spotkalem sie juz z różnymi dawkami przy rożnych karmach ale nigdy ta dawka nie byla tak mała.

Link to comment
Share on other sites

Podana wartość to wartość średnia, ustalana albo na podstawie tzw. próby skarmiania, albo na podstawie wyliczonej wartości kalorycznej. Dla każdego producenta, karmy te wartości mogą być różne. Przyjmuje się, że im lepsza karma (lepsza pod kątem przyswajalności zawartej w nim energii) tym mniejsze dawki dzienne. Niektórzy twierdzą nawet, że dawki są zawyżane przez producentów by szybciej opróżniać opakowania:)

Link to comment
Share on other sites

dzienne dawki podawane na opakowniach musisz traktować jako wartości przybliżone. Wszytsko zależy od danego psa - od jego warunkow zycia,ilości ruchu,pzremiany materii itd

Musisz obserwować swojego psa czy ilości ktore mu podajesz są odpowiednie. Jeśli nie możesz zwiększyć lub zmniejszyć ilość wg uznania i z czasem nabytego doświadczenia.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dopiero od 3 dni karmie psiaka Britem i faktycznie musze zwrocic uwage na dawke jaka jest mu potrzebna.Wczesniej kubowalem Boscha i dawka tam podana byla az zaduza dla mojego psiaczka, lub poprostu karma mu juz obrzydła i wymyslał, bo nie dojadał porcji./

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Mój wet ma teorię że karmi sie psa do woli (nawet suchą karmą). I nie chodzi to ciągłe stanie jedzenia w misce, tylko o dawaniu do syta co pewien okres czasu: 3 mies - 5xdziennie, 4mies- 4xdziennie... powżej pół roku 2xdziennie i roczny pies i wyżej 1xdziennie.
Mam salcka odkąd miał tydzień i głównie sama przyrządzam mu posiłki, ale zadrzało się że parę dni z rzędu jadł brita i powiem że gigantyczne ilości. Nie mam wagi ale teraz - ma 4 mies - potrafi zjeść nawet 2 "miarki" = z wora wyciągam 2-ma dłońmi. RTo pełna micha jest. myślę że spokojnie 200g na 1 z czterech posiłków. To jest pół-labrador (tata większy) i nie ma nadwagi ma piękną linię i żadnych problemów. Szczerze mówiąc nigdy nie patrzyłam na miarki z tylu worka

Link to comment
Share on other sites

o ile % powinnam zwiększyć dawkę zalecaną przez producenta, ze względu an to, ze pies mieszka w kojcu? Robi się chłodno, jesień, zima. Zwiększyłam dawkę, ale czy dobrze to nie wiem. Na razie daję tak, żeby pies nie rzucał się łapczywie na miskę :roll:

Link to comment
Share on other sites

to dorosły pies? dawaj mu do syta 1x dziennie. Do syta czyli tak że dosypujesz dopuki pies sam nie odejdzie od miski. I wtedy miskę zabierasz do następnego dnia. Jak miał wydzielane to przez pierwsze 2-3 dni będzie żarł tyle że się załamiesz, ale potem jak się przyzwyczai że nie nie brakuje to sam sobie wyreguluje. Zastanawiam się tylko czy jak jest w kojcu to nie dawać mu 2x dziennie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zuzel']Mój wet ma teorię że karmi sie psa do woli [/quote]

mam nadzieje, ze nie spotkam takiego weta na swojej drodze:roll: a co to za teoria?? skad sie ona bierze??
proponuje spotkanie z moja suka - nie ma pojecia u niej "do syta" - suka peknie a dalej bedzie jadla! i bynajmniej nie mam zamiaru sprawdzac, czy po 3 porcjach dziennych odejdzie odjedzenia...bo to nie bedzie zdrowy eksperyment tak jak u nas...
dorosly pies i to duzy powinien jesc dwa razy dziennie - nie raz...

Link to comment
Share on other sites

U mojej Hexi do syta kiedyś była kolacja i kilogram pieczonej karkówki skradzinej ze stołu (przed pieczeniem było półtora, ale kawałek zostawiła, bo się jej nie zmieściło). Jak by miała jeść tak codziennie to podejrzewam, że już od dawna by się w drzwiach nie mieściła :shake:.
Co do dawki Brita, Hexa dostawała trochę więcej niż na opakowaniu, energii miała dużo i nie przytyła. Wróciłam do Acany i odrazu trochę się boczki zaokrągliły :roll:. Ale to u niej jest tydzień intensywniejszego biegania i po tłuszczyku :cool3:. Mam wrażenie, że tym Britem się bardziej najadała, bo teraz zbyt często mi jedzenie ze stołu znika :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

u mojego nadaktywnego czworonoga /labrador/ te dawki kompletnie się nie sprawdzają bo po prostu za dużo energii traci na zabawach itp... nic dziwnego że i potem jest bardziej głodny... jakbym szalała kilka godzin to też bym w końcu zgłodniała ;) nie zauważyłam żadnych oznak otyłości z powodu zwiększonej porcji jedzenia... młody dostaje jedzenie 3 razy dziennie - nie zawsze zjada wszystko od razu, czasem sam sobie dzieli. miski mu nie zabieram, po prostu nie dosypuje jak juz opróżni az do czasu następnego karmienia. Jak do tej pory nie zje to uzupełniam do standardowej porcji. Średnio na dzień zjada tyle samo. Czy producenci zawyżają porcje- nie wydaje mi się, po prostu uśredniają a i tak właściciele najczęściej dobierają odpowiednią ilość do swojego psiaka. Z wyboru [URL="http://www.krakvet.pl/brit-junior-large-breed-15kg-p-3157.html"]Brita[/URL] zarówno ja jak i sierściuch jesteśmy zadowoleni- jakość dobra, psu smakuje, po kieszeni tak mocno nie bije jak inne /jeszcze 119 zł za 15 kg worek mogę zapłacić ;) zwłaszcza z dowozem pod same drzwi/. Czy szybko się kończy hmmm no decydowałam się na dużego psa to nie będę wymagać żeby jadł jak york...

cuciola- mój psiak (starszy) tez wabi się Simba :) przykro mi że Twojego już nie ma :( mój ma 14 lat i już jest bardzo schorowany...

Link to comment
Share on other sites

Mój je do woli (nie Brita), ale hodowca zalecił, że dopóki nie robi się z niego baleronik, ma jeść do woli. I tak je, suche jest cały czas w misce. Wychodzi tego dawka jak dla szczeniaka rasy o 10 kilo większej niż przewidujemy u młodego.

Link to comment
Share on other sites

A ja np nie wyobrazam sobie żeby karmić mojego Reksa " do woli" :roll:...
Nie wiem czy to przez schroniskowe klimaty, czy przez co ale nie posiada on umiaru.. Żre na zapas albo nie wiem co:roll: Raz sie o tym przekonalam jak przez nieuwage zostawialam otwarte drzwi do pomieszczenia z zarciem psim.. W worku(Bogu dzieki) byla juz reszta chrupek.. Reks zezral wszystko (nie chce sklamac ale tak na oko 2kg?/przy 14-15 kg psie/) To co sie potem z nim stalo przechodzi ludzkie pojecie..Wydelo go jakby polknal balonik, juz sie przzestraszylam ze cos mu sie stalo, chcialam nawet pedzic do weta, az odkrylam rozerwany wór.. Ale wygladal starsznie.. I mysle ze jakbym mu dawala tak codziennie-zzeralby do utraty sil...:shake: Wtedy naszczescie obylo sie bez zadnych wetowych interwencji i po dwoch zyganiach i bieganiu brzuchol mu zszedł ..:roll::shake:

Link to comment
Share on other sites

Też nie mogę Hexolinie sypać do pełna, bo zje wszystko co dostanie.Dostaje teraz odribinę więcej niż na opakowaniu i przytyła, więc jednak za dużo. Za to trafiłam na tymczasowiczkę która nie docenia nawet tuńczyka, kurczaka, polewania oliwą, o jedzeniu dla szczeniaków nie wspominam :shake:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wspominałam o niejadku, a teraz jej siostra jest u mnie i je za trzech :evil_lol:. I mam dylemat - dawać więcej czy trzymać się dziennych porcji :roll: (dostaje trochę więcej niż radzą, ale jest wiecznie głodna, tak jak Hexolina). Jak narazie linię ma ładną, nie jest gruba ani przesadnie chuda. Hexa była za gruba w tym wieku i się boję popełnić znów tego błędu :cool1:. Mała może jeść tylko karmę, bo po gotowanym, surowym, ciastkach niektórych i nawet samej galaretce z nóżek ma sraczkę. Będziemy się trzymać brita, bo mieszkanie małe i smród się długo utrzymuje, więc nie ma miejsca na eksperymenty :shake:. Tylko mi wychodzi ok. 200 gram (napisane 160, ale przy takiej ilości to pewnie meble by zżerała z glodu..) i w porównaniu do innych karm to jakoś strasznie mało :roll:. Z juniorem pierwszy raz mam styczność. Hexa na adulcie large jest i wszystko ok, sierść ładna, kupki ok, zero łupieżu czy drapania. Dawka jak na opakowaniu (lub ciut więcej) i psisko w dobrej formie, z dużą ilością energii.

PS. Zapomniało się jak szczeniaki działają to teraz czytam wszystko co bym półtora miesiąca wcześniej nawet nie pomyślała, że się mi przyda :evil_lol:.

Link to comment
Share on other sites

Kurczę, to ja widzę, ze Wasze szczeniorki dużo jedzą... Ashka dostaje 120 g i ciągle jest za gruba, a biega codziennie.Jest do dawka mniejsza niż zaleca producent, ale wydaje mi się, że na ogół producenci zaokrąglają w górę te wagi. Ashka równie należy też do psów, które zjedzą tyle ile dostaną. :diabloti:, Gdybm karmiła ją ile chce, to już by się ledwo ruszała :)

Co do małej to ja bym nie zmniejszała dawki, jeśli szczeniak nie jest za gruby. Zwłaszcza, że jest to jeszcze takie maleństwo i z tego co widziałam bardzo energiczne :evil_lol:. Ale obserwowałabym aby nie przeoczyć momentu, w którym zacznie tyć i wtedy ewentualnie zmniejszyć

Link to comment
Share on other sites

Ashka grubas? Nie wygląda wcale na grubasa. Ile ona waży?

Ja nie zmniejszyć tylko zwiększyć chcę dawkę, bo mi kuchnię sryl demoluje :mad:. Ona jest taka sama jak Hexa - ile by nie zjadła to i tak mało. Obydwie mają żeberka wyczuwalne i obydwie mają dużo ruchu, bo jeszcze wakacje mam i spacerów tyle ina ile mi starcza sił ;).

Link to comment
Share on other sites

Gruba nie jest, ale chuda też nie. To właśnie w klubie mnie męczą, że mam ją odchudzić, bo jest za okrągła. Ja też się, boje, co będzie jak się zaczną na poważnie zajęcia na uczelni i nie będe już miała czasu na tak długie spacery z Ashką :roll:

A ze zwiększaniem dawki to rozumiem rozterki. Ja bym jednak nie zwiększała , tylko zaproponowała coś do podgryzania np warzywa- marchewkę, pomidora ( ja zdejmuję tylko skórkę, bo się boje że zaszkodzi), jabłuszko. Tylko czy Twój szczenior to lubi?? Bo Ashka jest wszystkożerna :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Pomacam ją przy najbliższej okazji i zobaczę czy taki grubasek z niej ;). Przez jakiś czas non stop wojny z tatą prowadziłam o Hexy tycie, a jak dałam spokój i przestałam wyliczać to i psisko ładnie linię trzyma :razz:. Przez 2 miesiące tylko odrobinkę jej na boczkach przybyło. Jak wrócę na uczelnię to pewnie też mi psy się przytuczą :roll:. Ale liczę na mało zajęć dziennie (sama sobie plan ustalam i zajęcia wybieram :razz:).

Szczeniucha wszystkożerna, ale po czymkolwiek poza karmą ma sraczki :shake:. Jabłko chyba spróbujemy, bo pomidora to mi wgniecie w białą podłogę i Krzysiek mnie udusi :evil_lol:. Już i tak za obkupkaną i śmierdzącą chatę się wkurzał, ale odkąd śpimy zamknięte w pokoju we trzy szczeniucha zaczęła prosić o wyjście (z pokoju wprawdzie chce wyjść tylko, ale od razu lecimy na trawkę bez przystanku w przedpokoju ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='aniaijaga']witam, czy ma ktoś może doswiadczenie z podawaniem Brita 15 kg. Mam sukę 20 kg - senior i zastanawiam się na ile starczy mi taki 15 kg worek. purine dog chow 3 kg je mniej więcej miesiąc.[/QUOTE]
Trochę mało zjada, tak jakby zjadała 100 gram dziennie to mój 10 kilowy tyle zjada....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mam problem. Zu je teraz brita lamb&rice (zmiana po fitminie - brzydka kupa, łzawienie na ciemno itp atrakcje wykluczają fitmina z zuzowego menu :roll:). Przed britem ważyła 9.5kg. Teraz przytyła do 10, ale jest ciągle głodna! :shake: Łazi i szuka co by tu jeszcze pożreć... Dostaje 120g brita rozłożone na dwa posiłki... Do tego różne dodatki: jogurt naturalny, twarożek, jabłko, pomidor, ogórek, czasem surowe jajko i tak dalej, w zależności od tego, co mam w lodówce ;) Na spacerze wciąga wszystko aż miło, w domu szpera po kątach w nadziei na jakieś resztki... Ile ja mam jej dawać tej karmy, żeby z psa nie zrobił mi się słoń?

Link to comment
Share on other sites

U nas tak było jak Hexa Nutram dostawała - dawka była po prostu za mała i żołądek się nie napełniał jak (jej) trzeba. Brit był u niej ok, a teraz je Brit Care i też jest w miarę dobrze (nie chodzi bardzo głodna). Może jakaś karma z większym dawkowaniem by pomogła?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...