Jump to content
Dogomania

Pytanko do właścicieli reproduktorów


M.M.

Recommended Posts

Witam !
Chciałam zapytać właścicieli reproduktorów o bardzo nutrująca mnie ostatnio sprawę.a mianowicie,czy Wy kryjecie wszystkie suczki jakie zgłoszą się do Waszego psa??? Oczywiście chodzi mi o suki z rodowodami i wyrobionymi hodowlankami :-)
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Monika

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No właśbnie o to mi chodziło........właścicicel suczki ma prawo wyboru psa (reproduktora),natomiast czy właściciel reproduktora(własnie niedawno przeczytałam prawa i obowiazki reproduktora :-))
Dziięki Elitesse za odpowiedź.Nie jestem długo w temacie :-)
ps.jeszcze raz dzięki Elitesse:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bardzo prosze tu mozna poczytac [URL="http://www.zkwp.pl/regulaminy/reg_hod.html#VII.%20Prawa%20i%20obowiązki%20właściciela%20reproduktora"]http://www.zkwp.pl/regulaminy/reg_hod.html#VII.%20Prawa%20i%20obowiązki%20właściciela%20reproduktora[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Ja co prawda repka jeszcze nie mam:lol: ale jest sporo powodów, dla których mogłabym odmówić- pierwszy i najważneisjzy to suka. Jeżeli suka jest słaba, to nie będę jej kryć moim psem, bo nie chcę, żeby rodziły się przeciętne psy. Jeżeli w połączeniu tych rodowodów powstaje spore ryzyko wystapienia jakis chorob genetycznych czy innych wad. No i przy 'mojej' rasie, jeżeli krycia są masowe u tej suki- tzn. ma to być jej więcej niż trzeci miot, czy jeżeli nawet suka jest dobra, ale po polaczeniu mojego psa z tą suką wyszły słabe/wadliwe szczenięta.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Malka']A tak z ciekawosci... dlaczego czasem odmawiacie? :)[/quote]

Bo np. suka mi się nie podoba ( pochodzeniowo lub z eksterieru).
Albo wiem, ze suka z róznymi psami dawała wadliwe potomstwo ( rózne wady w roznych miotach).
Albo suka ma 6 lat i rodzi co rok regularnie od 2 roku zycia.
Albo nie podoba mi sie podejscie hodowlane własciciela suki.
Albo własciciel chce przecwaniaczyc (ostatnio pani z czech usiłowała mi wmówic, ze pełen miot to 6 i więcej szczeniąt; przy czym jej sie nigdy wiecej niz 4 nie urodziło :mad:, ale jak sie urodzi 4 lub mniej to zapłaci 50% kasy za krycie).
Albo ..

Duzo jest powodów. Generalnie odmawiam i juz :cool1:

Link to comment
Share on other sites

wedlug starych przepsow naszego zwiazku pelny miot to bylo od 5 szczeiniat, i przy niepelnym miocie placilo sie reproduktorowi proporcionalnie do liczebnosci miotu. czy nie bylo to ciut sprawiedliwsze? tak jak tobie fakt krycia ma przyniesc kozys, tak wlasciciel suki chce cos przyrobic majac szczenieta.dziwne? nie.Twoj pies jest taka rewelka, jest jedyny? nie. a co zrobisz gdy urodzi sie jeden szczeniak? czy wina za liczebnosc miotu lezy wylacznie po stronie suki?
jesli masz psa i udostepniesz go do krycia dla "idei" dlaczego oczekujesz zaplaty, bo wyglada ze oczekujesz "ideowosci" od wlascieli suk. proponuje bys faktycznie zaczela "generalnie odmawiac" i moze kastracja?

zaplata za krycie jest umowa miedzy stronami i kazdy moze negocjowac.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rekus']tak jak tobie fakt krycia ma przyniesc kozys, tak wlasciciel suki chce cos przyrobic majac szczenieta.dziwne? nie.Twoj pies jest taka rewelka, jest jedyny? [/quote]

Proponuje właścicielowi suki kupić reproduktora do krycia własnej suki/suk, generalnie na potrzeby własnej "hodowli" i wtedy nie będzie konieczności płacenia komukolwiek za krycie, sam będzie zarabiał na szczeniakch, bez potrącania kosztów krycia. :angryy: :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karenina']Bo np. suka mi się nie podoba ( pochodzeniowo lub z eksterieru).
Albo wiem, ze suka z róznymi psami dawała wadliwe potomstwo ( rózne wady w roznych miotach).
Albo suka ma 6 lat i rodzi co rok regularnie od 2 roku zycia.
Albo nie podoba mi sie podejscie hodowlane własciciela suki.
Albo własciciel chce przecwaniaczyc (ostatnio pani z czech usiłowała mi wmówic, ze pełen miot to 6 i więcej szczeniąt; przy czym jej sie nigdy wiecej niz 4 nie urodziło :mad:, ale jak sie urodzi 4 lub mniej to zapłaci 50% kasy za krycie).
Albo ..

Duzo jest powodów. Generalnie odmawiam i juz :cool1:[/quote]

I tu jest sedno sprawy :-) Generalnie w tym "światku" jest tak,że cała winę za ewentualne wady zrzuca się na psa a nie sukę...to też daje dużo do myślenia:razz:

Link to comment
Share on other sites

Każdy kij ma dwa końce, właściciele dobrych suczek wybierają reproduktora nie tylko biorąc pod wzgląd jego walory ale również na ,,ludzkie" podejście właściciela reproduktora. Jeśli właściciel odmówi raz czy drugi zachowując sie przy tym arogancko, może być pewny, że liczba kryć spadnie proporcjonalnie do liczby odmówień. Podobnie gdy bezwzględnie będzie wymagał uregulowania płatności nie biorąc pod uwagę ilości szczeniąt.
Poza tym twierdzenie, że słaba suka da słaby miot jest twierdzeniem dużo na wyrost i może być wręcz obraźliwe. Podobnie doskonały pies i suka nie są gwarancją doskonałości miotu. Trochę więcej dystansu. I wątpię, czy wszyscy właściciele reproduktorów mają genetykę na tak wysokim poziomie, żeby mogli z góry założyć, które krycie co przyniesie. Chyba, że suka ma za sobą kilka nieudanych miotów, ale wtedy, według niektórych z was, kryta jest za często, więc jak kryć taką sukę... :cool1:
Rozumiem, gdy odmawia się krycia hodowcom nieuczciwym, producentom miotów, suczkom za młodym czy za starym, chorym, będącym w złych warunkach. Gdy odmawia się krycia psom bez rodowodu.
A nie bo nie ujdzie tylko w przedszkolu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zarazah']Czyli rozumiem, że jeśli właściciel suki jest uprzejmy, suka zdrowa, z uprawieniami, szczeniaki wychowywane w super warunkach to właściciel reproduktora powinien się zgadzać na krycie, bo jak nie to się do niego inne suczki nie zgłoszą?[/quote]

Nawet jak własciciel suki jest chamem,który eksploatuje ponad siły swoją marną suczkę i fatalnie traktuje psy, to w razie odmowy może zrobić taką złą opinię włascicielowi reproduktora,że długo nie będzie miał chętnych.
Jak to w życiu - zależy na kogo się trafi.....

Link to comment
Share on other sites

Ja bym prędzej pokryła moim psem sukę, która jest przeciętna, ale jest domową "niunią", żyje w domu, ma badania, które uważam za potrzebne (w mojej rasie HD, ED, PRA/KAT, serce) i dobry CHARAKTER niż multi championkę żyjącą w kennelu w dużej hodowli, bez badań.
Bardzo przeciętna suka, może dać wybitne potomstwo - i odwrotnie, dlatego przy kryciu dla mnie ważne są:
- rodowody
- zdrowie. badania badania i badania!
- charakter
- warunki utrzymania suki i szczeniąt
- eksterier
I chyba właśnie w takiej kolejności :)


[SIZE=1]* Zaznaczam, że mam psa rasy Golden retriever, dlatego tak bardzo wykluczam kennele (rasa absolutnie do tego niestworzona), charakter, warunki przebywania szczeniąt, socjalizacja.[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Nawet jak własciciel suki jest chamem,który eksploatuje ponad siły swoją marną suczkę i fatalnie traktuje psy, to w razie odmowy może zrobić taką złą opinię włascicielowi reproduktora,że długo nie będzie miał chętnych.
Jak to w życiu - zależy na kogo się trafi.....[/quote]
A właściciel reproduktora może sam sobie zrobić taką samą opinię kryjąc taką suczkę. No i zgodzić się na krycie z obawy przed chamskim właścicielem suki... No coś mi tu nie pasuje:mad:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

[quote name='Gazuś']J[SIZE=1] Zaznaczam, że mam psa rasy Golden retriever, dlatego tak bardzo wykluczam kennele (rasa absolutnie do tego niestworzona), charakter, warunki przebywania szczeniąt, socjalizacja.[/SIZE][/quote]

Gazus, zadna rasa nie jest stworzona do zycia w fabrykach psow. Zadna.
Fabryki niech produkuja pieski pluszowe, najlepsze dla dzieci.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Nawet jak własciciel suki jest chamem,który eksploatuje ponad siły swoją marną suczkę i fatalnie traktuje psy, to w razie odmowy może zrobić taką złą opinię włascicielowi reproduktora,że długo nie będzie miał chętnych.
Jak to w życiu - zależy na kogo się trafi.....[/quote]

Co nie zmienia faktu, ze lepiej nie kryc tej suki, tracac nastepne krycia. w koncu reproduktor nie musi kryc wszystkiego, co tydzien, chyba ze chcemy miec mocno ograniczona pule genowa w danej rasie.
W Klubie Hovawarta mamy limit 5 kryc(na terenie kraju) i kazdy rozsadnie i z namyslem dopuszcza/badz nie swojego reproduktora.

Ewka a Wy zrobcie moze uprawnienia, a nie tylko teoria!:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...